Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 16.08.2010, 22:24:12
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Draga mea Fani, multumim pentru sfaturi. Vom tine cont de ele.

Traditie, nu \avem nici timp nici resurse pentru un concediu indelungat... cat despre nelinistea sufletului...ai dreptate. Merge cu tine si in pustie si in lume.
problema e ca eu nu simt neliniste ci o mare tristete. Cel putin asa imi autodefinesc ( in acest moment )starea ce m-a cuprins si pe care din pacate nu reusesc sa o depasesc. Stapana sa ma ierte!

Marilena,
mare parte din mesajul tau este adevarat. Insa vezi tu, nu se pune problema imbogatirii..Daca as dori aceasta as pleca la munca as strange ceva bani si m-as intoarce acasa, frecand-mi palmele multumita ca am avere si masina super!
Bun! sa presupunem ca fac asta...dar, cand revin acasa ce fac? Cu ce am schimbat viata mea? Care a fost rostul sacrificiului de a sta departe de familie? Am trait in civilizatie, bun! dar cand ma intorc ce gasesc schimbat?
O casa mai mare? O masina mai "bengoasa"? Conturi in banca?
Nu asta caut! Ci respect si deminitate! Stiu ca nu umbla cainii cu covrigi in coada nici in diaspora....dar decat sa fiu facut "tigan" de fratii mei mai bine sa fiu facut de un strain. Pentru ca aceluia ii pot schimba "mentalitatea" in timp prin conduita si viata mea dar romanului meu...niciodata (!) pentru ca el stie ca are mereu dreptate..orice as face eu sau as spune.

Da, poate ca sunt (si eu) lasa si parasesc "corabia" ( lui Basscu!!!) in momente grele...nu neg! Poate ca asta sunt! Dar, dincolo de acestea toate nu uita ca sunt doar un om! Atat! Nu un sfant, ci un om simplu. care in momentul de fata a obosit foarte tare...
Te inteleg atat de bine! Ii inteleg pe toti cei care vor sa plece si nu-i condamn. Eu am 2 copii. Un baiat de 29 si o fata de 22 de ani. Locuim cu totii intr-un ap. de 3 camere. Baiatul lucreaza. Fata a facut cei 3 ani de facultate si urmeaza masterul. Si paradoxal cu cele ce simt, as vrea ca ei sa-si doreasca sa plece in strainatate. Sa-si faca acolo o alta viata. Nu o ducem rau aici, dar ceea ce pt mine este suficient, pentru ei este saracie lucie... Si-imi doresc atat de mult ca ei sa fie fericiti... Nu am insa curajul sa-i indemn sa plece, atata timp cat ei nu sunt hotarati. I-as ajuta, i-as sustine daca asta ar dorii. Dar as suferi cumplit sa-i stiu dispretuiti de straini. Mai bine sa mi-i jigneasca un compatroit in tara lor, decat un strain printre straini. Cum asa? In tara ta de te dispretuieste unul, sunt 10 care te iubesc si te mangaie. Acasa si sudalmele primite iti par mai blande.
Asa o fi, n-o fi asa... numai cei plecati o stiu...
Domnul sa ne ajute pe toti sa ne gasim pacea!
Reply With Quote
  #142  
Vechi 16.08.2010, 22:24:19
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Nu tara nu va merita pe voi, ci voi nu meritati aceasta tara ! Si credeti-ma ca nimeni n-o sa va planga de mila pt ca o sa va lasati oasele pe acolo. Neamul va merge inainte !
Ai dreptate...de aceea nici nu vreau sa mai aud de aceasta tara deosebita ....singurul regret pe care il mai am este ca nu-mi pot schimba sangele si neamul...ca efectiv sa nu mai am cu nimic de-a face cu acest MARE NEAM de...
Nici nu-ti imaginezi cat ma bucur ca tara nu ma merita pe mine si pe toti ceilalti plecati, si-i merita pe cei ramasi...somitatile care traiti mai mult de pe urma "tradatorilor" decat din ce va da tara...

Mereu am spus ca regret ca fac parte din acest neam parvenit, lenes, cersetor, preocupat de ce-i in curtea vecinului, cu ochii in toate partile sa vada daca poate fura ceva de pe oriunde trece...cu adevarat ca nu merit acest neam, dar nici nu-mi doresc :))))
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #143  
Vechi 16.08.2010, 22:35:39
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Sincer nu prea e recomantat sa pleci in alta tara
mai ales unde nu sunt biserici ortodoxe
si sas sa recunoastem in tara noastra nu prea mai merge lumea la biserica si nici nu se mai spovdesc dar apoi daca emigreaza nici atat
daac au duhovnic si merg la biserica da
Si in alte tari sunt biserici ortodoxe. Mai documenteaza-te.
Ba traind ca minoritar poate iti pui mai multe intrebari despre credinta ortodoxa si te intaresti.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #144  
Vechi 16.08.2010, 22:36:25
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costache marilena Vezi mesajul
Dar as suferi cumplit sa-i stiu dispretuiti de straini. Asa o fi, n-o fi asa... numai cei plecati o stiu...
Domnul sa ne ajute pe toti sa ne gasim pacea!
Nu este asa Marilena...desigur ca depinde si de tara unde vor pleca daca isi doresc...in general in tarile unde au invadat romanii sau in tarile de sorginte latina cu siguranta este cum bine banuiesti...dar in tarile germanice si cat mai indepartate de Europa nu este asa...desigur ca peste tot exista si uscaturi...dar predomina padurea verde, crede-ma.

Eu iti pot povesti din experienta mea si voi fi obiectiva...nu voi incerca sa te invaluiesc in mister ca tu sa deduci ce as vrea sa spun...sunt un om foarte realist si nu ma imbat cu apa rece. Eu din tot ce am intampinat aici, bune si rele...toate adunate proportia inclina 80% spre latura buna si nu ma refer din punct de vedere financiar...ci moral, civilizat in adevaratul sens al cuvantului...sunt oameni pe care nu-i preocupa vecinul, sunt oameni care stiu sa zambeasca si sa salute un strain pur si simplu, sunt oameni care isi cer scuze cand nu te pot ajuta iar cand pot sa te ajute o fac lasandu-si copilul nesupravegheat (de ex.) sunt oameni fara pretentia ca sunt superiori ca au facultate si te trateaza mai mult ca de la egal la egal...nu mai spun la un interviu...chiar daca nu corespunzi cerintelor lor, nu pleci de acolo umilit...din contra.
Aici efectiv te simti OM...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #145  
Vechi 16.08.2010, 22:40:58
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Nu este asa Marilena...desigur ca depinde si de tara unde vor pleca daca isi doresc...in general in tarile unde au invadat romanii sau in tarile de sorginte latina cu siguranta este cum bine banuiesti...dar in tarile germanice si cat mai indepartate de Europa nu este asa...desigur ca peste tot exista si uscaturi...dar predomina padurea verde, crede-ma.

Eu iti pot povesti din experienta mea si voi fi obiectiva...nu voi incerca sa te invaluiesc in mister ca tu sa deduci ce as vrea sa spun...sunt un om foarte realist si nu ma imbat cu apa rece. Eu din tot ce am intampinat aici, bune si rele...toate adunate proportia inclina 80% spre latura buna si nu ma refer din punct de vedere financiar...ci moral, civilizat in adevaratul sens al cuvantului...sunt oameni pe care nu-i preocupa vecinul, sunt oameni care stiu sa zambeasca si sa salute un strain pur si simplu, sunt oameni care isi cer scuze cand nu te pot ajuta iar cand pot sa te ajute o fac lasandu-si copilul nesupravegheat (de ex.) sunt oameni fara pretentia ca sunt superiori ca au facultate si te trateaza mai mult ca de la egal la egal...nu mai spun la un interviu...chiar daca nu corespunzi cerintelor lor, nu pleci de acolo umilit...din contra.
Aici efectiv te simti OM...
Si eu pot spune ca am avut experiente mai ales bune atat in Germania cat si in Belgia.
Nu este usor sa te integrezi dar nu este imposibil.
Sigur, ramai putin strain toata viata - dar asta este bine, intr-un el: inveti sa nu te atasezi asa tare de lumea asta, care este trecatoare oricum. Imparatia lui Dumnezeu este adevarata noastra patrie. Acolo suntem acasa cu adevarat.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #146  
Vechi 16.08.2010, 22:50:42
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multi vor pleca, putini se vor intoarce. Pr. Arsenie Boca
Reply With Quote
  #147  
Vechi 16.08.2010, 23:08:06
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Nu este asa Marilena...desigur ca depinde si de tara unde vor pleca daca isi doresc...in general in tarile unde au invadat romanii sau in tarile de sorginte latina cu siguranta este cum bine banuiesti...dar in tarile germanice si cat mai indepartate de Europa nu este asa...desigur ca peste tot exista si uscaturi...dar predomina padurea verde, crede-ma.

Eu iti pot povesti din experienta mea si voi fi obiectiva...nu voi incerca sa te invaluiesc in mister ca tu sa deduci ce as vrea sa spun...sunt un om foarte realist si nu ma imbat cu apa rece. Eu din tot ce am intampinat aici, bune si rele...toate adunate proportia inclina 80% spre latura buna si nu ma refer din punct de vedere financiar...ci moral, civilizat in adevaratul sens al cuvantului...sunt oameni pe care nu-i preocupa vecinul, sunt oameni care stiu sa zambeasca si sa salute un strain pur si simplu, sunt oameni care isi cer scuze cand nu te pot ajuta iar cand pot sa te ajute o fac lasandu-si copilul nesupravegheat (de ex.) sunt oameni fara pretentia ca sunt superiori ca au facultate si te trateaza mai mult ca de la egal la egal...nu mai spun la un interviu...chiar daca nu corespunzi cerintelor lor, nu pleci de acolo umilit...din contra.
Aici efectiv te simti OM...
Draga Iubirea, te cred cu toata inima. Acum, depinde si de firea fiecaruia, de putere lui de adaptare la nou ori de locul unde l-a dus soarta... Dar uite, firea mea nostalgica imi tine sufletul legat de aceasta tara. Chiar daca vad defectele acestui popor, chiar daca decaderea acestei tari ma face sa rosesc nu-mi pot reprima dragostea ce-o simt. Iubesc Romania si-mi iubesc neamul acesta cu naravuri rele. Mi-e rusine cand vad ce se intampla... Imi pare rau de mizeria ce-am ajuns sa o induram. Dar totusi, imi iubesc tara, imi iubesc tovarasii de suferinta. Nu ma face pe mine un guvern sau zece, si nici unul sau zece presedinti sa-mi reneg neamul si pamantul din care ma trag. Daca aici a hotarat Dumnezeu sa ma nasc inseamna ca aici merit sa traiesc. Muncesc aici, ma straduiesc sa-mi fac viata frumoasa cu ce am la-ndemana. Ma bucur de ce am. Cei care nu gasesc nimic bun aici au tot dreptul sa caute alt loc. peste tot vor fi ai aceluias Dumnezeu Adevarat si atata timp cat se inchina doar Lui nu au de ce sa se rusineze.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 16.08.2010, 23:17:07
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Un om care isi reneaga neamul din care se trage este un sinucigas spiritual. Nu Dumnezeu este de vina ca v-a lasat romani si ca la greu ati inceput sa fugiti din tara ...si sa scuipati pe neam, ci voi cu slabiciunea voastra...Maine veti scuipa si pe ortodoxie, poimaine pe voi insiva....si cand nu veti mai avea pe cine scuipa va va manca iadul... Iadul mintilor voastre !

Voi sunteti verigile nefericite ale neamului....
Reply With Quote
  #149  
Vechi 16.08.2010, 23:20:51
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costache marilena Vezi mesajul
Draga Iubirea, te cred cu toata inima. Acum, depinde si de firea fiecaruia, de putere lui de adaptare la nou ori de locul unde l-a dus soarta... Dar uite, firea mea nostalgica imi tine sufletul legat de aceasta tara. Chiar daca vad defectele acestui popor, chiar daca decaderea acestei tari ma face sa rosesc nu-mi pot reprima dragostea ce-o simt. Iubesc Romania si-mi iubesc neamul acesta cu naravuri rele. Mi-e rusine cand vad ce se intampla... Imi pare rau de mizeria ce-am ajuns sa o induram. Dar totusi, imi iubesc tara, imi iubesc tovarasii de suferinta. Nu ma face pe mine un guvern sau zece, si nici unul sau zece presedinti sa-mi reneg neamul si pamantul din care ma trag. Daca aici a hotarat Dumnezeu sa ma nasc inseamna ca aici merit sa traiesc. Muncesc aici, ma straduiesc sa-mi fac viata frumoasa cu ce am la-ndemana. Ma bucur de ce am. Cei care nu gasesc nimic bun aici au tot dreptul sa caute alt loc. peste tot vor fi ai aceluias Dumnezeu Adevarat si atata timp cat se inchina doar Lui nu au de ce sa se rusineze.
Cele scrise de tine, Marilena, este o dovada ca Dumnezeu te iubeste. Pe noi, cei din afara ne-a gonit din tara, caci se saturase de rautatile noastre. Ideea nu mi-a venit mie, ci am gasit-o intr-un verset din biblie.
Orice ar crede altii, dorul de departe nu de la Dumnezeu vine. Iar acum constat ca este ca o obsesie pentru tot romanul: emigrarea.
Atata va pot spune: nu plecati orbeste, oriunde, ca multa suferinta am vazut la cei nou sositi. Acum 20 ani era altceva. Cineva te lua in primire; acum esti si te descurci singur. Dar nu este imposibil sa reusiti, daca aveti o meserie cautata.
Pe aici au inceput o campanie impotriva muncii la negru. In aproape toate tarile sunt la putere partidele extremiste, care sunt impotriva strainilor. Ganditi-va bine!
Reply With Quote
  #150  
Vechi 16.08.2010, 23:32:40
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costache marilena Vezi mesajul
Draga Iubirea, te cred cu toata inima. Acum, depinde si de firea fiecaruia, de putere lui de adaptare la nou ori de locul unde l-a dus soarta... Dar uite, firea mea nostalgica imi tine sufletul legat de aceasta tara. Chiar daca vad defectele acestui popor, chiar daca decaderea acestei tari ma face sa rosesc nu-mi pot reprima dragostea ce-o simt. Iubesc Romania si-mi iubesc neamul acesta cu naravuri rele. Mi-e rusine cand vad ce se intampla... Imi pare rau de mizeria ce-am ajuns sa o induram. Dar totusi, imi iubesc tara, imi iubesc tovarasii de suferinta. Nu ma face pe mine un guvern sau zece, si nici unul sau zece presedinti sa-mi reneg neamul si pamantul din care ma trag. Daca aici a hotarat Dumnezeu sa ma nasc inseamna ca aici merit sa traiesc. Muncesc aici, ma straduiesc sa-mi fac viata frumoasa cu ce am la-ndemana. Ma bucur de ce am. Cei care nu gasesc nimic bun aici au tot dreptul sa caute alt loc. peste tot vor fi ai aceluias Dumnezeu Adevarat si atata timp cat se inchina doar Lui nu au de ce sa se rusineze.
Draga mea ce spui aici este altceva...si nu te contrazic, este absolut adevarat pentru ca asta traiesti si simti tu...postarea mea se referea exact la cuvintele tale referitoare la copii tai si la ce ai simti daca ei ar fi jigniti...iar eu ti-am dat un mic exemplu din ce traiesc eu ca sa intelegi ca mai sunt oameni si prin alte parti...tu ai decis pentru tine...copii tai vor decide pentru ei si fiecare dintre noi decidem pentru noi si dam socoteala fiecare individual pentru ce a decis si facut.
Deci fiecare face cum simte, unii sunt mai nostalgici, altii mai realisti...altii mai timizi, mai indrazneti, mai obraznici, mai buni...etc.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
emigrare



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01