Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 21.03.2014, 09:44:18
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
E un pas uriaș înainte.
Însă rezultatul bolduit e îngrijorător. Ca și postarea ta anterioară.
Frățioare, cel mai bine ar fi să fim siguri.
eu ce sa mai zic, la mine era doar "unlikely".
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #302  
Vechi 21.03.2014, 09:49:59
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Iartă-mă pentru orice ți-am greșit, că te-am smintit, și pomenește-mă și pe mine, prostul și beșica de puroi cu patimi.

Bucurii.
Eu te iert dragă frate însă nu mie mi-ai greșit cel mai mult ci Domnului.
Lui trebuie să-i ceri iertare. Apoi fratelui Mihail. Și în cele din urmă fratelui admin. Pentru că mult ai întinat paginile forumului crezând că ești în voia Domnului și ai binecuvântare de la duhovnic. Încă nici acum nu sunt sigur dacă nu ești cumva un ecumenist de factură protestantă dar Domnul să-ți dea în sfântul și marele post mai multă liniște în inimă, umilință și curăție după bună voia Sa! Amin, amin, amin.
Reply With Quote
  #303  
Vechi 21.03.2014, 10:49:27
Muritor_de_rand Muritor_de_rand is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit

Doamne ajută.

Sunt Daniel_ortodox.

Acesta este, cu mila lui Dumnezeu, ultimul meu mesaj de pe acest forum.

Ascultarea de duhovnic este că, dacă voi fi banat, să nu mai particip la forum niciodată.

Mulțumesc Admin pentru banare, mulțumesc tuturor pentru toate.

Fiecare înțelege ce vrea și cum vrea, ce poate și cum poate.
Nu mie îmi veți da socoteală pentru ce scrieți aici, și mai ales, cu ce inimă scrieți, ci lui Hristos. La fel și eu.

Vă rog însă, -să nu mai smintesc și pe alții, cei ce vor citi postul pentru care am fost banat-, citiți înainte de postarea mea, cuvintele Sfîntului Ioan Gură de Aur din cele 8 pagini postate.

Și iertați-l și pe Sfîntul Ioan Gură de Aur că a numit pe prigonitorii Bisericii "ciumați" și "însetați de sînge" și iertați-mă și pe mine că am numit pe defăimătorul organizării magazinelor bisericești, Mihail C., "nerușinat", dar chiar este un nerușinat. Și cînd spun asta, nu încetez să am dragoste pentru el și pentru toți. Cum și Hristos cînd a dat afară din templu pe vînzătorii de animale și schimbătorii de bani, curs valutar în Biserică, și cînd a numit pe alții "pui de vipere", nu a încetat să iubească pe nimeni niciodată, ci S-a răstignit și a înviat pentru toți, care Îl acceptă, creștinește, în creștinismul fără erezie, și Biserica cea Una, azi rămasă doar Biserica Ortodoxă.

Iertați-vă unii pe alții, iertați-mă și pe mine, vă iert și eu, și Dumnezeu să ne ierte.

Bucurii și Hristos a înviat !

Last edited by Muritor_de_rand; 21.03.2014 at 10:59:39.
Reply With Quote
  #304  
Vechi 21.03.2014, 11:24:21
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Muritor_de_rand Vezi mesajul
Acesta este, cu mila lui Dumnezeu, ultimul meu mesaj de pe acest forum.
Ascultarea de duhovnic este că, dacă voi fi banat, să nu mai particip la forum niciodată.
Păi deja ești în neascultare de duhovnic. Pentru că ai scris comentariul de ai sus. Dacă ai fi fost ascultător nu-ți făceai alt cont și nu mai scriai niciun comentariu. Trebuie să te spovedești.

Și de ce mă rog ai intrat? Ca să continui răzbunarea și să te scuzi, să te explici și să încerci să demonstrezi că tu nu ai greșit cu nimic ci dimpotrivă ești în aceeași categorie cu Ioan Gură de Aur și cu Mântuitorul Hristos:
Citat:
În prealabil postat de Muritor_de_rand Vezi mesajul
Și iertați-l și pe Sfîntul Ioan Gură de Aur că a numit pe prigonitorii Bisericii "ciumați" și "însetați de sînge" și iertați-mă și pe mine că am numit pe defăimătorul organizării magazinelor bisericești, Mihail C., "nerușinat", dar chiar este un nerușinat. Și cînd spun asta, nu încetez să am dragoste pentru el și pentru toți. Cum și Hristos cînd a dat afară din templu pe vînzătorii de animale și schimbătorii de bani, curs valutar în Biserică, și cînd a numit pe alții "pui de vipere", nu a încetat să iubească pe nimeni niciodată
Nu joci în aceeași ligă, frate. Dimpotrivă, deocamdată ești la nivelul de fotbal de maidan.
Dar ai șanse. Cu răbdare îndelungă, multă smerenie și ascultare deplină de duhovnic...
Reply With Quote
  #305  
Vechi 22.03.2014, 00:11:44
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Ultima data cand l-am intrebat pe Dumnezeu asta mi-a spus ca daca ma grabesc sa aflu raspunsul poate ma cheama la EL ca sa aflu.L-am rugat sa mai ma lase putin si mi-a zambit.
Sa-nteleg ca da, esti mantuit? Deja?
Sau a fost doar o gluma? Iarta-ma, dar nu-mi dau seama, ai vorba atat de pliata!!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #306  
Vechi 22.03.2014, 09:12:22
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Sa-nteleg ca da, esti mantuit? Deja?!
Prietene te inteleg,ideea in sine imi genereaza si mie un atac de panica :), gandeste-te la o Imparatie a Cerurilor cu unul ca mine in ea...Totusi putem rasufla toti usurati,este evident ca nu am reusit sa sar inca gardu-n Rai.
Reply With Quote
  #307  
Vechi 22.03.2014, 09:18:07
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Prietene te inteleg,ideea in sine imi genereaza si mie un atac de panica :), gandeste-te la o Imparatie a Cerurilor cu unul ca mine in ea...Totusi putem rasufla toti usurati,este evident ca nu am reusit sa sar inca gardu-n Rai.
OK, dar dupa ce vei trece dincolo tu ai convingerea ca vei intra in Rai? Nu de-alta, dar as dori sa am si eu o astfel de convingere... Ma-ntelegi, nu-i asa?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #308  
Vechi 22.03.2014, 09:30:26
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
OK, dar dupa ce vei trece dincolo tu ai convingerea ca vei intra in Rai? Nu de-alta, dar as dori sa am si eu o astfel de convingere... Ma-ntelegi, nu-i asa?
Prietene in Dumnezeu nu exista nedreptate si prin urmare vom primi fiecare ce-i drept.Totusi cumva poti anticipa raspunsul,fie si cu ajutorul constiintei,privind la cele spuse de Mantuitor:,,Pentru ce ma chemati:Doamne,Doamne si nu faceti ce va spun?"
Reply With Quote
  #309  
Vechi 22.03.2014, 10:45:33
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Prietene in Dumnezeu nu exista nedreptate si prin urmare vom primi fiecare ce-i drept.Totusi cumva poti anticipa raspunsul,fie si cu ajutorul constiintei,privind la cele spuse de Mantuitor:,,Pentru ce ma chemati:Doamne,Doamne si nu faceti ce va spun?"
Răspunsul la întrebarea Mântuitorului e cheia dezbinărilor noastre. Pentru că e mult mai ușor să teoretizăm decât să facem. Pentru că umplem mintea și lăsăm goală inima. Ne înfierbântăm cu capul și răcim cu inima. Nu mai căutăm ce ne unește, ci doar ce ne desparte. Pentru că la fel ca acum 2000 de ani, auzim Cuvântul dar preferăm să-i urmăm pe cărturari și farisei. Dacă atunci când Domnul era printre noi nu eram capabili să-L urmăm, oare acum suntem? Dacă Iisus ar veni acum printre noi, n-ar pătimi același calvar de la noii cărturari și farisei? Nu L-ar urmări să vadă dacă respectă doctrina și ritualul bisericii lor? Și nu L-ar declara ei drept iubirist, rătăcit, ba chiar eretic? Atunci pe cine urmăm noi, de fapt?
Răspunsul la întrebarea asta e același cu răspunsul la întrebarea ta, prieten drag.
Să umplem inimile noastre cu dragoste și atunci pacea și bucuria vor reveni printre noi. Și Iisus va învia în inimile noastre.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #310  
Vechi 22.03.2014, 10:56:41
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

MariS daca te va mantui Dumnezeu nu-mi vei lua locul meu caci sunt multe lacasuri in Casa Tatalui.Daca ma va mantui pe mine nici eu nu-ti voi lua locul tau,desi calea este stramta,caci,cum se spune in Apocalipsa multime multa,pe care nimeni nu putea sa-o numere va sta in fata Lui,imbracati in haine albe.Cea mai mare nenorocire este sa fii caldicel,caci daca esti rece sau fierbinte macar esti sincer,fie din nepasare,fie din dragoste.Dar caldicel crezi ca il poti minti pe Dumnezeu,pt ca amesteci intunericul cu lumina si pt asa ceva judecata este crancena.Totusi,in marea Lui mila si dragoste,Dumnezeu chiar si pe cei care-i chema sa lucreze in vie,in ultimul ceas,ii rasplateste,pt ca judecatile Lui sunt doar ale Lui si nu ale noastre si asa-i mai bine.Daca erau ale noastre dadea demult foc lumii.Fie sa dea Domnul sa se implineasca gandul tau,caci,cum se spunea undeva,ce vom face in aceasta viata ne va urmari in eternitate.Pace tie prietene!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare