Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #441  
Vechi 18.06.2013, 11:26:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu vad cum ar contrazice asta genetica.
Așa este, nu contrazice. Dar lanțul geneticii poate fi rupt (printr-o viețuire creștină), ceea ce medicina nu înțelege.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si desigur, si nitica documentare prealabila in materie de genetica nu ar strica.
Uite aici puțină "genetică" mai presus decât toată știința geneticii:
Păcatele se înregistrează în codul genetic al fiecăruia.
În codul genetic, arhiva vieții noastre, în care sunt și resturi de arhivă de la înaintașii noștri de milenii chiar, avem scrise și înscriindu-se în flux continuu tot ce gândim, vorbim și facem ca pachete de energie virtuală, informația genetică, în genele cromozomilor noștri - factorii eredității noastre spre viitor.
Compotamentul, purtarea omului, se consemnează și se înscrie ca informație în codul genetic. Transcrierea e în flux continuu: a binelui sub Har și a răului sub Judecată sau recesivitate.
Toată înfățișarea noastră fizică, toate faptele, vorbele și gândurile, - deci de la expresia cea mai materială până la cea mai mică undă de energie a unui gând – se transcriu, în flux continuu, în constituenții fondului genetic, în sămânța de om, ca energii virtuale, sau ca recesiuni – defecțiuni - , care, în cursul devenirii au să ajungă actuale, fie ca un plus de viață, fie ca un minus de existență.
Paradox: trecutul se ține de noi ca prezent și ne așteapă ca viitor; prezentul poate frâna trecutul și modifica viitorul; viitorul poate fi anticipat în prezent și poate frâna, chiar stinge trecutul.

Last edited by ovidiu b.; 18.06.2013 at 13:09:48.
Reply With Quote
  #442  
Vechi 18.06.2013, 12:36:09
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Parintele Justin Parvu in revista ATITUDINI, nr. 8: S-A AJUNS LA APOGEUL NIHILISMULUI

http://atitudini.com/parintele-justi...-nihilismului/


"- Parinte, cum sfatuiti poporul sa procedeze cu privire la aceste vaccinuri criminale care se vor impune cu forta, asupra copiilor nostri si asupra mamelor insarcinate, si poate pe viitor asupra tuturor?

- Dragii mei, e greu sa dai un raspuns unui popor intreg, pentru ca nu avem decat solutii dureroase, pentru ca aceasta este realitatea in care traim, foarte, foarte dureroasa. Am spus de la inceputul anului ca trebuie sa ne pregatim pentru martiraj si mai mult de atat nici nu as mai fi avut de grait, dar oamenii sunt neputinciosi cu duhul si cu mintea ca sa inteleaga. Nu e usor sa traiesti in ziua de azi. Dar daca Domnul asa a binevoit ca noi sa suferim aceste vremuri, apoi trebuie sa ne supunem si sa primim cu bucurie toate cele ce vin asupra noastra, ca din mana lui Dumnezeu, si nu a vrajmasului. E mai greu acum, pentru ca ne-am invatat cu comoditatea, cu televizorul si cu toate mofturile si libertatile; ei bine, dragii mei, abia acum se vede efectul daunator al acestor libertati ne-au slabit puterile sufletului. Mintea este ingreuiata, trupul slabit si datorita alimentatiei otravite cu care ne hranesc mai marii nostri, si nu suntem obisnuiti sa purtam niciun fel de razboi, nici duhovnicesc, nici trupesc. De aceea, va rog sa nu mai cautati solutii. Solutii omenesti nu sunt, dragii mei! Solutia este moartea pentru Hristos. Tata pe fiu si mama pe fiica va da la moarte. Iata ca asistam la implinirea acestei proorocii. Daca mama va lasa copilul sa fie vaccinat, este ca si cum l-ar da la moarte. Am spus de mai multe ori sa luam modelul lui Brancoveanu, care cu marime de suflet privea mucenicia fiului sau cel mic, Matei. Invatati copiii sa traiasca in legea crestineasca, aceste obiceiuri sa le deprinda mai cu seama; nu mai e nevoie de nicio alta stiinta, de nicio scoala; prin orice mijloace copiii nostri sunt otraviti nu numai cu aceste vaccinuri, ci cu atatea informatii mincinoase la adresa creatiei lui Dumnezeu, cu calculatorul si cu tot soiul de filme, care ofera copilului o educatie antihristica. Daca nu aveti unde sa va retrageti din societatea aceasta potrivnica lui Dumnezeu, stati fiecare la locurile dumneavoastra si marturisiti pe Hristos, opunandu-va tuturor masurilor viclene de exterminare a omului. Pentru ca asta tanjeste vrajmasul sa faca, sa distruga faptura lui Dumnezeu. Invidia lui cea mai mare, aceasta este crearea OMULUI: De ce il iubeste Dumnezeu atat de mult pe om? Tocmai de aceea ar trebui sa prindem putere si curaj, pentru ca daca suntem asa de tare luptati si impresurati din toate partile de atatea primejdii si nevoi, inseamna ca si invidia vrajmasului se mareste datorita dragostei lui Dumnezeu sporite fata de noi, chipul si asemanarea Sa. Dar iata cat de mult ne iubeste Dumnezeu ca inca mai rabda toate pacatele si faradelegile noastre. Numai dracul nu intelege mila si iertarea lui Dumnezeu, ca daca ar fi inteles-o, cred ca s-ar fi pocait si el.
De aceea va zic aveti incredere ca Domnul va va da putere sa marturisiti pentru El. Traim intr-o lume anarhica, intreaga clasa politica este vrajmasa a lui Hristos si slujitoare raului, de aceea numai simpla noastra vietuire, fara sa abdicam de la principiile noastre crestine, este o marturisire si o mucenicie de zi cu zi.
Asadar: Nu primiti acest vaccin si nimic ce aduc nou puterile politice de azi. Evreii conduc lumea si americanii lucreaza pentru ei si cred ca au ajuns sa o stapaneasca deoarece nu mai au nicio sfiala; totul este la vedere si sunt constienti ca nu mai au niciun adversar de temut si lupta pentru exterminarea populatiei, ca cei putini care vor ramane sa se inchine lor."
Reply With Quote
  #443  
Vechi 18.06.2013, 15:20:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
M-am gandit sa deschid un topic nou pt ca am citit un articol :http://www.evz.ro/detalii/stiri/copi...ta-988130.html
REVOLTA PĂRINȚILOR: „Mi se refuză înscrierea copilului la grădiniță pentru că nu e vaccinat”

Dacă vă gândiți să renunțați total sau parțial la imunizările obligatorii pentru copil, riscați să nu fiți acceptați în grădinițe și școli.



"În această săptămână a trebuit să duc actele medicale pentru înscrierea fetiței mele la o grădiniță din București. Pe carnetul de imunizări îi lipsea un vaccin, motiv pentu care au refuzat să o primească. Mi-au cerut să merg la Direcția de Sănătate București (DSPB), ca să cer o dispensă specială, cu șanse mici să o obțin", ne-a povestit Maria, a cărei fetiță merge pentru prima dată în
colectivitate.

"Copiii neimunizați pot cauza focare epidemice"


Reprezentații Ministerului Sănătații spun că decizia refuzării copiilor neimunizați în grădinițe depinde de fiecare unitate în parte.

"O hotărâre de guvern mai veche stabilește că intrarea în colectivitate poate fi condiționată de vaccinurile pe care le-a făcut copilul. Măsura se aplică atât în școli, cât și în grădinițe, unde copilul ar putea răspândi rujeola, rubeola, etc. Părinții care refuză vaccinarea își asumă responsabilitatea pentru o eventuală îmbolnăvire a copilului, în schimb, în colectivitate nu îi putem expune la risc pe cei vaccinați", comentează epidemiologul Geza Molnar, consilier în Ministerul Sănătații (MS).

De altfel, statistici recente făcute la nivel european arată că în țara noastră se înregistrează cel mai mare număr de cazuri de rujeolă din UE (din peste 1500 de cazuri depistate în acest an, jumătate sunt în România).


"Riscăm focare epidemice în colectivitate cărora le cad victime copii fără vină. E bine dacă atât cadrele didactice, cât și insitituțiile școlare să țină cont de asta, mai ales că vaccinarea e gratuită", adaugă reprezentanul MS.

Oficialii DSPB sunt și mai duri și spun că legea impune ca în grădinițe și școli, de stat sau private, "să se primească numai cei care prezintă documente care atestă efectuarea imunizărilor obligatorii.
"Se încalcă Constituția"

Părinții reclamă însă faptul că decizia de a nu primi copiii nevaccinați în sistemul de învățământ încalcă Constituția.

"Eu, tată a trei copiii nu îi vaccinez și sunt printre cei mai sănătoși, se îmbolnăvesc cel mai rar, forme ușoare și nu au alergii, astm, și altele mai grave, gen autism de care sunt suspecte vaccinurile", spune Ciprian Buzner, care se ocupă și de o grădiniță din Timișoara.

"La grădinița pe care o păstorim în Timișoara probabil că sunt cel puțin 30% din cazuri nevaccinați. Noi i-am primit cu drag. Problema corect pusă este dacă să îi primim pe ceilalți fiindcă aceia sunt purtători de viruși suplimentari (alterați, nepatogeni, cum or ai). Conform Constitituției României, acest lucru este interzis. Este la dispoziția părintelui să decidă ce crede că este mai bine pentru copilul lor", adaugă părintele.
Conform calendarului de vaccinare, următoarele imunizări sunt obligatorii:


Primele 24 de ore: Hep B
2-7 zile :BCG

2 luni: DTPa-VPI-Hib, Hep B,

4 luni:DTPa-VPI-Hib

6 luni:DTPa-VPI-Hib, Hep B,

12 luni:DTPa-VPI-Hib, RRO

4 ani :DTPa

7 ani (în cls I-a):RRO

9 ani (în cls III-a):VPI,

14 ani (în cls VIII-a):dT

Abrevieri:
DTPa = vaccin diftero-tetano-pertussis acelular
VPI = vaccin polio inactivat
Hep B = vaccin hepatitic B
DTPa-VPI-Hib = vaccin diftero-tetano-pertussis acelular-poliomielitic-Haemophilus B
RRO = vaccin rujeolic-rubeolic-oreion
BCG = vaccin de tip Calmette Guerrin
dT = vaccin diftero-tetanic pentru adulți

cunosc si eu parinti care s-au lovit de aceste probleme
Reply With Quote
  #444  
Vechi 24.06.2013, 22:07:44
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Pe masura ce bebelusii sunt vaccinati cu vaccinuri compuse, apar si efecte secundare pe masura.

http://viataverdeviu.ro/nou-studiu-b...zare-si-deces/

Alin, ma astept sa replici iar. Uneori chiar ma intreb: nu cumva ai contract cu vreo firma producatoare?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #445  
Vechi 25.06.2013, 00:18:12
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Neurologic adverse events following vaccination

Sienkiewicz D.*,Kułak W., Okurowska-Zawada B., Paszko-Patej G.

Department of Pediatric Rehabilitation of the Medical University of

Bialystok, Poland

http://progress.umb.edu.pl/sites/pro...es/129-141.pdf
Reply With Quote
  #446  
Vechi 25.06.2013, 00:38:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul

Alin, ma astept sa replici iar. Uneori chiar ma intreb: nu cumva ai contract cu vreo firma producatoare?
Din tot ce am scris, la atat se limiteaza capacitatea ta de intelegere?

Si apropo, "firmele producatoare" ar castiga mult mai mult tratand consecintele epidemiilor decat prevenindu-le.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #447  
Vechi 25.06.2013, 00:43:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Neurologic adverse events following vaccination

Sienkiewicz D.*,Kułak W., Okurowska-Zawada B., Paszko-Patej G.

Department of Pediatric Rehabilitation of the Medical University of

Bialystok, Poland

http://progress.umb.edu.pl/sites/pro...es/129-141.pdf
Si te-ai obosit sa citesti materialul pe care l-ai postat?
Daca da, cam cat si ce ai priceput din el?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #448  
Vechi 25.06.2013, 00:59:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si apropo, "firmele producatoare" ar castiga mult mai mult tratand consecintele epidemiilor decat prevenindu-le.
Cîștigă mult mai mult dacă și „previn„, și „tratează”.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #449  
Vechi 25.06.2013, 01:26:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cîștigă mult mai mult dacă și „previn„, și „tratează”.
La modul concret si la obiect, asta inseamna...?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #450  
Vechi 25.06.2013, 04:37:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La modul concret si la obiect, asta inseamna...?
...că vînd substanțe (medicamente, vaccinuri) care cauzează boli și apoi bolnavii tot la acele firme ajung să cumpere alte leacuri cu efecte secundare care cauzează alte probleme șamd pînă îmbolnăvesc și viermii din mormînt.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinți catolici ai secolului al XX-lea. Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 6 15.12.2011 17:54:46
666 confuzia secolului andreicozia Generalitati 250 04.04.2011 23:51:50
Vaccinarea are efecte negative Iustin32 Generalitati 113 23.01.2011 16:21:40
Pericolul nestiut al vaccinurilor Iustin32 Generalitati 65 29.12.2009 22:23:12
problema medicala mathly24 Generalitati 8 25.09.2007 17:33:38