Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.01.2018, 16:24:20
Grigora.Viorel Grigora.Viorel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2018
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Question Intalnire cu martorii lui Iahova .

Buna ziua!

S-a intamplat ca intr-o zi sa se prezinte la usa la mine doua persoane. Asa pretinsi cunoscatori ai adevarului. Dupa mai multe discutii mi-am dat seama ca am de-a face cu martorii lui Iahova.

Frumos, respectabil ei m-au rugar sa citesc anumite pasaje din biblie si cateva teme din prosura lor.Mi-au dat o brosura pe care am citit-o din pura curiozitate sa aflu diferentele dintre religii.Sa trec direct la subiect aceste diferente au fost urmatoarele :

Diferenta 1 :

Dogma sfintei treimi , cele trei entitati Tatal , Fiul si Duhul Sfant. Respectiv inegalitatea Fiului fata de Tatal si Duhul Sfant. Astfel din dogma lor doar Tatal e Dumnezeu.

Desigur am incercat sa-mi sustin parerea despre trinitate cu argumente citatul il stiam perfect din biblie la evanghelia dupa Ioan "Intai a fost Cuvantul , Cuvantul era la Dumnezeu , iar Dumnezeu era cuvantul .". Au venit cu un citat putin stirbit sa spun asa, din care esentialul se pierdea.Dupa ce m-am interesat am aflat ca ei au o biblie dupa traducerea unui anumit domn Cornelius ( cca 1915-1930 anul traducerii).
Dupa care am sustinut-o cu intalnirea lui Avraam cu cei trei ingeri, pe care i-a numit "Doamne"( referindu-se la unitate , 3 intr-unul singur).Acestia urmeaza sa vina cu un raspuns la ceea ce am spus eu.
Alte explicatii pe care le-as putea cunoaste ar fi ideale. Nu doresc explicatii ca sa pot sa le sustin in fata lor , intrucat nu vad nici-o schimbare in atitudinea lor.

Diferenta 2 :

Rugaciunea se face doar catre Dumnezeu .
In regilia mea de crestin ortodox stiu ca parintii mei , m-au invatat sa ma rog Maicii Domnului , ingerilor, sfintilor. Dar nu m-am poticnit doar la spusele parintilor , ci am luat-o logic intrucat daca Dumnezeu ii numeste pe sfinti prieteni lui e o baza de la care poti pleca. As putea sa spun ca e un semn de smerenie ca tu sa te rogi la un anumit Sfant , ca prin Sfantul respectiv , rugandu-se el pentru tine tu sa poti fi iertat. ( Paranteza : M-am intalnit cu un protenstant. Acesta era ferm convins ca nu trebuie sa ne rugam la Maica Domnului. Iar eu i-am spus , tu ai o mama ca fiecare dintre noi . El: Da! Iar tu iti iubesti mama mai mult sau mai putin depinde de fiecare. Atunci daca eu sunt cercatat cu tine si imi e jena sa vin sa iti cer ceva sau am nevoie de tine dar apelez la mama ta sa te roage pentru mine , tu i-ai respinge cererea mamei tale ?! La care el mi-a spus ca e o erezie ) .


Diferenta 3 :

Pun un foarte mare accent pe Iahova. Sustinand ca nu poti sa-l cunosti pe Dumnezeu daca nu i te adresezi cu Iahova. Eu le-am spus ca poate e un semn de smerenie ca nu poti sa-i spui pe nume ca oricui ( au sarit cu vederea afirmatia asta) . Dupa care le-am spus , intradevar poate aveti dreptate , dar care lucru ar fi mai important sa-i faci voia sau sa ii stii numele . La care ei mi-au spus ambele sunt importante. Bunica mea nu il stia pe ca Iahova si nu cred ca asta ar fi impiedicat-o sa fie mai traitoare decat multi alti intelepti.

================================================== ======

Intrevederile au fost pe o durata de o luna , in numar de 5 vizite , in ultima vizita venind o persoane care mi-a devenit antipatica din cauza luarii in deradere a postului si respectarii zilelor anumitor Sfinti. Intradevar era mult mai documentata.
Una din intrebarile mele au avut legatura si cu istoria , respectiv provenienta religiei lor si vechimea lor, in care ei mi-au spus ca au o vechime mai indelungata( nu au specificat-o ), dar am tinut mortis sa-mi spuna exact , fiind o persoana cu privire de cal ( daor inainte) exact anul numirii acestei religii. Ei au sustinut ca se numesc martorii lui Iahova de prin primul sfert al secolului 20 .Au sustinut ca istoria lor e mai lunga ,dar am intrebat cat 500-600 de ani ? Si eu ai zambit si au spus cam pe acolo . Dupa care eu i-am intrebat pai si noi suntem de 2000 de ani cu religia asta. Pana sa veniti voi cu "adevarul" noi am trait 1400-1500 de ani in minciuna ? Propovaduirea apostolilor a fost o minciuna ? Dupa care ei au raspuns cu nu si au zambit . Si au schimbat repede subiectul .
Intrebarea mea e urmatoarea:
Sa mai continui sa am de-a face cu aceste persoane? Intrevederile simt ca nu au niciun efect , nu vad nici-o schimbare in credinta lor . Ei raman inradacinati in ceea ce cred.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.01.2018, 23:22:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigora.Viorel Vezi mesajul
Buna ziua!

S-a intamplat ca intr-o zi sa se prezinte la usa la mine doua persoane. Asa pretinsi cunoscatori ai adevarului. Dupa mai multe discutii mi-am dat seama ca am de-a face cu martorii lui Iahova.

Frumos, respectabil ei m-au rugar sa citesc anumite pasaje din biblie si cateva teme din prosura lor.Mi-au dat o brosura pe care am citit-o din pura curiozitate sa aflu diferentele dintre religii.Sa trec direct la subiect aceste diferente au fost urmatoarele :

Diferenta 1 :

Dogma sfintei treimi , cele trei entitati Tatal , Fiul si Duhul Sfant. Respectiv inegalitatea Fiului fata de Tatal si Duhul Sfant. Astfel din dogma lor doar Tatal e Dumnezeu.

Desigur am incercat sa-mi sustin parerea despre trinitate cu argumente citatul il stiam perfect din biblie la evanghelia dupa Ioan "Intai a fost Cuvantul , Cuvantul era la Dumnezeu , iar Dumnezeu era cuvantul .". Au venit cu un citat putin stirbit sa spun asa, din care esentialul se pierdea.Dupa ce m-am interesat am aflat ca ei au o biblie dupa traducerea unui anumit domn Cornelius ( cca 1915-1930 anul traducerii).
Dupa care am sustinut-o cu intalnirea lui Avraam cu cei trei ingeri, pe care i-a numit "Doamne"( referindu-se la unitate , 3 intr-unul singur).Acestia urmeaza sa vina cu un raspuns la ceea ce am spus eu.
Alte explicatii pe care le-as putea cunoaste ar fi ideale. Nu doresc explicatii ca sa pot sa le sustin in fata lor , intrucat nu vad nici-o schimbare in atitudinea lor.

Diferenta 2 :

Rugaciunea se face doar catre Dumnezeu .
In regilia mea de crestin ortodox stiu ca parintii mei , m-au invatat sa ma rog Maicii Domnului , ingerilor, sfintilor. Dar nu m-am poticnit doar la spusele parintilor , ci am luat-o logic intrucat daca Dumnezeu ii numeste pe sfinti prieteni lui e o baza de la care poti pleca. As putea sa spun ca e un semn de smerenie ca tu sa te rogi la un anumit Sfant , ca prin Sfantul respectiv , rugandu-se el pentru tine tu sa poti fi iertat. ( Paranteza : M-am intalnit cu un protenstant. Acesta era ferm convins ca nu trebuie sa ne rugam la Maica Domnului. Iar eu i-am spus , tu ai o mama ca fiecare dintre noi . El: Da! Iar tu iti iubesti mama mai mult sau mai putin depinde de fiecare. Atunci daca eu sunt cercatat cu tine si imi e jena sa vin sa iti cer ceva sau am nevoie de tine dar apelez la mama ta sa te roage pentru mine , tu i-ai respinge cererea mamei tale ?! La care el mi-a spus ca e o erezie ) .


Diferenta 3 :

Pun un foarte mare accent pe Iahova. Sustinand ca nu poti sa-l cunosti pe Dumnezeu daca nu i te adresezi cu Iahova. Eu le-am spus ca poate e un semn de smerenie ca nu poti sa-i spui pe nume ca oricui ( au sarit cu vederea afirmatia asta) . Dupa care le-am spus , intradevar poate aveti dreptate , dar care lucru ar fi mai important sa-i faci voia sau sa ii stii numele . La care ei mi-au spus ambele sunt importante. Bunica mea nu il stia pe ca Iahova si nu cred ca asta ar fi impiedicat-o sa fie mai traitoare decat multi alti intelepti.

================================================== ======

Intrevederile au fost pe o durata de o luna , in numar de 5 vizite , in ultima vizita venind o persoane care mi-a devenit antipatica din cauza luarii in deradere a postului si respectarii zilelor anumitor Sfinti. Intradevar era mult mai documentata.
Una din intrebarile mele au avut legatura si cu istoria , respectiv provenienta religiei lor si vechimea lor, in care ei mi-au spus ca au o vechime mai indelungata( nu au specificat-o ), dar am tinut mortis sa-mi spuna exact , fiind o persoana cu privire de cal ( daor inainte) exact anul numirii acestei religii. Ei au sustinut ca se numesc martorii lui Iahova de prin primul sfert al secolului 20 .Au sustinut ca istoria lor e mai lunga ,dar am intrebat cat 500-600 de ani ? Si eu ai zambit si au spus cam pe acolo . Dupa care eu i-am intrebat pai si noi suntem de 2000 de ani cu religia asta. Pana sa veniti voi cu "adevarul" noi am trait 1400-1500 de ani in minciuna ? Propovaduirea apostolilor a fost o minciuna ? Dupa care ei au raspuns cu nu si au zambit . Si au schimbat repede subiectul .
Intrebarea mea e urmatoarea:
Sa mai continui sa am de-a face cu aceste persoane? Intrevederile simt ca nu au niciun efect , nu vad nici-o schimbare in credinta lor . Ei raman inradacinati in ceea ce cred.
Ferește-te de ei căci umblă in rătăcire și te vei rătăci și tu .
Sfânta Evanghelie de la Matei: „Feriți-vă de proorocii mincinoși, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori ” (Mt. 7:15), despre care Sfântul Teofilact al Bulgariei așa tâlcuiește: „De obicei, ereticii sunt șireți și vicleni, de aceea zice „feriți-vă”. Ei spun cuvinte frumoase și arată de parcă ar avea viață cinstită, dar înlăuntrul lor este capcană . Haina de oi este blândețea, de care se folosesc unii fățarnici pentru a se linguși și a amăgi ”. Oare nu se scuză ecumeniștii că își propovăduiesc eresul și fac cele ale ereziei în numele dragostei și a păcii? La fel și Sfântul Apostol Pavel ne spune să fugim de cei care strică credința: „De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit ” (Tit 3:10-11), și iarăși: „Nu vă înjugați la jug străin cu cei necredincioși, căci ce însoțire are dreptatea cu fărădelegea? Sau ce împărtășire are lumina cu întunericul? Și ce învoire este între Hristos și veliar sau ce parte are un credincios cu un necredincios? ” (II Cor. 6:14-15). La fel și în altă parte: „Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o – să fie anatema! Precum v-am spus mai înainte, și acum vă spun iarăși: Dacă vă propovăduiește cineva altceva decât ați primit – să fie anatema! ” (Gal. 1:8-9), despre care același tâlcuitor lămurește:„ Anatematizând pe îngeri și pe sine însuși, el leapădă orice autoritate și prieteșug omenesc în chestiunile credinței… Și o spune nu pentru umilirea apostolilor, ci pentru a îngrădi gurile ispititorilor și a arăta că nu recunoaște nici o autoritate atunci când este vorba de dogme ”. Și Sf. Ioan Gură de Aur spune următoarele: „Și nu a spus „dacă vor propovădui ceva potrivnic”, sau „vor tăgădui toate”, ci „chiar dacă ceva puțin însemnat vor binevesti ce nu se potrivește cu ce am binevestit noi, să fie anatema! ”. Și Sfântul Ignatie Teoforul: „Oricine vorbește altceva decât cele statornicite, chiar de ar fi demn în ale credinței, chiar de ar posti, chiar de ar păzi fecioria, chiar minuni de ar face, chiar de ar prooroci, să-ți fie acela ca un lup în piei de oaie, care lucrează moartea oilor”.
Sf. Vasile cel Mare: „De cei care arată că mărturisesc credința ortodoxă, dar sunt în unire cu cei care i se împotrivesc, dacă după mustrare nu vor întrerupe această unire, de aceia trebuie nu numai să te desparți, dar nici frați nu se cuvine să-i mai numești ”
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.02.2018, 14:00:19
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigora.Viorel Vezi mesajul
Buna ziua!

S-a intamplat ca intr-o zi sa se prezinte la usa la mine doua persoane. Asa pretinsi cunoscatori ai adevarului. Dupa mai multe discutii mi-am dat seama ca am de-a face cu martorii lui Iahova.
Hai sa iti explic eu pe scurt problema ta: la usa ta este satana si tu incerci sa-l convingi ca albul e negru.

Dar satana e neagra. Si pentru el negrul e alb.

Sa stii ca nu o sa ajungi la nici o concluzie cu ei.

Si iti mai spun un lucru: nu mai deschide usa deloc. Oamenii respectivi sunt TOXICI.
Exista un fel de vrajitorie, magie si tulburare demonica, inraurire demonica pe care oamenii care vorbesc cu ei o primesc pana ajung sa nu mai stie ce e cu ei.

Efectiv tu ai pe unii la usa care te tamaiaza cu minciuni si cu tamaie satanica pana ai sa devii atat de gazat si de intoxicat incat nu ai sa mai stii de tine si ce e cu tine...

Alunga satana de la usa si zi-le sa nu te mai caute. Sper sa mai poti scapa de ei.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.02.2018, 17:23:42
Grigora.Viorel Grigora.Viorel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2018
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Multumesc pentru raspunsurile persuasive.
O sa inchei aceste legaturi cu ei, scurt la obiect si in fata ( daca simt ca pot s-o fac ) iar daca nu , nu o sa le mai deschid usa .
Cred ca a fost mai mult o mandrie de-a mea sa cred ca pot schimba ceva .Cat despre ultimul post, ai fost cam radical dar ai dreptate .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.03.2019, 04:47:36
Un nume mincinos Un nume mincinos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2019
Mesaje: 3
Implicit Ereticii

Citat:
Au venit cu un citat putin stirbit sa spun asa, din care esentialul se pierdea.Dupa ce m-am interesat am aflat ca ei au o biblie dupa traducerea unui anumit domn Cornelius ( cca 1915-1930 anul traducerii).
Cu adevarat iti spun ca aici este intelepciunea.Cuvantul lui Dumnezeu se deosebeste de cel eretic si ca Biserica Ortodoxa este fidela Cuvantului lui Dumnezeu si ca multi eretici au rastalmacit sau schimbat sensul cuvintelor pentru caci Cuvantul lui Dumnezeu are un scris aparte si prin aceasta se deosebeste de toti sectantii sau cei ce se considera crestini pentru ca in lume acum circula acest termen si nu este referitor doar la crestin ortodox ci este si crestin catolic si asa mai departe.Adevarul este ca ei vor sa schimbe sensul cuvantului crestin prin aceasta caci si asa au batjocorit Biserica lui Dumnezeu mult de tot.

Eu va spun ca daca spui crestin nu te referi decat la crestin ORTODOX pentru caci crestine nu sunt alte credinte de aceea NU poti numi crestine alte Biserici afara de Aceasta !
De aceea si comuniunea cu catolicii sau alte religii crestine va spun ca este curvie duhovniceasca pentru caci nu te rogi cu ereticii ci feritiva de ei : "„Feriți-vă de proorocii mincinoși, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori ”"

Eu va spun ca sa luati aminte sa nu fiti inselati ci ca sa vedeti Adevarul.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
dogma sf treimi, maritorii lui iahova, numele domnului., rugaciunea

Thread Tools
Moduri de afișare