Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 03.11.2015, 22:57:18
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Inca o dovada ca televizorul e mai nociv decat marijuana :

„Sunt profund tulburat de moartea atâtor tineri și de suferința altora prin spitale și a atâtor familii îndoliate. Nu există cuvinte acum, probabil vor fi mai târziu...sper, dar nu prea am ce spera când văd că ignoranța sau oportunismul aruncă și această vina pe Biserica noastră strămoșească și cum acest carnagiu e folosit pt a ataca ultimele noastre valori și a recredibiliza politiceni total lipsiți de spirit, mânați de "interesul național".
Dumnezeu sa îi odihnească pe morți,să îi ierte pe vinovați și să îi aline pe supraviețuitori. Atât" Tudor Sisu
  #362  
Vechi 03.11.2015, 23:02:37
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ei au fost reținuți luni seara de procurorii Parchetului General, fiind acuzați de ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă.
O măsură firească, al cărei scop este, poate, și acela de protecție.
Nu îmi pare exclus să răsune curînd la fereastra Poliției refrenul străvechiului cântecel "Vrem capul lui Moțoc!" - adaptare rock.
  #363  
Vechi 03.11.2015, 23:04:50
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Sa lase Biserica in pace pentru ca stiu si ei ce au de facut.
Nu înțeleg ce nu înțelegi? Este cât se poate de normal în asemenea momente un ateu să-și spună punctul de vedere, să lovească în Biserică.

"Dacă M-au prigonit pe Mine, și pe voi vă vor prigoni" (Ioan 15, 20)
  #364  
Vechi 03.11.2015, 23:08:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mesajul Presedintelui Iohanis

„Sunt impresionat de manifestările din această seară. Este o mișcare de stradă, care vine din dorința oamenilor de a le fi respectată condiția și demnitatea. Am înțeles că se cere și se așteaptă, pe bună dreptate, ca cineva să-și asume răspunderea politică. Următorul pas trebuie să fie al politicienilor, care nu pot ignora acest sentiment de revoltă.”
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #365  
Vechi 03.11.2015, 23:10:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai uite ca el o ignorat si o pasat la altcineva "sensibilizarea".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #366  
Vechi 03.11.2015, 23:11:05
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O societate care trece de la un regim totalitar la o asa-zis democratie parcurge o perioada de tranzitie. Un fel de drum prin desert. Unul dintre elementele care arata cat de scurta sau de lunga va fi perioada de tranzitie este simtul civic. Cu cat se formeaza mai repede cu atat mai bine. La noi asa ceva nu a existat decat rar si haotic, mai degraba emotional decat rational.Asta pentru ca societatea noastra, de la Revolutie si pana in prezent, a fost profund divizata din mai multe cauze, pentru multe dintre ele purtam toti vina. Cand exista un simt civic structurat, cand oamenii isi cunosc bine drepturile si obligatiile, si ale lor si ale conducatorilor, revendicarile, cand apar, au un caracter mai aplicat, mai precis. La noi neexistand asa ceva, trecem foarte usor de la ciobanul mioritic la Victoria Lipan. Este un semn evident ca s-au acumultat frustrari sociale la greu, ignorate, si care acum izbucnesc haotic, in toate directiile. Evident ca ele se rasfrang si asupra cui trebuie si asupra cui nu trebuie.Frustrarea acumulata pe perioade lungi rareori izbucneste logic. Ceea ce vedeti este nasterea simtului civic in chinuri :) Este un mare semnal de alarma pt politicieni, este falimentul unui intreg sistem,daca nici acum nu inteleg mesajul atunci vor asista, poate, la scene care s-au mai repetat in istorie. In mai putin de 10 ani veti vedea un alt gen de societate, nu stiu daca mai buna sau mai rea, dar foarte diferita de ceea ce isi inchipuie multi de acum. Exista studii de psihologie a multimilor care surprind acest gen de reactii si fenomene. S-au mai intamplat in istorie si se vor mai intampla.
  #367  
Vechi 03.11.2015, 23:12:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
De acord, numai că printre cei care au "pregătit-o" se numără și C.T.P. Jurnalistul se numără printre cei a căror opinie este ascultată cu oareșce atenție, deseori. În ultimii 30 de ani C.T.P. a fost foarte activ în Media și, inevitabil, intervențiile lui publice au avut oarecare influență asupra tinerilor (și nu numai).
Ce te face sa crezi asta? Faptul ca un ziar ii publica elucubratiile?
Uite basescu, nu mai intereseaza pe nimeni si mereu ne procopsim cu stiri despre ce i-a mai trecut lui prin cap?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #368  
Vechi 03.11.2015, 23:19:23
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Ceea ce vedeti este nasterea simtului civic in chinuri :) Este un mare semnal de alarma pt politicieni, este falimentul unui intreg sistem,daca nici acum nu inteleg mesajul atunci vor asista, poate, la scene care s-au mai repetat in istorie. In mai putin de 10 ani veti vedea un alt gen de societate, nu stiu daca mai buna sau mai rea, dar foarte diferita de ceea ce isi inchipuie multi de acum. Exista studii de psihologie a multimilor care surprind acest gen de reactii si fenomene. S-au mai intamplat in istorie si se vor mai intampla.
1.Cred ca simtul asta civic nu se naste ci este creat in laborator.
si
2. Cu siguranta ca stim ca societatea care va veni va fi mai rea. O vedem deja in occident. Stim ce ne asteapta.
  #369  
Vechi 03.11.2015, 23:21:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu înțeleg ce nu înțelegi? Este cât se poate de normal în asemenea momente un ateu să-și spună punctul de vedere, să lovească în Biserică.

"Dacă M-au prigonit pe Mine, și pe voi vă vor prigoni" (Ioan 15, 20)
Chiar acum , un grup de manifestanți a trecut pe la Patriarhie si l-au hulit pe Patriarh .
Vin vremuri tulburi , asta e clar !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #370  
Vechi 03.11.2015, 23:24:05
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
O societate care trece de la un regim totalitar la o asa-zis democratie parcurge o perioada de tranzitie. Un fel de drum prin desert. Unul dintre elementele care arata cat de scurta sau de lunga va fi perioada de tranzitie este simtul civic. Cu cat se formeaza mai repede cu atat mai bine. La noi asa ceva nu a existat decat rar si haotic, mai degraba emotional decat rational.Asta pentru ca societatea noastra, de la Revolutie si pana in prezent, a fost profund divizata din mai multe cauze, pentru multe dintre ele purtam toti vina. Cand exista un simt civic structurat, cand oamenii isi cunosc bine drepturile si obligatiile, si ale lor si ale conducatorilor, revendicarile, cand apar, au un caracter mai aplicat, mai precis. La noi neexistand asa ceva, trecem foarte usor de la ciobanul mioritic la Victoria Lipan. Este un semn evident ca s-au acumultat frustrari sociale la greu, ignorate, si care acum izbucnesc haotic, in toate directiile. Evident ca ele se rasfrang si asupra cui trebuie si asupra cui nu trebuie.Frustrarea acumulata pe perioade lungi rareori izbucneste logic. Ceea ce vedeti este nasterea simtului civic in chinuri :) Este un mare semnal de alarma pt politicieni, este falimentul unui intreg sistem,daca nici acum nu inteleg mesajul atunci vor asista, poate, la scene care s-au mai repetat in istorie. In mai putin de 10 ani veti vedea un alt gen de societate, nu stiu daca mai buna sau mai rea, dar foarte diferita de ceea ce isi inchipuie multi de acum. Exista studii de psihologie a multimilor care surprind acest gen de reactii si fenomene. S-au mai intamplat in istorie si se vor mai intampla.
Just. Dar acest simț civic care se exprimă acum să fie oare cel binecuvântat?
Din câte am văzut eu în seara asta în centru, aș numi: psihologia gloatei postmoderne dintr-o subțară lăsată de izbeliște în suburbiile istoriei lumii. Sau ceva asemănător....
Nu (mai) cred în simțul civic românesc. Suntem gloată, nu națiune - după opinia mea, să mă ierți.

O Națiune are câteva coordonate comune care îi sunt sfinte. Și cărora oamenii își dedică ceva important din viața lor. Uneori viața întreagă. Dau un exemplu la repezeală: nemții. Sunt multe altele, cum prea bine cunoști.
Iar la noi, eu unul constat un tip foarte curios de schizofrenie socială (ca să zic așa, cum îmi vine acum): uimitor de multe clivaje reciproce, conflictualități profunde în toate direcțiile omenescului la toate nivelurile.
Unde mai este azi acel ceva (și cineva) Unificator care ar putea să polarizeze pilitura de fier a unei Națiuni? Eu unul nu mai știu....
NIci măcar muzica nu ne mai unește. Ci, iată, ne dezbină "în harfe răsfirate"... Ce-n zbor invers se pierd, ca să-l parafrazez pe-un alt Ion...:)
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare