Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.11.2014, 22:25:12
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nebunia este ca de astfel de barbati sunt atrase si altele sau, Doamne fereste, si altii! La cata destrabalare exista, de toate felurile, cauzele schimbarii pot fi atat de diverse!

Spovedanie, impartasanie, chemat preotul acasa. Amandoi la acelasi duhovnic!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.11.2014, 10:41:02
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
1. Citeste Acatistul Sf. Spiridon 40 de zile pentru ca Sf. Spiridon linisteste toate tulburarile.

2. Si daca poti du-te si spovedeste-te.
Daca voi ati pacatuit cumva impreuna, demonii va chinuie pentru pacatele facute.

3. Posteste o zi pe saptamana.

Ai sa vezi ca se linistesc lucrurile si poate isi revine pe calea cea buna...
Poate este ispita pe care nu o poate duce.

Te rog mult incepe sa te rogi ca intr-un fel sau altul Dumnezeu o sa te ajute.
Poate asta este ispita cazuta peste el pentru ca nu stati langa Biserica, pentru indreptare.

In orice caz, roaga-te si lucrurile se vor schimba. Daca inca il iubesti, sa te rogi pentru el sa se schimbe cum era inainte si sa departeze Dumnezeu de la el toata supararea si tulburarea.

Multumesc tuturor pentru sfaturi,,casatoriti religios suntem...as dori sa va intreb cum adica sa tin post o zi pe saptamana,miercurea si vinerea tin,,,nu am inteles cum!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.11.2014, 10:42:27
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Unhappy

Cand Iisus a eliberat pe demonizatii din tinutul gherghesenilor, a inlaturat si cauza pentru care acestia ajunsesera asa...dar se pare ca localnicii nu au fost foarte incantati de aceasta initiativa a Lui....
Intrebarea este: noi suntrm dispusi sa renuntam la cele care ne-au facut sa fim robi necuratului??? ( nu neaparat porcii, desigur, ci toate lucrurile materiale de care ne atasam atat de mult, sunt cele care ne fac sa ne robim si sa ne pierdem sufletul...)
Cati nu zic la noi in popor, mai ales, ma fac frate cu dracu pana trec puntea? Ca si cum ar fi ceva normal, reversibil si total lipsit de consecinte nefaste...sau "ce vrei acum, si cu sufletul in rai si cu bani in buzunar "- de parca cu bani in buzunar si cu sufletul in iad ( bolnav, nebun, chinuit, nefericit), ar fi o optiune demna de luat in seama...
Nu vedeti cati parinti de zbat sa asigure copiilor in viitor mai bun, muncind din greu prin tari straine, eventual, si cand par ca si-au indeplinit visul, au aproape tot ce cred ei ca le-ar fi trebuit, casa, masina, etc, se intampla ghinionul ca un copil se imbolnaveste, sau o ia pe cai gresite? Nu e oare asta tributul pe care si-l ia tovarasul, in cazul in care te-ai facut frate cu el? Sau razbunarea, daca nu te-ai facut?
Cati dintre noi am fi cu adevarat dispusi sa renuntam la o afacere, de exemplu, care ne asigura bunastarea si confortul, si sa ne intoarcem la o viata mai modesta, dar cinstita, curata, spre a ne elibera sufletul???
Bine, uneori, in cazuri grave, suntem siliti de imprejurari, cand se imbolnaveste cineva grav, de ex, si cheltuim toata agoniseala ca sa il salvam, caz in care poate ajungem sa apreciem mai mult viata in sine si sanatatea, decat confortul material...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.11.2014, 12:03:43
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Multumesc tuturor pentru sfaturi,,casatoriti religios suntem...as dori sa va intreb cum adica sa tin post o zi pe saptamana,miercurea si vinerea tin,,,nu am inteles cum!
Te sfatuiam sa tii cel putin o zi de post pe saptamana, in caz ca nu tii nici una. Macar atat sa faci.

Iar rugaciunea sa nu-ti lipseasca in vreme de ispita si tulburare.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.11.2014, 09:35:11
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Am decis sa scriu aici pentru ca nu stiu in cine sa am incredere, n-am curaj si mi-e frica sa ma deschid altcuiva..

Am 25 de ani si sunt casatorita 5 ani. Povestea mea incepe la 1 an dupa nunta cand sotul meu si-a dat masca jos...E un tip inalt, frumos, zvelt, dar foarte violent.. Ma jigneste mereu, e foarte posesiv, suparacios, nervos...E un om cu toane, insa rar de tot sunt zilele cu toane mai bune. Nu ma respecta deloc si nici fata de parintii mei nu mai arata respect. Vorbeste urat cu toti.. Mi-a indepartat toti prietenii iar eu sunt ca o sluga.Tot ce spune el e sfant iar eu nu am drept la replica.In opinia lui, nimic nu fac bine, nimic nu stiu.. nimic nu ii convine la mine. Orice spun, zice ca e o prostie si ar fi bine sa nu mai vorbesc nimic. In fiecare zi plang, nu mai am pofta de nimic..Parintii mei sufera cand vad ce urat se poarta cu mine.....Ma ingrozesc la gandul ca o viata intreaga o s-o duc asa...O sa innebunesc daca nu fac ceva... Exista vreo solutie?....El nu a fost de la inceput asa,a fost foarte bun,mai are momente cand totul e perfect cand brusc dupa o sapt doua iar se schimba,,,,nu inteleg de ce,,
Pur si simplu ma ingrozeste situatia in care ai ajuns si nu vad nicio solutie amiabila; tu esti ca o "nicovala" in care el da intr-una.
Ma gandesc ca la data maritisului erai prea naiva sa deschizi bine ochii si sa vezi realitatea, sau mai bine zis, sa-i distingi masca pentru ca in mod sigur o avea si atunci, dar tu erai oarba(indragostita).

Mai mult ca sigur, a avut si el ceva probleme in copilarie datorita carora a juns sa fie un "vampir" care se hraneste(paraziteaza) cu viata(sangele) celor din jurul sau.

Cred sincer ca nu ai nicio sansa daca nu te redresezi singura si nu-ti refaci prieteniile impotriva "opozitiei", cu toata nefricirea ta.
E aproape imposibil; pare un subiect de film psihologic, dar asta e situatia pe care eu am sesizat-o din descrierea ta.
E foarte probabil ca in disputa ce s-ar isca intre voi, el sa iasa cu imaginea nesifonata, iar gura lumii sa te acuze pe tine, ca el e frumos, inalt, zvelt...
Daca e violent, parintii tai sunt salvarea ta. El nu te va respecta daca mai intai nu te respecti tu. La cate vei incasa va trebui sa te obisnuiesti cu statutul de nicovala, dar sa te consideri din aur.

Insa, asa cum au zis si altii mai sus, orice inceput se face la... duhovnic.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.11.2014, 16:17:47
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Ma tem ca situatia se intalneste mult mai frecvent decat o vedeti dvs, si ca daca el e violent salvarea nu sunt intotdeauna parintii ( mai ales daca sunt si ei la randul lor niste lasi)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.11.2014, 16:54:04
negruta negruta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Postez aceasta carte, poate ajuta http://www.scribd.com/doc/4436583/Cu...ata-de-familie
Reply With Quote
Răspunde