Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #791  
Vechi 21.11.2016, 02:11:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Deci, dupa discursuri de genul "dar vai, mergeti la vot, chiar si eu am sa votez pentru asta, doar lasa-ti pe Klausel al meu in pace ca va maninca ISIS, Iadul, etc, mama voastra de legionari" discursul a revenit in nota dispretuitoare vizavi de initiativa:

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
mentalități cu totul nefirești și nespecifice nouă: cum de suntem acum atât de preocupați de legiferarea nu știu cărei trăznăi?
Deci definitia familiei ca fiind cea traditionala e o "traznaie", ce sa mai.

Si urmeaza desigur asortarea cu vesnicile amenintari de inchipuit profet a lui Dumnezeu:

Citat:
Dar așa, procedînd cum am procedat, mă tem că încă mai mult ne-am cufundat și ne-am îndepărtat de noi înșine și de Dumnezeu.
Restul retoricii e prea desucheata pentru a merita mentionata/disecata.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #792  
Vechi 21.11.2016, 02:19:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Dar ce înțelegem, de fapt, prin "învățare", Alin?
Poate că e potrivit să facem distincția între stimulare, pe de o parte și modificare lăuntrică și comportamentală, pe de altă parte.
Nu orice propunere/informație duce, obligatoriu, la o achiziție care se impune în conduita mintală sau acțională. Sunt multe filtre vii în personalitatea copilului, iar acesta nu e o tabula rasa cum le place unora, isteți și "iubitori", să creadă. În orbirea minții lor trufașe care nu are pic de priză la taina omului.
Multe auzim, doar unele primim și incă mai puține facem. Nu toate informațiile ne cuceresc inima. Iar când e de "pus la inimă", cine mai știe ce și cum se așază...
Mai usurel cu poezia despre "filtrele vii", realitatea arata mai degraba contrariul, daca parintii nu vegheaza, praful se alege.
Ca or fi si exceptii care contrazic regula, raman exceptii.

Citat:
Deci e posibil (și cu totul demn de crezare) ca, în ciuda unei "educații alese" să ai ca rezultat o pramatie, după cum se întâmplă și invers: cresc nuferi albi prin noroi. În ciuda acestuia și folosindu-se de el.
Nu cred in prima varianta si nici tu nu poti macar sa dai exemple in directia asta, da' de dragul paradoxului ce nu inventam noi..

Citat:
În concluzie, optimismul meu privind relativizarea "învățăturii" lumești pentru un suflet viguros altoit de părinți care își văd de treaba lor, este justificat.
"Parinti care isi vad de treaba lor"..haha amuzant, cam asta e grija ta, nu "parinti care actioneaza in interesul copiilor lor".

Citat:
Nu mor caii când vor câinii, slugile când vor stăpânii.
Pai da, ca daca era asa, toti propagandistii se trezeau muritori de foame.

Ce nu pricepi tu si probabil nu-ti pica bine sa inteleaga "slugile" e ca de fapt slugile sunt stapaini si aia care se cred stapini de fapt sunt vremelnice slugi, sau ar trebui sa se comporte ca atare, facandu-si datoria, nu fiind potrivnici binelui celor care i-au tocmit.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.11.2016 at 02:22:58.
Reply With Quote
  #793  
Vechi 21.11.2016, 06:52:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Băbăieți, familia NU e decât "tradițională". Că încearcă unii nu-ș ce una-alta, e un fapt. Dar familia e deja "tradițională", orice altceva invenție omenească NU e familie.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #794  
Vechi 21.11.2016, 09:05:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Nu ar fi rau sa ne hotaram. Intr-o zi facem propaganda pentru educatie sexuala obligatorie in scoli, in alta spunem ca un crestin ar trebui sa nu se amestece in legile pe care le da statul like. :)
Reply With Quote
  #795  
Vechi 21.11.2016, 12:27:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Băbăieți, familia NU e decât "tradițională". Că încearcă unii nu-ș ce una-alta, e un fapt. Dar familia e deja "tradițională", orice altceva invenție omenească NU e familie.
Aici sunt nuante...o fi asa, dar nu trebuie sa batem definitia in cutie...sa stam cuminti ca nu sade bine unui crestin sa-si afirme valorile in societate sau politica, cine stie ce se mai poate intampla..

Sa-i lasam pe "aialalti" sa impinga definitia la vale, sa deschida noi drumuri.

Acum zici tu asa, dar o data ce bolovanul se rostogoleste, nepotilor tai s-ar putea sa li se para anacronica gandirea de genul asta, dupa ce doua generatii au fost indoctrinate sa fie "descuiate" la minte.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #796  
Vechi 21.11.2016, 12:32:22
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Băbăieți, familia NU e decât "tradițională". Că încearcă unii nu-ș ce una-alta, e un fapt. Dar familia e deja "tradițională", orice altceva invenție omenească NU e familie.
mai nou famile inseamna "unirea" dintre Gigel cu Vasilica, Maricica cu Oana, iar dupa Remus Cernea, Ion cu un delfin (delfinii sunt si ele persoane, deci au drepturi...)
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #797  
Vechi 21.11.2016, 12:36:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu ar fi rau sa ne hotaram. Intr-o zi facem propaganda pentru educatie sexuala obligatorie in scoli, in alta spunem ca un crestin ar trebui sa nu se amestece in legile pe care le da statul like. :)
Consecventa se numeste :)

Chestiile astea sunt pe aceeasi foaie a agendei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.11.2016 at 12:43:36.
Reply With Quote
  #798  
Vechi 21.11.2016, 12:39:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
mai nou famile inseamna "unirea" dintre Gigel cu Vasilica, Maricica cu Oana, iar dupa Remus Cernea, Ion cu un delfin (delfinii sunt si ele persoane, deci au drepturi...)
Mai nou, Cernea are o "partenera civila", adica dom'le nu e chestie de ghei, da?

E tot un fel de ...familia, da' altfel, ce e musai sa ne mulam pe tipare, invechite ?

"Remus Cernea i-a propus partenerei sale de viață, Ioana Stăniloiu, să îi fie "parteneră civilă", după ce a pupat-o în fața camerelor de luat vederi."

http://www.evz.ro/remus-cernea-1.html

Cam asta e dracul caruia inclusiv unii din cei care pozeaza drept crestini, vor sa-i ascuta coarnele.

Sau vor ca macar sa fie crestinul pasiv...ca pe urma vine si penetrarea (ca sa citam un cunoscut om politic, taman din fruntea tarii, multumita lui mr. Ponta, ca altfel..)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.11.2016 at 12:43:02.
Reply With Quote
  #799  
Vechi 21.11.2016, 12:43:27
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu ar fi rau sa ne hotaram. Intr-o zi facem propaganda pentru educatie sexuala obligatorie in scoli, in alta spunem ca un crestin ar trebui sa nu se amestece in legile pe care le da statul like. :)
Propaganda... Un cuvânt și o realitate care ne-au cam sucit mințile pe vremea comuniștilor. Și uite că nici acum nu au pierit cu totul din mintea noastră. Ce-i drept, nici din viața socială.
În ce mă privește, nu fac nici o propagandă. Nu reprezint interesele nici unei puteri lumești ca să îi fac propaganda. Scriu aici ce și cum cred eu, făcînd un exercițiu al libertății de exprimare.
Educația sexuală ar fi bună, într-un anumit fel, în școli. Făcută de oameni potriviți, special pregătiți pentru asta - iar nu de heirupiști fanatici și urechiști.
Nu știu dacă să fie și obligatorie. Poate de la o vârstă încolo..., nu știu... E de discutat mult pe tema asta.
Cât privește amestecul în legile statului, un creștin poate avea cota de participare pe care o are orice alt cetățean. În nici un caz să facă el legea, după ale lui, în pofida celorlalți. Creștinismul nu trebuie să devină dictatură, cu nici un chip! În lume, creștinii să respecte legile lumii. Desigur, își pot exprima opinia și hotărârea, dar între limitele care sunt puse tuturor cetățenilor.
Dacă va fi un referendum și creștinii vor avea cuvântul majoritar, atunci va fi foarte bine. Dacă vor fi presiuni de tot felul, prin tot felul de culise, atunci va fi ca în Bizanț, pe vremuri. N-aș vrea să mă alătur unor astfel de lucruri.
Reply With Quote
  #800  
Vechi 21.11.2016, 12:50:09
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
... nu sade bine unui crestin sa-si afirme valorile in societate
Ba să și le afirme! Dar nu prin apucături (mintale și comportamentale) lumești, ci creștinește.
Simpla prezență a unui creștin în lume aduce deja o afirmare a valorilor creștine.
Conduita creștină este diferită de conduita lumii. Un om cu comportament creștinesc face deja o afirmare a valorilor. Care se reduc, în ultimă instanță, la miezul vieții, care este dragostea.
Toate celelalte conduite nu sunt creștinești și reprezintă afirmarea valorilor altora.
Reply With Quote
Răspunde