Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #33  
Vechi 21.11.2016, 19:48:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Acuma, că te tot dai pe lângă psihologie (și n-o faci bine, dacă vrei o părere), poate ai auzit la viața matale de "reparentare". Aceasta este procedura pe care o facem noi, cei huliți, cu odoarele voastre atunci când voi îi aduceți, într-un sfârșit, la cabinetele noastre să vi-i ajutăm.
Atunci sunteți disperați. Unii dintre voi spun (și nu de puține ori am auzit asta, mi-e martor Bunul Dumnezeu): "am încercat totul, am fost la doctori, la profesori, la preoți, la mânăstiri... Și degeaba! Copilul nu-și revine... Nu mai știm ce să facem, suntem disperați, vă rugăm ajutați-ne..." Un spectacol de toată jalea, care arată mai întâi ce fel de părinți avem și suntem. Ei bine, stimate coleg, în astfel de cazuri ceea ce avem noi de făcut este tocmai reparentarea. Adică să "ștergem" nenorocirile pe care părinții (și educatorii) le-au pus în mintea copilului, contra firii lui și a modului de a fi al acestuia, și să îl ajutăm să își elaboreze alte mecanisme adaptative. Nu știți ce poate însemna asta, pesemne... Personal, vă doresc să nu aflați niciodată. Deși v-ar folosi, cred, pe undeva...
Uite de aia nu apelează lumea la psihologi, pentru că sunteți aroganți, aveți impresii de mari oameni și mai vorbiți de rău pe la spate pacienții când nu sunt prin preajmă, ce spui se înscrie într-un un lung șir de afirmații disprețuitoare pe care le-am auzit de la unii psihologi despre pacienții lor.

Se vede clar atitudinea de sus și din categorisirile mizerabile pe care le-ai mai făcut tu și pe la tema cu ora de educație sexuală obligatorie, ca un mare profesionist și creștin ce ești.

Ce bine ar fi să vadă și pacienții tăi care decartează bani la tine cum gândești tu despre ei, măcar de s-ar convinge creștinii cum stă treaba cu psihologii.

Dacă n-ar fi disperații ăia care să facă un spectacol de toată jalea tu n-ai mai avea bani de net și de curent ca să fii pe aici arogant și să etichetezi pe cei care-ți sunt incomozi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 21.11.2016 at 20:01:49.
Reply With Quote