Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.06.2020, 00:36:04
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit Despre renunțarea la alcool și fumat

Vreau sa încep prin a spune ca după vârsta de 19 ani am început sa consum alcool în cantități mai mari, sau mai bine zis, să beau până la beție și sa fumez din ce în ce mai des, până la dependență. Până la vârsta de 24 de ani nu mi-am pus vreodată problema ca ar fi o problemă consumul de alcool sau fumatul,negam că ar fi o dependenta și nici nu îmi cauza vreo problema de sănătate. Era efectiv ceva normal și plăcut.Iesiri,cluburi,grătare, nunți, petreceri etc. Toate acestea erau însoțite de nelipsita țigară și bere, vin, tărie etc. După 24 de ani m-am angajat full time, adică un serviciu stabil, pe care îl am și acum, și nu mai aveam eu libertatea sa fac ce vreau, să ies când vreau, adică știți cu toți cum e când ai un serviciu. Automat a scăzut și consumul de alcool, așa treptat, a apărut și oboseala, ture de noapte, etc. Am început să beau cafea, de fumat am început sa fumez mai mult, înainte fumam mai mult când beam.Si am început sa conștientizez că nu prea sunt bune viciile ăstea, normal ca mereu familia îți spune să le lași, dar degeaba, pana nu vezi tu. Aveam o viață asa închisă, repetitiva. Munca la birou, dă-i cafea și țigară, plus mâncare în general rece, ieși de la muncă hai la o bere cu colegii sau prietenii, fiind obosit ești imediat amețit, te culci așa, nu îți faci odihna, apoi iar la muncă, nu mai ai timp sa faci mișcare, ca ești mahmur, stai în pat la un film etc.Practic îți irosești viata cheltuind poate și 30-40%din salariu, doar ca să te distrugi.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare