Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.05.2013, 13:44:42
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Monarhia - mai este posibilă?

La mulți ani de ziua regalității, întâi Casei Regale a României, dar și tuturor românilor, căci ziua aceasta a fost o vreme destul de lungă ziua noastră națională.

Într-un moment în care aleșii noștri se pregătesc să schimbe din nou Constituția, problema formei de guvernare revine, iar monarhia n-ar trebui lăsată la o parte.

Sunt suficiente argumente pentru a o susține. Unele pur și simplu pragmatice le-am aflat într-un articol al Alinei Mungiu-Pippidi (ale cărei opinii nu le împărtășesc în unele privințe, și pe care o credeam mai de stânga), pe care-l puteți citi aici.

Last edited by N.Priceputu; 10.05.2013 at 13:51:21.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.05.2013, 13:58:33
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Monarhia mai este posibila

Tot respectul pentru ce au facut regi ai Romaniei precum Carol intai sau Ferdinand intai, care practic (impreuna cu Alexandru Ioan Cuza) au pus bazele Romaniei moderne, si in general progresul economic, social si politic din timpul regimului monarhic constitutional.
In 1947 in Romania s-a renuntat la monarhie intr-un mod fortat, impus din exterior.

Totusi, ca parere personala, la ora actuala in Romania forma de guvernamant monarhica nu cred ca ar mai fi utila! Traditia monarhica s-a pierdut in constiinta populara, descendenti capabili ai casei regale nu prea mai sunt.
Era bine daca in 1990 se facea un referendum in aceasta privinta! Intr-un fel acest "referendum"" a avut loc atat in mai 1990 (cand peste 70% din populatie a votat FSN-ul, ce venea cu un program politic republican) si in decembrie 1991 (cand constitutia ce prevedea forma de guvernamant republicana a fost adoptata de majoritatea populatiei).

Si unele state europene, dupa 1945 (Italia in 1946, Irlanda in 1948, Grecia in 1974) au renuntat la monarhie in favoarea republicii!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.05.2013, 14:15:17
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Articolul la care am făcut referire începe, edificator:

„Din cele opt monarhii constituționale din UE, șapte sînt în primele zece în toate topurile bunei guvernări în UE - a opta, Spania, e singura cu o performanță mai mediocră, și țara, și ginerele sportiv al regelui Juan Carlos I fiind ceva mai corupți decît s-a crezut.”
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.05.2013, 14:33:07
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Monarhia mai este posibila ?

Da, dar si tari cu regim republican (Elvetia, Irlanda, Germania, Austria, Franta, Polonia) au performante economice destul de bune!
Nu cred ca acesta poate fi un criteriu- daca e republica ori monarhie- pentru a putea spune daca o tara e dezvoltata economic si ca nivel de trai sau nu!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.05.2013, 14:37:52
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit



10 Mai (de Vasile Alecsandri)


"A venit din munți un vultur
Și ne-a zis: -”Români eroi,
Știu un print viteaz și tanar
Ce-ar veni cu drag la voi,
Dacă vreți vi-l dau ca Vodă”.
Noi cu toții: -”Să ni-l dai”.
Și ne-a dat pe Vodă CAROL,
Într-o zi de 10 Mai.


Și-a venit vulturul iară
Și ne-a zis: -”Popor Român,
Ești viteaz, de ce mai suferi
Jugul unui neam păgân?
Fă-te liber, dezrobește-ți
Mândra țară ce o ai”.
Și noi liberi ne făcurăm
Într-o zi de 10 Mai.

Vulturul venit-a iarăși
Și ne-a zis: -”Popor Român,
Ați luptat cumplit la Plevna
Duși în foc de-a vostru Domn,
Vrednic e să-l faceți Rege,
Într-o țara ca în rai”.
Și noi rege îl făcurăm
Tot în zi de 10 Mai.


Zece Mai ne-a fi de-a pururi
Sfânta zi, căci ea ne-a dat
Domn puternic țării noastre,
Libertate și Regat.
Ridicați cu toții glasul
De prin șesuri, de prin plai,
Să trăiască România
Ura! pentru 10 Mai!
"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.05.2013, 14:40:14
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Greu de spus. Trebuie pus totul in balanta.
Sunt tari care infloresc cu monarhia, altele o duc bine si fara (ex. Elvetia).

Lumea din tarile republicane nici nu mai stie azi cum este cu monarhia.
Ar fi garanta unei stabilitati politice si a unei calitati a oamenilor. Dar nici asta nu este sigur.
Ma uit ca sunt tari mari care au acum mari probleme cu conducatorii lor.

Din punct de vedere economic nu pot sa compar. Cu exceptia Spaniei nu stiu unde este mai bine.

Da, este un adevar ca nu mai sunt urmasi vrednici ai unor monarhii. Cei care sunt nu sunt formati in a conduce. Este greu.

Dar ramane o solutie de luat in seama...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 10.05.2013 at 14:43:50.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.05.2013, 14:49:03
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am început cu argumente economice și sociale (buna guvernare nu înseamnă numai un trai material mai bun), însă nu sunt cele mai importante. Ele reflectă, însă, un regim mai corect, o așezare mai normală a acelor societăți.

În calitate de creștini consider că este mai potrivit să avem un monarh, care este un uns al lui Dumnezeu, și care își îndeplinește misiunea, adesea, cu frică de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.05.2013, 15:17:52
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Greu de spus. Trebuie pus totul in balanta.
Sunt tari care infloresc cu monarhia, altele o duc bine si fara (ex. Elvetia).

Lumea din tarile republicane nici nu mai stie azi cum este cu monarhia.
Ar fi garanta unei stabilitati politice si a unei calitati a oamenilor. Dar nici asta nu este sigur.
Ma uit ca sunt tari mari care au acum mari probleme cu conducatorii lor.

Din punct de vedere economic nu pot sa compar. Cu exceptia Spaniei nu stiu unde este mai bine.

Da, este un adevar ca nu mai sunt urmasi vrednici ai unor monarhii. Cei care sunt nu sunt formati in a conduce. Este greu.

Dar ramane o solutie de luat in seama...
Elvetia nu poate fi luata ca exemplu ,acolo se gramadesc toate finantele lumii si interesul e ca tara sa mearga bine
Coruptia in tarile occidentale e mai mica si lipsa coruptiei e o conditie ca o tara sa prospere
Monarhia poate fi un bun garant ,din pacate la noi nu mai este posibil asa ceva
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.05.2013, 15:45:33
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Nu am studiat astfel de chestiuni politice și prin urmare nu pot să îmi dau seama ce ar presupune un regim monarhic din punctul de vedere al raporturilor de putere și colaborare în societate.

Totuși consider că este absolut inadmsibil ca România să mai aibă o casă regală formată din străini. Singurele principii acceptabile sunt ca, într-o astfel de variantă a regalității, regele să fie român etnic și național, să fie uns ca rege exclusiv de Biserica Ortodoxă Română, el și familia lui și în general anturajul lui să fie ortodocși, Biserica Ortodoxă Română să fie stimulată, eventual chiar forțată, dar și sprijinită ca țara să fie guvernată după legi în general conforme creștinismului (deși nu în mod absolut necesar legile trebuie să fie atât de aspre precum legislația propriu-zisă a creștinilor, care este legea lui Hristos), creștinismul ortodox autentic să fie promovat atât între români precum și între ceilalți concetățeni de alte etnii, să existe sprijinul acordat Bisericii pentru misiuni atât în interiorul țării precum și în afară pentru misiune și pentru tentative de convertire la Ortodoxie (spre exemplu misiuni între maghiarii de religie reformată [protestantă calvinistă] asupra cărora să fie făcute presiuni misionare pentru cunoașterea Ortodoxiei și posibilitatea convertirii de la erezie la Ortodoxie), să nu se încheie concordat cu Vaticanul, sau oricum nu unul atât de trădător precum cel încheiat în perioada interbelică de regalitatea trădătoare, Ortodoxia să fie recunoscută ca Religia Apostolică, religia legitimă ca fiind instituită în mod dumnezeiesc de Iisus Hristos și ca fiind autentica succesoare în linia apostolică, și multe altele.

Succesiunea la tron nu trebuie să se facă pe principiul succesiunii biologice, ci pe principiul meritocrației, al harului, al realizărilor și gândirii personale, al fidelității până la moarte martirică față de credința Ortodoxă Evanghelică, adică în conformitate cât mai deplină cu Sfânta Scriptură și Sfânta Tradiție; regele să fie ales spre exemplu fie de regele care își desemnează succesorul, fie spre exemplu așa cum este ales un patriarh, adică în general de o minoritate aleasă tot pe baze meritocratice și autentic creștine, adică de o aristocrație spirituală, morală și intelectuală.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.05.2013, 18:08:30
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Si eu sunt de acord ca in Romania sa fie reintrodus monarhismul. Insa , va fi o problema pentru multi oameni , caci regele nu se schimba precum presedintele din 5 in 5 ani. Pe de alta parte ar mai fi o problema in cazul in care succesorul la tron ar fi o persoana incapabila de a conduce tara si mai "necoapta" la minte. Dar in momentul acesta succesorul la tron va fi Principesa Margareta iar dupa dansa ar fi Principele Nicolae, iar din punctul meu de vedere cred ca amandoi sunt capabili pe deplin de a reprezenta Romania.

Last edited by bluester; 10.05.2013 at 18:11:04.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare