Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.08.2014, 11:28:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Hermeneutica crestina apeleaza, in principiu, la cifrele 1 (Monada), 3 (Treimea), 7 (Creatia).

Cifra 5 nu ii este caracteristica.

Aceasta pilda pare sa fie o exceptie.

Nu exista o corelare logica sau suficient de sustenabila care sa indice ca cifra 5 ar semnifica "un numar apreciabil de mare".
Sfîntul Maxim Mărturisitorul vorbind despre înțelesul cifrei 5:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...89&postcount=1
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...4&postcount=10
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.08.2014, 12:42:36
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Aceasta pilda este und din cele cateva care se pare ca nu numai pentru mine sunt mai greu de inteles ca semnificatie si contravin logicii omenesti.
(celelalte ar fi: Fiul risipitor si Femeia Samarineanca)
Exact aceiasi intrepare mi-o pun si eu, ca si autorul firului.
Si mie mi se pare la fel ca si lui, ca problema nu este rezolvata cu adevrat dupa invataturile crestine.

Acum fiecare incearca sa gaseasca explicatii si talcuiri.
Preotii vostri ce spun? I-ati intrebat? V-au lamurit?

1. Inclin sa dau dreptate lui Cristi, ca numarul nu are importanta. Poate doar proportia (jumate-jumate).
M-am uitat pe un link dat de Florin cu explicatia numerelor in Scripturi.
N-am inteles de unde au ajuns in Filocalie. Nici nu ma pricep.
Mi se pare insa cam exagerat sa ne bazam numai pe niste numere in a talcui niste pilde.
Nu stiu, sincer ma intreb uneori daca Iisus chiar a vrut ca pildele si invataturile sale sa fie atat de greu de patruns si ne-la indemana oamenilor.
Parca n-as crede, ci dimpotriva.

Mi se pare ca si cum la scoala un profesor isi complica si codifica ceea ce preda, ca sa nu inteleaga elevii.

Si ma mai intreb cum si ce au inteles apostolii?

Cred ca din cauza asta (a numerelor) putem cadea in "pacatul" sau greseala de a pierde alte semnificatii mai profunde ale pildelor.

2. Revenind la pilda cu fecioarele, indiferent cate au fost ele si de explicatia cu numarul lor.
Intrebarea mai importanta o vad in aspectul individualismului, "egoismului".
Numai unele ajung sa se mantuiasca.
Cineva spunea aici ca uleiul acela reprezinta har si iubire si ca nu este al fecioarelor, ci dat de la Dumnezeu. Si de ce atunci numai unora dintre ele?
Si de ce se poate cumpara (cumparam har?) din targ?
Nu stiu, ne pierdem si in simboluri atunci.
De ce fecioare si nu feciori, tineri, batrani etc.
S-ar putea sa fie ceva foarte simplu si sa nu vedem padurea de copaci.

De ce sa fi dat Dumnezeu numai la unele har si iubire si nu la toate?
De ce cand se vorbeste peste tot de milostenie si iubire de aproape si ca nu ne mantuim singuri, aici fecioarele nu impart har si iubire, ca se mantuoisca toate? De ce sunt trimise unele din Casa Domnului si unde?
De ce se inchide usa, cand Dumnezeu este mereu cu noi?

Si multe alte intrebari...

Mi se pare foarte interesanta analiza lui Ioan_Cezar, dar nu stiu de unde aduce atatea elemente. Nu se pune nicaieri cum au trait fecioarele si ce au facut si alte lucruri pe care el le descrie.
Si in fond se putea intampla oricareia dintre ele sa se termine uleiul sau sa stinga candela.

Si de ce se aseamana Imparatia Cerurilor cu poveste acestor fecioare.
Despre care Imparatie este vorba?
Poate ca e vorba despre oameni si credinta lor. Poate ca este o legatura cu pilda cu fariseii?

Si la inceput au avut toate ceea ce le-a trebuit, indiferent ce insemna acel ulei si acele candele...dar nu toate au avut grija si s-a terminat uleiul.

Nu stiu.
Cautand pe internet sa recitesc pilda, am gasit acest articol. Foarte interesant. Nu stiu nimic despre autor.

http://articolecrestine.com/seriale/...-fecioare.html

"Pilda celor zece fecioare si Pilda talantilor surprind aspecte din viata bisericii care trece printr-o perioada speciala-sfarsitul timpului de har, adica perioada din imediata apropiere a revenirii Mantuitorului."
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.08.2014, 12:58:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Iata pilda intreaga:

"Atunci Împărăția cerurilor se va asemăna cu zece fecioare care și-au luat candelele și au ieșit în întâmpinarea mirelui. Cinci din ele erau nechibzuite, și cinci înțelepte. Cele nechibzuite, când și-au luat candelele, n-au luat cu ele untdelemn; dar cele înțelepte, împreună cu candelele, au luat cu ele și untdelemn în vase. Fiindcă mirele zăbovea, au ațipit toate și au adormit. La miezul nopții, s-a auzit o strigare: „Iată mirele, ieșiți-i în întâmpinare!” Atunci toate fecioarele acelea s-au sculat și și-au pregătit candelele. Cele nechibzuite au zis celor înțelepte: „Dați-ne din untdelemnul vostru, căci ni se sting candelele.” Cele înțelepte le-au răspuns: „Nu; ca nu cumva să nu ne ajungă nici nouă nici vouă; ci mai bine duceți-vă la cei ce vând untdelemn și cumpărați-vă.” Pe când se duceau ele să cumpere untdelemn, a venit mirele: cele ce erau gata au intrat cu el în odaia de nuntă și s-a încuiat ușa. Mai pe urmă, au venit și celelalte fecioare și au zis: „Doamne, Doamne, deschide-ne!” Dar el, drept răspuns, le-a zis: „Adevărat vă spun că nu vă cunosc!” Vegheați, dar, căci nu știți ziua, nici ceasul în care va veni Fiul omului. (Matei 25:1-13) "
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.08.2014, 13:47:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cineva spunea aici ca uleiul acela reprezinta har si iubire
Uleiul reprezinta harul. De iubit, toate cele 10 fecioare il iubesc pe Mire si L-ar vrea cu ele, dar numai unele au har.

Citat:
si ca nu este al fecioarelor, ci dat de la Dumnezeu.
Dumnezeu este autor si sursa a harului. Oamenii sunt beneficiarii lui.

Citat:
Si de ce atunci numai unora dintre ele?
De dat, harul e dat tuturor oamenilor. Dar nu este primit de toti oamenii, fiindca nu toti sunt in dispozitia necesara pentru a-l primi.

Citat:
Si de ce se poate cumpara (cumparam har?) din targ?
Da, exact. "Targ" inseamna piata, inseamna lume. Ca sa primim har, primul pas care trebuie facut e sa iesim din camara in care ne-am bagat zicand ca il asteptam pe Cristos si auto-multumindu-ne cu cat de curati suntem. Trebuie sa iesim in lume si sa platim un pret daca vrem har. Numai ca Dumnezeu, fiind adevaratul proprietar, nu prea are ce face cu banii nostri. El vrea altceva si pentru altceva vrea sa iesim, din mormantul varuit pe care ni l-am facut, in lume. Vrea sa-i ajutam pe ceilalti, mai ales pe cei mai slabi. Vrea sa-i imbogatim pe saraci cu cuvantul Evangheliei. Vrea sa-i saturam pe cei flamanzi si insetati cu Mana lui si cu Apa cea vie. Vrea sa-i vizitam de detinuti ca sa le aducem mesajul de speranta al eliberarii. Pilda nu spune ca uleiul se cumpara pe bani. Spune ca se cumpara, adica trebuie un pret si spune ca acest lucru se face in oras.

Citat:
De ce fecioare si nu feciori, tineri, batrani etc.
Masculinul e principiul emisiv, femininul e principiul receptiv. Biserica este feminina (in raport cu Isus). Fiindca Biserica primeste ceva. Ceva ce Isus da. De aceea, Biserica este mereu comparata cu o mireasa. Fecioara, fiindca e curata, il asteapta pe Mire (dimpotriva, prostituata e imaginea jertfei la idoli care il manie pe Dumnezeu). E tanara, fiindca Biserica se conectata mereu la sursa vietii si ea este cea care transmite aceasta viata oamenilor. Vedem bine ca e la fel de tanara ca acum 2000 de ani. Sa nu uitam inceputul parabolei, sa nu uitam, deci, ca cele 10 fecioare sunt Biserica.


Citat:
De ce cand se vorbeste peste tot de milostenie si iubire de aproape si ca nu ne mantuim singuri, aici fecioarele nu impart har si iubire, ca se mantuoisca toate?
Am spus intr-o postare mai la deal ca harul nu se poate da de la cine are la cine n-are. Sa presupunem ca sunteti o tanara studenta fecioara si stati la camin cu o colega de camera. Colega se duce sa se impartaseasca si primeste harul despre care e vorba aici. Asta inseamna ca DV v-ati impartasit ? Inseamna ca, impartasindu-se ea, va mantuiti dv ? Si, daca-i cereti sa va dea har din harul ei, cum ar putea face asta ? Deziluzionati-va! Mantuirea e o afacere personala.

Citat:
De ce sunt trimise unele din Casa Domnului si unde?
Fiindca nu aveau har. Fara har nu ne putem mantui, el este, pentru suflet, ceea ce e oxigenul pentru trup. Fara har, Dumnezeu nici nu ne recunoaste ca ai Lui si ne trimite in locul care ni se cuvine de drept: in iad.

Citat:
De ce se inchide usa, cand Dumnezeu este mereu cu noi?
Este vorba de usa camerei nuptiale unde are loc Osapatul cel Vesnic. Acea usa se va deschide sau nu se va deschide, pentru noi, la judecata, care va avea loc imediat dupa moarte. Dumnezeu este mereu cu noi in timpul vietii in trup, sperand si ajutandu-ne sa fim ai lui. Pentru asta, trebuie sa avem mereu untdelmn. Daca nu avem cand El vine, si o va face pe neasteptate, noaptea, cand nu mai avem conditii prea bune sa iesim in oras si cand cei de la care putem lua ulei sunt de negasit, atunci nu vom fi cu El. Ci vom fi fara El. Iar a fi fara Dumnezeu timp de o vesnicie inseamna iadul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 08.08.2014 at 13:52:18.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.08.2014, 15:47:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Multumesc Mihnea.
Interesanta si varianta ta.
Cu o singura exceptie.

Eu nu inteleg cum vezi (sau altii) harul.
Ce inseamna acel har pentru tine?
Pentru mine inseamna credinta si modul de a o trai.

Dar cred ca nu e vorba numnai de harul dat de Dumnezeu.
Dumnezeu da tuturor har prin Botez si celelalte Taine.
La toti.
Si de primit? Eu cred ca-l primim toti cei care credem in Dumnezeu.
Dar depinde cum il folosim.

In pilda este vorba despre persoane credincioase (poate chiar oameni ai bisericii - monahi, preoti etc.)
Si toate aveau har, da? Toate aveau la ele candele cu ulei.

Unii nu stiu sa-l foloseasca. Cat este vina lor si cat a altora si care sunt motivele, nu stiu.

Dar acest har se poate darui, imparti. Prin fapte bune si iubire.
Fecioarele au fost trimise sa cumpere har. De la cine? Ca inseamna ca nu Dumnezeu le dadea.
Au fost trimise sa cumpere ca sa aibe pentru cand o veni Mirele.

Aici ma gandesc eu ca e vorba de har in forma de fapte buni si iubire, care se poate (si trebuie) impartit cu altii. Exact ceea ce spui tu cu iesitul in lume, sa-i ajutam pe ceilalti.

Exact prin asta ne mantuim si pe noi si pe ceilalti din jurul nostru. Eu asa inteleg.
Nu mai stiu unde am citit ca te intreaba Domnul la Judecata de Apoi pe cine ai mai adus cu tine.

Mantuirea nu este numai o treaba indviduala si personala.
Noua ne spune preotul ca este bine sa ne rugam pentru altii, sa facem diverse fapte, caci prin asta ii ajutam sa se mantuiasca si ei.

In exemplul tau cu impartasitul.
Cand tu te impartasesti nu inseamna numai faptul de a lua la biserica Trupul si sangele Domnului.
Pentru asta tu te pregatesti si te schimbi (se presupune): postesti, iti pregatesti sufletul, te rogi, faci fapte bune, eviti pacatele.
In acest mod intretii "candela" si harul si le daruiesti si celorlalti (ca esti mai bun, ca druiesti iubire si fapte bune).

Eu asa inteleg. Poate ca nu totul imi este foarte clar sau corect...
Repet mi-a placut si varianta pe care am dat-o on link. Ai citit-o?
Si tu spui multe lucruri corecte.

P.S Am uitat aspectul cu "cumparatul" harului si pretul lui. Eu inteleg ca Dumnezeu ne da harul gratuit.
Nu vrea plata.
Pe de alta parte rezulta ca fecioarele trebuie cumpere uleiul, se spune prin fapte bune.
Nu pot sa explic.
Mai exista un pret pe care il platim pentru credinta: renuntarea la unele lucruri omenesti (la unele alimente, la sot/sotie prin postul trupesc, monahii renunta la lume si familie si copii, renuntarea la timp pentru odihna sau alte lucruri ca sa mergem la biserica, sau sa ne rugam etc.). Oare asta inseamna cumparatul uleiului? S-ar putea...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 08.08.2014 at 16:02:46.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.08.2014, 15:55:52
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Mi se pare foarte interesanta analiza lui Ioan_Cezar, dar nu stiu de unde aduce atatea elemente.
Nici eu nu știu....:)
Precizările lui Mihnea mi se par clare și la obiect. El scurtează și lămurește ceea ce mie mi s-a părut că aș putea lungi și încâlci... Iertare!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.08.2014, 12:25:41
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Multumesc celor care au postat un raspuns la acest topic.

Am regasit in aceste postari toate sensurile esentiale, gen: milostenie, dobandirea harului, dragostea pentru Dumnezeu, pregatirea pentru moarte, vegherea neincetata.

Insa, cu voia voastra, voi expune si o talcuire atipica.

Pentru cei ce resping budismul in totalitate sau interpretari trans-confesionale imi cer iertare anticipativ.

Pot alege sa nu citeasca urmatoarea interpretare a pildei.

Ceea ce m-a contrariat a fost refuzul acordarii ajutorului de catre cele cinci fecioare intelepte celor cinci fecioare neintelepte.

Paradigma intelept vs neintelept este usor de explicat. Nicio problema din acest punct de vedere – adoptarea unei conduite intelepte: vegherea si cultivarea virtutilor in asteptarea Judecatii, in antiteza cu o viata neingrijita spiritual, marcata de necredinta sau o credinta superficiala.


Refuzul de a imparti untdelemnul (“Harul” in cele mai multe interpretari) este in totala contradictie cu invatatura evanghelica de “a da si camasa”.

Daca transmiterea Harului nu este de competenta celor cinci fecioare virtuoase, ne-am fi asteptat, cel putin, sa se roage si pentru luminarea celor cinci neglijente, cu atat mai mult cu cat era ceasul al 12-lea.

De asemenea, insusi Mantuitorul Multmilostiv este sever cu ele: “Adevărat vă spun că nu vă cunosc!”

Acest dezacord/disonanta ne obliga sa cautam o perspectiva mai profunda asupra cuvintelor pildei.

In acest context este firesc sa ne intrebam cine sunt, de fapt, cele 10 fecioare?

Si de ce sunt 5 cu 5? (Chibzuinta in contrapondere echilibrata cu nechibzuinta? )

Si nu 9 fecioare cu o fecioara, 7 cu 2, sau 6 cu 4?

Si daca este necesar un raport echilibrat virtute/non-virtute, pentru intelegerea sensului adanc al parabolei, de ce nu este folosit un raport de genul 1:1, 2:2 , 3:3 sau 7:7?

De ce 5:5?


Hermeneutica crestina apeleaza, in principiu, la cifrele 1 (Monada), 3 (Treimea), 7 (Creatia).

Cifra 5 nu ii este caracteristica.

Insa, hermeneutica budista foloseste intensiv cifra 5 pentru a oferi o buna intelegere a miscarilor launtrice ale gandului (cinci agregate, cinci obiecte ale cunoasterii, cinci intelepciuni, cinci otravuri…).

Raportul de 5:5 este quintesenta iluminarii in budism.

Din aceasta perspectiva, cele 10 fecioare sunt 10 factori mentali, 5 virtuosi si 5 nevirtuosi.

Un “factor mental” este un subproces mental care contribuie la “asamblarea” unei constientizari instantiale.

Factorii mentali impart aceeasi resursa, si anume constientizarea instantiala (untdelemnul lampii).

Intre factorii virtuosi si cei nevirtuosi exista o incompatibilitate ireductibila, o competitie concurentiala pentru aceeasi resursa.

Factorii mentali virtuosi “refuza” accesul la resursa factorilor non-virtuosi, si viceversa.

Sau un alt raport antagonic: transfer de resursa intre polaritati. Factorii mentali virtuosi sunt transformati spontan in factori mentali non-virtuosi sau cei non-virtuosi sunt transformati in factori virtuosi.

In efortul spiritual aceste transformari se produc si intr-un sens si in celalalt, insa cu intentia de a stabiliza si permanentiza factorii virtuosi.


In interiorul unei clase, fie virtuoasa sau non-virtuoasa, acestia se sprijina unul pe altul, se hranesc mutual.


In budism, cei cinci factori mentali virtuosi sunt reprezentati sub forma celor cinci flacari ale intelepciunii, astfel:
1.intelepciunea care realizeaza adevarul ultim (lipsa unei esente intrinseci a fenomenelor)
2.intelepciunea care realizeaza adevarul conventional (“fenomenele exista ca in oglinda/ ca manifestari ale adevarului ultim”)
3.intelepciunea care realizeaza ”egalitatea fundamentala” a tuturor fenomenelor (proprietate a adevarului ultim identic in toate fenomenele)
4.intelepciunea care realizeaza identitatea instantiala a fiecarui fenomen (depinde de realizarea adevarului conventional)
5.intelepciunea atot-lucratoare / asista spontan, in mod continuu, fiecare fiinta in parte, functie de necesitatile sale de moment si treapta de intelegere

Cele cinci otravuri transfigurate in cele cinci flacari ale intelepciunii sunt:

1.necunoasterea
2.furia
3.mandria
4.pofta
5.invidia

Cei cinci factori mentali virtuosi sunt mantuitori, ne conduc la Marea Unire, in timp ce factorii nevirtuosi ne condamna la o alta existenta plina de suferinta (usile eliberarii sunt inchise).

“Fecioarele intelepte” refuza sa ajute “fecioarele neintelepte”. Virtutea nu face concesii pacatului.

“Fecioara” este utilizata ca element al parabolei nu pentru a sugera puritatea, ci pentru a indica dorinta de implinire, de “rotunjire” cu Ceea ce ne Lipseste, fie ca suntem in pacat, fie ca lucram virtutea.

Fecioarele neintelepte sunt oarbe in timp ce cele intelepte sunt vazatoare.

Faptul ca fecioarele intelepte au mai mult untdelemn, inseamna ca acumularea de intelepciune este mai mare decat acumularea de ignoranta si pacat.

“Izgonirea/refuzul” neintelepciunii indica o atitudine pe care trebuie sa o avem in viata de zi cu zi. Sa alungam gandurile rautatii (sa le trimitem in lume / lumea fiind cladita pe interes / vanzare-cumparare) si sa lasam gandurile bune sa prinda radacini, sa creasca in noi.

In Budismul tibetan, raportul de 5:5 este simbolizat de obiectul de cult sacerdotal denumit vajra.

Cele cinci intelepciuni semnifica Nirvana (Binele), iar cele cinci otravuri Samsara (Raul).

Insa, desi budismul le delimiteaza conceptual, din punct de vedere al mintii iluminate nu exista nicio diferenta de esenta intre Samsara si Nirvana. Mintea iluminata percepe puritatea in mod unitar, in orice aspect al Existentei.

Binele si Raul sunt sublimate spontan in Adevar.

De aceea, “Imparatia Lui Dumnezeu” sunt toate cele zece fecioare, nu doar cele cinci.

“Imparatia Lui Dumnezeu" este Unimea a Toate, dincolo de segregarea in Bine si Rau.
__________________

Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.08.2014, 02:16:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ce inseamna acel har pentru tine?
Pentru mine inseamna credinta si modul de a o trai.

Citat:
Dumnezeu da tuturor har prin Botez si celelalte Taine.
La toti.
Si de primit? Eu cred ca-l primim toti cei care credem in Dumnezeu.
Citat:
Dar acest har se poate darui, imparti. Prin fapte bune si iubire.
Parerea mea este ca nu aveti o idee clara despre ce este harul. Se poate sa fie din cauza ca multe lucrari prezinta lucrurile asa de complicat, incat nu se mai intelege nimic.

Ca exercitiu, folositi in loc de "har" sintagma "ajutor (nematerial) de la Dumnezeu" si, prin aceasta simpla inginerie lingvistica, dintr-o data veti face un pas urias inainte.

Imi aduc aminte ca trebuie sa spun rugaciunea de seara. Asta inseamna ca tocmai am primit un ajutor (nematerial) de la Dumnezeu. Adica, am primit un har. Vad un batran cersetor si simt un impuls sa-i dau un leu. Ei bine, chestia asta inseamna ca am primit un har. Si exemplele pot continua.

Acestea sunt haruri mici si punctuale, adica sunt active o scurta perioada de timp, dupa care se sting indiferent de raspunsul meu la ele. Sunt, asadar, haruri nepermanente. Ele preced orice fapta (observati ca mai intai e harul: adica impulsul de a ma ruga, de a ajuta si abia pe urma vine - sau nu vine raspunsul meu). Acest har lucrator ne da noua "si vointa, si putinta" spre fapte meritorii. Acest fel de har il primesc toti oamenii, indiferent ca sunt sau nu sunt in Biserica. Si dreptii, si pacatosii primesc har de la Domnul.

Credinta nu este har, credinta este raspunsul nostru la har.

Toate cele zece fecioare au primit acest fel de har.

Dar, in afara de acest har, care e medicament pentru suflet, mai exista unul, care e chiar viata sufletului. Spuneti-i cum vreti. De exemplu, "Har" cu majuscula si atat. Sau "Sanctifying Grace". Ei bine, ACEST fel de har este mediat material. Asta face o Sfanta Taina: ofera Har Sfintitor. De acum incolo, pentru "Sfanta Taina" puteti folosi sintagma: "ajutor nematerial de la Dumnezeu, mediat prin materie".
Mai in amanunt, am scris aici.

Ei bine, uleiul din parabola simbolizeaza materia prin care se confera Har. Multe din Sfintele Taine folosesc ulei. De aceea am spus ca uleiul simbolizeaza Harul. El era folosit de gladiatori, care isi ungeau corpul inainte de lupta pentru ca dusmanul sa nu-i poata prinde. Mai era folosit pentru pansarea ranilor. Si azi, exista obiceiul in popor ca, atunci cand te arzi, sa folosesti ulei. Deci, acel ulei, fara de care acele candele nu pot functiona, este harul si nu credinta. Acel ulei nu ne putem da unii la altii, ci toti trebuie sa il luam prin Sfintele Taine.

Acel fel de ulei, adica Harul Sfintitor, nu il aveau decat 5 fecioare. Cel putin in momentul (neasteptat) cand a fost intalnirea fata catre fata cu Domnul.

Citat:
Mai exista un pret pe care il platim pentru credinta: renuntarea la unele lucruri omenesti (la unele alimente, la sot/sotie prin postul trupesc, monahii renunta la lume si familie si copii, renuntarea la timp pentru odihna sau alte lucruri ca sa mergem la biserica, sau sa ne rugam etc.). Oare asta inseamna cumparatul uleiului? S-ar putea...
Da, aici ati nimerit-o excelent. Acest fel de Har cu "H" mare cere un pret. Altfel, nu functioneaza. Pot sa ma spovedesc in fiecare zi, spunand si facutele, si nefacutele. Daca nu platesc pretul zdrobirii inimii si daca nu am hotararea de a nu repeta (cel putin speciile de pacate marturisite), ori daca ma gandesc sa-l trag pe sfoara pe negustorul de ulei facand uitat un pacat, atunci ori nu primesc ulei, ori il primesc degeaba, ca nu arde si lampa mea va fi stinsa. Si daca se va intampla chestia asta chiar in Ziua Aceea a vietii mele, usa Ospatului Vesnic va fi incuiata pentru totdeauna.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 13.08.2014 at 02:28:24.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.08.2014, 09:12:39
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Harul este o energie mentala (“flacara a bunatatii”) care aduce la unison inima nevoitorului cu Gandul Lui Dumnezeu.

Este lucrator - in sensul ca suscita tendinte/aspiratii virtuoase, alimenteaza launtric efortul personal si descopera sensuri din ce in ce mai profunde.

Harul este o raza din soarele arzator al dragostei care incalzeste si lumineaza adancul inimii care o primeste.
__________________

Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.08.2014, 18:37:22
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
cu voia voastra, voi expune si o talcuire atipica.
“Talcuirea“ ta nu aduce nimic in plus la adevarul cunoscut deja ,din contra, afirma cateva minciuni


Citat:
Pentru cei ce resping budismul ... imi cer iertare anticipativ.
Iertarea e semnul ca te simti vinovat,cand cineva spune adevarul nu isi cere iertare “anticipativ“.


Citat:
Ceea ce m-a contrariat a fost refuzul acordarii ajutorului de catre cele cinci fecioare intelepte celor cinci fecioare neintelepte.

Refuzul de a imparti untdelemnul (“Harul” in cele mai multe interpretari) este in totala contradictie cu invatatura evanghelica de “a da si camasa”.
Refuzul fecioarelor intelepte de “a da untdelemn“ n-are nici o legatura cu asocierea facuta de tine cu “a da si camasa“ caci e vorba de categorii diferite pe care tu le-ai amestecat ca sa aduci,chipurile,o talcuire mai profunda.Nu e vorba de har ci de FAPTE.Untdelemnul sunt faptele .Fecioarele cele intelepte si-au adus si in vase adica nu s-au oprit de a face fapte bune,nu s-au multumit ca cele nebune sa faca niste fapte “de ochii lumii“ ,ca sa-si adoarma constiinta ca “au facut“ si gata sunt in regula ,de-acum pot sa doarma (sa se ocupe de cele lumesti).Vasele au si un alt inteles mai profund: reprezinta componenta nevazuta ,sufleteasca (cea definitorie) a faptelor pe cand candelele reprezinta componenta vazuta a faptelor.Cele nebune lucrau faptele fariseic(doar elementul vazut la care NU priveste Dumnezeu daca nu e insotit de elementul nevazut(vase).


Citat:
Si de ce sunt 5 cu 5? (Chibzuinta in contrapondere echilibrata cu nechibzuinta? )

Si nu 9 fecioare cu o fecioara, 7 cu 2, sau 6 cu 4?

Si daca este necesar un raport echilibrat virtute/non-virtute, pentru intelegerea sensului adanc al parabolei, de ce nu este folosit un raport de genul 1:1, 2:2 , 3:3 sau 7:7?

De ce 5:5?


Hermeneutica crestina apeleaza, in principiu, la cifrele 1 (Monada), 3 (Treimea), 7 (Creatia).

Cifra 5 nu ii este caracteristica.
Iar ti-ai prins urechiusele? Asa se intampla cand vrei sa pari interesant.
E mult mai simplu.Cifra 5 reprezinta cele 5 simturi ,adica TRUPUL fara de care nu poti face fapte in lumea asta adica nu te poti mantui.Conditia fundamentala de adaugat e componenta nevazuta sufleteasca (vasele fecioarelor intelepte)fara de care trupul devine instrument nefolositor mantuirii.
5:5 reprezinta. trupul in cele 2 stari de mantuire si de pierzanie.

Citat:
“Fecioara” este utilizata ca element al parabolei nu pentru a sugera puritatea, ci pentru a indica dorinta de implinire, de “rotunjire” cu Ceea ce ne Lipseste, fie ca suntem in pacat, fie ca lucram virtutea.
Nicidecum,fecioara reprezinta egalitatea de sanse acordate de Dumnezeu spre mantuire

Citat:
De aceea, “Imparatia Lui Dumnezeu” sunt toate cele zece fecioare, nu doar cele cinci.
De aceea...e fals.Nu sunt toate fecioarele ci doar cele intelepte,cele nebune AR FI PUTUT face parte din Imparatia lui Dumnezeu.E diferenta intre potentialitate si actualitate.Tocmai de aceea e scris :“Imparatia cerurilor se va asemana cu 10 fecioare...“ Dumnezeu voieste ca tot omul sa se mantuiasca,dar daca fecioarele nebune nu sunt de acord...ce poate sa faca Dumneze?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
Răspunde