Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.05.2011, 14:06:30
ginabadea ginabadea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2008
Mesaje: 16
Implicit superstitii sau adevar

De ceva vreme ma tot "bantuie" niste lucruri "auzite din babe", de pe la coltul bisercii si m-am gandit ca aici pot gasi raspusul adevarat:

1) atunci cand ai relatii intime cu sotul, a doua zi nu ai voie sa intri in biserica, sa aprinzi candela sau sa pui mana pe lucruri sfinte (icoana, biblie, etc...)

2) este suficient sa aprinzi o singura lumanare la vii si una la morti pentru toti cei vii din familia ta si toti cei adormiti ai tai. Eu cumpar sa zicem 10 lumanari si numesc cu cate o lumanare pe cate un membru al familiei cu cate o rugaciune de ajutor de la Dumnezeu pentru respectivul.

Ce e adevarat si ce e superstitie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.05.2011, 15:29:31
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Babele alea stiu ele ce stiu....si e foarte adevarat ce ti-au spus....la Sfanta Biserica trebuie sa ne prezentam "curati "sufleteste dar si trupeste.,asta nu inseamna numai bine spalata...tocmai de aia aceste "sfaturi duhovnicesti" sunt bune de urmat.Ca o paranteza cumpara o carte care se numeste "Credinta ortodoxa in familie"...si gasesti toate raspunsurile care te framinta .Doamne Ajuta!!!!!!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.05.2011, 16:24:18
ginabadea ginabadea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2008
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
Babele alea stiu ele ce stiu....si e foarte adevarat ce ti-au spus....la Sfanta Biserica trebuie sa ne prezentam "curati "sufleteste dar si trupeste.,asta nu inseamna numai bine spalata...tocmai de aia aceste "sfaturi duhovnicesti" sunt bune de urmat.Ca o paranteza cumpara o carte care se numeste "Credinta ortodoxa in familie"...si gasesti toate raspunsurile care te framinta .Doamne Ajuta!!!!!!!!
imi cer scuze...poate nu am stiut eu sa ma exprim, prin "babe" vroiam sa zic de fapt surse neoficiale, sau din auzite ...multumesc oricum de raspuns

Cat despre cea de-a doua intrebare? sa inteleg ca si aceasta este adevarata?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.05.2011, 16:33:09
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ooffffff babismele asteaaa..

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
De ceva vreme ma tot "bantuie" niste lucruri "auzite din babe", de pe la coltul bisercii si m-am gandit ca aici pot gasi raspusul adevarat:
Raspunsul cel mai aproape de adevar ar trebui sa ti-l dea duhovnicul.(asta in general)

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
1) atunci cand ai relatii intime cu sotul, a doua zi nu ai voie sa intri in biserica, sa aprinzi candela sau sa pui mana pe lucruri sfinte (icoana, biblie, etc...)
Adica ce, sunt spurcaciuni relatiile intime cu sotul, ca sa ti se interzica toate astea??? Cum sa nu ai voie sa le faci??? Cand te impartasesti e altceva( si oricum tii post, deci nu ai nici relatii intime..)Nu te lua dupa babe ca ajungi ca ele..

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
2) este suficient sa aprinzi o singura lumanare la vii si una la morti pentru toti cei vii din familia ta si toti cei adormiti ai tai. Eu cumpar sa zicem 10 lumanari si numesc cu cate o lumanare pe cate un membru al familiei cu cate o rugaciune de ajutor de la Dumnezeu pentru respectivul.
Eu stiu ca pentru fiecare aprinzi cate o lumanare.Dar fiind criza asta mondiala, babele au gasit repede o solutie practica!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.05.2011, 19:52:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul

1) atunci cand ai relatii intime cu sotul, a doua zi nu ai voie sa intri in biserica, sa aprinzi candela sau sa pui mana pe lucruri sfinte (icoana, biblie, etc...)
Absurd. Relațiile sexuale între soți sunt binecuvântate de Dumnezeu, Care i-a înzestrat pe oameni cu organe de înmulțire cu scopul de a le folosi în mod legitim, tot așa cum i-a înzestrat și cu minte, cu scopul de a cerceta minunata Lui lume. Auziți ce spune Cartea: "Pentru aceasta (...) și vor fi amândoi un trup". Iar culmea absurdului este că "a doua zi nu ai voie să intri în biserică". Chiar și dacă ai omorât o viață de om, ori ai tâlhărit pe aproapele, ar fi bine să intrii în biserică chiar a doua zi, că Biserica lui Dumnezeu nu e club pentru sfinți, ci spital pentru păcătoși. Cu atât mai mult dacă ai făcut o faptă curată, așa cum ar fi să faci un singur trup cu soția/soțul.
Abstinența de dinainte de cuminecare e altceva: asta nu înseamnă că e spurcat actul matrimonial, ci înseamnă că ții post așa cum prescrie instituția care are autoritate în această materie: Biserica. Valabil pentru ortodocși, la care acest canon e în vigoare, din câte înțeleg.

Citat:
2) este suficient sa aprinzi o singura lumanare la vii si una la morti pentru toti cei vii din familia ta si toti cei adormiti ai tai. Eu cumpar sa zicem 10 lumanari si numesc cu cate o lumanare pe cate un membru al familiei cu cate o rugaciune de ajutor de la Dumnezeu pentru respectivul.
"Un suflet, o lumânare", așa am fost învățat. Altceva e cazul pomelnicului, când se dă o lumânare pentru toți. Acuma, dacă stai așa de rău cu banii încât nu ai putea să iei o lumânare pentru fiecare, nu e păcat să iei o lumânare pentru toți, acest lucru fiind mai bun decât să nu fie pomeniți de loc.

Părerea mea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.05.2011, 20:52:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu aprind o singura lumanare la morti si ii pomenesc pe toti (multe nume, putini bani). Asa am apucat de la bunica. De ce sa nu se poata impartasi cu totii din aceeasi lumina sau de ce sa pomenesc o singura persoana? Si la vii la fel. Nu am citit niciodata nimic in acest sens, ca s-ar aprinde cate o lumanare pentru fiecare si nici nu mi-am pus aceasta problema. Dar nu faceti ca mine!
Daca aveti bani, aprindeti lumanari pentru fiecare!

Lumanarea e o jertfa. Sa nu uitati sa spuneti o mica rugaciune atunci cand o aprindeti!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.05.2011, 11:04:30
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation iata ce spune calauza ortodoxa in familie si societate:

sotii sa traiasca conjugal,cu infrinare crestineasca,de doua ori pe saptamina,spre marti si spre joi.iar spre miercuri si vineri,spre simbata,ziua mortilor,si mai ales spre Duminica si spre toate sf.sarbatori cu cruce rosie din calendar,ca si in toate cele patru posturi,sotii sunt datori sa se infrineze trupeste de la trairea conjugala,este oprita trairea conjugala in timpul necuratiei lunare a femeii,in timpul savirsirii sfintelor slujbe[in acele ore]precum si in timpul sarcinii femeii,mai ales din luna a patra sau a cincea si pina la40 de zile de la nastere.sotii sa pastreze curatiea trupeasca doua zile inainte de a merge la biserica si o zi dupa aceia.
in ceia-ce priveste luminarile de ai bani pune-le,la toti de nu dupa buget.

Domnul sa va binecuvinteze spre inalte trairi duhovnicesti.Amin

Last edited by mihaila_alin; 06.05.2011 at 11:07:05.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.05.2011, 11:13:28
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
sotii sa traiasca conjugal,cu infrinare crestineasca,de doua ori pe saptamina,spre marti si spre joi.iar spre miercuri si vineri,spre simbata,ziua mortilor,si mai ales spre Duminica si spre toate sf.sarbatori cu cruce rosie din calendar,ca si in toate cele patru posturi,sotii sunt datori sa se infrineze trupeste de la trairea conjugala,este oprita trairea conjugala in timpul necuratiei lunare a femeii,in timpul savirsirii sfintelor slujbe[in acele ore]precum si in timpul sarcinii femeii,mai ales din luna a patra sau a cincea si pina la40 de zile de la nastere.sotii sa pastreze curatiea trupeasca doua zile inainte de a merge la biserica si o zi dupa aceia.
Asta-i metoda anticonceptionala ortodoxa?! In ritmul acesta, cu greu mai nimeresti sa faci copii!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.05.2011, 11:21:18
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Asta-i metoda anticonceptionala ortodoxa?! In ritmul acesta, cu greu mai nimeresti sa faci copii!
unde-i lege nu-i tocmeala,sporirea duhovniceasca se face cu sacrificii.nu te speria are Domnul grije de toate,noi sa avem credinta si curatie.

Dumnezeu sa binecuvinteze Romania.Amin.

Last edited by mihaila_alin; 06.05.2011 at 11:23:34.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.05.2011, 19:13:24
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
unde-i lege nu-i tocmeala,sporirea duhovniceasca se face cu sacrificii.nu te speria are Domnul grije de toate,noi sa avem credinta si curatie.

Dumnezeu sa binecuvinteze Romania.Amin.
Dar este lege ? cu alte cuvinte, este canon in vigoare al Bisericii ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre superstitii GLAdoS Generalitati 21 20.08.2017 20:15:17
despre superstitii Andreea2012 Generalitati 21 05.12.2012 19:08:14
Superstitii babesti si obiceiuri gresite tigerAvalo9 Generalitati 22 03.04.2012 00:37:38
Superstitii sau traditii? Victoria_7 Despre Sfanta Scriptura 9 02.04.2009 17:27:09