Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 11.04.2013, 07:24:34
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de motan25 Vezi mesajul
Tot auzind despre aceste probleme stau și mă gândesc la un singur lucru: și anume la faptul că noi, oamenii, am uitat cât de mici suntem defapt în viața aceasta.
Nu sunt vorbele unui înțelept, sunt ale mele, și sunt tânăr. Dar gândesc și mă gândesc la niște lucruri care ne fac să ne numim oameni: noi în loc să vedem frumusețea vieții, ne batem. Când nu mai putem de bine, găsim tot felul de metode să ne împungem cu sulițele, sau cu obuzele în acest caz, unii pe alții.
Eu nu am pățit nimic de gândesc așa însă am observat câteva aspecte ce se petrec în lumea aceasta, aspecte pe care le percepem ca informații din media (internet, tv, ziare, etc.) sau de la cei care le-au trăit, și dacă nu procesăm corect aceste informații .... e rău.
Eu mă gândesc în felul următor, când aud de război: dacă un orb care-și recapătă vederea, prin diverse metode (tratament, rugăciuni, minuni, etc.) este extraordinar de mulțumit că poate din nou să simtă viața, cel care n-are probleme, se bate cu vecinul (în acest caz Coreea de Nord cu cea de Sud) uitând că este defapt foarte bine iubit de cel de sus prin faptul că este sănătos, gândește, merge cu picioarele lui și mănâncă prin intermediul mâinilor sale, simte mirosul florilor, simte stropii de ploaie pe propria piele...etc.
Să înțeleg că cei din Coreea, dar și în general cei care vor război, o duc foarte bine și vor să o ducă prost și asta e singura soluție? Sau se comportă ca niște copii? Eu consider războiul, dar certurile, în general, niște copilării; 2 oameni capabili se pot înțelege și fără ceartă oricât de înverșunat ar fi subiectul. Cearta și războiul arată slăbiciunea.
Iar ce vroiam să zic de informații, că dacă într-un program pui date greșite (orice program de calcul - de elemente finite pentru diverse calcule inginerești, de contabilitate) și rezultatele vor fi eronate (garbage in = garbage out adică gunoi bagi = gunoi scoti). Așa și cu informațiile de prim media, dacă nu sunt procesate corect, ajungi la concluzii greșite și poți face acuze nedrepte, ceea ce e păcat.
Eu vreau să vă întreb un singur lucru: ce părere aveți de faptul că oamenii se bat între ei? Considerați conflictele tot o copilărie și că oamenii cu adevărat capabili se vor înțelege întotdeauna doar cu vorbe?
Este un subiect complex de dezbatut.Ceea ce se reflecta la scala macro,se petrece si scala micro,la nivel de individ,aceste conflicte despre care vorbesti.
Din punctul meu de vedere,asa cum vad lucrurile,vindecarea incepe intai cu fiecare om in parte si abia apoi se va simti si pe plan global.
Iar daca ar fi sa privesc,cu tristete,recunosc,la aceste manifestari egocentrice care inca sfasie omenirea,la razboaiele,foametea si ura care exista,insa privind apoi si la tarisoara mea,asa micuta si cu problemele ei asa cum sunt,in sinea mea aduc multumire ca m-am nascut aici si nu prin te miri in ce alta tara.Pentru ca este bine sa privesti si partea plina a paharului,iar Dumnezeu de bine de rau ne-a pazit pana acum de multe alte nenorociri care exista in lume.Iar problemele cu care ne confruntam ca si natiune,sunt lectia noastra de viata,este nevoie sa ni le asumam si sa facem ceva in acest sens.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Schimbarea lumii incepe cu iesirea pe usa valeriaandrei Intrebari utilizatori 14 18.06.2016 00:01:09
Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 18.07.2012 21:42:34
Începe un nou an școlar! laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 11.09.2011 23:10:22
Lista parohiilor din Mitropolia Ortodoxa Romana pentru Germania, Europa Centrala si de Nord valinu Intrebari utilizatori 0 25.04.2011 00:04:56
De unde as putea incepe? 3874960 Pocainta 13 29.07.2010 22:33:54