Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 12.07.2017, 13:08:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

@Krautrock: Dumnezeu ESTE.
Doar atât.
Nu "există". Doar "ESTE".


Tu, probabil exiști.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #502  
Vechi 12.07.2017, 16:31:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Chestia asta, mie mi se pare infricosatoare.
Subscriu...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #503  
Vechi 12.07.2017, 22:58:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Chestia asta, mie mi se pare infricosatoare.
Daca ati fi fost mai atent la mesaj si mai putin in a-mi cauta greselile, asa cum faceti de ceva vreme, ati fi fost mai putin infricosat si ati fi vazut ca am raspuns la acest mesaj: " din pacate tocmai cei ca el o parasesc mai repede, aceasta vesnica tendinta de a cauta si gasi argumente arata, de fapt, ca el este acela care isi pune intrebari." Iar eu am raspuns ca nu am indoieli de genul celor mentionate in mesaj si nu scriu argumentele pentru ca am intrebari, ci pentru ca am si raspunsurile.
Pe de alta parte, asa cum am mai mentionat si cu alte ocazii, doar in filozofie sunt intrebari, la care se incearca raspunsuri, in crestinism avem raspunsurile. Un crestin ar trebui sa fi trecut macar de etapa filozofica, a intrebarilor, si sa fi gasit un raspuns la intrebarile ce sens are viata, care e adevarul, care religie e adevarata, precum si cele legate de credinta crestina. Daca dvs. nu numai ca nu intelegeti toate astea, dar vi se par si infricosatoare, aratati ceea ce am spus si eu, ca si catolicismul (la fel ca protestantismul) este doar o filozofie omeneasca. Sper sa gasiti si raspunsurile, in timp.
Reply With Quote
  #504  
Vechi 12.07.2017, 23:31:23
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca ati fi fost mai atent la mesaj si mai putin in a-mi cauta greselile, asa cum faceti de ceva vreme, ati fi fost mai putin infricosat si ati fi vazut ca am raspuns la acest mesaj: " din pacate tocmai cei ca el o parasesc mai repede, aceasta vesnica tendinta de a cauta si gasi argumente arata, de fapt, ca el este acela care isi pune intrebari." Iar eu am raspuns ca nu am indoieli de genul celor mentionate in mesaj si nu scriu argumentele pentru ca am intrebari, ci pentru ca am si raspunsurile.
Pe de alta parte, asa cum am mai mentionat si cu alte ocazii, doar in filozofie sunt intrebari, la care se incearca raspunsuri, in crestinism avem raspunsurile. Un crestin ar trebui sa fi trecut macar de etapa filozofica, a intrebarilor, si sa fi gasit un raspuns la intrebarile ce sens are viata, care e adevarul, care religie e adevarata, precum si cele legate de credinta crestina. Daca dvs. nu numai ca nu intelegeti toate astea, dar vi se par si infricosatoare, aratati ceea ce am spus si eu, ca si catolicismul (la fel ca protestantismul) este doar o filozofie omeneasca. Sper sa gasiti si raspunsurile, in timp.
Mihnea a spus clar ca chestia asta("Nu imi pun intrebari, am doar raspunsuri") i se pare infricosatoare si nici macar nu te-a rugat sa-i explici mai in amanunt ce-ai vrut sa spui,el a dat sentinta deja si ieste irevocabila.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #505  
Vechi 13.07.2017, 00:36:29
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

"Nu imi pun intrebari, am doar raspunsuri"

chiar e infricosatoare o astfel de afirmatie, sunt sigur ca si catalin isi da seama ca daca e scoasa din context asa este.

cataline, uita-te inapoi, 10 ani, 30 de ani, 100 de ani, 500 de ani... nimic nu-ti da dreptate.

traim intr-o epoca in care totul se schimba din zi in zi, nici nu vor trece cei 20 de ani si vei fi fortat sa vezi lucrurile altfel.

ps.flying, considera ca ai primit niste castane din partea mea. cand o sa trec prin vaslui o sa-ti cer nr de telefon.
Reply With Quote
  #506  
Vechi 13.07.2017, 01:51:04
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
chiar e infricosatoare o astfel de afirmatie, sunt sigur ca si catalin isi da seama ca daca e scoasa din context asa este.


...apoi Sarmalot o scoate din context si continua:

Citat:
cataline, uita-te inapoi, 10 ani, 30 de ani, 100 de ani, 500 de ani... nimic nu-ti da dreptate.

traim intr-o epoca in care totul se schimba din zi in zi, nici nu vor trece cei 20 de ani si vei fi fortat sa vezi lucrurile altfel.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #507  
Vechi 13.07.2017, 09:38:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
las ca ai "insert stupidity" prea mult si peste tot tu insuti.
Mai ramane sa si demonstrezi, ca daca ai fi avut credibilitate, ai pierdut-o deja.

Citat:
ma refeream contextual, la asa-zisul antagonism biserica vs stiinta, nu la altceva.
Subiect la care esti ca de obicei, pe langa subiect.

Citat:
ps.ma refeream la "centrul universului", ce alta teorie a mai prezentat catalin?
Sezi mumos, ca nici aia n-ai fost in stare sa o asimilezi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #508  
Vechi 13.07.2017, 09:39:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
pai se invarte in jurul pamantului, nu-i asa?
Pai acum depinde. Crezi ochilor tai sau crezi in ce-ti spun alti oameni despre asta?

Stii tu, apropo de textele ateilor "nu cred pana nu vad"

Astia credinciosi n-au nici o problema in a crede, dar aia ca tine cica au.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #509  
Vechi 13.07.2017, 09:43:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
cataline, uita-te inapoi, 10 ani, 30 de ani, 100 de ani, 500 de ani... nimic nu-ti da dreptate.

traim intr-o epoca in care totul se schimba din zi in zi, nici nu vor trece cei 20 de ani si vei fi fortat sa vezi lucrurile altfel.
Multumim pentru indicatie, chiar am avut mai mult curaj decat 500 ani, ne-am uitat inapoi 2000 ani pe linie duhovniceasca si lucrurile sunt cam la fel :)

Prin jur pica si filosofii si imperii, a curs cu persecutii, Biserica e bine mersi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #510  
Vechi 13.07.2017, 09:46:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Mihnea a spus clar ca chestia asta("Nu imi pun intrebari, am doar raspunsuri") i se pare infricosatoare si nici macar nu te-a rugat sa-i explici mai in amanunt ce-ai vrut sa spui,el a dat sentinta deja si ieste irevocabila.
Esti copil, lasa ca ai sa pricepi cu candva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 13:25:23
Creatie versus evolutie vladstejaru Dogmatica 721 20.10.2012 01:48:42
creatie sau evolutionism? codana Generalitati 11 15.09.2010 20:10:27
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 20:25:54
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 23:09:45