Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.11.2020, 12:24:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Nu mai răspund la provocări.Am făcut-o o dată, pentru că eram provocat in continuu.Consider că am spus ce avem de spus.Haide să ne rezumam la subiect,nu la persoana mea.Daca am spus ceva rău, răspunde cu argumente unde crezi tu că greșesc.Dar dacă am spus bine,de ce continui să mă provoci? Desi vezi bine că te las în pace.
Deci cu argumente,nu cu: secularizat,ecologist, umanist, isteric, sectar,globalist etc etc
Până acum n-ai răspuns cu ce-i ajuți tu pe bătrânii singuri, înfometați, cum combați tu foametea din Africa și mai ales de ce tot lansezi, din nou și din nou aceleași subiecte în care să găsești vinovății colective ?

Te-a pus pe tine cineva purtător de grijă, ți-a dat ție autoritatea morală să ne arăți pe noi cu degetul că suntem ticăloși dacă mâncăm carne în afara posturilor ?

Ești tu sfânt Sinod să stabilești rigori mai aspre decât sunt deja ?

Ai măturat măcar frunzele toamna asta din jurul blocului ?

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Personal mi-a mers la suflet mesajul PreaFericitului Părinte Patriarh Daniel cu responsabilitatea și grija pe care creștinii ar trebui să o manifeste față de mediul înconjurător și față de celelalte ființe.
Am un deosebit respect față de dânsul și consider că ar fi minunat să îl punem in practica.
Și ce-ai vrea să spună Patriarhul, are mii de predici, tu te-ai oprit la câteva și le-ai făcut teme centrale.

Eu văd că majoritatea creștinilor practicanți reciclează, fac curat, parohiile sunt curate, nu aruncă pe jos, au grijă de bătrâni, am văzut mergând pe stradă chiar și după o întrunire de pocăiți pe un teren au lăsat curat în urma lor și erau sute de oameni, deci sunt oameni curați și mulți dintre neoprotestanți, nu doar ortodocșii practicanți.

Poate nu astea sunt temele centrale prioritare care țin de mântuirea noastră dacă noi le îndeplinim deja, mă judecă pe mine Dumnezeu că am tăiat un pom care stătea să cadă sau că am mâncat carne în afara posturilor ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.11.2020 at 12:50:22.
Reply With Quote