Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.09.2010, 18:03:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Uite la o privire sumara in propriul frigider, am gasit urmatoarele produse cu insemne kosher pe ele: danonino, iaurt simplu, lapte, branza, smantana...
Pana si biscuitii copilului meu au insemn kosher pe ei.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.09.2010, 19:49:53
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Ma repet: se spun rugaciuni la sacrificarea animalului si nu cand sunt preparate celelalte produse. Ca au si ei rugaciuni inainte de masa e alta chestie.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.09.2010, 19:54:18
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Prefer sa beau lapte asupra caruia au rostit evreii rugaciuni, (caci, pana la urma ei cred in Dumnezeul cel adevarat si lor li s-a descoperit mai intai; decat ca nu-L au pe Hristos), decat sa beau lapte cumparat de la tanti Leana care-si dracuie si blesteama vaca la fiecare pas.

PS. Am inteles ca asupra laptelui nu se rostesc rugaciuni , dar spuneam asa, ca idee. Oricum, eu tot de la tanti Leana iau lapte, nu am ce face. :)
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 30.09.2010 at 20:10:42.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.09.2010, 20:39:45
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Prefer sa beau lapte asupra caruia au rostit evreii rugaciuni, (caci, pana la urma ei cred in Dumnezeul cel adevarat si lor li s-a descoperit mai intai; decat ca nu-L au pe Hristos), decat sa beau lapte cumparat de la tanti Leana care-si dracuie si blesteama vaca la fiecare pas.
De ce? Lenuța o drăcuie mai puțin.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.09.2010, 20:46:07
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Kosher si halal definesc reguli religioase; presupune o lista cu alimente permise si alimente nepermise. Nu numai evreii consuma produsele koser, ci si musulmanii, tocmai pt. ca sunt verificate din punct de vedere al calitatii.

Daca mi-aduc eu bine-aminte, in State a fost un adevarat scandal in legatura cu medicamentele care contineau hormoni tiroidieni:multi ani de zile, o fabrica de medicamente a avut contract cu un abator evreiesc de la care procura in mod special tiroida pt.fabricarea de hormoni. In momentul in care abatorul a fost vandut, noii proprietari nu mai erau atat de rigurosi in sacrificarea animalelor, urmareau cu precadere profitul. La scurt timp dupa aceasta, a aparut o boala ciudata printre bolnavii care foloseau medicamente respective si careia cu mare greutate i-au dat de cap. Ce se intamplase? De vina era modul de sacrificare a animalelor respective - in traditia iudaica este interzis consumul carnii pana nu se scurge si ultima picatura de sange - si abia dupa aceea se recolta glanda tiroida si se preda fabricii de medicamente.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.09.2010, 20:48:48
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
De ce? Lenuța o drăcuie mai puțin.
Ma indoiesc. Psaltirea, pe care noi o citim cu drag , e formata din rugaciuni scrise de evrei.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.09.2010, 20:50:26
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ma indoiesc. Psaltirea, pe care noi o citim cu drag , e formata din rugaciuni scrise de evrei.
Să nu confundăm evreii Vechiului Testament care erau îndreptățiți cu păgânii iudei din ziua de astăzi.

Și ce dacă citește evreul din Psaltire? E exact la fel ca și când un șaman african ar citi din Psaltire. Dacă nu e Creștin degeaba citește.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.09.2010, 21:10:03
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Dacă nu e Creștin degeaba citește.
Iar tanti Leana daca injura degeaba e crestina. Sper ca ai inteles ideea.

Evreii aveau accese de paganism si in vechime, cand se inchinau lui Baal, Astarteei, lui Moloh si altor idoli. Dar se mai gaseau cate unii credinciosi. Si atunci mantuirea era personala si nu colectiva.

Ce voiam sa spun e ca e important ce rostesti cu gura; daca binecuvintezi sau blestemi. Cuvintele tale au putere. Una este sa te intalnesti cu cineva pe strada [crestin sau evreu, nu conteaza] si sa-ti spuna "Doamne-ajuta!" si alta e sa te injure. Te vei simti binecuvantat sau blestemat, in functie de ce va spune acela. La fel si cu laptele.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.09.2010, 21:54:41
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Iar tanti Leana daca injura degeaba e crestina. Sper ca ai inteles ideea.

Evreii aveau accese de paganism si in vechime, cand se inchinau lui Baal, Astarteei, lui Moloh si altor idoli. Dar se mai gaseau cate unii credinciosi. Si atunci mantuirea era personala si nu colectiva.

Ce voiam sa spun e ca e important ce rostesti cu gura; daca binecuvintezi sau blestemi. Cuvintele tale au putere. Una este sa te intalnesti cu cineva pe strada [crestin sau evreu, nu conteaza] si sa-ti spuna "Doamne-ajuta!" si alta e sa te injure. Te vei simti binecuvantat sau blestemat, in functie de ce va spune acela. La fel si cu laptele.
Da, dar baba Lenuța măcar e botezată...
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.09.2010, 23:52:47
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Asemanatoare produselor KOSHER produsele HALAL musulmane sunt pregatite din perspectiva unei mari griji PENTRU OM si nu pentru profit
Produsele halal se obțin prin măcelărirea barbară a animalelor. Potrivit legii islamice, sharia, animalelor (pentru a putea fi consumate de către musulmani) trebuie să li se taie gâtul și să li se scurgă tot sângele, ceea ce supune animalele la mari chinuri înainte de moarte. procedura obșnuită în țările civilizate este omorârea instantanee a animalului cu un glonte în cap.

Urmăriți acest film despre cruzimea de nedescris a măcelăriei halal:
http://www.youtube.com/watch?v=6U3hAeD6jq0
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Proiectul N.A.S.A. “Blue Beam”. Simularea holografica a venirii “Salvatorului” Noii O annajanette Generalitati 52 26.05.2011 00:46:16
“In Biserica afli ca existi!” – Petre Tutea Daniel777 Despre Biserica Ortodoxa in general 3 09.12.2010 17:05:41
Biserica “Sfantul Nicolae” din Bari daruita crestinilor ortodocsi rusi Anca-Miha Stiri, actualitati, anunturi 2 07.02.2009 14:27:01
ALTERMEDIA VA ADUCE “JOC FINAL” Iustin44 Stiri, actualitati, anunturi 2 04.05.2008 01:08:28