Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.12.2010, 21:11:13
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Pozele grăiesc:









Nu văd ce e așa de grav doar pentru că s-a întâlnit cu Papa Ioan Paul al II-lea (pe care deasemenea nu-l disprețuiesc).
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.12.2010, 21:29:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cât de ușor suntem asemenea fariseilor ! Iată, întâi stătătorul ortodox al Serbiei a stat la masă cu vameșii ! Iată, este înconjurat de curve ! Iată, a făcut un lucru oprit: a aprins o lumânare de Hanuka: nu cumva mai era și sâmbătă, pe deasupra ? Eu mă întreb: nu ar fi potrivit să-l răstignim ??


Iubiților, de la a face o bucurie evreilor, care trăiesc în ignoranța venirii lui Mesia, și până la lepădarea de credință este cale lungă, lungă ! Nemaivorbind că această sărbătoare are rădăcini în scumpa noastră carte, în Vechiul Testament. Oare noi înșine nu am stat la masă cu nelegiuiții, prieteni de-ai noștri de la serviciu, de la liceu sau chiar rude ! Cât de des ei ne-au invitat la sărbătoarea concubinajului lor și noi am fost și le-am spus "la mulți ani" ! Să înseamne asta că ne-am lepădat credința, sau să însemne că nu vrem să trăim ca sălbaticii, având relații dușmănoase cu cei din tribul rival ? Oare a spus patriarhul Serbiei că Isus nu este Fiul lui Dumnezeu ? Oare a spus că Biserica întemeiată de El s-a înșelat, în vreme ce dușmanii Lui, care L-au răstignit au avut dreptate ? Nu, eu nu văd să fi făcut nimic din acestea. Și atunci, pentru ce să venim noi și să ridicăm piatra ? Oare nu ar fi mai de folos sufletelor noastre să cercetăm cât de des aprindem noi înșine lumânări la ferestrele celor în eroare, punând umărul astfel la erorile lor ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.12.2010, 21:37:34
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

ma si intrebam cand vin ecumenistii

maine ne spun ca si musulmanii au dreapta credinta

poimaine ne spun ca si politeistii si animistii au dreapta credinta
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.12.2010, 21:42:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
maine ne spun ca si musulmanii au dreapta credinta

poimaine ne spun ca si politeistii si animistii au dreapta credinta
A spus patriarhul ortodocșilor sârbi că evreii au dreapta credință ? Dacă nu a spus, despre ce vorbiți aici ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.12.2010, 21:43:43
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Inselarea este foarte fina...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.12.2010, 21:45:39
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
A spus patriarhul ortodocșilor sârbi că evreii au dreapta credință ? Dacă nu a spus, despre ce vorbiți aici ?
Da păi se vede că ai moștenit „corectitudinea politic㔠de la papistași... Că doar papa al vostru s-a dus peste tot ... la jidani, la hinduși, la budiști, la șamani voodoo, la musulmani, la sectanți, la absolut toți ereticii și păgânii, a împărtășit femei goale, a lăsat despuiate să dănsuiască pe altar. La voi cam toate se întâmplă după cum îi taie capul....
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.12.2010, 21:50:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Că doar papa al vostru s-a dus peste tot ... la jidani, la hinduși, la budiști, la șamani voodoo, la musulmani, la sectanți, la absolut toți ereticii și păgânii, a împărtășit femei goale, a lăsat despuiate să dănsuiască pe altar. La voi cam toate se întâmplă după cum îi taie capul....
Vreți să spuneți că tuturor toate s-a făcut ? În acest caz, aveți dreptate !

P.S. Șamanii sunt în Asia, voodoo găsim în America, în mod special în Haiti.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.12.2010, 22:33:37
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
A spus patriarhul ortodocșilor sârbi că evreii au dreapta credință ? Dacă nu a spus, despre ce vorbiți aici ?
ma intrebi pe mine?

sau ii intrebi pe Sfintii Parinti care au dat canoanele?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.12.2010, 22:37:08
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Nu văd ce e așa de grav doar pentru că s-a întâlnit cu Papa Ioan Paul al II-lea (pe care deasemenea nu-l disprețuiesc).
Nici eu nu vad nimic grav ca s-au intalnit PFTeoctist cu Papa Ioan Paul al II-lea.Rememorand evenimentul, a fost chiar ceva frumos!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.12.2010, 22:42:02
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Îmi puteți da și mie mai multe detalii despre gestul pe care l-ar fi făcut IPS Teoctist? Eu unul l-am admirat mereu.
Imaginile sunt graitoare dar nu la acestea ma refeream eu, acestea sunt bonusul pt. crestinii cuminti si atenti la viata lor si la acelora din jurul lor .
Conform propriilor declarati, publicate in volume private de autor (desigur, alt autor decit ,,prea bachta lo" = preafericitul) patriarhul Teoctis atunci cind a fost la Vatican precum si la slujirile impreuna cu papa Ioan Paul ,,de secand" si alte intilniri cu catolicii marturisea crezul cu adaosul filioqve, marturisire pe care o considera intemeiata, fireasca si normala . Ori aceasta este grava greseala dogmatica care schimba complet sensul marturisirii de credinta , care, mai departe judecind, il arunca pe autor tot in anatema . S.a.m.d.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lepadarea de sine si chipul Lui Dumnezeu in om. MariS_ Din Noul Testament 36 24.08.2011 14:23:00
Patriarhul Pavle al Serbiei va fi înmormântat mâine , 19 noiembrie 2009 cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 18.11.2009 21:13:19
A murit Patriarhul Pavle al Serbiei Hector Stiri, actualitati, anunturi 16 18.11.2009 14:22:32
moartea patriarhului Alexei alexandrumelenteev Despre Biserica Ortodoxa in general 1 06.12.2008 15:17:41