Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.02.2015, 23:51:13
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Hristos spunea catre farisei: "Imparatia Cerurilor este in voi".
Acolo este vorba despre harul Sfântului Duh (energie necreată a lui Dumnezeu).

"Așa și trebuie să fie, fiindcă harul dumnezeiesc trebuie să locuiască în noi, pentru că Domnul a spus: "Împărăția lui Dumnezeu este înlăuntrul vostru" (Luca 17, 21). Prin Împărăția lui Dumnezeu Domnul Iisus a avut în vedere harul duhului Sfânt. Iată că această Împărăție a lui Dumnezeu se află acum înăuntrul nostru, iar harul Duhului Sfânt luminează și ne încălzește, înmiresmând cu diferite mirosuri plăcute aerul, îndulcește simțurile noastre cu dulceață cerească, umplând inimile de o bucurie negrăită..." (Sf. Serafim de Sarov) Vezi aici / Citește de asemenea convorbirea integrală a Sf. Serafim de Sarov cu Motovilov...

"Si acum a venit vremea in care trebuie sa dovedim, fratii mei, ca suntem crestini, trebuie sa dovedim ca avem harul lui Dumnezeu, si ca pe drept cuvant putem fi partasi acestei energii dumnezeiesti." (Arhim. Efrem, Egumenul sfintei Mănăstiri Vatoped) Vezi aici

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Eu am simtit multe la viata mea. Acum, intrebarea mea este: cum simtim Imparatia Cerurilor din noi?
În primul rând trebuie să fii botezat îîn Biserica Creștin-Ortodoxă. Apoi să trăiești creștinește, să participi la Sfintele Taine și slujbe ale Bisericii: Spovedanie, Sf. Liturghie, Sf. Maslu etc. Părintele Arsenie Muscalu îți explică:

"Deci problema este una launtrica. Sfantul Apostol Pavel spune undeva, sper sa citez cat mai exact ce spune el. Spune : "Incercati-va pe voi insiva, cercetati-va daca sunteti in credinta. Oare nu va cunoasteti voi pe voi insiva ca Hristos Iisus este intru voi? Ci afara numai daca nu sunteti netrebnici". Deci asta este problema noastra."
.................................................. ...............................................
"Daca punem asa problema, inseamna ca noi nu avem clar constiinta ce este viata crestina. Ca scopul nostru asta este: dobandirea Harului Sfantului Duh. Cine pune intrebari legate de problema asta, ar trebui sa se intrebe el pe el insusi mai intai: "Ce este in inima mea? Am agonisit acolo Harul?" Ca daca nu l-am agonisit, pot sa-mi pun eu mii de probleme si sa primesc mii de raspunsuri..." (Parintele Arsenie Muscalu )

Last edited by tot-Laurentiu; 13.02.2015 at 00:05:09.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.03.2018, 23:56:59
Andrei50 Andrei50 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.03.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Hristos spunea catre farisei: "Imparatia Cerurilor este in voi". Eu am simtit multe la viata mea. Acum, intrebarea mea este: cum simtim Imparatia Cerurilor din noi?
Si cum putea sa fie Imparatia lui Dumnezeu , inlauntrul fariseilor ipocriti , care cautau mereu sa-l omoare pe Hristos?. Eu cred ca intelesul cuvintelor e gresit.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.04.2018, 21:29:40
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei50 Vezi mesajul
Si cum putea sa fie Imparatia lui Dumnezeu , inlauntrul fariseilor ipocriti , care cautau mereu sa-l omoare pe Hristos?. Eu cred ca intelesul cuvintelor e gresit.
Folosesti o metoda simpla de logica sectara pentru analiza textului asta.
Fortezi intelesul unui text pentru a elimina complet intelesul original si apoi iti pui tu acolo orice vrei.

Hristos s-a adresat unei multimi in care erau si multi care Il urmau, si pentru acestia cu adevarat "Imparatia lui Dumnezeu este in voi", este un adevar, pentru cei care s-au si botezat.

Iar acest text ascunde de fapt o realitate ultima maxima, care trebuie sa fie reala inca de aici: "omul este in permanenta cu Dumnezeu, inca de pe pamant".
Si nu doar dupa ce moare.

Dumnezeu daruieste harul Sau, care invata si ridica omul, si il indumnezeieste. Iar de la un punct incolo, omul traieste asemnea apostolilor dupa pogorarea Duhului Sfant, o comuniune permanenta cu Dumnezeu, in care Duhul Sfant este prezent in permanenta.

Noi nu visam la cirese si mere si Raiul lui Adam, la bunuri pamantesti, noi visam la ce ne-a invatat Hristos: "cereti Duhul Sfant si vi se va darui voua, dupa cum Tatal daruieste fiilor Sai lucruri bune... si nu piatra".

Vezi ca te incurci in pasajez interpretate si fortate, rupte din context...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare