Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.08.2010, 17:08:01
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cred ca o caracteristica esentiala a unui interior de biserica ortodoxa ar trebui sa fie simplitatea. Personal, nu-mi plac bisericile incarcate cu lucruri sau piese de mobilier bisericesc care, intr-un final, se arata a fi de prisos. Altfel, exista riscul sa te simti "sufocat". Luminitele de acest gen si orice alte elemente decorative, numai odihnitoare nu sunt.

Am intrat in biserici in care pe solee, inaintea iconelor imparatesti, se aflau buchete de flori. Mi-a placut discretia. Nimic nu mi s-a parut ostentativ. Am avut insa ocazia sa intru in unele biserici, in care, am avut impresia ca am pasit mai degraba intr-o florarie, decat in casa Domnului. Bunul gust presupune si o buna masura.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.08.2010, 17:56:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Luminitele de acest gen si orice alte elemente decorative, numai odihnitoare nu sunt.
Am stat la cineva in gazda care avea in casa o icoana "luminata" de un bec. Mai mult te enerva, nici de rugaciune nu aveai parte in fata unei astfel de icoane (becul dadea o lumina rosiatica), nici sa gasesti usa pe timp de noapte.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.08.2010, 18:57:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Am vazut la o alta biserica ca avea candele electrice. Iar pe circuit era o intrerupere, astfel incat una din candele tot se aprindea si se stingea.

Aiurea...
Putin spus aiurea , balci , circ si sminteala ! Sa fugim de astfel de " biserici " , caci astfel ramanand pustii , vor deveni pana la urma Biserici adevarate , cu slujitori adevarati !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.08.2010, 19:15:38
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Problema e ca Biserica nu are monopol in confectionarea obiectelor de cult, astfel mi-a fost dat sa vad intr-o consignatie pe langa servicii de cafea, farfurii, tacamuri si icoane cu ceas sau cu beculete , si cruci cu beculete care ardeau intermintent, asemenea jucariilor luminoase..cel putin ciudat
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.08.2010, 19:20:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Problema e ca Biserica nu are monopol in confectionarea obiectelor de cult, astfel mi-a fost dat sa vad intr-o consignatie pe langa servicii de cafea, farfurii, tacamuri si icoane cu ceas sau cu beculete , si cruci cu beculete care ardeau intermintent, asemenea jucariilor luminoase..cel putin ciudat
Diavolul vrea sa para pe langa un mare "teolog" si foarte stralucitor ! Avem si noi pe langa casa astfel de "magazine" ciudate unde sunt si nuduri , si icoane ( false icoane ) , brichete , maimutoi . . . Sa ne vedem de Drumul nostru !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.08.2010, 19:23:12
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca ar fi sa privim asa, atunci ar trebui aproape sa nu mai intram in nici o biserica. Dupa parerea mea, ceea ce ne aduce la biserica este inainte de orice, harul preotului. Daca insa acesta are nu-stiu-ce metehne, e foarte greu sa faci abstractie si sa nu te smintesti intr-un fel sau altul.
Si la biserica unde merg eu, sunt doua astfel de probleme, dar una este destul de iritanta. Problema becurilor din policandru sau a beculetelor din usa Sf. Altar nu ma mai deranjeaza demult. Am observat ca in momentul in care urmeaza sa fie stinse lumanarile dupa slujba Parastasului sau a Sf Maslu, se are o grija exagerata ca toate lumanarile sa fie stinse intr-un pahar cu apa, pentru a nu scoate fum, incercandu-se astfel sa se protejeze pictura.
Ceea ce deranjeaza foarte mult este... microfonul. Dascalul de exemplu, are o voce divina, si un potential urias. Nu ar avea nevoie de microfon. Si totusi, el il tine aproape de gura, si oricat ar fi babele de surde, nu se pot plange ca nu au sesizat vreo intonatie anume. La fel si Parintele, care pare foarte ciudat cand citeste Sf Evanghelie, parca ar da recital in studio. Am indraznit cu ceva timp in urma sa-i spun dascalului, dar fara rezultat, deocamdata. O sa-mi fac curaj si o sa mai incerc. Dar, dupa cate vedeti si pe forum, in momentul in care indraznesti sa spui ca ceva este iesit din acel "frumos" acceptat unanim, esti luat la rost, ca cine esti sa judeci si... de ce te bagi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.08.2010, 19:30:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Draga Culai ~!

Colaps s-a referit la icoane si la cruci luminate de beculete , deci discutia se refera la asa ceva ! Un parinte adevarat nu va accepta in biserica lui Hristos asa ceva ! Clar ? apoi , sa sti ca si lumanarile de import catolic la noi in biserica au fost scoase definitiv ( ma refer la cele de plastic , colorate in rosu ) ! Si aceste "mici amanunte" fac parte din Ortodoxie ! Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.08.2010, 20:19:53
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Putin spus aiurea , balci , circ si sminteala ! Sa fugim de astfel de " biserici " , caci astfel ramanand pustii , vor deveni pana la urma Biserici adevarate , cu slujitori adevarati !
oare nu te ai pripit!?? sa fugim din biserici? sa ramana pustii? totul pt ca din forma si pdv estetic ne permitem sa analizam ....cristi, altarul este locul unde Isus incunvinteaza sa se sacrifice in permanenta pentru noi! la fiecare Sfanta Liturghie.....norocul nostru ca nu a citit un protestant! eu cred ca ai postat in graba,si de aceea ai gresit! iarta ma daca te am pagubit
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.08.2010, 20:33:17
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umila123 Vezi mesajul
oare nu te ai pripit!?? sa fugim din biserici? sa ramana pustii? totul pt ca din forma si pdv estetic ne permitem sa analizam ....cristi, altarul este locul unde Isus incunvinteaza sa se sacrifice in permanenta pentru noi! la fiecare Sfanta Liturghie.....norocul nostru ca nu a citit un protestant! eu cred ca ai postat in graba,si de aceea ai gresit! iarta ma daca te am pagubit
Nu ai inteles sensul!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.08.2010, 20:34:57
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nu ai inteles sensul!
oare? te rog mai citeste si tu odata....multumesc!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istorie, profanare sau defaimare? Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 78 07.07.2012 15:57:26
Semnul Sfintei Cruci alinnasser2010 Generalitati 22 30.05.2011 13:06:32
Icoane inedite - Icoane bizantine cu psalti Lujootm Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 20:11:55
Săptămâna Sfintei Cruci Carmen FUNIERU Impartasania (Taina Euharistiei) 1 04.09.2010 23:30:41
Semnul Sf. Cruci Mario_25i Generalitati 3 02.11.2007 19:28:45