Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 17.09.2011, 20:55:48
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Este o percepție foarte greșită asupra forumului. Au plecat useri valoroși (unii prin erudiție, alții prin credință) pentru că au vrut să plece. Mulți au plecat deoarece admin-ul din bunătate a tot amânat banarea unora care își bateau joc de credința ortodoxă și de cei care o împărtășesc.
Au rămas destui buni crștini dar intervin rar deoarece au cam spus ce aveau de spus.
Eu nu sunt deloc de acord cu tine, parca traim in realitati diferite. Poate ma insel eu si tu vezi partea corecta. Dar cel mai rau e sa consideram normalul ca fijnd normal, pentru ca omul se obisnuieste cu orice pana la urma, dar isi pierde din puritate.
Spui ca unii useri au plecat de la sine, desigur ca asa e, dar unii nu, chiar eu am vazut persoane care au scris ca parasesc din cauza administrarii gresite, iar cu cativa useri vorbesc pe privat si cam stiu ce parere au.
Desigur, daca cineva sta si scrie doar cateva mesaje la subiecte ortodoxe si nu ii baga in seama pe cei de alte religii si nici ce scriu ei nu vad cum ar avea vreo problema.
Nu vad deloc "bunatatea adminului", nu il cunosc, dar ma intreb cateodata daca are o delimitare corecta a binelui si adevarului, am observat ca nu la toti oamenii sunt corect pozitionate (bineinteles, la fiecare in parte e o eroare mai mare sau mai mica). Nu mai e vorba de ortodoxie, ci de ceea ce are fiecare om, creat dupa chipul lui Dumnezeu. Din cauza ca nu exista reguli exista multa tensiune, chiar si pentru eterodocsi. Cineva aflat in functie de conducere ar trebui sa se gandeasca la faptul ca e responsabil de sufletele pe care le are in conducere.
De ce userii agresivi nu sunt atentionati macar, ma refer la cei ce sunt eterodocsi? Din cazua aceasta si unii useri ortodocsi devin tensionati, cui ii place sa fie atacat pe un forum ortodox pentru ca spune adevaruri ortodoxe?
  #122  
Vechi 17.09.2011, 22:31:10
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu nu sunt deloc de acord cu tine, parca traim in realitati diferite. Poate ma insel eu si tu vezi partea corecta. Dar cel mai rau e sa consideram normalul ca fijnd normal, pentru ca omul se obisnuieste cu orice pana la urma, dar isi pierde din puritate.
Spui ca unii useri au plecat de la sine, desigur ca asa e, dar unii nu, chiar eu am vazut persoane care au scris ca parasesc din cauza administrarii gresite, iar cu cativa useri vorbesc pe privat si cam stiu ce parere au.
Desigur, daca cineva sta si scrie doar cateva mesaje la subiecte ortodoxe si nu ii baga in seama pe cei de alte religii si nici ce scriu ei nu vad cum ar avea vreo problema.
Nu vad deloc "bunatatea adminului", nu il cunosc, dar ma intreb cateodata daca are o delimitare corecta a binelui si adevarului, am observat ca nu la toti oamenii sunt corect pozitionate (bineinteles, la fiecare in parte e o eroare mai mare sau mai mica). Nu mai e vorba de ortodoxie, ci de ceea ce are fiecare om, creat dupa chipul lui Dumnezeu. Din cauza ca nu exista reguli exista multa tensiune, chiar si pentru eterodocsi. Cineva aflat in functie de conducere ar trebui sa se gandeasca la faptul ca e responsabil de sufletele pe care le are in conducere.
De ce userii agresivi nu sunt atentionati macar, ma refer la cei ce sunt eterodocsi? Din cazua aceasta si unii useri ortodocsi devin tensionati, cui ii place sa fie atacat pe un forum ortodox pentru ca spune adevaruri ortodoxe?
Sunt de acord cu tine, dar vezi, subiectivismul conduce umanitatea; e o greseala sa crezi altfel. Deci, de ex., neica si savo nu au fost provocati...nu poti, ortodox fiind, sa te porti marlaneste cu eterodocsii/ateii doar pentru ca esti intre "ai tai", pe un forum ortodox. Nici daca esti catolic nu te poti purta marlaneste cu non-catolicii pe un forum catolic. Ce este in sa evident este ca nici catolicii, nici unii (N)P nu se poarta, numeric si statistic vorbind, dar si ca impresie generala, asa de marlaneste ca niste stilisti sau ca fanaticii sus-amintiti. Chiar, tot vorbesti de eterodocsi. Insa contra stilistilor, care fac BOR si credinciosii in tot felul porcesc, ce zici? Nu zici nimic? Nu eu am zis ca BOR e "eretica", "preoti fara har", etc. Pentru noi, sunteti niste frati in schisma, niste frati certati si plecati.
  #123  
Vechi 17.09.2011, 22:53:09
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Pentru noi, sunteti niste frati in schisma, niste frati certati si plecati.
Pentru ortodocsi, catolicii sunt cei suparati si plecati. Din ce in ce mai multi preoti catolici devin in Franta ortodocsi, tocmai pentru ca la un moment dat se trezesc si vad limpede si luminos ce s-a intamplat atunci, de mult, cand s-au ratacit de Biserica Apostolica. Sunt chiar simpatici cand incep a canta pe cateva tonuri mai sus decat corul, dar pana la finalul slujbei isi revin.
  #124  
Vechi 17.09.2011, 23:38:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Sunt de acord cu tine, dar vezi, subiectivismul conduce umanitatea; e o greseala sa crezi altfel. Deci, de ex., neica si savo nu au fost provocati...nu poti, ortodox fiind, sa te porti marlaneste cu eterodocsii/ateii doar pentru ca esti intre "ai tai", pe un forum ortodox. Nici daca esti catolic nu te poti purta marlaneste cu non-catolicii pe un forum catolic. Ce este in sa evident este ca nici catolicii, nici unii (N)P nu se poarta, numeric si statistic vorbind, dar si ca impresie generala, asa de marlaneste ca niste stilisti sau ca fanaticii sus-amintiti. Chiar, tot vorbesti de eterodocsi. Insa contra stilistilor, care fac BOR si credinciosii in tot felul porcesc, ce zici? Nu zici nimic? Nu eu am zis ca BOR e "eretica", "preoti fara har", etc. Pentru noi, sunteti niste frati in schisma, niste frati certati si plecati.
Diferenta e ca eu nu am laudat si incurajat acele atitudini, ba chiar am scris ambilor sa fie ceva mai temperati. Tu de exemplu ai laudat si incurajat userul penticostalul in mesajul rautacios pe care mi-l scria a nu stiu cata oara pentru ca scrisesem ceva ce nu-i placea despre cultul penticostal. Cam asta e diferenta. Plus ca ti-am atras atentia de cateva ori sa nu ne mai denigrezi ortodoxia, de multe ori ne numesti schismatici, cerularieni si altele mai rele.
Asta ca sa ma refer la tine, desi nu despre tine era vorba, cel putin cu mine nu ai fost direct agresiv.
Stilistii intra tot la eterodocsi, adica cei ce nu sunt in BO. De ce trebuie sa fac eu treaba pe care trebuie sa o faca administratorul, asta tot intreb.

Last edited by catalin2; 17.09.2011 at 23:40:41.
  #125  
Vechi 17.09.2011, 23:41:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un_nepocait Vezi mesajul
Aviz amatorilor!
Sunt multi care isi permit sa vorbeasca cu sectarii dar de azi inainte toti cei care mai vreti sa discutati cu ei, aveti doua alternative:
1. Sa fiti sfinti ( asta e mai greu daca inca puteti tasta).
2. Sa faceti o minune.
Postarea si minunea. Postarea si minunea.
Daca nu faceti minuni, orice ati spune, se invalideaza automat.
Eu ma refeream la un aspect cat se poate de serios, iar tu arati cat de talentat esti in ironii. Poate crezi ca ma intimidezi cu asta... Credinta ortodoxa nu se mentine cu bascalii ieftine. Unora chiar nu le pasa cu cine discuta despre credinta, din pacate.

Unii intra pe forum chiar cu gandul de a testa cat la suta dintre inovatiile ecumeniste suntem dispusi sa acceptam. Consider ca acest forum trebuie sa ramana ortodox, nu ecumenist.

Cred ca m-am exprimat destul de clar in postarea anterioara. Cu eterodocsii caut alte subiecte de discutie. Si nu primesc nici pliante de la ei si nici sfaturi. Iar ironiile lor nu ma ating.
  #126  
Vechi 17.09.2011, 23:46:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Este o percepție foarte greșită asupra forumului. Au plecat useri valoroși (unii prin erudiție, alții prin credință) pentru că au vrut să plece. Mulți au plecat deoarece admin-ul din bunătate a tot amânat banarea unora care își bateau joc de credința ortodoxă și de cei care o împărtășesc.
Au rămas destui buni crștini dar intervin rar deoarece au cam spus ce aveau de spus.
M-am uitat in alte postari, vad ca esti prietena cu jenica (eduard), a spus ca pleaca pentru ca e nemultumita de administrarea forumului. Si uite si aici imediat dupa mesajul tau ce scrie Adriana Cluj: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=354
  #127  
Vechi 17.09.2011, 23:48:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu nu plec nicaieri, mie imi place de voi asa cum sunteti!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #128  
Vechi 18.09.2011, 00:24:08
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Nici eu nu plec va accept pe toti asa cum sinteti.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
  #129  
Vechi 18.09.2011, 01:06:46
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-e teama, ca dupa aceste cateva postari critice, topicul va fi ferecat cu un lacat. Ce ziceti: da sau nu?
  #130  
Vechi 18.09.2011, 08:02:57
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu vă sfătuiesc să-i bombardați cu reporturi pe cei ce administrează și moderează forumul.
Evident, îndreptățite.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nelamuriri din citate - "nu esti de-al Nostru" sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 61 15.12.2012 20:09:01
Membrii uitati, membrii disparuti ai forumului nostru! cristiboss56 Generalitati 502 17.08.2011 15:07:01
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Cine suntem? Ne ducem in lume si cautam tot "al nostru si ai nostri"? sophia Generalitati 40 03.05.2010 22:06:45
Biserica Ortodoxa in relatia cu proprii membrii Julius Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 09.08.2009 05:51:36