Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 18.03.2015, 12:14:21
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, Mihai. Poate se rusineaza rusnacoidul Emilian si nu mai huleste sfintii Bisericii lui Cristos.
  #242  
Vechi 18.03.2015, 14:20:34
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Târziu Te-am iubit
Frumusețe atât de veche și atât de nouă,
târziu Te-am iubit.
Tu erai înlăuntrul meu
Și eu eram în afară
și acolo Te căutam
și mă aruncam eu
- cel ce și-a pierdut frumusețea -
asupra acestor lucruri frumoase
pe care Tu le -ai făcut.
Tu erai cu mine,
dar eu nu eram cu Tine.
Mă țineau departe de Tine
frumoasele lucruri
care, dacă nu ar fi în Tine,
nu ar exista.
M-ai chemat -
și m-ai strigat
și ai rupt surzenia mea.
Ai strălucit
Și ai alungat iubirea mea.
Ai răspândit o mireasmă
și am respirat-o
și acum suspin după Tine.
Te-am gustat
și mi-e foame și sete.
M-ai atins
și am luat foc,
arzând după pacea Ta.

(Traducere Dan Verona)
  #243  
Vechi 19.03.2015, 14:43:15
nectarios nectarios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Mesaje: 23
Implicit Referitor la Pelikan

J. Pelikan s-a convertit la Ortodoxie înainte să moară, din păcate nu ai citit Tradiția creștină care prezintă istoria dezvoltării dogmelor creștine, nu e curs de dogmatică. Dacă pentru tine Romanidis e Sfânt, țin să te corectez că Augustin e cinstit atât ca Fericit, cât și ca Sfânt. Uită-te în cartea lui S. Rose Locul Fer. Augustin în Biserica Ortodoxă și ai să vezi la sfârșit Acatistul Sf. Augustin compus de Sf. Ioan Maximovici.
  #244  
Vechi 19.03.2015, 15:19:51
nectarios nectarios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Mesaje: 23
Implicit Sinaxar

Sfântul Augustin, Episcopul Ipponiei:
Sf. Augustin s-a născut la Tagaste, în ținutul Numidiei, în anul 354 după Hristos. Credincioasa lui Maică Monica a încercat să-i dea o creștere creștinească. Deși era dăruit cu o minte senină și bine înzestrată, în tinerețe se împotrivea îndemnurilor maicii sale. Când a fost botezat de către Sf. Ambrozie al Mediolanului era de acum la vârsta bărbăției. După moartea maicii sale, și-a împărțit toată averea săracilor, a îmbrățișat viața călugărească și vreme de trei ani a trudit în singurătate, în aspre nevoințe. În 391 d. Hr., Valerian, Episcopul Ipponei, l-a hirotonit preot (împotriva voii sale) iar în 395 a stăruit ca Augustin să fie sfințit episcop vicar al său. Murind Valerian, Augustin a urmat a fi vreme de 35 de ani păstorul cel mai lucrător al Ipponiei. El l-a biruit pe ereticul Pelagiu cu predicile și scrierile sale.
Sfântul Augustin a murit cu pace la 28 august 430 d. Hr., în al 76-lea an al vieții sale. A fost un mare dascăl și rodnic scriitor al Bisericii, așa cum a fost numit la al Șaptelea Sinod a Toată Lumea.
După Mineiul grecesc și Manualul istoric al Părinților Bisericii al lui Filaret, Arhiepiscopul Cernigovului, partea a III-a, p. 18:
Mineiul Bisericii Ortodoxe (în limba rusă), Ed. Iv. Kosolapov, ed. a II-a, Simbirsk: I. Anychina, 1880, mai 15, p. 227.
Q.E.D.
  #245  
Vechi 19.03.2015, 15:28:24
nectarios nectarios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Mesaje: 23
Implicit

4. Augustin este inventatorul lui Filioqve, și a altor erezii, el scriind după primele două Sinoade, când dogma Trinitară era stabilită, că Duhul Sfânt purcede doar de la Tatăl și niciodată și de la Fiul. În nici unul din cele 4 variante de Crez, nu există adaosul Filioqve, adaos care demolează Sfânta Treime. Iar Sfântul Ambrozie al Milanului, care susține erezia filioqve, asta n-o mai cred, până-i lumea și pământul :) te rog să-mi dai citat cu trimitere la carte și pagină.

Georgios Martzelos, Sf. Părinți și Problematica teologică: În Apus, părinți ca Sf. Ilarie Pictaveanul, Sf. Ambrozie al Mediolanului au fost apărători ai Simbolului de credință de la Niceea și au vorbit de teologie în cadrul iconomiei, nereușind să deosebească purcederea din veșnicie a Sf. Duh. Sf. Ambrozie de Mediolanum a fost traducătorul lui Didim cel Orb și Sf. Vasile cel Mare în Apus și referindu-se la trimitearea iconomică a Sf. Duh în lume, ajunge să afirme că Duhul Sfânt purcede din Tatăl și din Fiul. Paginile 80-81.
  #246  
Vechi 19.03.2015, 15:32:54
nectarios nectarios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Mesaje: 23
Implicit Icoana bizantina Sf. Augustin

https://theodorosicon.wordpress.com/...e-i-a-sfintit/
  #247  
Vechi 19.03.2015, 15:38:00
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nectarios Vezi mesajul
Augustin nu este un sfant ortodox, ci este catalogat doar fericit
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
  #248  
Vechi 22.03.2015, 18:34:02
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nici cei mentionati in acea lista nu au participat la acel sinod, acolo sunt mentionati sfintii parinti. Fericitul Augustin mai este mentionat la un sinod ca sfant parinte, iar la un sinod ortodox (dupa Schisma) este numit sfant. Cateodata e amuzant ca nu intelegi ceva foarte clar (in cazul de fata acea lista de la sinod).
Cătălin, chiar dacă acel Augustin, care e amintit la Sinodul 5, este cu adevărat Augustin de Hipponia, știm deja că la sinodul 5, nu erau conștienți încă de ereziile lui Augustin de Hipponia, ereziile sale fiindu-i descoperite abea în secolul 8, spune părintele Ioannis Romanides și confirmate abea în secolul 12, când au prins adânc rădăcini în scolastica și ereziile apusului căzut, care oricum nu a mai dat Sfinți Părinți, după Marea Schismă, toată patristica apusului a secat, a murit.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #249  
Vechi 22.03.2015, 18:37:46
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Cătălin, chiar dacă acel Augustin, care e amintit la Sinodul 5, este cu adevărat Augustin de Hipponia, știm deja că la sinodul 5, nu erau conștienți încă de ereziile lui Augustin de Hipponia, ereziile sale fiindu-i descoperite abea în secolul 8, spune părintele Ioannis Romanides și confirmate abea în secolul 12, când au prins adânc rădăcini în scolastica și ereziile apusului căzut, care oricum nu a mai dat Sfinți Părinți, după Marea Schismă, toată patristica apusului a secat, a murit.
Pai si cu infailibilitatea Sinoadelor Ecumenice cum ramane, Emiliane ?

Nici ortodocsii nici catolicii nu indraznesc sa o puna la indoiala. Doar protestantii o fac. Sau, poate, ar trebui sa spun, o faceti.

Last edited by GMihai; 22.03.2015 at 18:41:14.
  #250  
Vechi 22.03.2015, 18:46:05
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Fii atent ca in ortodoxie ni se cere sa mergem pe calea de mijloc ,nici in dreapta ,nici in stanga.
Serios?
Care ortodoxie? A ta personală, surioară?

Ia uite ce zice Biblia:
"Astfel, fiindcă ești căldicel nici fierbinte, nici rece, am să te vărs din gura Mea." - Apocalipsa 3, 16.

Deci căldicel, adică calea de mijloc.
Cine e în calea de mijloc, va fi vărsat de la gura Mântuitorului.
Cine e în calea de mijloc devine ecumenist.
"Calea de mijloc", nu are nici un suport biblic și patristic.
Din contră, e combătută, precum ți-am arătat, de Biblie.

Vai și amar de cei care sunt în calea de mijloc...

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Ori tu vad ca esti prea inflacarat ,pui prea multa patima.
Consider că îmi fac doar datoria. Precum și Hristos și Sfinții Apostoli și-au făcut "datoria". Și martirii și Sfinții Părinți și toți sfinții de după ei, până și azi, și cei ce se vor mai sfinții în viitor, cu mila DOmnului vor face la fel.

Așa e sănătos și mântuitor, să fim înflăcărați după Împărăția Cerurilor.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
La ce ne foloseste sa il blamam pe fericitul Augustin?
La același lucru, la care a folosit Sfinților Părinți, când au blamat ereziile la cele 9 sinoade. Și același lucru, care ne folosește când păzim și paștem la pășuni mănoase, turma mică a lui Hristos.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Este cineva pe aici inchinator la preafericitul?
"Preafericit", adică te referi la Patriarhul Bisericii României... El e preafericit.
Augustin e doar fericit, pentru mine e eretic. Dovedit.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Din cate stiu biserica ortodoxa ia ce e bun din scrierile lui.
Atunci hai să luăm ce e bun și din scrierile lui Origen, ereticul și din scrierile lui Teodor de Mopsuestia, ereticul și a altora, nu? Păi vezi că e greșit?
Am spus deja:
"O muscă moartă strică amestecul de untdelemn al celui ce pregătește miresme; puțină nebunie strică prețul la multă înțelepciune." - Ecclesiasticul 10, 1

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Si parintele meu duhovnic il citeaza cel putin odata pe an in predicile lui ''iubeste si fa ce vrei"
Mă bucur. Oare știe duhovnicul tău, că el, ca și toți preoții lui Hristos, de pe tot pământul, trebuie să fie măcar luminați, dacă nu chiar îndumnezeiți, ca să poată schimba inimile oamenilor, să le aducă la mântuire, cum spunea Sfântul Grigorie Palama?

Domnul să aibe milă de noi...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 22.03.2015 at 18:49:50.
Subiect închis