Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.06.2010, 10:17:03
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de corindb Vezi mesajul
Este vorba de atitudine!!! Atitudine, asa cum ai spus fata de pacat... Ce au facut martirii in plus, pe langa rugaciune, s-au mai bine zis intarind prin fapta rugaciunea, au zdobit, la propriu idolii. Nu am spus ca vreau inchizitie. Am spus doar ca poate ar merita mustrati pentru ce fac... Poate este timpul pentru acest lucru... Cat despre inghitit nu stiu ce, mai usor... Oricum iti multumesc pentru modul cum sari sa judeci o persoana, avand la dispozitie doar o parere exprimata...
Dragul meu, dumneata insinuezi ceva referitor la conducerea statului, deci ai înghițit gălușca cucluxclanilor sindicaliști care au tras în țeapă păpușile din guvern și apoi le-au dat foc înaintea porților parlamentului, și ai vrea pesemne domnia ta să se asocieze și poBorul la acțiunile subversive și distrugătoare ale cucluxclanilor roșii, ... că cică îi plâng ei pe bătrâni sau pe săraci și „decât să plânga mama mai bine să plânga măsa”... păi unde au fost toți politicienii 20 de ani încoace când 1 milion de români aveau pensie sub 100 lei și iată că abea BOC a introdus pensia minimă garantată și eu să mă iau de el? Deci vezi dumneata populismul fățarnic dus la extrem în tabăra adversarilor lui? Și dacă BOR nu i-a mustrat pe comuniști timp de 62 de ani afară de sfintele Trâmbițe și afară de sfinții prooroci și afară de o mână de creștini care au înfruntat fenomenele Pitești, Aiud sau altele... și toți care au avut curajul să se fi luptat cu fiara roșie, iar dumneata acum vrei să ne întoarcem la ei și la urmașii lor? Eu am fost și eu pioner și apoi utecist deci n-am fost cu nimic mai bun, mai ales că am oarecare afinități sufletești cu sărăcimea, dar măcar mă strădui să fiu de partea Adevărului adică a Lui Dumnezeu... fără ca să mă răzbun sau dumneata nu știi că oricecuvânt poate să stârnească mișcări politicianiste și imediat prinde minciuna la mase transformându-se în hulă? Deci pentru ce anume îndemni ca poBOR-ul să fie sursă de diversiuni politice?

Păi dacă vrei să mustri de ce nu mustri dumneata, de ce vrei ca alții să-ți facă treaba, și tu doar insinuezi că au greșit? De ce nu spui cu ce au greșit că deja i-ai și judecat din moment ce ceribice și ceriiad! Tu doar te mulțumești să ceri răzbunare oferindu-te un miner hotărât și sătul de „golani”?.. Păi domnul meu drag, cine te judecă și cine sare la beregată, sau tu nu vezi cum am încercat să nu te las să faci strâmbătate atrăgându-i și pe ceilalți în hău, căci este urâciune înaintea Domnului ca să verși sângele nevinovatului, a strâinului, a văduvei și a orfanului, și tot fărădelege este dacă nu asculți de maimarii care merg și duc statul pe calea cea bună... ci îndemni la răzvrătire... dar firește că nu e voie nici ca împreună cu ascultarea de maimari să te închini defapt vreunui păcat.

Last edited by vsovivi; 17.06.2010 at 10:24:44.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.06.2010, 14:17:40
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
Daca vrei dai, daca nu vrei, nu dai!
Fals! Dai si fara sa vrei. Banii de la buget ii gestioneaza guvernul fara acordul tau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.06.2010, 17:04:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de corindb Vezi mesajul
Pentru a fi foarte exact, fac referire la BOR ca si institutie. Institutie din cele putine in care mai au incredere romanii. In aceste vremuri grele pentru traiul de zi cu zi, din ce in ce mai multi credinciosi asteapta un cuvant de incurajare din partea conducatorilor BOR. Stiu ca in mod traditional BOR nu intervine in mod transant in valtorile politice si sociale, dar parerea mea este ca aceasta situatie poate fi o execeptie pentru ca prin masurile luate de guvern se atinge insasi existenta noastra ca popor, asta ca prim argument. Iar cel de-al doilea argumnet se refera la practicile profund pagane pe care aleg cei ce ne conduc pentru asi vedea atinse scopurile. Ma refer la asa zisi para-normali, vrajitori, descantece, etc... Cred ca cel putin pentru cel de-al doilea argument BOR poate sa mustre cu grija parinteasca pe un conducator vremelnic al acestui neam care (cel putin la nivel media) in loc sa aiba sfatuitor, (cum de altfel au avut si alti conducatori de-ai nostrii in vremuri grele) un slujitor al bisercii se inconjoara de tot felul de asemnea para-normali. Perceptia mea este ca aceast lucru este periculos la nivel de promovare a unui model anticrestin, asta pentru ca nu poti slujii la doi stapani de o data... Ce parere aveti? Doamne Ajuta!
Cred ca exista multi preoti care ii inteleg pe crestini, dar sa nu ne asteptam la gesturi spectaculoase acum cand asupra Bisericii diavolul urzeste pe zi ce trece din ce in ce mai multe curse, cautand sa-i atraga spre lucrarile lui si pe cei alesi.

Si apoi, mai este o vorba: ,,Spune-mi cu cine te insotesti, ca sa-ti spun cine esti!" Conducatorii nostri nu mai stiu cum sa izoleze un slujitor adevarat al bisericii, nu sa-i faca reclama ori sa-l tina pe langa ei! Un slujitor adevarat i-ar indemna la post si rugaciune, iar asta nu le-ar conveni sub nicio forma.

In schimb, slujitorii diavolului nu au astfel de pretentii. Petrecerile desantate ale conducatorilor ca si deciziile lor haotice luate in astfel de ocazii le pricinuiesc multa veselie dracilor, astfel incat ii ajuta cu placere sa se afunde si mai mult in mocirla pacatului. La trecerea acestora prin vamile vazduhului, insa, nu cred ca diavolii vor mai fi atat de prietenosi!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.06.2010, 18:05:25
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

un articol interesant (desi nu stiu cat la suta din informatiile prezentate aici sunt adevarate)
http://www.money.ro/temp-standard/pr...uro-pe-an.html
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.06.2010, 13:12:49
corindb corindb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2006
Mesaje: 22
Implicit Galusca?

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Dragul meu, dumneata insinuezi ceva referitor la conducerea statului, deci ai înghițit gălușca cucluxclanilor sindicaliști care au tras în țeapă păpușile din guvern și apoi le-au dat foc înaintea porților parlamentului, și ai vrea pesemne domnia ta să se asocieze și poBorul la acțiunile subversive și distrugătoare ale cucluxclanilor roșii, ... că cică îi plâng ei pe bătrâni sau pe săraci și „decât să plânga mama mai bine să plânga măsa”... păi unde au fost toți politicienii 20 de ani încoace când 1 milion de români aveau pensie sub 100 lei și iată că abea BOC a introdus pensia minimă garantată și eu să mă iau de el? Deci vezi dumneata populismul fățarnic dus la extrem în tabăra adversarilor lui? Și dacă BOR nu i-a mustrat pe comuniști timp de 62 de ani afară de sfintele Trâmbițe și afară de sfinții prooroci și afară de o mână de creștini care au înfruntat fenomenele Pitești, Aiud sau altele... și toți care au avut curajul să se fi luptat cu fiara roșie, iar dumneata acum vrei să ne întoarcem la ei și la urmașii lor? Eu am fost și eu pioner și apoi utecist deci n-am fost cu nimic mai bun, mai ales că am oarecare afinități sufletești cu sărăcimea, dar măcar mă strădui să fiu de partea Adevărului adică a Lui Dumnezeu... fără ca să mă răzbun sau dumneata nu știi că oricecuvânt poate să stârnească mișcări politicianiste și imediat prinde minciuna la mase transformându-se în hulă? Deci pentru ce anume îndemni ca poBOR-ul să fie sursă de diversiuni politice?

Păi dacă vrei să mustri de ce nu mustri dumneata, de ce vrei ca alții să-ți facă treaba, și tu doar insinuezi că au greșit? De ce nu spui cu ce au greșit că deja i-ai și judecat din moment ce ceribice și ceriiad! Tu doar te mulțumești să ceri răzbunare oferindu-te un miner hotărât și sătul de „golani”?.. Păi domnul meu drag, cine te judecă și cine sare la beregată, sau tu nu vezi cum am încercat să nu te las să faci strâmbătate atrăgându-i și pe ceilalți în hău, căci este urâciune înaintea Domnului ca să verși sângele nevinovatului, a strâinului, a văduvei și a orfanului, și tot fărădelege este dacă nu asculți de maimarii care merg și duc statul pe calea cea bună... ci îndemni la răzvrătire... dar firește că nu e voie nici ca împreună cu ascultarea de maimari să te închini defapt vreunui păcat.
Vad ca continui sa-i dai cu inchititul găluști, și într-o judecata pe care o consideri logica spui pe scurt ca: orice atitudine ar lua BOR nu este bine venita în aceasta împrejurare pentru ca aceasta poate fi "deviata" de la sensul inițiala de unii sau alții. Logica domniei tale... Unde vezi ca este săritul la beregată când vorbeam de mustrare și cuvânt de îmbărbătare? Anterior un prezentator de televiziune era calificat ca și sectar și asa încercai sa demonstrez ca nu este bine sa-l bagi în seama, etc... Pentru mine orice: sectar, necreștin, ateu, etc.. este un potențial creștin ortodox și nu vad de ce sa-l disprețuiesc ... In ce priveste atitudinea si responsabilitatea te rog sa o iei mai ușor, la fel ca dumneata am fost pionier, utecist mai apoi chiar membru PCR, dar cu ceva timp înainte (1988) am luat într-un mod activ atitudine împotriva regimului si numai Revoluția din decembrie m-a scăpat,probabil de cele ce ar fi urmat, pentru ca "latul" era din ce în ce mai aproape... Am făcut doar ce trebuia sa fac. Nu am nici un avantaj din acest lucru deși puteam sa am ...Sunt momente când Adevărul trebuie exprimat! Degeaba spui ca ești de partea lui dacă nu și te manifesti ca atare. Știu ca forma cea mai curata de exprimare a creștinului este Rugăciunea, dar când vad cum ne purtam unii cu alții încep sa ma intreb cati mai practica aceasta forma de exprimare. Toate folositoare! Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.07.2010, 20:52:46
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citesc acest topic si ma intreb: de unde stie cineva ce relatie este intre presedintele tarii si patriarhul BOR?
Intotdeauna, inclusiv in perioada comunista intre cele doua institutii au existat relatii politico-diplomatice, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fie afisate pe toti peretii discutiile care se duc intre mai marii sau reprezentantii acestor institutii.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.08.2010, 08:41:45
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Semnatura electronica – Lagar electronic pentru toti oamenii
Reply With Quote
Răspunde

Tags
anticrestin, basescu, bor, para-normal, vrajitor



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce Dumnezeu tace? Daniel777 Generalitati 60 09.10.2010 17:11:52