Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.12.2007, 18:44:37
serb_crina serb_crina is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 45
Implicit

Draga Mirelada, si eu am fost in cautare a unui Duhovnic te inteleg prin ce treci.
Cel mai scump lucru in lumea asta e linistea sufleteasca .
Si asta nu o poti gasii singura numai cu ajutorul Domnului si a lui Maica Sfanta, Maria , mijlocit prin Duhovnicul ales de tine.
Eram si eu ca Jenica, sper ca bine -mi amintesc numele, daca nu o rog sama ierte, nu puteam sa spun ce aveam pe suflet, iar de cateva ori cand am incercat ca pot sa mi deschid inima , eram in fata unui Preot care ori cerea detalii, ori ma certa si ma facea sa ma simt cea mai pacatoasa de pe pamant, desii ma simteam eu si asa , sau simteam ca nu ma intelege.
Apoi am picat bolnava(desii cred ca a fost mai mult cererea mea catre Dumnezeu), in fine, apoi am fost pe la toti medicii, fara sa rezolv nimic, cand i-am spus mamei mele ca nu ma mai duc la nici un doctor ca vreau sa merg la un preot, ca numai Dumnezeu ma poate ajuta printr-un Preot.
Astfel am fostla un preot la care m-am spovedit cu aproape un an inainte si i-am spus pacatele mele, imi facusem lista, dar parca tot nu mi-am gasit linistea, parea ca ma intelege da nu am simtit linistea ce o cautam.
Ma gandeam sa caut in alta parte, am fost la vara mea in vizita in Cj si am fost acolo sa ma spovedesc, dar Preotul m-a certat si tot nelinistita am plecat.
Ma tot gandeam cum sa dau de Parintele Duhovnic pe care-l caut si care sa ma inteleaga, sa ma certe pt pacatele mele dar cu dragoste parinteasca si sa ma ajute sa ma indrept...
Am renuntat la a cauta un Preot si am inceput sa ma rog la Dumnezeu si la Sf:Fecioara sa ma ajute sa gasesc Parintele Duhovnic si linistea sufeleteasca, stiind ca nu merit ca I-am suparat cu pacatele mele, dar Ii rugam sa nu ma pararseasca, ca sa si aminteasca ca suntem doar niste copii pacatosi si fara minte si avem nevoie de un indrumator trimis de Dumnezeu.
Astfel m-am tot rugat si Dumnezeu m-a ajutat ca tot timpul.
Am gasit Duhovnicul care-l cautam, mai bine spus Domnul m-a trimis la Parinte.
Nu pot sa ti recomand pe nimeni, dar pot sa te sfatuiesc sa nu renunti la a cauta si a te ruga la Dumnezeu si la Maicuta Sfanta.
Pot doar sa ti spun doar ca de cand am ajuns la Duhovnicul meu simt ca am primit mult mai mult decatam meritat:
-m-a ajutat sa pot sa recunosc greselile ce le am facut, stiind cum sa ma intrebe
-m-a inteles
-m-a sfatuit cum face un Parinte cu copilul sau
-s-a rugat pt mine mai mult decatam meritat
-m-a inteles si m-a iertat mult mai mult decatam meritat
Astfel am ajuns sa realizezi ca este mult mai mult decat am meritat .
Roaga-te la Dumnezeu si la Maicuta Sfanta ca sa te lumineze sa gasesti si tu Parintele Duhovnic si va fii bine.:).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.12.2007, 22:08:40
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Cu greu se gaseste un preot care sa fie intelegator si sa nu se lase impresionat de pacatele noastre. Dar cum Dumnezeu ne ajuta acolo mijlocit prin Sfintii lui, gasim preotul pe masura pacatelor noastre.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.12.2007, 22:12:15
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Pai nu inteleg --mergi din preot in preot spunand aceleasi pacate ca sa vezi care e mai pe placul tau?
Eu credeam ca pacatele o data spovedite sunt iertate si nu mai trebuie spovedite inca o data. Ce rost are asa?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.12.2007, 19:05:14
serb_crina serb_crina is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 45
Implicit

Pacatele o data spovedite pot fi iertate,dar numai daca ne pare rau ca le-am facut si incercam sa nu le mai facem, dar daca sufletul tau nu si-a gasit linistea dupa ce te-ai spovedit, atunci e clar ca ceva lipseste.
Si ce anume, intelegerea , indrumarea pe calea cea buna si mai ales sa simti ca ai primit iertarea pe care nu ai meritat-o si ti -ai gasit linistea.
Din pacate nu le poti gasii la toti Preotii, dar fiecare e cu firea sa.
Exact cum in fiecare familie copii sunt educati diferit, in unele familii copii sunt edcucati prin mai multa cearta altii cu mai multa intelegere si indrumare.
Si atunci care modalitate aduce mai multa roada?
Si atunci nu merita sa cauti pe acel Parinte Duhovnic care te ajuta sa-ti gasesti linistea si calea dreapta?
Eu zic ca da.
Nu sunt mandra de ceea ce am facut, dar incercam doar sa -mi gasesc linistea.
Nu zic ca e indicat sa mergi de la un preot la altul dar ca e important sa gasesti ceea are nevoie sufletul tau.:)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.12.2007, 19:27:45
serb_crina serb_crina is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 45
Implicit

AM uitat , sa mentionez, ceea ce este mai important.
Fara rugaciunea cate Maica Domnului si catre Dumnezeu nu ajungeam la Parintele Duhovnic.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.12.2007, 23:01:58
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Cu greu se gaseste un preot care sa fie intelegator si sa nu se lase impresionat de pacatele noastre. Dar cum Dumnezeu ne ajuta acolo mijlocit prin Sfintii lui, gasim preotul pe masura pacatelor noastre.
Dar nu asta e rolul lor? Daca iau personal pacatele spovedite, cum pot fi duhovnici? Sa inteleg ca duhovnicii te cearta, tipa la tine? Pai cum sa te mai duci la spovedanie? Ideea e sa te smereasca?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.12.2007, 02:12:21
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de serb_crina
AM uitat , sa mentionez, ceea ce este mai important.
Fara rugaciunea cate Maica Domnului si catre Dumnezeu nu ajungeam la Parintele Duhovnic.
Da, aici adevar ai spus! Oricum, putem ajunge si fara rugaciune, dar nu va iesi cum trebuie! Asa ca mare grija la rugaciunile de dinaintea spovedaniei, chiar ianinte cu o zi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.12.2007, 10:42:30
pr.blideran_olimpiu pr.blideran_olimpiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2007
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Pai nu inteleg --mergi din preot in preot spunand aceleasi pacate ca sa vezi care e mai pe placul tau?
Eu credeam ca pacatele o data spovedite sunt iertate si nu mai trebuie spovedite inca o data. Ce rost are asa?
spovedania iti confera prin dezlegarea preotului"eu robul lui dumnezeu cu puterea ce-mi este data te iert si te dezleg.........."iertarea pacatelor este drept!
asa si este.dar starea imediat urmatoare spovedaniei este de liniste,libertate,pace ,tihna;deci intr-un cuvant bucurie nemarginita pentru ca esti ca ingerii.iar dupa impartasire starea asta se mareste in intensitate pentru ca devenim hristofori(purtatori de hristos).daca ai avut iarna starea de frig, pe care o confera zapada si gerul ,iar apoi primavara cand soarele straluceste puternic si incepe sa incalzeasca placut...!si stai acolo unde bate si numa nu te poti satira de caldura lui!cam asa ceva .deci imediat dupa spovedanie si uneori chiar in timpul spovedanie noi trebuie sa ne simtim impliniti prin iertare si unire cu hristos;asa cum sfantul ioan teologul s-a simtit cand a fost inaltat in duh (apocalipsa 1,10) sau mai exact starea aceea cat mai apropiata de starea sf ap ,petru,iacov si ioan ,de pe munte la schimbarea la fata ;ce frumos zice petru:doamne,dine este sa fim noi aici........"matei 17,4
de aceea tine mult acest lucru si de duhovnicia pretului slujitor.parerea mea!oricum spovedania este si trebuie sa fie un lucru delicat si sacru(sfant).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.01.2008, 21:19:16
mirelada mirelada is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2007
Mesaje: 34
Implicit

Multumesc de sfaturi serb_crina.
Pana la urma am vorbit cu un preot si m-a chemat dupa Boboteaza, sa vedem...
Ideea e ca nici un preot [color=red]nu ar trebui sa judece[/color] pe cel care se spovedeste pt ca face un pacat. Hristos e singurul Judecator (in Pateric am citit o intamplare cu un calugar care si-a facut o parere despre un frate considerand ca a gresit -asta doar cu gandul- si din acea clipa nu a mai avut acea pace interioara si a avut o viziune cu Hristos care s-a departat de la el. I-a trebuit cateva luni de pocainta pt a i se ierta acest pacat al judecatii)...
In plus, oricum cel care se spovedeste trece printr-un moment incomod si neplacut, nu ar trebui sa ii amplifice si duhovnicul asta, pt ca oricum acela s-a hotarat sa se spovedeasca si deci sa renunte la pacat.
Dar foarte important este la spovedanie sa nu cautam jusificari. Eu m-am mai spovedit, spovedanie totala, si tot asa... nu am avut o stare de multumire si usurare... cred ca si din aceasta cauza, am gresit ca mi-am cautat justificari sau am mai dat vina pe cei din jur. Mai bine sa te invinovatesti mai mult decat e cazul decat invers. Am vrut sa-mi schimb preotul pt ca nu avea rabdare si o data mi-a spus ca daca sunt desteapta o sa termin mai repede (sau ceva de genul). Un duhovnic bun trebuie sa aibe rabdare si sa stie cand sa fie aspru si cand sa fie bland. Si cel mai imporant: sa dea canon potrivit, daca nu da, trebuie sa cerem noi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.01.2008, 12:21:30
monicutza monicutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2006
Mesaje: 18
Implicit

Cred ca e foarte important sa iti gasesti duhovnicul potrivit,dar pentru asta nu trebuie sa deznadajduiesti daca nu il gasesti imediat,ci sa te rogi si sa speri ca la momentul potrivit cand vei fii pregatita il vei intalni.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este pacat sa gasesti bani pe jos si sa ii iei? Marcel_Ionut Generalitati 68 21.08.2012 19:22:57
Parintele arhimandrit Teofil Paraian-un duhovnic iubit adorcrysti Mari Duhovnici si predicile lor 19 16.07.2012 23:42:39
Parintele Rafail Noica despre cum se merge la duhovnic VladCat Pocainta 4 18.12.2011 21:04:49
Parintele duhovnic CelMandru Generalitati 6 19.04.2011 22:22:39
Ce inseamna sa nu iti gasesti menirea Mihailescu_Daniel Generalitati 16 20.02.2009 16:55:36