Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 03.11.2016, 23:18:48
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Bre tu nu intelegi lucruri elementare. Las deoparte treaba cu pasatul mai mult decat I-a pasat lui Hristos ca acolo esti pe campii de mult. Dar nu am spus ca un sinod nu poate gresi. Am spus ca ar fi o erezie ca oamenii care se aduna acolo sa spuna ca pot gresi. E ca si cum ai fi preot si ai spune ca nu esti sigur ca painea si vinul se prefac in Trupul si Sangele Mantuitorului. Cam asa e si la Sinod unde il invoci pe Duhul Sfant si iei hotarari cu ajutorul si in Numele Lui. Dar daca ai avea o bruma de minte si nu ti-ar umbla toata pe campii ai intelege lucrul asta.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 03.11.2016, 23:23:08
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Daca oamenii gresesc in cadrul unui sinod atunci Duhul Sfant nu a fost intre ei, nu ca i-a invatat Duhul Sfant sa ia decizii gresite. Iar asta e treaba Bisericii, sa verifice daca Duhul Sfant a fost sau nu prezent acolo. Dar e normal ca orice sinod sa pretinda ca e infailibil, altfel inseamna ca se indoiesc chiar participantii ca Duhul Sfant a fost intre ei sau ca ar fi infailibil. Abia asta e o enormitate.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 03.11.2016, 23:26:22
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai sigur ca au fost sinoade eretice dar alea nu-s sinoade ortodoxe. In timp, se constata daca un sinod a fost ortodox sau "talharesc". Si in cazul in care a fost "talharesc" se spune ca Duhul Sfant nu a fost prezent si gata. Dar cei care se intrunesc intr-un Sinod, nu pot afirma altceva decat ca Sinodul e infailibil. Daca nu ar face asta, abia aia ar fi erezie pentru ca ori nu cred ca Duhul Sfant este infailibil, ori se indoiesc pana si ei ca Duhul Sfant participa alaturi de ei.

Eu zic ca nu e greu sa intelegi asta.
Da, Sf. Duh e infailibil, si datorita lucrarii Lui sfintitoare, Biserica insasi. Sinoadele sint parte a activitatii Bisericii, deci isi iau din Biserica autoritatea.
Pe de alta parte, nu e greu daca citesti despre halul de sinod tilharesc de la 449, Efes Doi, sa vezi din prima ca un sinod la care Patriarhul Flavian a fost omorit in bataie de parabolanii lui Dioscorus, Papa Alexandriei si Egiptului, nu avea cum sa fie ortodox. Omorirea unor oameni, in paralel cu proclamarea unor erezii, au asigurat prezenta nu a Sf. Spirit, ci a altui spirit...din partile de Jos ale Universului. Repet, inainte sa raspunzi, da o goagla, si vezi ca asa au stat lucrurile cu privire la sinodul de la 449.
Se simte din cum scrii ca esti inflacarat tare. Pai daca ne putem intilni la o bere in toamna asta, mai multi, ar fi marfa, cum fac rost de bani, sa mergem impreuna la Zisis. Da' vorbesc eu, ca daca incepi tu, se lasa cu titluri in ziarele grecesti: "vizitator roman il face pe pr. prof. Zisis sa isi retraga semnatura de pe documentele anti-sinodale". :))
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 03.11.2016, 23:32:25
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Nu ma intelege gresit, Iuliu, mie imi convine o BO mai realista, mai adecvata,ca sa pot trai duhovniceste ca si pina acum: adica caldicel, fara calugari fanatici pe cap, care sa ma dea anatemei fiindca nu cred de fapt mai nimic. Asa ca spiritul unui Sinod care sa intareasca pe cle cretan ar fi chiar excelent pentru mine si multi, foarte multi altii. Dar vezi, adevarul, inclusiv istoric si canonic, trebuie respectat.
Eu nu fusei la acele conferinte ale calugarilor, desi as fi vrut la un moment dat, ca sa ma distrez vazind prostii cum se cearta pe chestii lipsite de concretete; vorba lui G. G. Marquez: "pe care nu poti pune mina". Cum am zis, fanatismul religios, fie el pro- sau anti-sinodal, este ceva ce nu se potriveste cu doctrina caldicista. :) Mi-e indiferent ce se intimpla in sinoade si altele de genul.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 03.11.2016, 23:35:46
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Da, Sf. Duh e infailibil, si datorita lucrarii Lui sfintitoare, Biserica insasi. Sinoadele sint parte a activitatii Bisericii, deci isi iau din Biserica autoritatea.
Pe de alta parte, nu e greu daca citesti despre halul de sinod tilharesc de la 449, Efes Doi, sa vezi din prima ca un sinod la care Patriarhul Flavian a fost omorit in bataie de parabolanii lui Dioscorus, Papa Alexandriei si Egiptului, nu avea cum sa fie ortodox. Omorirea unor oameni, in paralel cu proclamarea unor erezii, au asigurat prezenta nu a Sf. Spirit, ci a altui spirit...din partile de Jos ale Universului. Repet, inainte sa raspunzi, da o goagla, si vezi ca asa au stat lucrurile cu privire la sinodul de la 449.
Se simte din cum scrii ca esti inflacarat tare. Pai daca ne putem intilni la o bere in toamna asta, mai multi, ar fi marfa, cum fac rost de bani, sa mergem impreuna la Zisis. Da' vorbesc eu, ca daca incepi tu, se lasa cu titluri in ziarele grecesti: "vizitator roman il face pe pr. prof. Zisis sa isi retraga semnatura de pe documentele anti-sinodale". :))
Pai bre eu nu spun ca Sinodul din Creta e infailibil sau ca e ortodox sau ca e talharesc. Am spus doar ca e normal ca oamenii care s-au adunat acolo sa pretinda ca Sinodul este infailibil si ca abia daca se indoiau de asta era o erezie. E exact la fel cu a crede chestia cu painea si vinul. Las-o in colo daca tu crezi te aduni sub indrumarea Duhului Sfant macar atata sa crezi - ca Duhul e infailibil si ca iei hotarari cu ajutorul Lui. Ce ar fi trebuit sa spuna ca " ne-am adunat dar nu suntem siguri ca a venit si Duhul Sfant sau chiar daca a venit nu suntem siguri ca ne-a indrumat corect " ?
E treaba Bisericii sa cenzureze sinodul si sa verifice daca pretentiile participantilor sunt indreptatite sau nu. Dar nu e o greseala ca ei au afirmat ca au luat hotarari drepte.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 03.11.2016, 23:41:14
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Da, Sf. Duh e infailibil, si datorita lucrarii Lui sfintitoare, Biserica insasi. Sinoadele sint parte a activitatii Bisericii, deci isi iau din Biserica autoritatea.
Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Daca oamenii gresesc in cadrul unui sinod atunci Duhul Sfant nu a fost intre ei, nu ca i-a invatat Duhul Sfant sa ia decizii gresite. Iar asta e treaba Bisericii, sa verifice daca Duhul Sfant a fost sau nu prezent acolo. Dar e normal ca orice sinod sa pretinda ca e infailibil, altfel inseamna ca se indoiesc chiar participantii ca Duhul Sfant a fost intre ei sau ca ar fi infailibil. Abia asta e o enormitate.
Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai bre eu nu spun ca Sinodul din Creta e infailibil sau ca e ortodox sau ca e talharesc. Am spus doar ca e normal ca oamenii care s-au adunat acolo sa pretinda ca Sinodul este infailibil si ca abia daca se indoiau de asta era o erezie. E exact la fel cu a crede chestia cu painea si vinul. Las-o in colo daca tu crezi te aduni sub indrumarea Duhului Sfant macar atata sa crezi - ca Duhul e infailibil si ca iei hotarari cu ajutorul Lui. Ce ar fi trebuit sa spuna ca " ne-am adunat dar nu suntem siguri ca a venit si Duhul Sfant sau chiar daca a venit nu suntem siguri ca ne-a indrumat corect " ?
E treaba Bisericii sa cenzureze sinodul si sa verifice daca pretentiile participantilor sunt indreptatite sau nu. Dar nu e o greseala ca ei au afirmat ca au luat hotarari drepte.
Da, da. Așa da. În sfârșit. Subscriu. Ține-v-ar Dumnezeu mintea sănătoasă. :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #97  
Vechi 03.11.2016, 23:41:50
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai bre eu nu spun ca Sinodul din Creta e infailibil sau ca e ortodox sau ca e talharesc. Am spus doar ca e normal ca oamenii care s-au adunat acolo sa pretinda ca Sinodul este infailibil si ca abia daca se indoiau de asta era o erezie. E exact la fel cu a crede chestia cu painea si vinul. Las-o in colo daca tu crezi te aduni sub indrumarea Duhului Sfant macar atata sa crezi - ca Duhul e infailibil si ca iei hotarari cu ajutorul Lui. Ce ar fi trebuit sa spuna ca " ne-am adunat dar nu suntem siguri ca a venit si Duhul Sfant sau chiar daca a venit nu suntem siguri ca ne-a indrumat corect " ?
E treaba Bisericii sa cenzureze sinodul si sa verifice daca pretentiile participantilor sunt indreptatite sau nu. Dar nu e o greseala ca ei au afirmat ca au luat hotarari drepte.
Cu asta sint de acord, evident. Explica-i si lui Igor sau Zisis. Totusi, esti de acord, sper, ca adunatura din 449, la care s-au batut ca chiorii si au omorit un om batrin in bataie, nu avea cum sa fie un Sinod macar, darmite ortodox. A fost exact cum a zis Sf. Papa Leon cel Mare: "latrocinium".
Totusi, mor sa vad un dialog Iuliu-Zisis (nu stiu cita engleza stie proful, mno), cu sau fara interpret. :))
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 03.11.2016, 23:47:09
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
A fost exact cum a zis Sf. Papa Leon cel Mare: "latrocinium".
Pardon!
Sfântul Patriarh Leon cel Mare.
Nu papa. Că înseamnă tata.

Și un episcop nu-i tată, că tata-i Tata ! Clar ! Dumnezeu Tatăl, nu un episcop. Veac ! Pururi ! Biserica nu acceptă așa ceva !

Nu există "papa" în creștinism. E pleonasm. E minciună.

Ca să-și susțină erezia infailibilității, primatului și alte aberații.
Le spui Patriarhi, Patriarhul, sau episcopi, că asta sunt defapt patriarhii.
Nici înainte, nici după 1054, nu se spune "papa", cine-i spune "papa", e catolic, sau ecumenist. Se spune episcopul Romei.
Sau Patriarhul Romei.
Atât.

Apropo, până în 1986, episcopul Romei, avea și titlul de Patriarh al Occidentului.
Și în 1986 a renunțat la titulatura asta. Nu era de nasu' lui, numele de Patriarh ! Că el e "Papa" - "Tata" și e numai unu !

Vai mândrie demonică, până la ce cote te ridici ?

Of, of, of...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 03.11.2016 at 23:56:06.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 03.11.2016, 23:54:19
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
La noua teologie, mirenii ii aseaza pe preoti pe cararea mantuitoare?

Sau ortodoxu' atunci cand e mirean, mireanul stie mai bine decat preotul cum e cu mantuirea, iar cand ajunge preot, preotul stie mai bine decat mireanul?
Excelent. Ca de obicei, faceti de rusine fanaticii.
Un membru al Bisericii intemeiate de Hristos, de confesiune penticostala, da clasa multora.
Respect!
Oricum nu ma asteptam la altceva din partea dinsului.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 03.11.2016, 23:57:05
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Adriane, penticostalismul e o confesiune întemeiată de Hristos ? Acu' te laud, acu' o iei pe arătură... Știi ce-i un fanatic?

Deci câte biserici are Hristos ? Că faptul că sunt mulți hristoși mincinoși, asta știm deja. În fiecare secol vin... Grămezi de ei...

Au și cei din penticostalism, har, nu ? Și sfinte taine au, și ce mai vor ei să aibe, nu ?

Sau le dai tu har și taine, sau cum?

Aaa, le dă "papa"-"tata" de la Roma, nu? :) Că și-așa spune că doar el dă "harul" și "duhul sfânt" sau sfântu' spirit, și s-a rezolvat, nu?
Pun și ei de-un' ecumenism și sunt ca la carte... Toată lumea-i fericită, este ?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 04.11.2016 at 00:27:55.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare