Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 07.12.2011, 18:53:14
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit :)

''O inima smerita si infranata, Dumnezeu nu o va urgisi''


''Daca visele se nasc din multimea grijilor noastre, atunci prostia nebunului se cunoaste din multimea cuvintelor sale''
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 16.12.2011, 13:05:35
culianul culianul is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 58
Implicit

Cred Doamne, ajuta necredintei mele.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 11.01.2012, 10:33:07
Petre.'s Avatar
Petre. Petre. is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Locație: Bucuresti
Mesaje: 49
Implicit

Cred ca la asta se rezuma totul:

''Oricine voiește să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea și să-Mi urmeze Mie. Căci cine va voi să-și scape viața, o va pierde, iar cine își va pierde viața sa pentru Mine și pentru Evanghelie, acela o va mântui. Căci ce-i folosește omului să câștige lumea întreagă dacă-și pierde sufletul?''
Reply With Quote
  #44  
Vechi 11.01.2012, 11:00:28
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
Pe un forum era pusă întrebarea “ce fragment din Biblie v-a influențat viața?”.

Eu am multe citate foarte dragi, dar de mică, atunci când eram supărată, imediat mă mângâiau cuvintele Mântuitorului: “Vulpile au vizuini și păsările cerului cuiburi; dar Fiul Omului n-are unde să-Și plece capul.” (Sfânta Evanghelie după Luca, 9, 58).

Și mă gândeam: dacă Domnul Iisus Hristos, fiind Dumnezeu și fără de păcat, ca om a suferit atât încât nu avea nimic, nici măcar cât animalele sălbatice, atunci eu, care greșesc atât de mult mereu, de ce să mă supăr pentru necazurile care vin asupra mea?

Gândul la suferințele Mântuitorului mi-a alinat mereu orice fel de durere. La fel, și gândul la suferințele Maicii Domnului, la sabia pe care a simțit-o în suflet când L-a văzut răstignit pe Domnul nostru Iisus Hristos.

Apoi, când suntem necăjiți, să ne gândim la miliardele de oameni mult mai nefericiți de pe pământ, care nu au nici măcar mângâierea de a-L cunoaște pe Dumnezeu.

Gândul la sfinți, la mucenici, la îngeri să ne întărească, și să ne rugăm mereu pentru mântuirea și luminarea tuturor oamenilor.

Sursa: http://florina.megablog.ro/2010/03/1...at-din-biblie/

Cred ca este foarte interesant care citate din Biblie v-au influentat viata si in ce masura.


Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. (Ioan.14:6)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 11.01.2012, 11:08:29
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

"Că de vei mărturisi cu gura ta că Iisus este Domnul și vei crede în inima ta că Dumnezeu L-a înviat pe El din morți, te vei mântui."

Romani 10:9
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #46  
Vechi 11.01.2012, 11:30:26
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Ioan 3:16 a mai fost. A fost si Marcu 9:24. Ar mai fi: Ioan 15:13
"Mai mare iubire decât aceasta nimeni nu are: să-și pună cineva viața pentru prietenii săi."
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 11.01.2012, 17:45:14
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Matei 11: 28-30

"...
28. Veniți la Mine, toți cei trudiți și împovărați, și Eu vă voi da odihnă.
29. Luați jugul Meu asupra voastră și învățați de la Mine, căci Eu sunt blând și smerit cu inima; și veți găsi odihnă pentru sufletele voastre.
30. Căci jugul Meu este bun, și sarcina Mea este ușoară."

Nu as putea spune ca "mi-a marcat viata", ca sa fiu "on topic", dar este cam primul citat din Biblie pe care l-am simtit cu sufletul. Eram dupa o perioada in care incercasem sa realizez multe lucruri prin "forte proprii" si ambitiile erau inca mari, dar trupul si mintea obosisera rau de tot. Am rezonat atunci cu aceste versete.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 11.01.2012, 19:29:32
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

În primul rând, pilda fiului rătăcitor;

În al doilea rând,

"Și iată, Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului".
Reply With Quote
  #49  
Vechi 11.01.2012, 23:00:22
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

"Cerurile spun slava lui Dumnezeu și facerea mâinilor Lui o vestește tăria.
Ziua zilei spune cuvânt, și noaptea nopții vestește știință. "
Reply With Quote
  #50  
Vechi 12.01.2012, 01:08:26
Cautatorul_isihiei's Avatar
Cautatorul_isihiei Cautatorul_isihiei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2011
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Cautatorul_isihiei
Implicit

Ioan 3
Citat:
16. Căci Dumnezeu așa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică.
Ioan 21
Citat:
34. Luați seama la voi înșivă, să nu se îngreuieze inimile voastre de mâncare și de băutură și de grijile vieții, și ziua aceea să vine peste voi fără de veste
Luca 1
Citat:
46. Și a zis Maria: Mărește sufletul meu pe Domnul.
47. Și s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu,
48. Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.
49. Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic și sfânt este numele Lui.
Psalmul 102
Citat:
8. Îndurat și milostiv este Domnul, îndelung-răbdător și mult-milostiv.
9. Nu până în sfârșit se va iuți, nici în veac se va mânia.
10. Nu după păcatele noastre a făcut nouă, nici după fărădelegile noastre a răsplătit nouă,
11. Ci cât este departe cerul de pământ, atât este de mare mila Lui, spre cei ce se tem de El.
__________________
„Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate celelalte se vor adăuga vouă.” (Mt 6, 33)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce carte v-a marcat/placut? sergiu Generalitati 289 05.06.2014 09:36:16
Cei care-si sacrifica viata pentru idei gresite... laurastifter Morala Crestina 38 07.02.2012 19:29:22
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Intrebari pe care nu le gasim in Biblie.. tigerAvalo9 Generalitati 11 02.09.2009 22:33:22