Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #781  
Vechi 22.04.2015, 15:27:50
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
A deci vechiul testament nu se pune? I'm okay with that.
Vechiul Testament, este nedesăvârșit. Sigur că "se pune", dar Noul Testament, îl desăvârșește.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #782  
Vechi 22.04.2015, 15:32:30
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nectarios Vezi mesajul
Igor, tu ca om nu poti gresi? Ce te convinge sa fii sigur ca ce spui acum e adevarat? E posibil sa te inseli? Am uitat ca tu ai citit Sf. Parinti ca pr. Agapie in original in greaca veche si poti da citate din ei cu nemiluita, sau ca ai stat langa multi oameni induhovniciti ca sa poti afirma cele de mai sus. No comment, Igor. Las-o balta. Si pentru cultura ta generala si biblica sa stii ca sunt citate in Noul Testament referitoare la mantuirea celor care nu sunt crestini. Prin asta te-ai facut de rusine ca absolvent al unei facultati de teologie.
Cine-a spus că eu nu pot greși? Sigur că pot să greșesc, la fel ca orice om care încă nu a mers în veșnicie.

Dar Biblia, Sfinții Părinți, Sfintele Sinoade, Sfintele Canoane, când spun că ereticii, nu se pot mântui, să știi că EI, DUMNEZEU, PRIN EI, NU, NU GREȘEȘTE.

EI NU POT GREȘI. Crede lor, că eu ce fac, e doar să-i amintesc, silindu-mă să urmez Lui, lor.

Însă da, am citit pe Sfinții Părinți, latini și greci, în originalele scrierilor lor, în Migne, am toată colecția. Puțin am citit, recunosc, căci am trecut pe traducerea în engleză.

Dar asta nu-mi dă autoritate în fața nimănui. Biblia, Sfinții Părinți, sunt autoritate, care mântuiește. Ăsta-i scopul lor. Cine-i combate, își alungă și-și combate singur, mântuirea lui.
Un copil de 14-15 ani, îmi poate arăta greșelile ce le fac, le recunosc și spun că prin el, Dumnezeu vrut îndreptarea mea.

Arată-mi și mie, acele versete scripturistice, care arată că ereticii se mântuiesc. Eventual cu o trimitere la tâlcuirile Sfinților Părinților.

Până atunci, te invit, te chem și te rog, să ieși, să nu mai stai în erezia ecumenistă.

P.S.: iar pentru Mihai, numele meu din viața reală, e privat, personal, intim, mă privește personal. Nu te ajută cu nimic la mântuire, să îl știi.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 22.04.2015 at 15:36:00.
  #783  
Vechi 22.04.2015, 15:41:22
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
P.S.: iar pentru Mihai, numele meu din viața reală, e privat, personal, intim, mă privește personal. Nu te ajută cu nimic la mântuire, să îl știi.
Emiliane, eu ți-am mai explicat o dată (de fapt, nu atâta ție, cât celorlalți forumiști, ca să știe cu toții cu ce mincinos au de-a face și să nu cadă în greșeala de a lua de bună toată vorbăria ta pseudo-evlavioasă). Te ajută pe tine la mântuire, să nu minți în legătură cu numele tău. Acum e târziu să spui - "nu te privește numele meu", câtă vreme ai MINȚIT deja de mai multe ori, afirmând că nu ești Botoș Remus Emilian.

Și te mai ajută să nu devii ridicol, așa cum ai fost când ai afirmat că SPUI ADEVĂRUL !
  #784  
Vechi 22.04.2015, 16:21:19
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Dar ce conteaza cine e?Are tot dreptul sa isi puna alt nume.
A recunoscut cine este ,a scris aici o poezie sub numele Botos Emilian
  #785  
Vechi 22.04.2015, 16:59:30
nectarios nectarios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Mesaje: 23
Implicit Citate din Sf. Scriptura

"Si alte oi am care nu sunt din staulul acesta. Și pe acelea trebuie sa le aduc; și glasul Mi-l vor auzi, si va fi o turma si un pastor." Ioan, 10, 16.
"Pentru ca nu cei ce aud legea sunt drepti inaintea lui Dumnezeu, ci cei care implinesc legea, aceia se vor indreptati. Caci cand paganii, care nu au lege din fire fac ale legii, ei fara sa aibe lege isi sunt lorusi lege." Romani, 2, 13-14.
"Caci graieste catre Moise: "Voi milui pe cine vreau sa-l miluiesc si Ma voi indura de cine vreau sa Ma indur." Romani, 9, 15.
  #786  
Vechi 22.04.2015, 17:25:55
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nectarios Vezi mesajul
"Si alte oi am care nu sunt din staulul acesta. Și pe acelea trebuie sa le aduc; și glasul Mi-l vor auzi, si va fi o turma si un pastor." Ioan, 10, 16.
"Pentru ca nu cei ce aud legea sunt drepti inaintea lui Dumnezeu, ci cei care implinesc legea, aceia se vor indreptati. Caci cand paganii, care nu au lege din fire fac ale legii, ei fara sa aibe lege isi sunt lorusi lege." Romani, 2, 13-14.
"Caci graieste catre Moise: "Voi milui pe cine vreau sa-l miluiesc si Ma voi indura de cine vreau sa Ma indur." Romani, 9, 15.
Minunat, și-acum mergi te rog și citește tâlcuirile de la Sfinții Părinți.

Și să nu mai vorbești prostii, să spui că ereticii se mântuiesc, că te faci și tu eretic și nu te mântuiești nici tu, împreună cu ei, și e dureros...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #787  
Vechi 22.04.2015, 17:38:09
nectarios nectarios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Mesaje: 23
Post Informare

Eu nu am spus ca se mantuiesc, am spus ca se pot mantui. Este posibilitatea ca Dumnezeu sa-i mantuie. Tu vrei ca Dumnezeu sa judece dupa cum gandesti, insa uiti un lucru esential. Dumnezeu judeca cu alte judecati decat ale noastre.
Caci gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul." Isaia 55, 8.
La Sf. Parinti te las pe tine sa dai comentariu ca te-ai laudat ca i-ai citit. Eu am fost mai lenes la lectura si nu am citit talcuirile lor la Sf. Scriptura
  #788  
Vechi 22.04.2015, 18:03:02
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nectarios Vezi mesajul
Eu nu am spus ca se mantuiesc, am spus ca se pot mantui. Este posibilitatea ca Dumnezeu sa-i mantuie. Tu vrei ca Dumnezeu sa judece dupa cum gandesti, insa uiti un lucru esential. Dumnezeu judeca cu alte judecati decat ale noastre.
Caci gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul." Isaia 55, 8.
La Sf. Parinti te las pe tine sa dai comentariu ca te-ai laudat ca i-ai citit. Eu am fost mai lenes la lectura si nu am citit talcuirile lor la Sf. Scriptura
Tocmai asta-i datoria Bisericii. Fiindcă Biserica știe, că se pot mântui ereticii, îi cheamă constant să iasă din ereziile lor, ca să se poată mântui.
Dumnezeu, prin biserică "Care voiește ca toți oamenii să se mântuiască și la cunoștința adevărului să vină." - I Timotei 2, 4.
Dar adevărul Ăla, este Unul, nu sunt 10. Este Hristos, și mai sunt hristoși mincinoși, adică hristoși-diavoli, care imită și înșeală, aducând ereziile.

Sigur că ereticii, se pot mântui, depinde doar de ei, să iasă din erezie, altfel, dacă îi va prinde moartea în erezie, nu se vor mântui, iar Biserica le tot spune asta...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 22.04.2015 at 18:11:15.
  #789  
Vechi 22.04.2015, 18:09:29
nectarios nectarios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Mesaje: 23
Implicit O intrebare

Daca esti preot si vine dintr-o familie de neoprotestanti la tine o mama cu copil sa-ti spuna ca se boteaza ortodocsi, si apoi te intreaba ce se intampla cu sotul si eventual celalalt copil care nu se vor boteza ce le spui? E posibil ca daca le spui ca sotul si copilul nebotezat mor merg in fundul iadului sa nu se mai boteze?
  #790  
Vechi 22.04.2015, 18:11:35
nectarios nectarios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Mesaje: 23
Implicit Inca o intrebare

Vine un neoprotestant la tine ca sa-l botezi. Cu o zi inainte de botez, el moare. Cum este judecat ca eretic sau ca ortodox?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare