Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.08.2010, 04:34:43
ghetsimani ghetsimani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Locație: bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit Minunile Sfantului ARSENIE BOCA

As dori daca se poate , nu stiu daca s-a mai discutat acest subiect, sa povestiti fiecare despre acest minunat parinte, eu de cate ori ii pomenesc numele mi se face piele gaina de emotie.
Va multumesc si va iubesc!!

P.S UITATI CONTUL PTR DONATII LA MANASTIREA PRISLOP AL SFANTULUI ARSENIE BOCA:
http://www.arsenieboca.ro/manastirea_donatii.html

Last edited by ghetsimani; 28.08.2010 at 05:32:43.
  #2  
Vechi 28.08.2010, 06:25:16
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghetsimani Vezi mesajul
As dori daca se poate , nu stiu daca s-a mai discutat acest subiect, sa povestiti fiecare despre acest minunat parinte, eu de cate ori ii pomenesc numele mi se face piele gaina de emotie.
Va multumesc si va iubesc!!

P.S UITATI CONTUL PTR DONATII LA MANASTIREA PRISLOP AL SFANTULUI ARSENIE BOCA:
http://www.arsenieboca.ro/manastirea_donatii.html
Sfint? declarat de cine?
...a scuze, am uitat ca ne aflam in Romania
  #3  
Vechi 28.08.2010, 09:32:22
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Sfint? declarat de cine?
...a scuze, am uitat ca ne aflam in Romania
de catre DUMNEZEU si de catre toti cei care l-au cunoscut si au credinta ceea ce nu e cazul tau desigur,inima ta,mintea ta fiind plina de ghimpi pentru care desigur vei raspunde la timpul oportun ,,RAUTATEA NU ARE LEAC,DAR ARE PEDEAPSA'',ce sa intelegi tu prietene din toate acestea,daca privesti totul cu ochii de lut ai trupului vremelnic.Te rog du-te la manastirea Prislop,la mormantul PREACUVIOSULUI si SFANTULUI PARINTE IEROMONAH ARSENIE ZIAN BOCA si pune mana pe crucea INALTPREASFINTIEI SALE sa vedem daca ai curaj,eu nu cred ca te va primi,tu crezi in valorile diavolului in care te-ai nascut,esti inlantuit prietene,crede-ma nu ti-o spun cu rautate,se spune ca ,,MULTI SUNT CHEMATI,PUTINI ALESI'',ai macar buna cuviinta si nu vorbi de lucruri pe care nu le stii,sunt TAINE SFINTE la care nu toti pot avea acces,dar ridicandu-ti valul de pe ochii sufletului si a inimii vei fi bine primit precum fiul risipitor.DUMNEZEU SA TE BINECUVANTEZE PRIETENE CU BUNATATEA SA.
  #4  
Vechi 28.08.2010, 09:36:38
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cine are minte sa ia aminte

@andreicozia,tu continua sa crezi in povestile fratilor Grimm si te vei afla pe cararea cea larga si pierzatoare a lumii(pe cea ingusta nu e loc pentru tine,cel putin acum,oricum Bunul Dumnezeu ii asteapta pe toti)te rog mult nu te supara pe mine,am vrut doar sa raspund tie pentru a nu intina memoria marelui nostru Parinte ARSENIE ZIAN BOCA
  #5  
Vechi 28.08.2010, 09:46:37
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cine are minte sa ia aminte

Citat:
În prealabil postat de ghetsimani Vezi mesajul
As dori daca se poate , nu stiu daca s-a mai discutat acest subiect, sa povestiti fiecare despre acest minunat parinte, eu de cate ori ii pomenesc numele mi se face piele gaina de emotie.
Va multumesc si va iubesc!!

P.S UITATI CONTUL PTR DONATII LA MANASTIREA PRISLOP AL SFANTULUI ARSENIE BOCA:
http://www.arsenieboca.ro/manastirea_donatii.html
ai fost la sfanta manastire Prislop unde e inmormantat Sfantul Parinte ARSENIE?daca nu du-te te rog din inima si-mi vei povesti dupa aceea totul,viata ta se va schimba
  #6  
Vechi 28.08.2010, 10:33:15
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cine are minte sa ia aminte

,,Mergeti in toata lumea si propovaduiti EVANGHELIA la toata faptura.CINE VA CREDE SI SE VA BOTEZA,SE VA MANTUI,CINE NU CREDE,SE VA OSANDI.Iar celor ce vor crede le vor urma aceste semne:intru numele MEU draci vor scoate,im limba noua vor grai,serpii vor lua in mana,chiar ceva de moarte de vor bea nu-i va vatama pe ei,pe cei bolnavi mainile isi vor pune si bine le va fi''(Marcu16,15-18)--- O MINUNE FURATA Iisus era chemat de durerea unui tata,ca sa intoarca la viata o copila de 12 ani.Mantuitorul iubea copii,de aceea mergea la ei cu durerea iubirii.Totusi o femeie bolnava L-a mai zabovit,ba chiar L-a furat pe drum.Staruim putin asupra unui furt,unic in viata lui Iisus.Oare de unde stia femeia aceasta ca atingandu-se chiar pe furis,de marginea hainei lui Iisus se va tamadui?O stia din credinta si femeia nu s-a inselat.Desi puterea de tamaduire era de natura duhovniceasca,totusi bolnava a furat-o printr-o atingere materiala.Sluga sutasului este un caz de tamaduire de la distanta,prin credinta,adusa de(cele)doua delegatii(trimise de sutas) si e pur duhovniceasca.Iisus,,a simtit puterea care a iesit din El''.Aceasta inseamna ca boala a incetat,indata ce organismul s-a refacut la plinatatea lui spirituala.Sfintenia e o energie,pacatosenia e o degradare.Una reface organismul,alta il darama.Daramarea se opreste indata ce organismul imprumuta,sau chiar fura,pe firul credintei acea energie rara a sfinteniei.Iisus,insa,a vrut sa dea pe fata credinta femeii si sigur ca privit cu dragoste acest furt original.-----ARSENIE ZIAN BOCA a fost,este si va ramane vesnic unul dintre fratii Mantuitorului nostru IISUS HRISTOS(a vindecat mii de suflete si o face si acum parca cu o putere mai mare,a sfintit toate locurile pe unde a umblat si asta se vede si se simte daca nu privesti cu ochi de lut,atunci cand de duci la Draganescu,Prislop,Sambata,Sinaia,energia Sfantului Preacuvios Parinte se simte din plin la mormantul sfintiei sale de la Prislop unde intri in contact cu energia sfinteniei pe care dragul nostru Parinte ARSENIE ne-o face si noua cadou ori de cate ori mergem acolo,ne gandim la sfintia sa,sau citim ceva din invataturile pline de Duh Sfant ale sfintiei sale)Va recomand din inima cititi opera spirituala a Parintelui ARSENIE BOCA,marele ziditor de suflete al romanilor(CARAREA IMPARATIEI,CUVINTE VII,TALANTII IMPARATIEI,MARGARITARE DUHOVNICESTI,FERICIREA DE A CUNOASTE CALEA,TINERII,FAMILIA SI COPII NASCUTI IN LANTURI,ROSTUL INCERCARILOR,OMUL ZIDIRE DE MARE PRET)nu cititi Fratii Grimm fratilor ca sunt naluciri ale ingerului decazut,IISUS e calea,adevarul si viata,restul e desertaciune
  #7  
Vechi 28.08.2010, 16:04:40
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Eu ,de Parintele Arsenie Boca aud,(citesc) pt prima data aici pe forum.
Sunt surprinsa cat de multi crestini il iubesc... inseamna ca il simt, inseamna ca "lucreaza"..
  #8  
Vechi 28.08.2010, 16:15:15
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

de fiecare data cand citesc despre parintele Arsenie Boca simt cum inima mi se incalzeste,si cum prind putere. doresc sa ajung cat mai curand la manastirea Prislop!!! Doamne Ajuta
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
  #9  
Vechi 28.08.2010, 16:15:32
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Daca poti, mergi la mormantul lui, crede-ma o sa fi alt om cand pleci de acolo. Si DA! Ajuta foarte mult parintele. Chiar Parintele a spus, ca de acolo de sus, ne va ajuta mai mult.

Mormantul Parintelui Arsenie Boca, se afla la Manastirea Prislop, din judetul Hunedoara. E o manastire simpla, dar superba. Cred ca e cel mai frumos loc, iar cei care au fost la manastire pot confirma. Ceea ce simti si cum te simti aici e unic.

Apropos, pt femeile care doresc sa viziteze manastirea, tb sa poarte o tinuta adecvata manastirii, fusta lunga, fara culori tipatoare, si capul acoperit, altfel maicutele nu va lasa sa intrati in manastire. Pentru cei care uita, de aceasta tinuta, maicutele va ofera fuste lungi si baticuri.

In Sf. Altar se afla si o icoana facatoare de minuni.

Doamne ajuta.




Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul
Eu ,de Parintele Arsenie Boca aud,(citesc) pt prima data aici pe forum.
Sunt surprinsa cat de multi crestini il iubesc... inseamna ca il simt, inseamna ca "lucreaza"..
  #10  
Vechi 28.08.2010, 16:22:50
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Sincer nu stiam nici de aceasta manastire .Credeam ca e vorba de man Prislop din Moisei. Voi incerca sa ajung si acolo.Imi pun nadejdea in Dumnezeu !
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 17:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 15:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 21:40:31