Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.07.2007, 17:17:35
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Viitori candidati la preotie,ce parere aveti despre pacatul simoniei?.Imi dadu prin gand sa va intreb despre asta,scriind intr-un alt topic.....Ce parere aveti despre preotia obtinuta astfel?Credeti ca se pot hirotoni preoti in Romania tanand cont de studii,ex.de capacitate preoteasca,master etc???????Exemple.Care sunt pasii de urmat pentru candidatul care vrea sa obtina o parohie fara spaga.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.07.2007, 20:19:29
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Va e teama sa vorbiti,inteleg..poate ca nu era treaba mea sa ma bag in niste probleme care-i priveste strict pe barbati...ma gandeam de fapt la vreo sugestie pentru rezolvarea problemei sotului meu.E f.neplacut sa traiesti in nesiguranta( imi fac mea culpa am gresit ca m-am grabit sa dau bani,pacatul e al meu poate.)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.07.2007, 16:58:57
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Culmea e ca tu te pretinzi viitoare preoteasa, daca nu ai si devenit. Daca tu nu ai avut credinta ca Dumnezeu il va ajuta pe sotul tau sa primeasca o parohie fara a face pacatul simoniei, de ce ii smintesti pe altii postand acest pacat pe un topic al acestui forum, cand el n-ar trebui spus decat duhovnicului la spovedanie. " Va e teama sa vorbiti,inteleg..poate ca nu era treaba mea sa ma bag in niste probleme care-i priveste strict pe barbati...ma gandeam de fapt la vreo sugestie pentru rezolvarea problemei sotului meu.E f.neplacut sa traiesti in nesiguranta( imi fac mea culpa am gresit ca m-am grabit sa dau bani,pacatul e al meu poate.) " Degeaba iti faci mea culpa dupa ce ceri sfaturi cum sa faci pacatul simoniei, pacat pe care deja l-ai savarsit si-l strigi si-n gura mare, smintind pe altii si dand apa la moara celor ce ataca Biserica. Tu ne jignesti pe noi si Biserica ca din ce ai afirmat ca ai facut reiese ca numai daca faci pacatul simoniei poti ajunge preot, lucru total NEadevarat. Care-i prost sa dea spaga, s-o tina pentru el, nu s-o strige in gura mare cum faci tu, chiar daca e anonima si pe un forum, fie el si ortodox.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.07.2007, 17:38:24
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Eu recunosc de la inceput ca nu am de gand sa jignesc pe cineva ,nici sa ma smeresc pentru ca stiu ca am multa mandrie in mine cu care mi-e destul de greu sa lupt, dar problema e alta. Un Sfant Parint a spus:"Acopera pacatele aproapelui tau si Dumnezeu ti le va acoperi pe ale tale." Ori a spune pe un forum(a creia un topic) ca ai dat spaga pentru a ajunge preot, ca asta e pacatul simoniei, e ca si cum ai spune lumii intregi ca l-ai mituit pe un ministru pentru a-ti da un post de secretar de stat. In felul acesta murdaresti cinstea tuturor episcopilor si preotilor, pentru ca stii si tu cum sunt oamenii cand aud de pacatele preotilor, generalizeaza, le da apa la moara pentru a spune tuturor ca toti preotii sunt la fel, nu cativa. Ai inteles? Avand Teologia pentru care n-am dat spaga nimanui, ma simt dator sa intervin dupa cum si voi ati interveni cand institutia in care lucrezi ar fi batjocorita pentru pacatul unuia sau cativa din conducerea ei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.07.2007, 18:39:51
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Foarte bine domnule Iustin44, bine ca nu-s lord Vader din filmele respective... shi ca ai reushit sa mai respiri dupa replica mea, :D , poi lasa lumea sa vorbeasca asta-i rostul ei... asha zice cantecul.... shi pare-mi-se ca prea v-atzi suparat pe urzicutza-saracutza, ca a facut nishte bashicutze pe obrazul bisericii... poi nu va impacientatzi domnule Iustin44 ca Biserica Noastra va shtii sa intoarca shi obrazul celalalt... :) ... Dar fiindca suntetzi un simpatizant sau un apropiat cu cei ce l-au cunoscut pe parintele Cleopa, v-ash ruga sa ne spunetzi o povestioara scurta de a lui daca va aducetzi aminte sa avem folos in legatura cu acest aspect... de exemplu eu shtiu o chestie dintr-un film cand un hotz a fost prins de potera cu nishte linguri de argint shi ceva obiecte de cult, posibil de la un parinte la care s-a adapostit cu o seara inainte, shi cand a fost adus napoi la preot ca sa i le innapoieze... acesta mirat a zis: -de ce mi le aducetzi inapoi, ca eu i le-am daruit... :satisfied:
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.07.2007, 18:51:56
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Nu stiu de ce esti atat de inversunat Iustin,eu sunt slaba in credinta,m-a luat gura pe dinainte,ai dreptate sunt o tipa cam vorbareata pentru o preoteasa,hirotonia a fost fara bani,insa din cauza ca nu se ia atitudine,ca sunt atatia pupin....sti ca tine se intampla cate se intampla si nu eu ii smintesc pe oameni ci faptele pe care declar ca le condamn(eu nu urasc persoana..ce-i drept ma detasez de ea).Da,ai dreptate eu nu am atitudine de preoteasa,nici nu ma bucura statutul pe care-l am,vreau insa cu timpul sa devin o preoteasa cumsecade,lasa-ma frate nu ma mai sacai,tu te iei la harta cu o nebuna cu limba otravita?Eu nu am primit educatia pe care ai primit-o tu, nici nu am studii la Sorbona in teologie ,am terminat o biata facultate de sociopsihopedagogie...nici macar nu judec,prezint niste fapte ,ma intreb daca e corect ca pe mine sa ma intretina aproape in intregime parintii (cu doi copii cu tot) ,dat fiind ca sotul meu abia e acceptat pe la cate o biserica sa slujeasca Sf.Liturghie,nu botezuri,cununii.(!)..Si inca ceva :m-am declarat intotdeauna antispaga..fiecare sa-si faca profesia cu raspundere si profesionalism,cu constiinta si cu frica de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.07.2007, 19:00:54
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Noesis,pari mai informat decat Iustin care teologhiseste bine,dar ferice de el ca nu s-a confruntat cu astfel de probleme..ce parere ai Iustin de urmatoarea suma:50000.Pare o suma neinsemnata,dar dacae insotita de cuv. euro si-n continuare= o parohie mica in Bucuresti ce parere ai?Si suma asta ceruta in conditiile in care sotul meu aabsolvit printre primii 4o de studenti cu o medie putin peste 9,50.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.07.2007, 20:30:27
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Atatia bani spaga dintr-un salariu de profesor? Incep sa regret ca am plecat din tara...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.07.2007, 21:53:47
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Atatia bani spaga dintr-un salariu de profesor? Incep sa regret ca am plecat din tara...
=))))


simonia... un pacat aparent necesar, dar care i-a smintit pe multi... ba mai mult, i-a indepartat de Biserica.
nu sunt un viitor candidat la preotie, dar nu sunt de acord cu modul acesta de a obtine preotia... de unele chestii nu-ti poti da seama privind o diploma a unui posibil viitor preot...

"Banii tai sa fie cu tine intru pierzarea iadului (F. Apostolilor 8, 20) fiindca banul este o unitate de masura pentru cele materiale si nu pentru cele spirituale. Preotimea nu este o functiune, ci o misiune jertfelnica dupa exemplul Domnului Iisus, a Sf. Apostoli, a Sf. Parinti si mucenici pe sangele carora s-a intemeiat Biserica si prin ea se imparte gratis harul sfintilor, a Sfantului Duh care nu se poate vinde pe bani. "In dar ati luat in dar dati" (Matei 10, 8; Apost. 29; IV ec. 2; VI ec. 2; VI ec. 22, 23; VII ec. 4, 5, 15, 19; Laod. 12, Sard. 2; Sf.Vasile 90; V. Hirotonia).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.07.2007, 22:24:44
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

nu e un pacat e o taxa neimpozabila
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatul cristiboss56 Pocainta 176 08.08.2013 22:54:08
Schimbarea numelui la hirotonie? costel Preotul 1 01.05.2012 14:55:53
Ce e pacatul? culianu Pocainta 34 18.12.2010 22:02:30
Despre preotie(hirotonie) strajeru Secte si culte 102 13.12.2010 22:12:38
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 02:50:58