Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 05.05.2012, 17:31:23
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de robert27 Vezi mesajul
As vrea sa va zic si un alt punct de vedere legat de homosexualitate, si m-as bucura daca as afla si parerea voastra, oricare ar fi ea.

Homosexualitatea nu este o preferinta, si nici o decizie, nu alegi sa fi gay, pur si simplu esti.?...

...aici cer si ajutorul vostru.
Homosexualitatea nu este o preferință zici tu.
Dar mânia(nervozitatea) este? Isus ne-a demonstrat că omul se poate controla dacă vrea. Tu vrei?
Tu ești homosexual datorită orgoliului tău enorm și nu ești dispus să-l sacrifici, ci el te sacrifică pe tine.
Dumnezeu a sădit în firea noastră instinctul sexual pentru a ne înmulți(reproduce), nu pentru a ne destrăbăla.
Contactul sexual este un mijloc(de reproducere), nu un scop al plăcerii. Dacă nu poți avea copii, la ce folos sexul? Ca să satisfaci patima care te posedă.


Eu înțeleg că ție nu ți-e jenă pentru că te ”descurci”; dacă ți-era jenă nu intrai aici, pe forum și tăceai, dar tu nu ceri ajutor, ci cauți aprobare/susținere pentru că ești împăcat cu devierea ta și nu vrei schimbare.

Din cele 18 mesaje publicate până acum, primele 10 le-ai postat pe acest topic, iar apoi ai postat pe încă trei.
Acum te revolți și nu mai vrei ajutor, ba chiar te victimizezi asemuindu-te cu cerșetorul de la ușa bisericii(#39); tu nu intri în Biserică pentru că nu cauți schimbare, dar cerșești la ușă ”firimituri”(aprobare pe forum) pentru că-ți plac.

Nimeni nu te poate ajuta mai eficient decât părinții tăi(poate ei te-au crescut așa), de care însă te ferești pentru că ți-e bine. te-ai ”acomodat”. Ei sunt datori să te ajute, dar nu le ceri ajutorul pentru că ”duhul” care te stăpânește te motivează să nu le spui ca să le protejezi... bătrânețile.
Pe tine nu te doare starea ta. Dacă te-ar interesa le-ai spune și astfel ți-ai distruge orgoliul.

Prima frază pe care ai scris-o pe acest topic(și am citat-o mai sus), dar și titlul, te dă de gol că orgoliul te-a motivat;la titlu n-ai spus ”Ce înseamnă să fiu homosexual” pentru că nu se referă la tine, Doamne ferește(!).
Prezența ta pe forum se reduce doar la cazul tău, nu la credința ta.

Când omul înțelege că a greșit, se va lepăda imediat ori de greșeală, ori de cinste.

Last edited by Demetrius; 05.05.2012 at 20:35:16.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 07.05.2012, 11:20:01
robert27 robert27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Homosexualitatea nu este o preferință zici tu.
Dar mânia(nervozitatea) este? Isus ne-a demonstrat că omul se poate controla dacă vrea. Tu vrei?
Tu ești homosexual datorită orgoliului tău enorm și nu ești dispus să-l sacrifici, ci el te sacrifică pe tine.
Dumnezeu a sădit în firea noastră instinctul sexual pentru a ne înmulți(reproduce), nu pentru a ne destrăbăla.
Contactul sexual este un mijloc(de reproducere), nu un scop al plăcerii. Dacă nu poți avea copii, la ce folos sexul? Ca să satisfaci patima care te posedă.
Stiu ca am un orgoliu mare si incerc sa-l hranesc cat mai putin, dar nu are legatura orgoliul cu atractia sexuala. Orgoliul nu creste prin asa ceva, ci prin cautarea laudelor. Homosexualitatea este atractie sexuala, nu inseamna doar sa faci sex. Este mai intai gandul, apoi aprobarea lui si dupa asta si fapta. Aparitia gandului nu poate fi controlata. Acceptarea gandului insa poate fi controlata, doar dupa ce apare gandul poate fi respins. Exact ca si mania, ca tot ai dat exemplu, cand cineva iti face un rau, te maniezi pe el, dar te controlezi, pleci capul si nu-l iei la bataie...


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu înțeleg că ție nu ți-e jenă pentru că te ”descurci”; dacă ți-era jenă nu intrai aici, pe forum și tăceai, dar tu nu ceri ajutor, ci cauți aprobare/susținere pentru că ești împăcat cu devierea ta și nu vrei schimbare.

Din cele 18 mesaje publicate până acum, primele 10 le-ai postat pe acest topic, iar apoi ai postat pe încă trei.
Acum te revolți și nu mai vrei ajutor, ba chiar te victimizezi asemuindu-te cu cerșetorul de la ușa bisericii(#39); tu nu intri în Biserică pentru că nu cauți schimbare, dar cerșești la ușă ”firimituri”(aprobare pe forum) pentru că-ți plac.
Nu mai vreau ajutor pentru ca sub ideea ca ma ajutati si faceti bine, va certati intre voi, judecati, si va hraniti orgoliul prin impunerea punctului de vedere personal si chiar nu vreau lucru asa. Regret ca am postat asemenea subiect si am iscat aceste lucruri. Iar lucru asta l-am facut din egoism.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nimeni nu te poate ajuta mai eficient decât părinții tăi(poate ei te-au crescut așa), de care însă te ferești pentru că ți-e bine. te-ai ”acomodat”. Ei sunt datori să te ajute, dar nu le ceri ajutorul pentru că ”duhul” care te stăpânește te motivează să nu le spui ca să le protejezi... bătrânețile.
Pe tine nu te doare starea ta. Dacă te-ar interesa le-ai spune și astfel ți-ai distruge orgoliul.

Prima frază pe care ai scris-o pe acest topic(și am citat-o mai sus), dar și titlul, te dă de gol că orgoliul te-a motivat;la titlu n-ai spus ”Ce înseamnă să fiu homosexual” pentru că nu se referă la tine, Doamne ferește(!).
Prezența ta pe forum se reduce doar la cazul tău, nu la credința ta.
Am gresit sa caut ajutorul pe net, si gresesc in continuare daca il voi cauta in parerile oamenilor.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 07.05.2012, 11:40:33
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

Citat:
În prealabil postat de robert27 Vezi mesajul
Cum am zis si la inceput... Acum vad ca a ajuns sa fie din ce in ce mai grav, asa ca, va rog eu frumos, nu ma mai ajutati. Ca si cum ai arunca o pietricica in mijocul oceanului, valurile ei pot ajunge tzunami la mal...
Egoismul meu cel mare m-a orbit si nu am vazut ca va fac rau. Prin intrebarile mele v-am ispitit la multe lucruri rele si pentru asta imi cer iertare.
Numai bine, si inca o data, iertare...
robert,eu il iubesc pe Isus si neprihanirea care vine de la El.El te intelege si eu te inteleg caci am fost ispitit si am biruit.nu stii ce zice Domnul Isus?ca a fost ispitit in toate felurile??pentru biruinta si ca si noi sa capatam acea biruinta.iti pot explica amanuntit aceasta problema si ma bucur ca nu te-ai lasat obisnuit cu gandul acesta caci in America de ex sunt chiar biserici unde homosexualitatea nu mai e considerata pacat .ai sa scapi de aceasta pofta,problema daca e reala putem discuta aici sau pe privat mai pot citi si altii nu ma deranjeaza caci TOTI SUNTEM PACATOSI si biserica Lui cristos nu-i un club de sfinti ci un spital de vindecare
Reply With Quote
  #54  
Vechi 11.08.2012, 10:01:21
grigoras gherase grigoras gherase is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2012
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de robert27 Vezi mesajul
As vrea sa va zic si un alt punct de vedere legat de homosexualitate, si m-as bucura daca as afla si parerea voastra, oricare ar fi ea.

Homosexualitatea nu este o preferinta, si nici o decizie, nu alegi sa fi gay, pur si simplu esti. Asa cum un baiat heterosexual este atras de o fata, exact la fel, un baiat homosexual este atras de un baiat. Asa cum o persoana hetero nu are atractie fata de o pers de acelasi sex, este exact la fel si cu o persoana gay, care nu are atractie fata de o pers de sex opus. Nu vreau sa promovez homosexualitatea, (atractia catre pers de acelasi sex) pentru ca ea nu este un comportament.
Daca invatam copii in scoli despre homosexualitate, si ei intelg exact ce inseamna, evitam multe cazuri in care copilul ajunge chiar la tentativa de sinucidere atunci cand isi da seama ca este homosexual, si despre asta nu stie decat ca este un mare pacat, ca este o rusine, o anomalie, ca trebuie sa dispara. Ironia este ca acel copil este impins tocmai de catre parintii lui care il iubesc, dar care nu stiu ce este in inima lui. Cum este si cazul meu, dealtfel.
Nu poti controla atractia sexuala, dar poti controla fapta. Ce poti sa alegi este sa nu ai relatii sexuale, dar nu poti alege ce tip de atractie sa ai. De exemplu, nu poti sa alegi sa fii atras de o persoana obeza si nu de o persoana bine facuta, sau sa nu fi atras de o persoana tinara, imbracata provocator, care arata foarte bine. Dar poti sa alegi, si sa nu-ti inchipui cum o sa fie cu acea persoana in pat, poti sa alegi sa nu vorbesti cu acea persoana, sa o ocolesti.
Cea mai mare dezamagire este ca nu pot avea o relatie sincera cu o fata, asa ca pentru mine casatoria este doar un vis. Viata mea inseamna singuratate si minciuna pentru ca nu pot spune adevarul celor din jurul meu. Sunt obligat sa mint, pentru ca nu vreau sa aduc suferinta parintilor si fratilor mei.
Singurul lucru care imi mai ramane este sa aflu adevarul despre Dumnezeu, sa gasesc o cale de evolutie spirituala si aici cer si ajutorul vostru.
Pentru un crestin adevarat,raspunsul la intrebarile tale este unul singur:"aceasta-i crucea mea si trebuie sa mi-o duc pana la capat"!Recunosc,nu-i o treaba tocmai usoara,ba din contra!Dar te intreb:esti tu crestin adevarat,crezi cu adevarat in Dumnezeu?
De la raspunsul acestei intrebari pleaca si rezolvarea problemei tale.Aici tu alegi daca iti duci crucea sau daca o lepezi!Nu exista cale de mijloc.Par dur,dar nu sunt.
Cu ce te crezi tu mai nedreptatit decat unul care se naste orb?Marturisesc ca nu am vazut si auzit unul macar, care sa-L traga la raspundere pe Dumnezeu pentru necazul lui.Priveste la ei,la surdo-muti,la cei ce se nasc fara membre si la cate altele de acest fel,si invata de la ei!
Marturisesc ca am 63 de ani,m-am nascut si eu cu unele "defecte",nu usoare dar nu de genul celei ale tale,si,cu rabdare si cu ajutorul Domnului,le-am depasit,iar astazi pot sa afirm ca am trait ca un om normal,iar bucuria aceasta este infinit mai mare decat tristetea.Ba chiar cred ca defectele m-au ajutat sa pot trai cat mai aproape de dorintele Domnului nostru Iisus Hristos! Sti tu vorba aceea veche:tot raul spre bine!
Dar mai sper ca altcineva,mai intelept decat mine,sa-ti aduca si alte sfaturi,care mie imi scapa acum.
Dumnezeu sa te lumineze!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 11.08.2012, 10:20:09
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit Speranta si vindecare pentru homosexuali

Http://www.svph.tk/
Reply With Quote
  #56  
Vechi 11.08.2012, 11:43:46
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit Re:

Robert, duhovnicul te poate ajuta cum nici prin cap nu-ti trece ca o poate face. Cu sfaturi, cu bunavointa, cu intelegere, cu medicamente spirituale pentru suferinta ta. Poate ca ai sa descoperi ca problema care te framanta este, de fapt, ultima in ordinea importantei si vei gasi cauza adevarata a nelinistii din viata ta. Du-te la el si vorbeste asa cum i-ai vorbi lui Dumnezeu (pentru ca, prin el, cu Dumnezeu comunici). Acolo o sa gasesti raspunsuri si indreptare.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 11.08.2012, 12:01:05
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de robert27 Vezi mesajul
As vrea sa va zic si un alt punct de vedere legat de homosexualitate, si m-as bucura daca as afla si parerea voastra, oricare ar fi ea.

Homosexualitatea nu este o preferinta, si nici o decizie, nu alegi sa fi gay, pur si simplu esti. Asa cum un baiat heterosexual este atras de o fata, exact la fel, un baiat homosexual este atras de un baiat. Asa cum o persoana hetero nu are atractie fata de o pers de acelasi sex, este exact la fel si cu o persoana gay, care nu are atractie fata de o pers de sex opus. Nu vreau sa promovez homosexualitatea, (atractia catre pers de acelasi sex) pentru ca ea nu este un comportament.
Daca invatam copii in scoli despre homosexualitate, si ei intelg exact ce inseamna, evitam multe cazuri in care copilul ajunge chiar la tentativa de sinucidere atunci cand isi da seama ca este homosexual, si despre asta nu stie decat ca este un mare pacat, ca este o rusine, o anomalie, ca trebuie sa dispara. Ironia este ca acel copil este impins tocmai de catre parintii lui care il iubesc, dar care nu stiu ce este in inima lui. Cum este si cazul meu, dealtfel.
Nu poti controla atractia sexuala, dar poti controla fapta. Ce poti sa alegi este sa nu ai relatii sexuale, dar nu poti alege ce tip de atractie sa ai. De exemplu, nu poti sa alegi sa fii atras de o persoana obeza si nu de o persoana bine facuta, sau sa nu fi atras de o persoana tinara, imbracata provocator, care arata foarte bine. Dar poti sa alegi, si sa nu-ti inchipui cum o sa fie cu acea persoana in pat, poti sa alegi sa nu vorbesti cu acea persoana, sa o ocolesti.
Cea mai mare dezamagire este ca nu pot avea o relatie sincera cu o fata, asa ca pentru mine casatoria este doar un vis. Viata mea inseamna singuratate si minciuna pentru ca nu pot spune adevarul celor din jurul meu. Sunt obligat sa mint, pentru ca nu vreau sa aduc suferinta parintilor si fratilor mei.
Singurul lucru care imi mai ramane este sa aflu adevarul despre Dumnezeu, sa gasesc o cale de evolutie spirituala si aici cer si ajutorul vostru.
Stimate Robert, homosexualitatea ca manifestare atat in sfera raporturilor sexuale cat si in sfera emotionala este o BOALA si ca orice boala poate fi tamaduita, evident daca bolnavul vrea sa fie vindecat.

Hristos Iisus Mantuitorul, iarta si tamaduiteste, in Sfanta Sa Biserica, prin Sfintele Taine si evident ca medicina poate ajuta in procesul videcarii.

Pentru mai multe detalii mai jos sunt cateva postari elocvente pe un alt topic.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...60&postcount=3

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...62&postcount=4

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...64&postcount=5

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...78&postcount=8

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...80&postcount=9

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...0&postcount=12

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...4&postcount=14
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #58  
Vechi 11.08.2012, 13:30:41
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Daca cauti acceptarea in inima lui Dumnezeu (cum te-ai exprimat) atunci cauti Calea, Adevarul si Viata.
Adevarul este ca sodomia este pacat de moarte. Tentatia sodomiei este si ea pacat..dorinta de a iubi fara sa implice si pacatul sodomiei este o ispita, un pas spre pacat si deci un pacat. Atractia de care spui este un diavol (ceva de genul dependentei de alcool/droguri/etc...vrei si nu te poti abtine).
Un om desavarsit, binecuvantat cu Duhul Sfant, nu are ispite de natura sexuala /ganduri de atractie fizica, vorbeste cu oricine la fel si cauta doar (si subliniez doar) sa-i ajute pe semeni sa se "imbunatateasca". Poate nu ajungem la acest nivel..ideea este sa luptam ca sa ajungem. Deci trebuie sa lupti cu tentatia si nu sa o accepti ca ceva normal/innascut/etc.
Nu cred ca datorita conceptiei gresite despre acest subiect persoanele "gay" se indeparteaza de Dumnezeu...se indeparteaza singure pentru ca e alegerea lor si gasesc justificari.
Nu consider gresit ca ai cautat ajutor pe Net. Asa intelegem unele perspective/puncte de vedere...si prin unele analogii ne dam seama si de alte situatii.
Ideea este ca din toata parerea/cearta/sfatul de pe Net sa iei ce e bun si sa te "ridici"...vezi tu prin ce metode.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 22.08.2012, 10:22:18
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu te nasti 'gay', devii. Sunt mai multi factori, insa daca doresti si ai ambitie, poti sa scapi de acesta ispita.

"În calitate de persoană implicată în misionarismul creștin, am observat o anumită tendință în creștere în ultimii ani.

Se pare că noi, ca creștini, individual, și ca Biserică, colectiv, suntem foarte preocupați să ne diminuăm exprimarea exterioară a credinței noastre, de teamă să nu îi incomodăm pe alții. Uneori, cei ce vorbesc în sprijinul credinței își diluează cumva credința și mesajul pentru a fi siguri că nimeni nu se simte ofensat. Oamenii ignoră unele comportamente greșite ale prietenilor lor ca să nu îi jignească. Se caută acele relații și medii sociale în care se evită posibilele situații conflictuale, pentru ca nimeni să nu se simtă incomod.

În ultima vreme m-am întâlnit cu situații care conflictul de idei părea iminent, dar nici una dintre părți nu a vrut să facă pasul de deschidere. Asta m-a făcut să mă gândesc la credința mea. În ce măsură cred în Hristos? Dacă cred, de ce îmi este teamă să le vorbesc deschis altora despre credința în El? Dacă îmi pasă de aproapele meu, nu ar trebui să risc incomodarea lor atunci când e vorba de mântuirea lor?
Adevărul e că Evanghelia lui Hristos și Adevărul lui Dumnezeu sunt prin natura lor intimidante. Sunt asemenea unei săbii care desparte, aduce la suprafață și pătrunde până în cele mai ascunse locuri. Ne conduce la Dumnezeu, la adevăr, la vindecare, la împlinire și la libertate.

Gândindu-mă la asta, mi-am amintit de o perioadă din viața mea în care mă simțeam foarte ofensat de prietenii și familia mea. Îmi părăsisem soția pentru a-mi construi o viață definită de atracția mea față de același sex. Voiam ca prietenii și familia să accepte ce fac, să mă încurajeze și să nu pună la îndoială comportamentele mele. M-am simțit incomodat de creștinismul lor și, pentru o vreme, m-am îndepărtat de cei ce mă iubeau și de Biserică.

Astăzi însă, după 13 ani, aș vrea să le mulțumesc din inimă soției mele, părinților și familiei, precum și prietenilor cărora le-a păsat de mine suficient de mult ca să mă ofenseze. Mă cutremur când mă gândesc la implicațiile din viața mea dacă cei din jurul meu ar fi acceptat minciuna că a iubi pe cineva înseamnă a-l încuraja în păcatele lui. Atunci când mi-am părăsit soția, ea mi-a spus direct că știe că Dumnezeu mă poate scăpa din căderea aceea și că nu va intenta divorț. Și-a apărat interesele dar în același timp a continuat să mă iubească și să mă ajute să-mi revin.
Părinții mei (și alți membri ai familiei) mi-au spus că ce fac eu e greșit. Au cumpărat cărți și alte materiale și au încercat să mă convingă să merg la un psiholog. De asemenea, mă sunau frecvent ca să vadă ce fac, îmi trimiteau bani când aveam nevoie, veneau la ziua mea de naștere și îmi plăteau avionul ca să vin acasă de sărbători. Veneau cu avionul în orașul meu și mă invitau la cină ca să poată sta de vorbă cu mine și să mă convingă să abandonez drumul pe care apucasem. De asemenea, îmi trimiteau cărți poștale și scrisori de dragoste și confirmare a prieteniei noastre.

M-am simțit incomodat de fiecare dintre ei. Fiecare m-a enervat. Erau pentru mine niște bigoți, încuiați, ignoranți și plini de ură. Dacă chiar m-ar fi iubit, le-am spus eu, ar fi trebuit să mă accepte și să mă susțină în stilul de viață pe care mi-l alesesem. Le-am ignorat telefoanele și i-am privit cu scepticism. Am făcut tot ce am putut ca să rup legăturile cu cei ce mă ofensau. Ei însă nu au renunțat. Nu mi-am cântat în strună, dar nici nu au renunțat la mine.

La un moment dat am luat o carte de la tatăl meu. Nu am vrut-o – o consideram „propagandă extremistă de dreapta” – dar am luat-o ca să-l fac să tacă. Eram decis să trag o linie și să rup orice legătură cu soția mea, cu familia și cu prietenii. Însă Dumnezeu nu dormea. Cartea de la tatăl meu nu mă condamna, dar îmi arăta că iubirea sentimentală și siropoasă a lui Dumnezeu, pe care mi-o însușisem eu ca credință, era o minciună. Îmi arăta dragostea puternică a unui Mântuitor înviat și mă invita să răspund acelei iubiri. Oamenii ofensatori din viața mea erau acolo, cu dragoste și răbdare ca întotdeauna, fără a-mi arunca în față păcatele mele, ci așteptând să pășească împreună cu mine pe drumul de eliberare.

Astăzi căsnicia mea este refăcută și consolidată. Am trei copii minunați și îmi conduc viața după Cuvântul lui Dumnezeu. Relațiile mele de familie s-au vindecat și sunt mai apropiat acum de prietenii mei decât am fost vreodată. Atunci când îi ascult pe cei ce se frământă cum să nu îi intimideze pe alții cu mesajul lor, când îi văd cum își schimbă întregul sistem de referință al credinței lor pentru a-i face pe alții să se simtă bine, când îi văd că îngăduie comportamente greșite doar ca să evite conflicte, mă întreb unde aș fi fost eu astăzi dacă Stephanie ar fi înaintat divorț așa cum voiam eu să facă. Mă întreb unde aș fi fost acum dacă părinții și prietenii mei ar fi fost alături de mine când voiam să divorțez de ea, și dacă m-ar fi susținut în noua mea identitate. Mă întreb unde aș fi fost dacă creștinii din jurul meu ar fi fost „amabili” cu mine și m-ar fi bătut aprobator pe umăr. Mă cutremur la gândul acesta. Știu că i-ar fi durut cumplit să mă piardă, dar m-au iubit suficient de mult ca să-și asume acest risc.

Vă mulțumesc, prieteni, că m-ați intimidat, indispus și ofensat. Atunci, adevărul pe care mi l-ați înfățișat era „o mireasmă a morții” pentru mine (2 Corinteni 2:15), dar astăzi este „o mireasmă a vieții spre viață”.

Traducere și adaptare de Bogdan Mateciuc după Mike Goeke
"
Reply With Quote
  #60  
Vechi 22.08.2012, 10:27:48
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oare sunt homosexual ?

Sunt unii tineri care se-ntreabă acest lucru la diferite vârste, sau chiar se gândesc că simt o atracție mai mare față de băieți decât față de fete. Nu putem spune că li se pare sau că e doar în imaginația lor, dar putem spune cu siguranță că ceva e în neregulă cu ei, ceva anormal li se-ntâmplă.
Unul dintre cei mai mari sfinți ai lumii care a fost și monah, necunoscând femeie, a zis ceva foarte frumos:

"Nu există relație între doi oameni așa de apropiată ca cea dintre femeie și bărbat, dacă ar fi uniți așa cum trebuie.... și nimic nu e mai prețios decât... să fii iubit de o soție și s-o iubești".
(Sfântul Ioan Gură de Aur)

Sfântul Apostol Pavel, cel mai mare apostol a lui Dumnezeu, îi mustră pe homesexuali în Epistola către Romani și arată și care e motivul pentru care ei au ajuns în starea aceasta. În primul rând le spune că deși puteau să-și dea seama că Dumnezeu există uitându-se la toată creația, la tot ce este în jurul lor, la frumusețea extraordinară a întregului univers totuși n-au crezut în El:

"Cele nevăzute ale Lui se văd de la facerea lumii, înțelegându-se din făpturi, adică veșnica Lui putere și dumnezeire, așa ca ei să fie fără cuvânt de apărare, pentru că, cunoscând pe Dumnezeu, nu L-au slăvit ca pe Dumnezeu, nici nu I-au mulțumit, ci s-au rătăcit în gândurile lor și inima lor cea nesocotită s-a întunecat. Zicând că sunt înțelepți, au ajuns nebuni." (Romani, 1:20-22)

Și necrezând în Dumnezeu, dar totuși având nevoie de ajutor ca niște oameni slabi ce sunt, au început să se-nchine la idoli, la zei sculptați și făcuți de mâna lor:

"Și au schimbat slava lui Dumnezeu Celui nestricăcios cu asemănarea chipului omului celui stricăcios și al păsărilor și al celor cu patru picioare și al târâtoarelor." (Romani, 1:23)

Oamenii au făcut cea mai mare confuzie, s-au înșelat asupra celui mai evident și mai clar lucru din univers. Cei necredincioși au confudat creatura cu Creatorul, s-au închinat materiei în loc să se-nchine lui Dumnezeu. Și pentru această gravă confuzie Dumnezeu i-a lăsat la mintea lor:

"De aceea Dumnezeu i-a dat necurăției, după poftele inimilor lor, ca să-și pângărească trupurile lor între ei, ca unii care au schimbat adevărul lui Dumnezeu în minciună și s-au închinat și au slujit făpturii, în locul Făcătorului, Care este binecuvântat în veci, amin!" (Romani, 1:24-25)
Confundarea creaturii cu Creatorul a dus la o altă gravă confuzie:

"Pentru aceea, Dumnezeu i-a dat unor patimi de ocară, căci și femeile lor au schimbat fireasca rânduială cu cea împotriva firii; Asemenea și bărbații lăsând rânduiala cea după fire a părții femeiești, s-au aprins în pofta lor unii pentru alții, bărbați cu bărbați, săvârșind rușinea și luând cu ei răsplata cuvenită rătăcirii lor. Și precum n-au încercat să aibă pe Dumnezeu în cunoștință, așa și Dumnezeu i-a lăsat la mintea lor fără judecată, să facă cele ce nu se cuvine." (Romani, 1:26-28)

Din cuvintele adresate celor din Roma de Sfântul Pavel ne dăm seama că homosexualitatea este o gravă confuzie, este o schimbare a adevărului în minciună, o schimbarea a rânduielii firești a lucrurilor într-una împotriva firii, este în final o rătăcire. Și marea cauză esti depărtarea de Dumnezeu și adâncirea în păcat. Când oamenii caută în mod egoist doar plăcerilor lumii atunci ei nu mai înțeleg rațiunile pentru care a fost făcută lumea și scopul fiecărui lucru și încep să facă confuzii și aceste confuzii sunt răsplătite.

Așa cum manipularea unui automobil în exces, peste limitele lui fizice, poate duce la accidente grave tot așa folosirea trupului în afara limitelor lui aduce multă suferință și necaz. Dacă Loganul meu poate circula în siguranță cu 100 de km la ora și pot frâna și opri în condiții de siguranță, folosirea lui la viteze de peste 150-160 km/h poate duce la mari probleme. Fiecare exemplu ale limitele lui.

Dacă unii tineri n-au avut succes în dragoste și fetele nu prea se lipesc de ei asta nu înseamnă că sunt homosexuali. La fel cum dacă nu te atrag prea mult fetele, înseamnă că încă n-ai cunoscut gingășia și frumusețea unei femei.

Mai sunt multe lucruri de spus, dar poate în alt articol. Vreau să închei așa:
"Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie."
http://ortodoxiatinerilor.ro/sexuali...omosexual.html
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna? VladCat Spiritualitatea ortodoxa 42 17.12.2011 00:11:19
Ce inseamna? florin.oltean75 Generalitati 8 24.07.2011 10:59:13
Ce inseamna.... Noesisaa Generalitati 6 31.03.2011 13:10:17
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42