Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.02.2013, 09:33:20
getasotir getasotir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.01.2013
Mesaje: 49
Implicit Un sfant grabnic ajutator

Fericirea mea a fost umbrita si inlocuita cu tristete,sotul meu in loc sa se bucure de minunea care ne asteapta copilul nostru.....vrea sa ne despartim,nu ne mai intelegem,sunt foarte dezamagita si ranita de comportamentul lui,oare ce pot face?Exista un sfant grabnic ajutator care sa ma ajute sa il intorc cu fata spre noi?Sa fie bine si intelegator ca altadata
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.02.2013, 09:52:24
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit toti sunt

Citat:
În prealabil postat de getasotir Vezi mesajul
Fericirea mea a fost umbrita si inlocuita cu tristete,sotul meu in loc sa se bucure de minunea care ne asteapta copilul nostru.....vrea sa ne despartim,nu ne mai intelegem,sunt foarte dezamagita si ranita de comportamentul lui,oare ce pot face?Exista un sfant grabnic ajutator care sa ma ajute sa il intorc cu fata spre noi?Sa fie bine si intelegator ca altadata
Rugati-va cu toata dragostea si nadejdea Maicii Domnului care este nadejdea celor fara de nadejde (fara nici o exagerare) si Sfantului Mare Mucenic Gheorghe si veti fii uimita . Toti sunt ajutatori si grabnic chiar, daca cerem mijlocirea lor cu durere si credinta. Daca va numiti Geta , Sfantul Gheorghe va este ocrotitor de la nastere. Pot sa dau marturie de minunile si raspunsul pe care il dau Maica Domnului si Sfantul Gheorghe, Sfantul Mina, Sfantul Ierarh Nicolae, Sfintii Arhangheli. Pe Sfanta Cuvioasa Parascheva, Sfantul Ierarh Spiridon si Sfintii trei ierarhi ii pastrez pentru doar pentru mine .

Last edited by catalin_; 07.02.2013 at 09:55:51.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.02.2013, 10:04:24
getasotir getasotir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.01.2013
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
Rugati-va cu toata dragostea si nadejdea Maicii Domnului care este nadejdea celor fara de nadejde (fara nici o exagerare) si Sfantului Mare Mucenic Gheorghe si veti fii uimita . Toti sunt ajutatori si grabnic chiar, daca cerem mijlocirea lor cu durere si credinta. Daca va numiti Geta , Sfantul Gheorghe va este ocrotitor de la nastere. Pot sa dau marturie de minunile si raspunsul pe care il dau Maica Domnului si Sfantul Gheorghe, Sfantul Mina, Sfantul Ierarh Nicolae, Sfintii Arhangheli. Pe Sfanta Cuvioasa Parascheva, Sfantul Ierarh Spiridon si Sfintii trei ierarhi ii pastrez pentru doar pentru mine .
VA multumesc mult de tot de sfaturi
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.02.2013, 18:26:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getasotir Vezi mesajul
Fericirea mea a fost umbrita si inlocuita cu tristete,sotul meu in loc sa se bucure de minunea care ne asteapta copilul nostru.....vrea sa ne despartim,nu ne mai intelegem,sunt foarte dezamagita si ranita de comportamentul lui,oare ce pot face?Exista un sfant grabnic ajutator care sa ma ajute sa il intorc cu fata spre noi?Sa fie bine si intelegator ca altadata
RUGACIUNEA MAICII DOMNULUI "BUCURIE NEASTEPTATA"

RUGACIUNE:

O, Prea Sfanta Fecioara, Prea Buna Maica, acoperamantul a toata lumea crestina, credincioasa solitoare si sprijinitoare a tuturor celor ce sunt in pacate, necazuri, nevoi si dureri. Primeste aceasta cantare de rugaciune, ce se inalta de la noi nevrednicii robii tai si precum de demult pe cel pacatos, care in fiecare zi de mai multe ori se ruga inaintea cinstitei tale icoane, nu l-ai trecut cu vederea, ci i-ai daruit lui bucuria cea fara de veste a pocaintei si l-ai plecat pe Fiul tau cu multa staruitoare rugaciune spre iertarea acestui pacatos si ratacit, asa si acum nu trece cu vederea rugaciunea noastra a nevrednicilor robilor tai si roaga-L pe Fiul tau si Dumnezeul nostru ca si noua tuturor, celor ce ne inchinam cu credinta si cu umilinta inaintea icoanei tale celei de vindecari purtatoare, sa daruiasca bucurie neasteptata dupa trebuinta fiecaruia: pacatosilor celor afundati in adancul rautatilor si al pacatelor si al patimilor, intelepteste a tot lucratoare pocainta si mantuire, celor din necazuri si intristari mangaiere, celor ce se afla in nevoi si asupriri desavarsita scapare de acestea, celor slabiti cu duhul si deznadajduiti, nadejde si nerabdare, celor ce traiesc in bucurie si belsug, neincetata multumire Binefacatorului, celor nenorociti, indurare, celor din boli si neputinte indelungate si celor parasiti de doctori, vindecare neasteptata si intarire a celor cu mintea pierduta din boala, intoarcerea si reinoirea mintii celor ce pleaca la viata cea vesnica si nesfarsita, amintire a mortii, umilinta si zdrobirea mintii pentru pacate, duh treaz si nadejde tare spre indurarea Judecatorului.
O, Doamna Preasfanta, milostiveste-te spre toti cei ce cinstesc intru tot Sfant numele tau si tuturor arata-le atotputernicul tau acoperamant si sprijineala. Pazeste in bunatate pe cei ce pana la sfarsitul lor cel mai de pe urma vietuiesc in dreapta credinta si arata cinstita petrecere, pe cei rai, buni ii fa, pe cei rataciti, pe calea cea dreapta povatuieste-i, la orice lucru bun si placut Fiului tau, ajuta-i; orice lucru rau si potrivnic lui Dumnezeu, strica-l, celor ce se afla in nedumenire trimitele lor din cer ajutor nevazut si inteleptite, de ispita, sminteli si pierzare scapa-i, de toti oamenii cei rai si de vrasmasii cei vazuti si nevazuti apara-i si pazeste-i, cu cei ce calatoresc impreuna calatoreste, celor din lipsuri si din foamete fii hranitoare, celor ce nu au acoperamant si adapost fii acoperamant si scapare, celor goi da-le imbracaminte, celor obijduiti pe nedrept si prigoniti sprijineala, pe cei ce rabda clevetire, batjocura si hula, indrepteaza-i in chip nevazut, pe clevetitori si hulitori mustra-i inaintea tuturor, celor ce se dusmanesc cu inversunare daruieste-le pace fara de veste si noua tuturor dragoste unuia catre altul, pace, evlavie si sanatate cu indelungare de zile. Casniciile in dragoste si unire le pazeste, pe sotii care se afla in dusmanie si despartire impaca-i, uneste-i unul cu altul si pune-le lor dragoste nestricata, maicilor nascatoare de fii daruieste-le grabnica dezlegare, pe prunci ii creste, pe cei tineri intelepteste-i si deschide-le lor mintea spre primirea oricarei invataturi folositoare, povatuieste-i spre frica de Dumnezeu, infranare si iubire de osteneli, pe cei de un sange, prin pace si dragoste ii izbaveste de cearta si de vrasmasii, pentru orfanii cei fara de mama fii Maica, de tot pacatul si de toata spurcaciunea ii indeparteaza si spre toate cele bune si placute lui Dumnezeu ii invata, iar pe cei inselati si cazuti in pacat si necuratie, curatindu-i de spurcaciunea pacatului, scoate-i din adancul pierzarii, vaduvelor fii mangaietoare, toiag batranetilor fii, de moartea cea fara de veste si fara de pocainta pe noi, pe toti ne izbaveste si ne daruieste noua tuturor sfarsit crestinesc vietii noastre, fara de durere, nerusinat, cu pace si raspuns bun la judecata infricosatoare a lui Hristos. Pe cei mutati intru credinta si pocainta, din viata aceasta a noastra, fa-i sa locuiasca impreuna cu ingerii si cu toti sfintii, pentru cei ce s-au sfarsit de moarte napraznica, roaga-l pe Fiul tau, milostiv sa le fie si pentru toti cei raposati fara sa aiba rudenii care sa roage pe Fiul tau pentru odihna lor, singura fii neincetata si calda rugatoare, ca toti, in cer si pe pamant, sa te cunoasca pe tine ca pe o sprijinitoare neinfruntata a neamului crestinesc si, cunoscandu-te, sa te slaveasca pe tine si prin tine pe Fiul tau cu Cel fara de inceput al Sau Parinte si cu Cel de-o fiinta Duhul Sau, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

De poti draga Geta , citeste tot Acatistul " Bucurie neasteptata " si sa nu deznadajduiesti niciodata !
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.02.2013, 21:35:30
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

In primul rand cere cat mai intens si mai mult mila si ajutorul Lui Dumnezeu! Este momentul sa incerci sa te rogi cat mai mult pt mila si ajutorul Lui Dumnezeu, deci incearca sa te rogi in permanenta:

"Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ma!"

si fii convinsa ca Dumnezeu isi va arata mila Lui in moduri in care poate nici nu te-ai fi (putut) gandi!

Roaga-te tot timpul, mai ales in momentele de conflict si rugaciunea te va ajuta in multiple moduri.

incearca sa intelegi ca atunci cand 2 oameni nu se inteleg, in acele clipe pline de emotii si vorbe negative (rostite, sau inca nu), niciunul din cei 2 nu mai sint in postura sa il asculte pe celalalt (nu va inghiti nici un repros sau asteptare si nu te va asculta - si orice discutie rezonabila (care sa aiba vreo finalitate utila) este exclusa - din acest motiv incearca sa nu aduci in discutie copilul in momentele de maxima tensiune, sa nu il bagi in neintelegerile dintre voi). Este o tendiinta fireasca. Din acest motiv cel mai bine in asemenea momente ca cei 2 sa stea cat mai departe unul de celalalt: tu sa te retragi in rugaciune pina cand te vei linisti (cerind continuu mila Lui Dumnezeu prin rugaciune, daca te rogi din suflet, nu doar cu buzele, ci cu toata atentia la rugaciune, El iti va aduce pace in suflet), iar sotul tau nu va mai avea cu cine sa se certe sau sa discute negativ si conflictul nu se va mai escalada si amplifica.

Astfel rugaciunea va aplana o cearta sau o tensiune dintre voi intr-un mod in care si tie iti va vindeca sufletul sa nu te simti ranita (caci atunci cand tu te simti ranita, nici tu nu esti obiectiva, nici tu nu il poti asculta impartial sa vezi unde are dreptate, ci poate vei avea tendinta la riposta, punand gaz pe foc si departandu-va de o rezolvare), ci sa il poti apoi asculta pe sotul tau ce are sa spuna si sa incercati (tu cu rugaciunea in suflet) sa gasiti rezolvare cand sinteti intr-un moment bun, calm, pasnic.

Retrage-te intr-un loc linistit in care sa te poti ruga: iar astfel de loc linistit poate intai sa fie unul fizic linistit departe de el (in biserica, intr-un parc, etc), fie, dupa o oarece silinta, acel loc linistit sa fie chiar in sinea ta - rugaciunea din sinea ta (Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ma!). Cand vei reusi sa te retragi in sinea ta in rugaciune, nu te va mai influenta nici o cearta, nici furia sotului, nici nimic, iar el nu va mai avea cu cine sa aiba conflict si nici cu cine sa se certe.

Dar pt inceput e bine sa te retragi si intr-un loc exterior fizic linistit si sa te rogi din cartea de rugaciuni, rugaciunile pt intristari si necazuri sau pt necazuri si suparari si alte rugaciuni asemenea; si sa incerci sa te rogi cat mai mult (pina cand iti formezi o practica, o obisnuinta), rugaciunea prin care sa ceri mila Lui Dumnezeu: Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul!
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.02.2013, 21:36:23
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getasotir Vezi mesajul
Fericirea mea a fost umbrita si inlocuita cu tristete,sotul meu in loc sa se bucure de minunea care ne asteapta copilul nostru.....vrea sa ne despartim,nu ne mai intelegem,sunt foarte dezamagita si ranita de comportamentul lui,oare ce pot face?Exista un sfant grabnic ajutator care sa ma ajute sa il intorc cu fata spre noi?Sa fie bine si intelegator ca altadata
Parintele Arsenie Boca. Sa fii sigura ca te va ajuta.
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.02.2013, 21:41:08
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getasotir Vezi mesajul
Fericirea mea a fost umbrita si inlocuita cu tristete,sotul meu in loc sa se bucure de minunea care ne asteapta copilul nostru.....vrea sa ne despartim,nu ne mai intelegem,sunt foarte dezamagita si ranita de comportamentul lui,oare ce pot face?Exista un sfant grabnic ajutator care sa ma ajute sa il intorc cu fata spre noi?Sa fie bine si intelegator ca altadata
Cat de trist cand se intampla asa.... Si cate cazuri sunt... In cine mai poti sa ai incredere? Barbatii astia care vor femei dar nu vor copii.... Mare pacat!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.02.2013, 22:32:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Cat de trist cand se intampla asa.... Si cate cazuri sunt... In cine mai poti sa ai incredere? Barbatii astia care vor femei dar nu vor copii.... Mare pacat!
Trist pentru tot omul căzut în păcat , trist pentru noi toți adică , inclusiv pentru femeia care își dorește doar bărbat pentru o noapte sau două , apoi își aruncă pruncul la ghenă , sau îl uită prin maternități , trist și pentru bărbatul ce tratează femeia precum o sclavă , precum un simplu obiect sexual, dar mult mai tristă e fățărnicia noastră, dragă colegă de forum . . . ! Oricum, nu aici este locul "filozofiilor"noastre, aici este o durere, un om și o întrebare , o rugăminte a lui.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.02.2013, 09:06:58
getasotir getasotir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.01.2013
Mesaje: 49
Implicit

Am facut asa cum m-ati sfatuit,m-am rugat mai mult si mai intens,de data aceasta am simtit sa ma rog SFINTEI PARASCHEVA pur si simplu asa am simtit,i-am citit acatistul si am purtat la mana o bratara data la moastele sfintei,sincer va spun ca ma simt mai linistita si mai cu speranta,cand a venit sotul meu acasa aseara parca nu mai era suparat deloc,mi-a vorbit asa de frumos si de dulce cum demult nu a mai facuto,,,,,,dar acum 1 an iar treceam prin certuri mari cu el,,,,si la fel m-am gandit sa ma rog SF PARASCHEVA sa ne impace el fiind foarte egoist si sa nu faca primul pas.....si va spun sincer cand a venit seara m-a luat in brate,si-a cerut iertare si am ramas mirata de aceasta reactie........ori m-am rugat din suflet,ori SF PARASCHEVA este grabnic ajutatoare.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.02.2013, 09:26:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getasotir Vezi mesajul
Am facut asa cum m-ati sfatuit,m-am rugat mai mult si mai intens,de data aceasta am simtit sa ma rog SFINTEI PARASCHEVA pur si simplu asa am simtit,i-am citit acatistul si am purtat la mana o bratara data la moastele sfintei,sincer va spun ca ma simt mai linistita si mai cu speranta,cand a venit sotul meu acasa aseara parca nu mai era suparat deloc,mi-a vorbit asa de frumos si de dulce cum demult nu a mai facuto,,,,,,dar acum 1 an iar treceam prin certuri mari cu el,,,,si la fel m-am gandit sa ma rog SF PARASCHEVA sa ne impace el fiind foarte egoist si sa nu faca primul pas.....si va spun sincer cand a venit seara m-a luat in brate,si-a cerut iertare si am ramas mirata de aceasta reactie........ori m-am rugat din suflet,ori SF PARASCHEVA este grabnic ajutatoare.
Rugăciunea făcută din suflet nu are cum să nu dea roade ! Din păcate , sau din fericire, necazurile ne fac mai apropiați de Dumnezeu și de Sfinții plăcuți Lui. O rugăciune făcută formal , doar pentru a bifa că am făcut-o și pe asta, nu va da roade , ea find o rugăciune formală, forțată , fără sens până la urmă . Cu siguranță Sfânta Cuvioasa Parascheva ți-a ascultat ruga făcută din suflet. Acum , nu trebuie să te oprești aici , ci să ai continuitate în rugăciune sub îndrumarea duhovnicului tău și cu binecuvântarea lui . Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde