Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 11.05.2021, 22:57:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Implicit

Aproape orice poluează după noua doctrină:

- grătarele, restaurantele, incendiile de vegetație
-animalele din curtea omului
- centralele de apartament - se propun taxe în viitor
- sistemul centralizat de termoficare se investesc miliarde de lei pe certificate verzi, pe niște hârtii în loc să se facă școli, grădinițe, parcuri, infrastructură sportivă.
- sudurile de orice fel
- asfaltarea cu bitum
- chiar și producția de echipamente verzi
- avem taxă verde pe fiecare produs electric cumpărat chiar dacă reciclăm
- plătim taxe mascate în factura de curent și gaz, costuri de cogenerare că nu producem energie electrică și multe alte scoruri puse de distributori
- până și panourile solare se uzează în 15-20 ani și devin rablamente, există depozite prin Regatul Unit de astfel de instalații.

Last edited by Iorest; 11.05.2021 at 23:01:32.
Reply With Quote
Vechi 11.05.2021, 23:16:56
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Imposibil! Nu te supara, dar nu cred, poate o fi fost un studiu "feic" (fake, manipulant).N-am argumente, dar pur si simplu nu cred, n-are cum.
Poate ca studiul acela specifica si corabiile cu pânze(mai ales Santa Maria, a lui Cristofor Columb) care deversau in mare "factorii poluanti"; mai ales ca nu "reciclau" apa din mare cu care spalau puntea.
Nu ma supar, stai chill. E ok :)))). Articolul acela generaliza, nu spunea din ce an erau navele. Navele de orice tip, vechi dinainte de 1997 încolo pana în anii 50,60 , nu foloseau tehnologii de reducerea emisiilor, și combustibilul era mai de proastă calitate si conținutul de sulf era mai ridicat (emisiile de sulf sunt cele dăunătoare atmosferei și erau mai mari atunci). Navele de acum au tehnologii mai avansate și combustibil mai bun cu mai puțin sulf, dar gândiți-vă câte tone de combustibil se ard la un vapor pe zi comparativ cu o singură mașină care o folosești într-o zi pentru treburi uzuale, dus la muncă, întors la muncă...cumpărături, vacanțe. Ce consum are mașina în ziua respectivă (și ce noxe emite) vs vaporul cât consumă toată ziua în marș (și ce noxe emite acesta, bine aici diferă și combustibilul). Iar pe planeta noastră ghiciți câte mii și mii de vapoare sunt. Guess my point!...

Nu intru în detalii cu cifre. Chestia e că e nasoală treaba cu poluarea din mediul marin, și distrugerea pădurilor de pe uscat, și câte altele mai sunt. Cine știe și cât de mult a fost afectat stratul de ozon din urma bombelor nucleare testate (una dintre ele fiind Tsar Bomba de la ruși). S.a.m.d! Da păcatele omului ne-a adus aici, cum spunea cineva mai sus!
Reply With Quote
Vechi 11.05.2021, 23:22:51
Adr.iu91's Avatar
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Să dea Dumnezeu să scăpăm de iarnă în România, nu mă deranjează deloc,

-facturi imense la căldură și electricitate,
-robineți distruși de la volumul apei înghețate,
-fracturi- în fiecare an cel puțin un cunoscut ajunge la radiografie că a căzut pe gheață aproape de zona unde stă,
-accidente de condus, întârzieri,
-drumuri distruse de la antiderapant și soluțiile saline cu care se aruncă rezultă gropi în primăvară și distrusă geometria direcției + bani consumați aiurea de la dezvoltare,
-greu de săpat o groapă în cimitir,
- sinucideri, depresii și morți de tristețe și inimă rea că se să stă mai mult prin casă și e întuneric afară, unora le vin idei nepotrivite și se apucă de alcoolism
-nu poți folosi o bicicletă, motor, moped, trotinetă fără să te îmbolnăvești de otită, răceli, pneumonie
- oameni izolați pe la sate, troieniți

Concluzia iarna în oraș = iadul pe pământ, prefer infinit canicula, bazine, pescuit, drumeții, eu vreau climă mediteraneană în România, să fie 15 grade iarna afară, poate de aia grecii și italienii trăiesc spre 90 de ani.
Da te înțeleg: sunt lucruri rele, dar și bune. Copii nu s-ar mai bucura de o iarnă cum auzeam că era pe vremuri. Nu ar mai ști ce e aia zăpadă. E vorba de copii aici...copilării, trăiri frumoase iarna.
Reply With Quote
Vechi 11.05.2021, 23:31:02
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Da te înțeleg: sunt lucruri rele, dar și bune. Copii nu s-ar mai bucura de o iarnă cum auzeam că era pe vremuri. Nu ar mai ști ce e aia zăpadă. E vorba de copii aici...copilării, trăiri frumoase iarna.
Iarna provoacă labilitate psihică scandinavii predispuși spre alcoolism, violență domestică, sinucideri, canadienii toxicomanie, toate statele astea au atitudini de stânga anti umane, inuiții din Alaska decăzuți în alcoolism și incest.

Iarna în câmp ar putea ploua, în loc de stratul de zăpadă ca într-o toamnă prelungită, poate am scoate mai multe culturi dacă nu am avea iarnă cum și în albia Nilului în Africa se scoteau două recolte în vremea lui Moise.

În Israel e iarnă blândă, deci mi-e clar că e cu binecuvântare să fie cald și foarte cald, spiritualitatea sporește, poți posti aspru nu mai ai nevoie de calorii pentru căldură,nu poți dormi deci faci metanii și privegheri, nu faci complicații la plămâni de la igrasie în peșteri și lăcașuri de retragere.

Mulți oameni mor în mizerie iarna, triști, înstrăinați, nu se mai pot întâlni nici măcar într-un cerc al pensionarilor.

Last edited by Iorest; 11.05.2021 at 23:34:39.
Reply With Quote
Vechi 11.05.2021, 23:54:06
Adr.iu91's Avatar
Senior Member

Implicit

Citat:
Iarna provoacă labilitate psihică scandinavii predispuși spre alcoolism, violență domestică, sinucideri, canadienii toxicomanie, toate statele astea au atitudini de stânga anti umane, inuiții din Alaska decăzuți în alcoolism și incest.

Iarna în câmp ar putea ploua, în loc de stratul de zăpadă ca într-o toamnă prelungită, poate am scoate mai multe culturi dacă nu am avea iarnă cum și în albia Nilului în Africa se scoteau două recolte în vremea lui Moise.

În Israel e iarnă blândă, deci mi-e clar că e cu binecuvântare să fie cald și foarte cald, spiritualitatea sporește, poți posti aspru nu mai ai nevoie de calorii pentru căldură,nu poți dormi deci faci metanii și privegheri, nu faci complicații la plămâni de la igrasie în peșteri și lăcașuri de retragere.

Mulți oameni mor în mizerie iarna, triști, înstrăinați, nu se mai pot întâlni nici măcar într-un cerc al pensionarilor.
Hmm interesant punct de vedere. Da e adevărat și asta. Ai uitat să menționezi și de ruși, că dacă tot vorbim de nordici când vine vorba de alcoolism/violență domestică.
Reply With Quote
Vechi 12.05.2021, 00:09:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
Hmm interesant punct de vedere. Da e adevărat și asta..
E posibil ca în iad să fie întuneric și frig, scrâșnirea dinților poate fi și o reacție la frig nu doar la foc, plângerea poate fi și o reacție la frig și la frig curg lacrimi.

Clima caldă ajută asceza foarte mult Maria Egipteanca a stat în soare a fost coaptă și ofilită de căldura deșertului și a scăpat de ispitele trupului, focul soarelui poate alunga alte mișcări ale trupului, iar cel care își supune trupul arșiței poate face nevoință dacă e în drum spre un loc de rugăciune, pelerinaj, pe un munte unde e o mănăstire etc.

Când e cald nu se prea consumă carne, se păstrează greu și poate pica rău la stomac, iarna încurajează vânatul, consumul de carne pentru calorii și untură animală.

La temperaturi mari în zone deșertice nu se poate bea alcool pentru că există risc de dezhidratare și halucinații.

Last edited by Iorest; 12.05.2021 at 00:11:32.
Reply With Quote
Vechi 12.05.2021, 16:20:29
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member

Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Ortodox cu Calea, Cluj-N
Implicit

E adevarat ca se taie padurile pentru interesele strainilor, se exporta materie prima bruta deci asta trebuie cumva oprit si replantat si reimpadurit. Ar trebui ca fiecare cetatean roman sa iasa primavara sa cumpere si sa planteze 10pomi si 10copaci. Daca cineva ar vrea sa taie un copac ar trebui sa fie obligat prin lege sa planteze in locul lui 10 puieti. Asa s-ar reimpaduri muntii si dealurile patriei si s-ar curati aerul si s-ar si inmiresma. Nu le pasa decat de strainii paraziti-teroristi profitori vicleni si desfranati. Asteapta sa prade tot si sa plece apoi de buna voie. Nu mai pleaca daca i-am facut baroni, daca i-am facut stapani si au facut profituri, ei vor conduce si vor impune toate politicile in Romania de maine. Nu ne pasa? Cine ia atitudine ca sa lupte si sa marturiseasca? Nu mai sunt oameni de valoare, nu mai sunt oameni drepti. Toti politicienii se vand mai devreme sau mai tarziu si continua politica iresponsabila a celor dinaintea lor.

E trist daca sunt poluate zonele naturale cu cianuri, cu deversari petroliere, cu tot felul de noxe si trebuie oprit astfel de practici care distrug izvoarele si apa potabila sau habitatele naturale insa mineritul trebuie sa continue dar in folosul cetatenilor romani si al Romaniei.

Nu poti pacali o lume intreaga ca fumurile si gazele toxice raman in atmosfera pe termen lung. Sunt mult mai grele ca aerul! Dupa ce sunt aruncate de esapamente si de cosurile de fum, toate noxele fiind mai grele decat aerul cad la pamant in cateva ore-zile chiar daca sunt duse de vanturi. Apoi ploile spala toate noxele si le descomun si le combina si sunt duse de ape spre mare. Soarele si apa spala si purifica totul, nu le sfinteste dar le purifica, le curata... preotul le sfinteste deci sigur nu e nicio problema daca omul face foc si scoate fum mai mare sau mai mic, se ocupa Dumnezeu.

Astia vor sa ne sperie si sa ne pacaleasca pentru ca sa credem ca de aia murim, ca ne sufocam de la fum, cand colo ne sufocam de la prostiile si vicleniile lor caci strainii fara Dumnezeu aduc in Romania foarte multe pacate si obiceiuri pagane. Asta e adevarata poluare!
MorockU-vsovi învața de la Mesia cu sfinti lepadarea de lume [(fireEhoțU-smintEniamortii-IStoLumE-stiE-sinE-tuEUtU-labordelatoria totmaimarElui U-mEU-laudaros-basculaș-tradator=altăgrijăpocă-altstreSS-haita-Ukluxkla-vrinteresU-blestem-hula-vis-program cu final-ieși-rea-victiviclUidol in coaste-lenea te iASIA cu fascinatia gogoșerpiszmEUlui sa le faci c@ fraieul treaba murdara pofta-plictisU c@ ipocrithU-fakE)]. Să scap să citim cu Credința din Cuvânt ca sa credem ca a facut si face FataTa.

Last edited by Moroco; 12.05.2021 at 16:23:38.
Reply With Quote
Vechi 12.05.2021, 23:01:11
Adr.iu91's Avatar
Senior Member

Thumbs up

Citat:
E posibil ca în iad să fie întuneric și frig, scrâșnirea dinților poate fi și o reacție la frig nu doar la foc, plângerea poate fi și o reacție la frig și la frig curg lacrimi.

Clima caldă ajută asceza foarte mult Maria Egipteanca a stat în soare a fost coaptă și ofilită de căldura deșertului și a scăpat de ispitele trupului, focul soarelui poate alunga alte mișcări ale trupului, iar cel care își supune trupul arșiței poate face nevoință dacă e în drum spre un loc de rugăciune, pelerinaj, pe un munte unde e o mănăstire etc.

Când e cald nu se prea consumă carne, se păstrează greu și poate pica rău la stomac, iarna încurajează vânatul, consumul de carne pentru calorii și untură animală.

La temperaturi mari în zone deșertice nu se poate bea alcool pentru că există risc de dezhidratare și halucinații.
Chiar nu știam de clima caldă ca este un ajutor bonus pentru asceză. Dar mă întrebam de multe ori, de ce Dumnezeu a ales deșertul pentru înfăptuirea tuturor evenimentelor din Biblie (Vechiul + Noul Testament) și poate acesta e motivul.

În fine, da ai dreptate. Daca e voia lui Dumnezeu ca România să devină zona mai caldă/mediteraneană atunci să fie așa, dar eu cred că distrugerea (de om) naturii (natura creată de Dumnezeu) e păcat grav.

Apropo de partea cu iadul, m-ai dus cu gândul la Infernul lui Dante, nivelul cel mai de jos al iadului unde oamenii care au păcătuit cel mai mult (trădători, oameni reci, ucigași) se află într-o zona cumplită de frig unde toți sunt inghețați.
Vechi 13.05.2021, 00:50:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
dar eu cred că distrugerea (de om) naturii (natura creată de Dumnezeu) e păcat grav.
Just ce spui, nu te contrazic eu reciclez D.E.E-uri deșeurile electronice și carton, sticlă, plastic, cât se poate, de exemplu scârțișoara din pachete nu ai avea voie să o arunci pe nicăieri, nici spuma poliuretanică, și ce mai e prin saltele, sunt lacune și la reciclare.
Vopselurile ar trebui duse doar la centre speciale, uleiul alimentar folosit n-ai avea voie să-l deversezi în canalizare, etc.

Legal pădurile nu au voie să fie tăiate la ras, chelite, dar practic mulți care au păduri în proprietate și nu le pot apăra sunt tâlhăriți de hoții de lemne, alții decât cei care taie pt fabrici, e o șerpărie tolerată de stat care nu vrea să facă ordine în domeniu, s-ar putea face o pază a pădurilor cu patrule nonstop.

S-a propus un moratoriu de 10 ani în care să nu se mai taie industrial dar nu se vrea.

Iar plantatul s-ar putea face de către guverne prin minister cu cote anuale plantate, supravegheate, irigate.

Interzicerea grătarelor cu jar și a gătitului la bloc, limitarea nr de porci crescuți în gospodărie la sat, a nr de vite, limitarea dreptului de a pășuna cu oile când transhumanța e obicei milenar pentru români, mi se par porcării care distrug independența alimentară, adică să nu mai gătim acasă ce creștem și cultivăm, să mâncăm de la ei procesat și modificat genetic să facem cancer, să rămânem la mâna statului și a producătorilor iar în caz de criză alimentară să o mierlim ca în Ucraina în anii foametei.

Scade șeptelul de vite, scad turmele, într-o țară agrară și nimănui nu-i pasă

https://www.agroinfo.ro/economic/efe...lion-de-capete
România a ajuns de la aproape 3 milioane de capete de bovine în 2006 la 2 milioane de capete de bovine în 2019, în scădere cu 50%, arată datele de la Institutului Național de Statistică.

Condiționarea dreptului de a conduce de niște mașini cu prețuri prohibitive și autonomie relativă, taxe mari pentru parcare obstaculează dreptul de a avea o mașină și de a o conduce.

Obligarea unui stat ca România care oricum și-a lichidat fabricile, combinatele, uzinele, siderurgia, industria, în proporție mare să treacă la tehnologii verzi cot la cot cu țări bogate mi se pare o aberație având în vedere puterea de cumpărare diferită a țărilor, avansul tehnologic, sancțiunile și infrigementul aspre care nu fac decât să te ruineze că nu îndeplinești niște condiții greu de atins.

Ștacheta se poate pune atât de sus că nu o ating decât cele mai bogate țări de pe glob, restul se supun flagelării ca un fel de Mecanism de Control și Verificare celebrul MCV pe justiție.

Last edited by Iorest; 13.05.2021 at 00:53:02.
Reply With Quote
Vechi 13.05.2021, 01:44:21
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member

Data înregistrării: 02.04.2012
Implicit

Citat:
S-a propus un moratoriu de 10 ani în care să nu se mai taie industrial dar nu se vrea.
Parerea mea este ca acest aspect contravine interesului uman.
Copacul are o dezvoltare fluenta de la platare spre maturitate si apoi spre imbatranire si uscare. Copacul are cea mai mare valoare la momentul maturitatii si apoi isi pierde din valoare, astfel ca maturitate e momentul optim sa fie taiat si exploatat economic pentru ca este un cadou din cer, e gratis; dupa acest moment se contabilizeaza paguba.

Din punct de vedere statistic(surse oficiale din silvicultura), cantitatea de lemn taiat este mai mica decat cantitatea de lemn regenerat in paduri, in Romania(cu toate defrisarile ilegale); adica sporul natural e pozitiv.

P.S.Din punct de vedere legal, la filtrele de control de pe sosea, lemnul transportat bustean trebuie sa aiba documente insotitoare, dar daca e taiat la marime de foc, atunci e privat (desigur nu in cantitate industriala-comerciala, in camion).Asta e o informatie de acum 10 ani si n-as crede sa se fi schimbat intre timp.
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 13.05.2021 at 02:42:01.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare