Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.12.2012, 17:34:42
parinteleiacob parinteleiacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Arrow Întruparea Adevărului, limpezirea omului

http://www.hristosainviat.ro/2012/12...ea-omului.html

„Și Cuvântul S-a făcut trup și S-a sălășluit între noi și am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har și de adevăr.” (Ioan 1, 14)
„Și cu adevărat, mare este taina dreptei credințe: Dumnezeu S-a arătat în trup, S-a îndreptat în Duhul, a fost văzut de îngeri, S-a propovăduit între neamuri, a fost crezut în lume, S-a înălțat întru slavă.” (I Tim. 3, 16)
„Mărturia aceasta este adevărată; pentru care pricină, mustră-i cu asprime, ca să fie sănătoși în credință, să nu dea ascultare basmelor iudaicești și poruncilor unor oameni, care se întorc de la adevăr.” (Tit 1, 13-14)
„A răspuns Toma și I-a zis: Domnul meu și Dumnezeul meu ! Iisus I-a zis: «Pentru că M-ai văzut ai crezut. Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut !» Deci și alte multe minuni a făcut Iisus înaintea ucenicilor Săi, care nu sunt scrise în cartea aceasta. Iar acestea s-au scris, ca să credeți că Iisus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu, și, crezând, să aveți viață în numele Lui.” (Ioan 20, 28-31)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
nasterea domnului, www.hristosainviat.ro

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curatirea prin post si deosebirea adevarului de minciuna alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 13 28.02.2012 09:59:39
Limpezirea apelor pe acest forum krabu Despre Biserica Ortodoxa in general 232 13.04.2010 14:38:28
cautarea adevarului camiann Generalitati 39 06.02.2009 19:15:52
Despre invatatura adevarului Laurentiu Generalitati 2 08.02.2007 10:56:22