Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.05.2007, 03:19:13
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Ai cumva tangente cu New Age si esti in cunostinta de cauza in ceea ce priveste metodele lor de a manipula oamenii?
n-am nici o tangenta cu new age si nu stiu cum de ti-a venit ideea asta in ceea ce ma priveste... :dozingoff:
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.05.2007, 03:22:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Mirela draga, cred ca inteleg mult mai bine decat crezi tu situatia acestui baiat. [...] Este efectul "Vindecarii memoriei" de care se vorbeste in cartea despre Ecumenism, postata de Negroponte pe acest site.
sincer, ma indoiesc de ceea ce spui...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.05.2007, 15:15:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Nu pun la indoiala sinceritatea ta, dar se pare ca dai sfaturi fara sa stii despre ce e vorba.
:D :D anca draga, stii vorba aceea "rade ciob de oala sparta" ??... parca tu erai aceea care da sfaturi pe-aici din ceea ce a vazut la tv sau a mai citit prin nu-stiu-ce carti... eu cred ca ideea este nu sa dam sfaturi de bun simt, la modul general, ci sa dam un sfat ADEVARAT si FOLOSITOR. Eu chiar am vorbit din proprie experienta, si cred ca singura care a mai facut-o, pe topicul acesta, este ORY.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.05.2007, 15:49:16
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de PISICUTA35
In spital va sta mai multe luni, cat va fi necesar, iar cand il da acasa trebuie neaparat sa urmeze tratamente prescrise, si asta cu anii.
Nicole, nu trebuie sa il sperii ca va trebui sa stea cu lunile in spital sau sa ia medicamente cu anii!!

medicamentele poate sa le ia si acasa, ambulatoriu, nu trebuie neaparat sa se interneze !
Pai asta e logic, vorbim intre noi, lui nu trebuie sa i se spuna de toate astea. Cel mai greu este sa-l duca sa-l interneze.

Dat fiind distanta intre voi, nu stiu cum ai putea ajuta daca familia nu se implica.


Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.05.2007, 16:03:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

nu exista schizofrenici, e un termen medical ce carcterizeaza o stare tranzitiva, ea poate fi periodica sau permanenta, dar este o caracterizare sufleteasca intelectuala si nimic altceva, nu este ceva nociv, eventual poate fi folosita de unii ca o insulta de aceiashi factura ca si cum ai zice: nebun, prost, intarziat, lenesh, morocanos...

nu exista boli ci bolnavi, bolile nu pot fi vindecate deoarece caracterizeaza bolnavi, doar bolnavii pot fi ajutatzi si vindecatzi

un insomniac adica un antischizofrenic nu are o rautate si ura care sa-i vina din boala, ci orice boala oricat de mica nashte aceiashi ura si dushmanie daca nu mai mare

oricum mai nou schizofrenia este o gogoritza cu care sunt speriatzi orice copil sau persoana cu probleme, chiar daca n-au nici o legatura unele cu altele

insomniacul prezentat poate fi tratat cu:
-indiferentza
-rugaciune pt el
-lasat in pace sa faca toate tampeniile pe care le plasmuieshte, fara osanda, ca oricum ei sunt inofensivi si eventual ajutatzi material
-medicamentele nu trebuie doar sa adoarma criza, ele trebuie sa te si puna pe picioare si sa ajungi si sa rezishti si sa nu le mai foloseshti
-intzelegere si discutzie si acceptarea ca este o persoana ca si noi ceilaltzi dar cu manifestari mai scoase in evidentza
-poate ca este si posedata sau doar i se da tarcoale de necuratzii pierzatori si nu face fatza situatziei, din rushine sau teama. Unii chiar sunt bantuitzi, dar nu e vina lor ca li se pune pata pe ei la cel rau.
-dereglarile psihice sun reversibile in sensul ca insushi distrugerile neuronale sunt reversibile chiar daca stiintza nu admite aceste lucruri.
-nu este vorba de energii ca ajungi sa nu le mai controlezi, ca in cazul orientalilor, ci este tocmai reversul, ca tot facand chestii energetice, incercand sa-tzi mareshti fortza, dupa ce nu te mai antrenezi devi o leguma, asha au patzit totzi sportivii imediat cum s-au lasat de sport si competitzie...

-nu in ultimul rand, nu le datzi apa la moara si-i mangaiatzi intre coarne ca sunt schizofrenici sau bolnavi psihic deoarece sunt persoane umane, semni de-ai noshtir in primul rand si au si ei nevoie de mantuire respect si de Dumnezeu Iisus Hristos si de rugaciuni catre sfanta Maria exact ca si oricare dintre noi ceilaltzi.




Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.05.2007, 17:07:01
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de ancah
Nu pun la indoiala sinceritatea ta, dar se pare ca dai sfaturi fara sa stii despre ce e vorba.
:D :D anca draga, stii vorba aceea "rade ciob de oala sparta" ??... parca tu erai aceea care da sfaturi pe-aici din ceea ce a vazut la tv sau a mai citit prin nu-stiu-ce carti... eu cred ca ideea este nu sa dam sfaturi de bun simt, la modul general, ci sa dam un sfat ADEVARAT si FOLOSITOR. Eu chiar am vorbit din proprie experienta, si cred ca singura care a mai facut-o, pe topicul acesta, este ORY.
In primul rand, Mirela imi pare sincer rau pentru tine, ca ai avut experienta bolilor nervoase. Sigur, din aceasta perspectiva ai mult mai multa experienta decat mine, eu neavand deloc.
Dar stii, sunt boli si boli. Iar ceea ce am scris eu, poate fi folositor lui Nicole, sau poate sa nu-i fie, dar asta hotaraste ea, si nu noi ceilalti care ne dam cu parerea. Cartile mentionate sunt carti importante, pe care ti le recomand si tie: Jean Paul Larchet "Terapia bilolor spirituale" precum si "Ecumenismul", carte scrisa de un arhimandrit, regret dar imi scapa acum numele lui, dar il pot gasi la nevoie. Aceste carti si multe altele, coroborate cu cele scrise in biblie au darul sa intregeasca imaginea. Iar ceea ce am vazut la tv nu e decat dovada, ca cele citite sunt adevarate.
Dar nici toate acestea nu inlocuiesc munca unui duhovnic bun. Cum tanarul inca nu a fost la medic, cred ca doar se presupune a avea schizofrenie. Faptul ca tanarul aude un "duh" nu inseamna neaparat ca constientul lui a fost invadat de subconstient, ci e posibil ca chakrele lui sa fie deschise si comunicarea cu acea persoana se face intr-altfel decat la alti oameni. Este tipic pentru un membru New Age sa comunice non-verbal, sa simta ce scrie intr-o scrisoare ne deschisa si multe altele. Ca sa intelegi aceste lucruri ar trebui sa-ti intregesti lectura cu scrierile sfintilor Parinti, in care ne vorbesc de venirea antihristului, despre vremurile cele de pe urma. Iata deci, ca cele scrise de mine pot constitui un sfat adevarat si folositor.
Dar daca nu ai cunostinta despre aceste lucruri, atunci ti se vor parea povesti de adormit copii, fara insa ca ele sa fie.

In ceea ce o priveste pe ory[/b], a pus mult suflet in cele scrise, ca de obicei.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.05.2007, 18:02:07
Nicole_Agenna Nicole_Agenna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2007
Mesaje: 9
Implicit

Am citit ce s-a mai scris, m-am gandit .... am ezitat sa mai scriu ... am reflectat si la cele ce am mai spus despre el.Am primit un telefon de la familia lui: a plecat de acasa. Nu se stie nimic despre el de vreo saptamana.Se pare ca este la acea manastire din judetul Neamt, Petru-Voda.
Sunt de acord ca nu psihiatria ii poate /ne poate rezolva problemele.... insa nu prea cunosc remedii.Recunosc ca exista o problema, si sa stiti ca o recunoaste si el , dar nu cunosc antidotul .Pot fi indiferenta atunci cand il apuca logoreea si povesteste ciudatenii.Poate, nu-l pot intelege.Dar nu pot fi indiferenta atunci cand isi face rau , cand nu mananca si -l vad cat este de anemic si slabit, sau cand nu doarme.De altfel sunt mai multe lucruri (deloc inofensive ) pe care le face, dar despre care nu-mi permit sa vorbesc aici.si, de altfel ceea ce ne doare cel mai mult sunt ranile care nu se vad.
Asa ca ...cel mai bun lucru ce-mi ramane de facut este sa am credinta tare ca Dumneneu CARE ESTE IUBIRE isi va chema inapoi oaia ratacita.
Multumire voua si numai ganduri bune!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.05.2007, 03:26:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicole_Agenna
Asa ca ...cel mai bun lucru ce-mi ramane de facut este sa am credinta tare ca Dumneneu CARE ESTE IUBIRE isi va chema inapoi oaia ratacita.
Multumire voua si numai ganduri bune!
Da, Nicole, ai tras concluzia inteleapta : singura care poate vindeca cu adevarat este IUBIREA. Si spun asta tot din proprie experienta... pentru cine are urechi de auzit, sa auda !
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.06.2007, 18:25:12
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

DACA E BOTEZAT ORTODOX SA PARTICIPE LA SF. MASLURI 7 MACAR SI LA SF LITURGHII ,SA POSTEASCA FAMILIA PT EL SI EL DC POATE;DACA NU E BOTEZAT ORTODOX SA FIE DUS SPRE A FI BOTEZAT[SI LAMURIT CIT DE CIT PT A ALEGE AC OPTIUNE.Apoi poate beneficia si de rugaciunile de exorcizare.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.06.2007, 20:08:22
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Nu-s psihiatru deci nu stiu de ce medicamente are nevoie si nici daca ar avea nevoie.Poate e doar o faza prin care trebuie sa treaca,o suferinta purificatoare.Oricum,el trebuie tinut sub observatie tot timpul!!!Rugaciune din partea ta si a altora ar ajuta...In rest Dumnezeu stie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie de sprijin moral si spiritual...... patricia2006 Generalitati 12 08.09.2012 19:02:08