Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.01.2011, 14:53:17
larisa maria's Avatar
larisa maria larisa maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.08.2010
Locație: M-Ciuc, Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Post Aghiasma

Am si eu o intrebare: Aghiasma Mare (banuiesc ca este cea pe care o luam de la biserica) se ia doar saptamana asta? Si Aghiasma Mica (cea pe care o aduce preotul) tot anul?
__________________
Răbdare, răbdare, răbdare, răbdare, răbdare...! Și când simți că s-a gătat, iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare! Și iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare!...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.01.2011, 14:56:19
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit

AGHIAZMA MARE-timp de opt zile de la sfințire, în fiecare dimineață, pe nemâncate, credincioșii iau o gură din apa sfințită, închinându-se. Bunii creștini știu că este mare păcat să bei din aghiazma mare după ce ai mâncat, să o arunci sau să o verși. După data de 14 ianuarie, apa sfințită se păstrează la icoană, într-o sticluță curată, cu un fir de busuioc în ea.

Din ea vor mai gusta la sărbătorile mari, după spovedanie, și în zilele de post, pentru a-i întări în credință. Chiar și atunci când preotul oprește un credincios de la împărtășanie, acesta poate lua aghiazmă și anafură, dar întotdeauna în această ordine, pentru că aghiazma mare este mai puternică decât anafura.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.01.2011, 15:02:25
larisa maria's Avatar
larisa maria larisa maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.08.2010
Locație: M-Ciuc, Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Smile

Citat:
În prealabil postat de NECTARIE Vezi mesajul
AGHIAZMA MARE-timp de opt zile de la sfințire, în fiecare dimineață, pe nemâncate, credincioșii iau o gură din apa sfințită, închinându-se. Bunii creștini știu că este mare păcat să bei din aghiazma mare după ce ai mâncat, să o arunci sau să o verși. După data de 14 ianuarie, apa sfințită se păstrează la icoană, într-o sticluță curată, cu un fir de busuioc în ea.

Din ea vor mai gusta la sărbătorile mari, după spovedanie, și în zilele de post, pentru a-i întări în credință. Chiar și atunci când preotul oprește un credincios de la împărtășanie, acesta poate lua aghiazmă și anafură, dar întotdeauna în această ordine, pentru că aghiazma mare este mai puternică decât anafura.
Multumesc mult! Doamne ajuta
__________________
Răbdare, răbdare, răbdare, răbdare, răbdare...! Și când simți că s-a gătat, iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare! Și iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare!...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.01.2011, 17:32:00
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Zicea azi preotul la predică să luăm Aghiazmă Mare și în clipele în care suntem încercați.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.01.2011, 17:34:26
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Zicea azi preotul la predică să luăm Aghiazmă Mare și în clipele în care suntem încercați.
... daca avem binecuvantare!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.01.2011, 16:38:06
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Ionizarea prin cruce

Un articol intitulat "Ionizarea prin cruce?" de parintele Constantin Necula.
http://www.crestinortodox.ro/comunitate/blog.php?user=Dan&blogentry_id=3548
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.01.2011, 17:39:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Zicea azi preotul la predică să luăm Aghiazmă Mare și în clipele în care suntem încercați.
Eu sunt incercat zilnic, deci cum sa fac? :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.01.2011, 18:41:36
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu sunt incercat zilnic, deci cum sa fac? :)
Sa tii post si sa iei din cand in cand. Mie nu-mi place ideea ca se poate lua pana pe data de .... ca si cand dupa data respectiva nu se mai poate bea din ea. Pe de alta parte, se spune ca e de ajuns sa postesti in ziua de 5 ianuarie, ca sa poti lua aghiasma pana pe 14 ianuarie.

In trecut accentul cadea pe plangerea pacatelor, acum omul se opreste doar de la anumite mancaruri, fara a-si mai plange pacatele, se spovedeste si considera ca e vrednic de impartasire. Uitam ca in trecut oamenii se impartaseau si fara post si faceau acest lucru nu din nestiinta, ci din buna stiinta - accentul cadea pe lepadarea de pacate prin plangerea lor.

Cred ca asa ar trebui sa se intample si cu impartasirea cu Aghiasma - omul sa-si planga pacatele, sa simta ca s-a indepartat de Dumnezeu prin ele, sa-si doreasca unirea cu El si apoi sa ia Aghiasma. Poate asa nu am mai avea marturii de genul "am luat 7,5 litri de Aghiasma Mare, dar nu-mi ajung".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.01.2011, 18:46:08
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sa tii post si sa iei din cand in cand. Mie nu-mi place ideea ca se poate lua pana pe data de .... ca si cand dupa data respectiva nu se mai poate bea din ea. Pe de alta parte, se spune ca e de ajuns sa postesti in ziua de 5 ianuarie, ca sa poti lua aghiasma pana pe 14 ianuarie.
Si totusi eu stiu ca dupa aceasta data nu se mai poate lua aghiazma mare decat dupa spovedanie; se poate folosi in situatii delicate insa trebuie sa ai in prealabil binecuvantarea duhovnicului.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.01.2011, 18:55:35
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si totusi eu stiu ca dupa aceasta data nu se mai poate lua aghiazma mare decat dupa spovedanie; se poate folosi in situatii delicate insa trebuie sa ai in prealabil binecuvantarea duhovnicului.
din cate imi aduc aminte, agheazma mare nu se ia decat in loc de impartasanie, daca esti oprit, bineintelez in afara zilelor de Boboteaza.
sau in cazuri cu totul speciale, doa la indicatia duhovnicului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre aghiasma DanielaVoica Calugarul 23 16.01.2013 16:08:32
Experiment cu aghiasma mercinbogdan Intamplari adevarate 127 10.08.2012 00:00:00
AGHIASMA (Sfintirea apei) pui Preotul 23 22.01.2009 18:50:35