Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.01.2011, 08:20:11
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Probabil nu sunteți catolică de mult timp, ori nu sunteți o catolică chiar informată. Vă recomand lucrări teologice serioase (chiar catolice fiind) pentru a vă documenta în privința termenilor "Pontifex Maximus", "Vicarius Filii Dei", etc. Succes!
Pai recomandati-mi, ca pe net nu am gasit nimic, chiar din contra; dupa Wikipedia nu este nici o legatura intre ceea ce sustineti dumneavoastra si ceea ce inseamna de fapt Pontifex Maximus:
"Pontifex Maximus era conducătorul colegiului pontifilor (colegiu înființat de Numa, deschis plebeilor începând din anul 300 îen"

Pina nu-mi dati o sursa credibila pot sa inteleg ca aceasta e o alta forma vicleana prin care va atrageti adeptii.

"Vicarius Filii Dei" inseamna reprezentantul Fiului lui Dumnezeu. Iar sfintul parinte Papa asta este. La fel ca oricare alt preot, inclusiv preotul din parohia mea;
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.01.2011, 14:50:10
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Pai recomandati-mi, ca pe net nu am gasit nimic, chiar din contra; dupa Wikipedia nu este nici o legatura intre ceea ce sustineti dumneavoastra si ceea ce inseamna de fapt Pontifex Maximus:
"Pontifex Maximus era conducătorul colegiului pontifilor (colegiu înființat de Numa, deschis plebeilor începând din anul 300 îen"
Mă mir că nu ați găsit nimic altceva. De exemplu, la o simplă căutare chiar în Wikipedia găsiți:

"Papa Siriciu (NN n.320) a fost primul papă care a purtat și titltul de "Pontifex Maximus" împreună cu cel de Papă, Acest titlu a fost folosit apoi regulat de succesorii săi."
Dacă nu mă credeți pe mine, ori Wikipedia, puteți să-l întrebați pe preotul dvs.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
"Vicarius Filii Dei" inseamna reprezentantul Fiului lui Dumnezeu. Iar sfintul parinte Papa asta este. La fel ca oricare alt preot, inclusiv preotul din parohia mea;
Deci și această problemă a fost lămurită, este așa cum am zis... În cazul acesta, este rândul dvs. să vă explicați acuzația: "Aceaste nedreptati si minciuni pe care le spuneti despre catolici". Care "nedreptăți" și care "minciuni" dacă cele două probleme din postarea mea sunt reale? Ar fi cazul să ne controlăm afirmațiile și să nu aruncăm cu acuzații așa ușor...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.01.2011, 17:22:02
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Mă mir că nu ați găsit nimic altceva. De exemplu, la o simplă căutare chiar în Wikipedia găsiți:

"Papa Siriciu (NN n.320) a fost primul papă care a purtat și titltul de "Pontifex Maximus" împreună cu cel de Papă, Acest titlu a fost folosit apoi regulat de succesorii săi."
Dacă nu mă credeți pe mine, ori Wikipedia, puteți să-l întrebați pe preotul dvs.

Deci și această problemă a fost lămurită, este așa cum am zis... În cazul acesta, este rândul dvs. să vă explicați acuzația: "Aceaste nedreptati si minciuni pe care le spuneti despre catolici". Care "nedreptăți" și care "minciuni" dacă cele două probleme din postarea mea sunt reale? Ar fi cazul să ne controlăm afirmațiile și să nu aruncăm cu acuzații așa ușor...
Minciuna se referea la faptul ati sustinut ca in Biserca Catolica, Suveranul Pontif ar fi mijlocitor intre om si Dumnezeu. In Biserica Catolica singurul mijlocitor intre om si Dumnezeu e Isus Cristos. Pentru aceasta minciuna va accept scuzele, daca mi le cereti.

Deasemenea, abordare a lui "Ponifex Maximus" tendentioasa. Pontifex Maximus inseamna suveran pontif, adica cea mai mare treapta ierarhica in Biserica Catolica. Faceti-ma sa inteleg: de ce Pontifes Maximus (=Suveran Pontif) e rau, iar nimic (pentru ca cea mai mare treapta in biserica dumneavoastra e o mare necunoscuta) ar fi bine?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.01.2011, 17:59:53
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
pai la Ierusalim cand coboara Lumina nu aprinde doar lampile cu ulei de masline nici lampadarele cu 7 brate ci lumanari din ceara curata . Ceara este primita ca jertfa dar lumânările trebuie să fie din ceară curată de albine!
Această cerință nu este un "moft" al Bisericii, ci are o explicație mult mai profundă. Albina lucrătoare este una din insectele care nu se reproduc, continuitatea speciei fiind asigurată numai de matcă. Cu alte cuvinte, rămâne "pururea fecioară", iar ceara produsă de ea constituie materia cea mai curată, cea mai pură. În felul acesta aducem lui Dumnezeu un dar curat.
Frumos; nu m-am gandit niciodata la asta.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.01.2011, 18:25:16
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Minciuna se referea la faptul ati sustinut ca in Biserca Catolica, Suveranul Pontif ar fi mijlocitor intre om si Dumnezeu. In Biserica Catolica singurul mijlocitor intre om si Dumnezeu e Isus Cristos. Pentru aceasta minciuna va accept scuzele, daca mi le cereti.
Nici măcar n-am folosit cuvintele pe care mi le atribuiți. Dacă nu vă ajută memoria, vă reamintesc întreaga mea postare:

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Chestiunea e chiar mai delicată la dumneavoastră catolicii, decât la ortodocși. Căci aveți un Pontifex Maximus, deși Isus e Unicul Mare Făcător de Punți între Dumnezeu și oameni. Ba mai are și supranumele de Vicarius Filii Dei, deși nu există locțiitor al Fiului lui Dumnezeu (decât Spiritul Sfânt).
Îmi cer iertare pentru orice doriți, dar cuvintele acelea nu le-am folosit, aș uza chiar de o minciună dacă aș face ce-mi cereți.
Desigur, la modul declarativ, Biserica Catolică poate afirma că Isus Christos e Unicul Mijlocitor (și e adevărat), însă lucrul acesta trebuie și dovedit. Făcând uz de cele două prerogative, judecați și dvs. dacă mai poate fi Isus "Unic" Mijlocitor. Iar supranumele de "vicar" al lui Isus pe pământ, nu vă sugerează chiar nimic?

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Deasemenea, abordare a lui "Ponifex Maximus" tendentioasa. Pontifex Maximus inseamna suveran pontif, adica cea mai mare treapta ierarhica in Biserica Catolica. Faceti-ma sa inteleg: de ce Pontifes Maximus (=Suveran Pontif) e rau, iar nimic (pentru ca cea mai mare treapta in biserica dumneavoastra e o mare necunoscuta) ar fi bine?
N-am spus că e "rău", mă gândesc doar la Sf. apostol Petru (al cărui urmaș pe linie succesorală se consideră) și la umilința sa. El nu s-a considerat niciodată suveran "maxim", ori vicar al lui Cristos păscând oițele turmei Sale cu cârjă de aur bătută în nestemate.

Altceva nici nu mai vreau să comentez, cred că ne-am depărtat prea mult de topic (vă reamintesc: lumânările). Orice comentariu marginal îl voi considera spam.

Last edited by tricesimusquintus; 18.01.2011 at 18:27:34.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.01.2011, 20:32:27
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nici măcar n-am folosit cuvintele pe care mi le atribuiți. Dacă nu vă ajută memoria, vă reamintesc întreaga mea postare:

Chestiunea e chiar mai delicată la dumneavoastră catolicii, decât la ortodocși. Căci aveți un Pontifex Maximus, deși Isus e Unicul Mare Făcător de Punți între Dumnezeu și oameni. Ba mai are și supranumele de Vicarius Filii Dei, deși nu există locțiitor al Fiului lui Dumnezeu

Desigur, la modul declarativ, Biserica Catolică poate afirma că Isus Christos e Unicul Mijlocitor (și e adevărat), însă lucrul acesta trebuie și dovedit. Făcând uz de cele două prerogative, judecați și dvs. dacă mai poate fi Isus "Unic" Mijlocitor. Iar supranumele de "vicar" al lui Isus pe pământ, nu vă sugerează chiar nimic?

N-am spus că e "rău", mă gândesc doar la Sf. apostol Petru (al cărui urmaș pe linie succesorală se consideră) și la umilința sa. El nu s-a considerat niciodată suveran "maxim", ori vicar al lui Cristos păscând oițele turmei Sale cu cârjă de aur bătută în nestemate.
Orice comentariu marginal îl voi considera spam.
Ar fi cazul sa nu considerati spam aces mesaj, pentru ca dumneavoastra v-ati abatut de la topic, nu eu, ironizind (ca sa nu spun mintind) Biserica Catolica.As vrea si-mi tilcuiti urmatoarea fraza, spusa de dumneavoastra:" Căci aveți un Pontifex Maximus, deși Isus e Unicul Mare Făcător de Punți între Dumnezeu și oameni." Eu din asta inteleg ca sugerati: desi unicul mijlocitor (sau facator de punti) intre Dumnezeu si oameni e Isus Cristos, catolicii l-au mai adaugat pe Pontifus Maximus.

Referitor la vicaius Filii Dei, care inseamna vicarul Fiului lui Dumnezeu, da, acest atribut il are sfintul parinte papa si orice preot: ei fac (sau ar trebui sa faca) exact ceea ce a facut Isus: se jertfesc pentru ceilalti (exact ca Isus), iarta pacatele (exact ca Isus), transforma piinea st vinul in Trupul si Singele Domnului (exact ca Isus). Da, Isus a lasat niste pastori ai turmei si acestia sint preotii.

Citat:
Altceva nici nu mai vreau să comentez, cred că ne-am depărtat prea mult de topic
(vă reamintesc: lumânările). Orice comentariu marginal îl voi considera spam.
Subiectul topicului este sfintirea obiectelor. Nu mi-ati spus de ce nu tamiiati altarul si de ce nu sfintit altarul si candelele, cu toate ca v-am dat versete care arata aceste practici, in Vechiul Testament. V-ati cramponat in cuvintul "luminare". Iata si luminarea pe care o tot cautati (1Macabei4.50)
"Și au tămâiat pe jertfelnic și au aprins lumânările cele de pe sfeșnic și luminau în templul Domnului."
Acelasi lucru il fac si preotii. Sfintesc altarul si toate obiectele care se afla pe el, inclusiv luminarile.
Mi-ati spus ca ma cramponez in Vechiu Testament. Iata si din Noul Testament(Apocalipsa 8.3-4):
3. Și a venit un alt înger și a stat la altar, având cădelniță de aur, și i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu rugăciunile tuturor sfinților, pe altarul de aur dinaintea tronului.
4. Și fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinților.

Concluzie: nu sfintiti altarul, nu sfintiti candele, nu aprindeti luminari pe altar (despre care se scrie in Vechiul Testament), nu tamiiati altarul (despre care se scrie in Noul Testament). Mi-e clar; si la acest subiect imi aratati cit de multi "respectati" Biblia.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.01.2011, 21:46:20
anatolie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ereticilor nu mai intrati aici pentru a provoca tulburare!!!
Dupa caderea lui Adam si a Evei natura si lucrurile pamantesti s-au dat la stricaciune/ s-au spurcat, intelegeti exprimarea va rog si daca nu va convine exprimarea nu comentati,. Din aceasta cauza trebuie sfintite. Dar voi sectarilor sa va intreb acum ceva si sa raspundeti. Chiar credeti ca sunteti Dreapta Credinta?
Voi ati aparut ca ciupercile dupa ploaie si mai tulburati lumea. Ati ajuns voi sa talcuiti Sfintele Scripturi care nici Sfintii PARINTI nu au facut-o si voi va bagati care mai de care la talcuit?
La voi este un haos! Fiecare talcuieste dupa cum vrea.
Biblia a fost talcuita doar de Sfantul Ioan Gura de Aur.
Dar problema e urmatoarea. Voi v-ati rupt de la Calea Cea Dreapta si acum sunteti mari predicatori. Vedetiva de treaba mai... Ia ziceti-mi voi mie cati predicatori ca voi au reusit sa il invinga pe parintele Cleopa. A dat replica la orice. Cand parintele ii intreba despre ereziile voastre predicatorii vostri ramanea blocati. Nu stiau ce sa zica.
Voi ati aparut asa prin anii 1850 - 1900 si incepeti sa afirmati cate si mai cate. Si pe langa tu , cel care te-ai bagat in discutie, esti si adventist. Secta asta pe langa ereziile elementare sectelor are cateva care deja tin de bun simt si care nu cinstesc Invierea. Stiti voi la ce ma refer. Si daca nu stitima refer la serbarea Sambetei. Domnul nostru Iisus Hristos a inviat Duminica. Asta ce faceti voi se numeste nerespectarea invierii. Daca sfintii din vremea aceea au zis ca trebuie tinuta Duminica asa trebuie ca stiau ce vorbesc, nu ca dupa 1900 de ani dupa EVENIMENT sa apara si sectele voastre care altereaza credinta!
Fie ca Domnul Dumnezeu sa lumineze mintile celor rataciti
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.01.2011, 08:01:13
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Ar fi cazul sa nu considerati spam aces mesaj, pentru ca dumneavoastra v-ati abatut de la topic, nu eu, ironizind (ca sa nu spun mintind) Biserica Catolica.As vrea si-mi tilcuiti urmatoarea fraza, spusa de dumneavoastra:" Căci aveți un Pontifex Maximus, deși Isus e Unicul Mare Făcător de Punți între Dumnezeu și oameni." Eu din asta inteleg ca sugerati: desi unicul mijlocitor (sau facator de punti) intre Dumnezeu si oameni e Isus Cristos, catolicii l-au mai adaugat pe Pontifus Maximus.

Referitor la vicaius Filii Dei, care inseamna vicarul Fiului lui Dumnezeu, da, acest atribut il are sfintul parinte papa si orice preot: ei fac (sau ar trebui sa faca) exact ceea ce a facut Isus: se jertfesc pentru ceilalti (exact ca Isus), iarta pacatele (exact ca Isus), transforma piinea st vinul in Trupul si Singele Domnului (exact ca Isus). Da, Isus a lasat niste pastori ai turmei si acestia sint preotii.




Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Subiectul topicului este sfintirea obiectelor. Nu mi-ati spus de ce nu tamiiati altarul si de ce nu sfintit altarul si candelele
Pentru simplul fapt că în dispensațiunea creștină nu mai există tămâie, altar, candele. Hristos a devenit și Jertfă și Altar, Hristos este Lumina Lumii; Duhul Sfânt și Cuvântul este Candelă șu Lumină pe cărarea noastră, iar tămâia este "rugăciunile sfinților" (Apoc.5,8)

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
cu toate ca v-am dat versete care arata aceste practici, in Vechiul Testament.
Ați omis să-mi dați în Noul Testament al Domnului Isus Cristos, cel care descrie practica creștină.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
V-ati cramponat in cuvintul "luminare". Iata si luminarea pe care o tot cautati (1Macabei4.50)
"Și au tămâiat pe jertfelnic și au aprins lumânările cele de pe sfeșnic și luminau în templul Domnului."
Nu vă mai necăjesc cu faptul că 1 Macabei e carte necanonică și trec direct la subiect. "Lumânările" de care scrie acolo sunt de fapt λύχνους, adică lămpi.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Mi-ati spus ca ma cramponez in Vechiu Testament. Iata si din Noul Testament(Apocalipsa 8.3-4):
3. Și a venit un alt înger și a stat la altar, având cădelniță de aur, și i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu rugăciunile tuturor sfinților, pe altarul de aur dinaintea tronului.
4. Și fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinților.
inexistentele lumânări, cădelnițele și tămâia din text se referă la niște elemente simbolice care nici măcar nu sunt într-o biserică creștină, ci în Templul Ceresc. Tot Apocalipsa explică acele elemente și ce semnifică ele.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Concluzie: nu sfintiti altarul, nu sfintiti candele, nu aprindeti luminari pe altar (despre care se scrie in Vechiul Testament), nu tamiiati altarul (despre care se scrie in Noul Testament). Mi-e clar; si la acest subiect imi aratati cit de multi "respectati" Biblia.
Deplasata concluzie la care ați ajuns demonstrează cât de puțin cunoașteți din Noul Legământ statornicit de Domnul Cristos - legământ în care nu mai există ceremoniale legate de altare, foc, sânge, animale junghiate și cohorte de preoți și leviți.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.01.2011, 08:03:02
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anatolie Vezi mesajul
ereticilor nu mai intrati aici
Preasfântule Anatolie, mai degrabă cred că dumneata te-ai rătăcit pe-aici pe secțiunea "Secte și culte".
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.01.2011, 08:12:18
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

tricesimusquintus asa jignesti oamenii ortodocsii pe un forum ortodox si speri ca nu vei fi banat? Uita-te la traducerea la Isaia cap 66 sa vezi cat de proasta si mincinoasa este cea protestanta in legatura cu acest subiect!3. Cine injunghie un bou ca jertfa nu este mai bun decat cel ce ucide un om; cine jertfeste un miel este ca cel ce ar rupe gatul unui caine; cine aduce un dar de mancare este ca cel ce ar varsa sange de porc; cine arde tamaie este ca cel ce s-ar inchina la idoli; toti acestia isi aleg caile lor, si sufletul lor gaseste placere in uraciunile lor.
Deci inteleg ca cine ucide un bou e la fel ca cine ucide un om? Sau cine tamaiaza ca se inchina idolilor? Dar tu scri: Pentru simplul fapt că în dispensațiunea creștină nu mai există tămâie, altar, candele. Hristos a devenit și Jertfă și Altar, Hristos este Lumina Lumii; Duhul Sfânt și Cuvântul este Candelă șu Lumină pe cărarea noastră, iar tămâia este "rugăciunile sfinților" (Apoc.5,8)
Deci si cei din vechime tamaiau aiurea? Se inchinau la idoli?Traducerea corecta este cu totul alta si schimba semnificatia:3. Cel ce junghie un bou si in acelasi timp omoara un om, cel ce jertfeste o oaie si in acelasi timp rupe gatul unui caine, cel ce aduce prinos si in acelasi timp aduce sange de porc, cel ce aduce jertfa de tamaie si in acelasi timp se inchina la idoli, - toti acestia si-au ales cai nelegiuite si in uraciunile lor traieste sufletul lor.
De aceea sunteti niste lucratori ai satanei ca schimbati sensul traduceti gresit sunteti obraznici etc etc!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintirea icoanei costel Generalitati 8 25.01.2012 12:11:34
Sfintirea icoanelor georgeval Generalitati 7 20.05.2011 17:58:46
sfintirea cruciulitelor Ioana-Andreea Generalitati 47 17.02.2011 20:03:46
VINZAREA obiectelor de cult cristiboss56 Reguli in Biserica 33 24.08.2010 19:01:45
Targul Obiectelor Bisericesti ( TOB) MadalinaM Generalitati 3 09.06.2009 20:16:16