Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.09.2013, 17:49:15
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit O părere

Îmi exprim și eu o scurtă opinie asupra acestui subiect, ca persoană care a frecventat în trecut un psiholog: cred că psihologia este utilă, iar opțiunea de a ignora foloasele ei prin justificarea că Biserica este suficientă pentru rezolvarea oricărei probleme este o expresie a mândriei noastre de a apela direct la Dumnezeu, nu și la mijloacele de vindecare pe care El le-a lăsat la îndemâna noastră.
Desigur, nu aș fi ajuns la linia de plutire dacă nu aș fi urmat și drumul Bisericii, deci recomand atât Biserica (în primul rând) cât și psihologia - pentru ajutorul/ vindecarea diverselor boli.
Eu am avut șansa să ajung la o doamnă psiholog care era creștină ortodoxă practicantă. A însemnat foarte mult penturu mine într-o perioadă (2002 - 2005), însă cu regret observ că în "zilele noastre" nu mai avem o relație la fel de bună (când ne vedem din când în când), căci pare să păstreze în memorie imaginea mea de atunci, neluând în seamă schimbările din ultimii ani...
Desigur, un psiholog nu este perfect, singur Domnul este, dar mersul la psiholog este adesea benefic.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.09.2013, 18:12:54
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
1. Cunoasterea de sine in psihologie cultiva mandria...

2. E greu sa construim daca temelia nu e Hristos. De fapt, Hristos este Cel care intervine in viata noastra si ne ajuta sa facem voia Sa. Nici preotul nu poate face singur nimic, ci doar sa ceara ajutor pentru a ne povatui corect si sa se roage pentru noi.

6. Intr-o epoca in care se tinde spre o lume fara Dumnezeu, mantuirea este lasata de obicei in grija preotilor.

7. Psihologia nu opereaza cu notiunea de pacat. Asertivitatea, empatia si alte concepte de acest fel dirijeaza relatiile interumane astfel incat porunca evanghelica a iubirii aproapelui sa fie partial indeplinita, dar fara implicarea lui Dumnezeu.

8. Psihologia ar putea fi slujitoarea Bisericii daca ar fi fundamentata pe baze crestine si ar dispune de personal crestin si de concepte si practici crestine.
1. Ai vrea, te rog, să susții afirmația? Adu, te rog, unul-două argumente. (Fără argumentare e vorbă-n vânt și, mă tem, chiar calomnie gratuită.)

2. Parțial de acord. (Preotul are o putere mult mai mare.)

6. Nu reușesc să înțeleg bine, sorry... Oare nu preoții (păstorii) se îngrijesc, în primul rând, de mântuirea credincioșilor? Cu atât mai mult cu cât lumea e tot mai depărtată de Dumnezeu: cine să aibă această sfântă slujire dacă nu, mai întâi, preoții lui Hristos?

7. Păcatul nu este, într-adevăr, un concept psihologic. Ci unul duhovnicesc.
Termenul are sens doar în cadrul relației dintre om și Dumnezeu.
Or, această relație nu face parte din domeniul de studiu expres al psihologiei (care e mult mai modest), ci din aria, evident, a Teologiei și a Bisericii.

În ce privește porunca iubirii aproapelui, majoritatea școlilor și curentelor psihologice NU o încalcă ci, dimpotrivă, o cultivă. Fie și indirect.
Cugetă, de voiești, la consilierea cuplurilor care nu se înțeleg și vor să divorțeze; la psihoterapia tulburărilor de caracter care implică numerose acte antisociale; la sprijinirea dezvoltării morale; la cultivarea ascultării active ca abilitate a oricărui om; la asertivitate și empatie (contra agresivității și indiferenței față de aproapele); la psihologia organizațională care intervine când apar conflicte insolvabile între membrii unei comunități constituite în jurul activității numite muncă; la consilierul școlar care are de luptat cu nenumărate acte antisociale; la consilierul din tribunale care îi ferește pe minori să devină victimele unor părinți evident iubitori de ei înșiși iar nu de copil; la umanizarea actului medical (adeseori rece și inuman, de-a dreptul sadic - iar aici intervine psihologia medicală) și la multe altele....
Spui, însă, că "fără implicarea lui Dumnezeu". E discutabil... Depinde de la om la om, de la situație la situație. Un lucru e cert: psihologul nu are ca scop expres și imediat îmbunătățirea relației omului cu Dumnezeu (acest scop ține de duhovnicie, de Teologie și Biserică) și nu solicită explicit implicarea Duhului Sfânt în relația terapeutică. Nu o solicită în prezența clientului (dar o poate face în taină), excepție făcînd, poate, domeniul psihoterapiei ortodoxe.

Când spunem "fără implicarea lui Dumnezeu" - oare sugerăm că psihologul Îl alungă pe Dumnezeu din viața clientului? Dacă facem această afirmație gravă, cred că păcătuim prin minciună.
Atenție! Ca și șoferitul, ca și brutăritul, ca și domeniul poștei și telecomunicațiilor, ca orice alt domeniu care se circumscrie unei bresle și unei meserii, psihologia este în mare parte o știință cu un conținut neutral față de polemicile care se țin lanț în jurul credinței. Nu este interesată să participe la dezbateri de genul acelora pe care le poartă credincioșii din diverse confesiuni. Nici nu slujește preoțește. Nu e treaba psihologului. Precum nici a șoferului nu este, nici a brutarului, nici a poștașului ori telefonistei, nici a coafezei, nici a constructorului de case, nici a contabilului, nici a ministrului comerțului, nici a pictorului și nici a zugravului. Și pentru aceasta noi le reproșăm lor că "lucrează fără Dumnezeu"? Depreciem toate domeniile de activități omenești în care nu se invocă încontinuu Duhul Sfânt?
Cum vine asta?

Apoi, să îl luăm ca exemplu pe Sfântul Luca al Crimeii: neurochirurg, nu făcea nici o operație fără icoana Maicii Domnului în sala de operații. Om evlavios, cunoaștem viața lui. Dar ce făcea în timpul serviciului? Opera pe cap cu... rugăciunea? Făcea trepanații și elimina tumori cu ...Duhul Sfânt?
Oare nu, mai degrabă, își vedea omul de treaba lui, în baza cunoștințelor medicale din domeniul său, avînd totodată credința că Domnul îl va ajuta, după Voia Lui cea milostivă?
La fel și psihologul: își face treaba lui, în baza cunoștințelor despre mintea omenească, sperînd că roadele muncii sale vor fi pozitive: dezvoltarea stihiilor sufletești, personalitate sănătoasă și creativă (capabilă de a rezolva probleme, atât cât e omenește cu putință), relații interumane de apropiere și constructive etc. etc. etc.

8. Același patern de gândire: șoferia ar putea fi slujitoarea Bisericii dacă ar dispune de personal creștin și dacă ar fi fundamentată biblic etc.... Hai, Antonia, că devenim comici!...

În realitate, tot ceea ce concură la atingerea obiectivelor Bisericii, direct sau indirect, este /devine un slujitor al Bisericii.
Dacă punem pe Hristos în centrul vieții noastre și în centrul lumii, atunci putem găsi cum până și dracii ar putea să fie, în felul lor nenorocit, slujitori ai Bisericii. O spun adeseori Părinții, arătînd cum întoarce omul credincios, prin Pronia Domnului, răul în bine, spre mântuire și spre slava lui Dumnezeu.

Dar dacă nu punem în centrul vieții noastre pe Hristos, dacă universul nu este în inima și cugetarea noastră Hristocentric - atunci vom găsi mereu că X sau Y sau Z nu slujesc Bisericii. Dar noi slujim, desigur....
Așa pățim când Domnul nu ne-a lăsat duhul de pocăință (pesemne din pricina mândriei și păcatelor noastre strigătoare la cer): vedem răsturnat o mulțime de lucruri și nu mai găsim pe nimeni vrednic să slujească Bisericii, exceptînd propria persoană și alți câțiva "aleși"...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.09.2013, 18:25:07
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
însă cu regret observ că în "zilele noastre" nu mai avem o relație la fel de bună (când ne vedem din când în când), căci pare să păstreze în memorie imaginea mea de atunci, neluând în seamă schimbările din ultimii ani...
Desigur, un psiholog nu este perfect
.....:)
Și ar fi perfect dacă ai avea iarăși o relație bună.....:)

Permite-mi o sugestie: discută deschis, cu prima ocazie, ca prioritate TOCMAI această percepție a ta.

În Biserică avem multe povestiri/mărturisiri despre fii duhovnicești care ajungeau, din varii motive, să înceapă să se îndoiască de duhovnic, să li se pară ba una ba alta, să își facă diverse gânduri etc. etc.
Problema dispărea când ucenicul se spovedea, mărturisea deschis ce e în sufletul lui. Probabil ai citit.

Emit ipoteza că ar putea să fie ceva asemănător. Mai bine discuți deschis problema, decât să ruminezi și să fantazezi/proiectezi....:)
Scuze dacă n-am nimerit-o! Memoria mi-a adus la cunoștință că acest tip de situație e un fapt des întâlnit în consiliere și psihoterapie. Face parte din dinamica relației terapeutice și trebuie abordat explicit, deschis, onest, ca pe o problemă de prioritate maximală. Ori de câte ori apare.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.09.2013, 18:36:16
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
...sexualitatea nu face parte, oare, din sfera relațiilor dintre oameni? (în propoziția ta le-ai pus separat, distinct)
Sexualitatea este în afara relațiilor interumane???
(În cazul ăsta te referi probabil la sexul cu animale, la masturbație, la vibrator... Păcat! Dumnezeu a lăsat ca oamenii să se împerecheze cu oameni, mai exact bărbatul cu femeia, în cadrul relațiilor interpersonale bazate pe afecțiune reciprocă, pe iubire.)
-ideea este ca multi sexologi sau psihologi pe probleme sexuale se bazeaza pe teoriile/studiile lui Kinsey .

http://carteromaneasca.wordpress.com...a-homosexuala/

"Alfred Kinsey, finantat de prestigioasa Fundatie Rockefeller(deci de masonerie), a fost unul dintre cei mai activi si influenti promotori ai „emanciparii sexuale”. Decadenta morala la care suntem martori azi se datoreaza, in mare parte, si lui, si ideologiei careia i-a dat nastere. Supranumit “Freud al Americii”, Kinsey a deschis, prin raportul sau publicat în 1948, calea spre “revolutia sexuala” care avea sa se petreaca în anii ’60, vorbind deschis (și “argumentat” cu rezultatele interviurilor sale cu sute de subiecți) despre masturbare, sex premarital, relații extraconjugale, homosexualitate, pozitii si relatii nefiresti.Kinsey afirma că 98% dintre bărbați și aproximativ jumătate dintre femei aveau relații sexuale premaritale, că 95% dintre americani erau potențiali infractori sexuali și că cel puțin 10% dintre bărbați erau homosexuali. Și, deși nimeni nu observase că 317 bebeluși și copii fuseseră “testați” de către Kinsey pentru obținerea datelor sexuale la copii, educatorii preluau concluziile acestuia – anume că copiii au un instinct sexual încă de la naștere, deci educația sexuală în școli (în stilul lui Kinsey) ar trebui să fie obligatorie.

Întrebarea pe care ar trebui să ne-o punem este: Cum a obținut Kinsey statisticile privind sexualitatea infantilă, date care aveau să transforme școlile, instanțele, presa și dormitorul? Mai pe scurt, echipa lui Kinsey a participat la abuzarea sexuală a celor 317 bebeluși și copii"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.09.2013, 18:42:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
7. Păcatul nu este, într-adevăr, un concept psihologic. Ci unul duhovnicesc.
Termenul are sens doar în cadrul relației dintre om și Dumnezeu.
Or, această relație nu face parte din domeniul de studiu expres al psihologiei (care e mult mai modest), ci din aria, evident, a Teologiei și a Bisericii.

În ce privește porunca iubirii aproapelui, majoritatea școlilor și curentelor psihologice NU o încalcă ci, dimpotrivă, o cultivă. Fie și indirect.
Cugetă, de voiești, la consilierea cuplurilor care nu se înțeleg și vor să divorțeze; la psihoterapia tulburărilor de caracter care implică numerose acte antisociale; la sprijinirea dezvoltării morale; la cultivarea ascultării active ca abilitate a oricărui om; la asertivitate și empatie (contra agresivității și indiferenței față de aproapele); la psihologia organizațională care intervine când apar conflicte insolvabile între membrii unei comunități constituite în jurul activității numite muncă; la consilierul școlar care are de luptat cu nenumărate acte antisociale; la consilierul din tribunale care îi ferește pe minori să devină victimele unor părinți evident iubitori de ei înșiși iar nu de copil; la umanizarea actului medical (adeseori rece și inuman, de-a dreptul sadic - iar aici intervine psihologia medicală) și la multe altele....
Desigur, daca vrea, omul sfinteste locul in majoritatea profesiilor.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.09.2013, 22:12:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar tot de psihologie tine si:

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...-dezinformare/

Daca anumite tehnici de manipulare sunt folosite la nivel colectiv, de ce n-ar putea fi folosite si la nivel individual? Macar selectiv... Si atunci...

Una e sa vorbim despre Sfantul Luca al Crimeii si alta e sa vorbim despre terapia Bowen, o terapie de manipulare corporala. Pai, daca e manipulare, chiar ca e manipulare si pacientul e la dispozitia manipulatorului in ambele cazuri si la psiholog si la terapia Bowen.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=8836&page=100

E interesanta si pagina urmatoare:

http://www.damaideparte.ro/index.php...ntrastului/58/

In Ortodoxie, lucrurile sunt un pic mai clare. Da e da, si nu e nu. Ori cu Dumnezeu, ori cu satana. Cu amandoi nu se poate. Dumnezeu ii ingaduie satanei sa ne ispiteasca, dar noi trebuie sa-l respingem daca vrem un colt de rai.

Last edited by antoniap; 02.09.2013 at 22:37:20.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.09.2013, 23:47:41
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Maica Siluana si duhovnicul meu mi-au recomandat cartile deci mai gandeste-te un pic
Dacă recomandă cărți sectare înseamnă că sunt ecumeniști amândoi.

Labirintul Codependenței îl are drept autor principal pe Frank Minirth, sectar american. Mare pretenar cu James Dobson, un alt sectar american "celebru". Cartea este scrisă de încă doi americani, sectari și ei.
Plecarea de acasă. Cum să te eliberezi de trecut, autor David P. Celani, sectar american din Vermont.

Concluzia - reclamă mascată la cărți de psihologie sectară.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.09.2013, 01:36:34
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe mine m-ar interesa,daca se poate,sa spui ceva Ioane despre relatia preot-psiholog in cazul unui pacient cu tulburari severe,chiar extreme.In general lumea medicala este putin dispusa la diagnostice biblice de tipul demonizarii si m-ar interesa cum vezi tu colaborarea intre cei doi in situatii dificile.Pot lucra simultan sau este fiecare cu partea lui in continuarea celuilalt si daca pot lucra impreuna cum ar arata o astfel de colaborare,caror reguli se supune.Si care este situatia la ora actuala,in lumea medicala romaneasca,daca stii cumva,pe astfel de subiecte.In cazul unor manifestari grave psihologul,deotologic vorbind,trebuie sa recomande un psihiatru obligatoriu,sau un medic,sau poate recomanda simultan o indrumare spre partea spirituala?Ma gandesc ca nu orice pacient ar fi de acord.Mi-se pare cumva un raport dificil datorita,in zilele noastre,unei separatii aproape nete intre credinta si stiinta.Multumesc pt clarificari! :)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.09.2013, 02:41:08
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Ai ridicat ștacheta foarte sus!...:)
Eu, unul, îți mulțumesc, Pelerinule pentru tema propusă (de fapt îmi pare un mănunchi de teme).
Acum nu știu dacă găsesc cel mai bun mod de editare a răspunsului, ținînd cont atât de limitele mele cât și de cunoștințele, sentimentele, atitudinile etc. multora dintre confrații mei forumiști...
Mă tem să nu răsară iarăși un tsunami... Mult m-ar necăji și cred că ar face rău tuturor.

Poate că întrebarea asta era bine să vină mai încolo, peste o vreme, cu nădejdea că între timp se vor mai limpezi apele distincțiilor și raporturilor dintre Biserică și Psihologie. În mintea noastră să se limpezească, vreau să zic, a celor care dezbatem chestiunea.

Dar dacă, prin Voia Domnului, a picat acum întrebarea, ce pot să fac: îmi iau inima în dinți și formulez un răspuns, fie și provizoriu; că nu știu dacă mai apuc fericirea unei ape cu totul limpezi...:)

Să începem cu .. sfârșitul (întrebărilor tale):
In cazul unor manifestari grave psihologul, deontologic vorbind, trebuie sa recomande un psihiatru obligatoriu, sau un medic sau poate recomanda simultan o indrumare spre partea spirituala? Ma gandesc ca nu orice pacient ar fi de acord. Mi se pare cumva un raport dificil datorita, in zilele noastre, unei separatii aproape nete intre credinta si stiinta.

Atunci când intensitatea tulburărilor psihice este extremă (de pildă când o persoană trece printr-un episod psihotic - cu delir, halucinații și multe alte dereglări în toată viața psiho-comportamentală), psihologul nu poate lucra.
Travaliul muncii de consiliere/psihoterapie necesită o minimă luciditate, o minimă capacitate de a avea priză la realitate, un minim de funcționalitate a conștiinței. Or, când un om se află în delir, toate funcțiile conștiinței (de cunoaștere, volitivă etc.) sunt perturbate și persoana în cauză pur și simplu nu poate participa la o relație de comunicare coerentă sau, dacă o face (cu ajutorul unui psi, care poate să înțeleagă "limbajul" manifestărilor simptomatice) îi lipsesc resursele pentru a construi o alternativă de conduită internă și comportamentală.
Aici indicația terapeutică este abordare psihiatrică în urgență.
Uriașul progres al psihofarmacoterapiei face posibil astăzi ca, în numai câteva zile, un om care (când luăm primul contact la camera de gardă) pare scos pentru totdeauna din țâțânile lui omenești, să redevină cât de cât lucid, să comunice, să își mărturisească problemele, convingerile, sentimentele etc. Desigur, o face în felul lui, ținînd cont de complexitatea și adâncimea tulburării, de patternurile lui de procesare a informațiilor din sistemul psi, de caracteristicile de personalitate din sfera afectivității și voinței etc. Decisive sunt, uneori, și ancorele culturale din familia/grupul/societatea/poporul din care provine.
Abia după ce pacientul și-a recăpătat o funcționalitate rezonabilă a vieții psihice conștiente, putem pune problema unei relații cu un psihoterapeut.

În concluzie (la prima ta întrebare): este obligatoriu ca psihologul să facă tot ce e posibil ca, atunci când clientul prezintă semnele unei boli mintale propriuzise aflate în stare să-i spunem "acută", acesta să ajungă cât mai repede în cabinetul unui psihiatru sau la camera de gardă a unui spital.
Dincolo de argumentul privind capacitatea de comunicare cu efect terapeutic, aș mai adăuga acum încă două rațiuni ale îndrumării clientului către serviciile psihiatrice:
În primul rând, pierzîndu-și capacitatea de autoreglare a comportamentului și funcțiile conștiinței, orice om devine un pericol pentru viața lui și a semenilor (suicid, automutilări, mutilări, crimă și alte nenorociri, cu impact nu doar asupra corpului dar și asupra vieții sufletești).
Apoi deoarece, așa cum arată studiile din domeniul psihiatriei, tulburările majore ale psihicului sunt însoțite de dereglări în planul biochimiei creierului. Or, restabilirea echilibrului biochimic al creierului (mă refer aici și la hipotalamus precum și la alte formațiuni care nu fac parte propriuzis din alcătuirea scoarței cerebrale) se realizează astăzi, cu destul succes, prin administrarea medicației psihotrope (neuroleptice, în special, pentru afecțiuni foarte serioase). Psihologul nu prescrie tratament medicamentos, aceasta fiind sarcina medicului psihiatru.

Last edited by cezar_ioan; 03.09.2013 at 04:49:48.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.09.2013, 02:56:16
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Înainte de a continua răspunsul, rog pe forumiștii care activează în domeniul psi (fie ca psihologi fie ca psihiatri) să arunce o privire critică peste textul meu și să ofere un feedback. Pentru evaluarea acurateții mesajului și pentru îmbogățirea cu varii completări.

Dacă aveți rezerve, dragi colegi, vă propun să acordați puțină atenție motivației mele pentru acest topic: suntem datori către oamenii din jurul nostru, din această Românie mult prea batjocorită și mințită, să oferim o minimă informare corectă privind serviciile psi.
Faptul că sunt atâtea prejudecăți și distorsiuni și că se petrec atâtea necazuri (individuale, în familie, în școli, la locul de muncă etc.) de care noi ne lovim, atât ca slujitori în domeniul psi cât și ca oameni printre alți oameni, cred că ține și de modul în care noi oferim date corecte și utile semenilor noștri nespecialiști în domeniul serviciilor Psi.
Avem prilejul să furnizăm date pertinente în dezbateri publice, cum e aceasta, aici.
Cred că nu putem să așteptăm ca oamenii să se raporteze corect și eficient la noi, dacă rămânem mereu învăluiți într-un nor gros de ceață și mister... În definitiv, nu avem nimic de ascuns.
Dacă noi nu oferim ceea ce avem de oferit pentru o reprezentare corectă și cât mai bogată a domeniilor psi, o vor face alții în locul nostru - dar nu toți sunt binevoitori, nu toți sunt onești, nu toți dețin competențe reale.
Doar vedem zilnic ce bâlci și ce dezinformare se practică în media! Ne mai mirăm că oamenii spun vrute și nevrute despre psi? (De pildă că psihologia se ocupă cu sexualitatea sau că dezvoltă mândria!... că Psihologia e în conflict cu Biserica ori de-a dreptul paralelă... etc. etc.)
Vă rog, așadar, să vă alăturați pentru un dialog folositor tuturor!

Last edited by cezar_ioan; 03.09.2013 at 05:06:07.
Reply With Quote
Răspunde