Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.07.2015, 08:44:18
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Farmece s-au "ghinion" oare cum sa ii spun?

Am ajuns sa am aceste ganduri,cum sa fi bolnav sa nu mai poti,, la un pas de a ramane paralizat si sa nu ai nimic,sa te duci la urgenta si sa pleci cum ai venit,sa iti faci 3 rmn-uri si sa nu ti se gaseasca nimic,plus piedici sa pierzi acte,sa nu gasesti suma de bani care iti trebuie sa faci analize!Incep sa ma gandesc ca ar fi vorba de farmece....O Doamne....ce sa fac?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.07.2015, 09:05:50
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
ce sa fac?
Fă ce-a făcut și Patricia2006.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.07.2015, 09:57:01
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Daca se scrie farmece s-au ghinion atunci cu siguranta se scrie cea facut Patricia. Sau c-ea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.07.2015, 09:59:26
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Am ajuns sa am aceste ganduri,cum sa fi bolnav sa nu mai poti,, la un pas de a ramane paralizat si sa nu ai nimic,sa te duci la urgenta si sa pleci cum ai venit,sa iti faci 3 rmn-uri si sa nu ti se gaseasca nimic,plus piedici sa pierzi acte,sa nu gasesti suma de bani care iti trebuie sa faci analize!Incep sa ma gandesc ca ar fi vorba de farmece....O Doamne....ce sa fac?
A simplu. Sa te duci sa te spovedesti si sa tii canonul.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.07.2015, 11:41:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Sau c-ea.
Râu-le care ești rău!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.07.2015, 15:50:39
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Am ajuns sa am aceste ganduri,cum sa fi bolnav sa nu mai poti,, la un pas de a ramane paralizat si sa nu ai nimic,sa te duci la urgenta si sa pleci cum ai venit,sa iti faci 3 rmn-uri si sa nu ti se gaseasca nimic,plus piedici sa pierzi acte,sa nu gasesti suma de bani care iti trebuie sa faci analize!Incep sa ma gandesc ca ar fi vorba de farmece....O Doamne....ce sa fac?
Florentina2014, te rog, inainte de a asculta de mine sau de altii care iti vor da sfaturi si sugestii, te rog discuta cu duhovnicul tau, spune-i dumnelui ce te framanta, doar dumnealui te va povatui corect si vei stii ce ai de facut.

Incearca sa elimini orice gand negativ, orice gand ca ai sanatatea subreda, si nu alimenta ganduri precum ca ai avea farmece. Atunci cand ne plangem de ceea ce ne deranjeaza, ne canalizam energia asupra acelor lucruri negative. Adica udam buruienile si avem grija de ele, desi noi vrem flori in gradina noastra.
Ai credinta in Dumnezeu si nu da drepturi necuratului prin aceste ganduri. Doreste-ti nobletea duhovniceasca si dispretuieste-l pe diavol si toate telegramele lui viclene – gandurile – si nu incepe sa discuti cu el. Ca sa taiem legaturile cu diavolul si sa evitam ispitele ajuta mult sa taiem discutiile cu el. Ni se intampla ceva rau? Avem farmece? etc. Necuratu' ii baga omului ganduri ca se se ocupe numai cu ele si sa fie tulburat, incat sa nu poata lucra duhovniceste, si astfel il slabeste si il rascoleste.

Se spune ca farmecele au putere asupra noastra datorita pacatelor noastre. Pentru a birui aceste lucrari diavolesti si sa alungi orice spaima ca s-ar putea lega de tine incearca sa duci o viata crestineasca. Sa postesti luni, miercuri si vineri si in cele 4 posturi randuite de Biserica. Sa te spovedesti si impartasesti cat de des. Sa participi la Sf Liturghie in Duminici si Sarbatori si la Sf. Maslu. Mergi in pelerinaje la manastiri si participa la slujbele de acolo. Cheama preotul pt sfestania casei. Tamaiaza-ti casa saptamanal si stropeste cu Aghiazma. Rugaciune zilnica! Canonul de rugaciune dat de duhovnic ori de nu ai, Rugaciunea de dimineata, Paraclisul Maicii Domnului, Rugaciunea de seara. De esti mai ravnitoare citeste din Psaltire, Vietile Sfintilor, Sf Scriptura ori alte carti ortodoxe de suflet.
Sa ai nadejde, rabdare, ganduri bune si fapte bune. Dumnezeu nu ingaduie sa ni se intample nimic rau sau necurat atata timp cat urmam Calea Lui si Voia Lui, cand avem suflet curat si credinta neclintita. Daca se ingaduie, cu siguranta e cu un rost sau un folos, cu roade ce le vei culege mai tarziu urmand Calea cea Adevarata.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.07.2015, 16:31:37
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Duhovnicul are o rugaciune speciala, si prin el Hristos iti iarta pacatele.
Poti sa postesti tu cat vrei, poti sa tragi la acatiste pe zi cate doresti tu,
nu te-ai dus la spovedit , efectul e minim.
Cand iti pune preotul epitrahilul pe cap iti face semnul crucii pe frunte si spune
aceea rugaciune speciala, vine Duhul Sfant si arde tot ce-i dracesc.Sa vezi ce liber
te simti dupa spovedanie.Iti vine alergi ca iedul-Schengen =))

Si inca o chestie.Invatati-va sa va spovediti cel putin la 40 de zile.Stii de ce ?
Pe unde duhovnicul sterge "praful" dracu nu-si parcheaza valizele.
Intelegi ?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.07.2015, 18:00:06
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ursu-WiFi Vezi mesajul
Duhovnicul are o rugaciune speciala, si prin el Hristos iti iarta pacatele.
Poti sa postesti tu cat vrei, poti sa tragi la acatiste pe zi cate doresti tu,
nu te-ai dus la spovedit , efectul e minim.
Cand iti pune preotul epitrahilul pe cap iti face semnul crucii pe frunte si spune
aceea rugaciune speciala, vine Duhul Sfant si arde tot ce-i dracesc.Sa vezi ce liber
te simti dupa spovedanie.Iti vine alergi ca iedul-Schengen =))

Si inca o chestie.Invatati-va sa va spovediti cel putin la 40 de zile.Stii de ce ?
Pe unde duhovnicul sterge "praful" dracu nu-si parcheaza valizele.
Intelegi ?
Tu chiar crezi superstitiile astea?
In caz ca nu ai aflat, ispita nu inceteaza vreodata, doar forma si/sau intensitatea se schimba. Adica, daca s-a ingaduit lui negrila sa Il ispiteasca pe Insusi Domnul, tu ce motz ai pe scalp de crezi ca vei fi scutit, macar putina vreme?

Last edited by Vitiate; 04.07.2015 at 18:08:16.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.07.2015, 18:07:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Tu chiar crezi superstitiile astea?
Ups... Tainele noastre-s "superstiții"?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.07.2015, 18:08:32
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Tu chiar crezi superstitiile astea?
Nu-s superstitii.Este ceea ce te elibereaza de demoni.Cum sa fie superstitii ?!
Hristos este superstitie ?
Reply With Quote
Răspunde