Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 27.10.2017, 02:26:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Majoritatea bisericilor din România au un loc/birou unde se face contabilitatea,
-comerț se face și-n România și merge binișor în orașe.
-agitație și vorbărie este și ea, depinde câți părinți cu copii mici frecventează parohia sau dacă sunt bătrâni care nu se întâlnesc și nu-și vorbesc decât la parohie, în timpul slujbelor, atunci îi apucă pofta de depănat întâmplări de peste lună ori săptămână.
-organizație filantropică, este cam orice parohie care nu e defavorizată.

Școală de dans n-am auzit, aici e ceva nou probabil dacă n-ar fi cerere din partea a câțiva (că mă gândesc că nu e gratis), nu s-ar ține ca multe altele; aproape fiecare enoriaș îl bate la cap pe preot să facă câte ceva.

Bine că n-aveți muzică ca la Oastea Domnului, groaznic să vezi chitări, acordeon,fluiere, într-o parohie ortodoxă.

Altfel keep calm...
Am mers la biserica in Romania de mica.
Gandeste-te la modelul sectelor care au patruns in Romania, cu structura lor organizationala si apoi o sa intelegi ce vreau sa spun.
Biserica noastra vrea cotizatii mari ,medii si mici cu conditia sa fie statornice si periodice.
Intai eram intr-o cladire inchiriata mai mica dar megalomania a invins si au inceput campaniile de strangere de fonduri ,au cumparat teren intr-o zona f scumpa si apoi au contruit ceva la fel de scump. Dar in loc sa faca o biserica si numai aia, au construit si clase ,si biblioteca,si bucatarie,n-spe birouri si sali de intalnire, iar cu numai parter si etaj avem pana si lift!
La urma ne-a zis,ca aia nu-i biserica finala...ca este doar o capela...Pt biserica finala, mai trebuie sa strangem bani!
Cu teren si cu contructie si dotari au sarit de cateva milioane bune...si tot nu-i suficient!
Ce-i cu organizatia asta nu stiu! De ce trebuie sa construiasca atatea hangarale si nu doar biserica?

Imi pare rau ca numai biserica asta de bogatasi este prin zona si ca nu pot frecventa una normala,cu oameni smeriti care vin sa sa roage nu sa faca lobby si sa-si etaleze rochiile de seara. Era una care venea numai in rochie de gala,lunga cu trena ...
Cred ca tuturora ne place sa ne imbracam frumos,ingrijit dar nu sa cadem in ridicol.

In fine,astazi a fost ok pt ca VIpurile au lipsit si au venit in vizita niste monahii si calugari de la niste manastiri vecine care au mai echilibrat celebritatea locala.
Iar data viitoare o sa ma bag intr-un colt sa nu vad pe nimeni,pana imi trec crizele astea...daca imi vor trece!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 27.10.2017, 03:34:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 20:00:07.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 27.10.2017, 20:19:29
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Dar e obligatoriu sa plătești o taxa ca sa poți merge la slujbe??? Nu e liber sa intre oricine pe poarta bisericii?
Și cam.ce "servicii" intra în aceasta taxa? Te pomenește la sf liturghie presupun, vine la tine acasă cu aghiazma, te spovedește /împărtășește dacă ești imobilizat la pat, și Îți face serviciul funerar când îți vine vremea??? Dacă vrei sa te cununi și sa iti botezi copiii plătești separat? Sau dacă vrei sfestanie la o casa, masina noua sau după ce faci renovări?
Este musai sa și socializezi, sa te împrietenești cu ceilalți enoriașI? Exceptând cazul când cineva chiar are nevoie de ajutor material (pt care se strâng fonduri ) sau spiritual ( rugăciune )?
La tine nu e parohie românească însă eram curioasa dacă în parohiile românești din diaspora s-a făcut și acolo campanie de semnături pt legea familiei...la noi se strangeau semnaturi in biseici si chiar parintele paroh zicea ca cine nu semnează , dintre cei cărora le e duhovnic, face neascultare... (.adică nu îl împărtășește , presupun...desi mă îndoiesc ca îi întreba pe toți care se spovedeau dacă au semnat sau nu...).....si uite ca după ce s-a făcut atâta propaganda pe tema ăsta, au ieșit la iveala oarece acte de " ne-normalitate" tocmai în randul clerului...Probabil de ăsta au și fost atât de aspru si prompt sanctionate. Însă opinia publica a fost duplicitara și în privinta asta: când se făcea propaganda pro normalitate ziceau ca ce au cu săracii " anormali"; când au ieșit la iveala incidentele din rândul clerului, toată lumea a dat cu pietre în "nenorociți de popi"... adică acum.nu mai erau toleranți vizavi de " diversitate"și libertatea de expresie.... însă duplicitara a fost considerata tot biserica pt ca pe de o parte susținea familia tradițională și normalitatea și pe de alta parte, ei intre ei se țineau de nasoale...( oare și în parohiile cu pricina s-o fi tinut aceasta campanie???)
În ziua de azi e greu sa spui cine pe cine persecuta și agresează , creștinii pe anticrestini sau viceversa? Mai ales în spațiul virtual, ei poate se simt " agresati" de poștari cu invitații la moaște , pecand noi ne simțim amenințatati de cei care ne ridiculizează și ne hulesc ca facem ăsta. ..ba chiar și în trafic datorita aglomerației din centrul orașului cu ocazia sf Dimitrie se aud înjurături la adresa lui, a bisericii și a credincioșilor care au blocat circulația. ..iar ceI încurcați desigur se considera îndreptățiți și pe noi vinovați de toată încurcătură și disconfortul creat...
În fine poate nu a r trebui sa ne mire caracterul.duplicitar al lumii atâta timp cât și noi înșine suntem așa, și nici vicevetsa- ca suntem noi duplicitari atâta timp.cât trăim intro lume duplicitara...

Last edited by fallen; 27.10.2017 at 20:25:05.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 27.10.2017, 20:48:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 19:59:39.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare