Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.07.2013, 13:50:31
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Ce sa fac

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
Pai m-am gandit asa, facultatea de :asistenta sociala, istorie(ca profesoara) sau teologie ortodoxa(tot asistenta sociala). Sau mai simplu scoala postliceala de asistenta medicala. Dar sa presupun ca ma inscriu la facultate, nu stiu daca intru,unde intru, cum ii , si in plus daca termin ma asteapta un salariu de 500-700 de lei. Pai cam asa castiga si o asistenta medicala.
Da- pentru asistente medicale si infirmiere exista scoli postliceale, cu durata de cca doi ani. Dar aici mare atentie sa fie recunoscute si acreditate, altfel risti sa dai banii degeaba (aici la Husi la scoala potlicealla de asistente sanitare stiu ca taxa era de cca 20 milioane lei vechi/an) si diploma sa nu fie recunoscuta.
Oricum, acolo conteaza cat de bine inveti practic aceea meserie si cat de mult iti dai interesul.
In Romania dupa terminarea acestor scoli locuri de munca s-ar gasi (in spitalele de stat e nevoie de medici si asistente), iar daca salariul e prea mic exista si varianta sa pleci la munca in strainatate ca asistenta medicala.

Daca alegi in domeniul invatamantului, atunci intradevar ca sa inveti bine meseria e nevoie de facultate (facuta la stat la zi). Insa aici in invatamant conteaza un aspect foarte important: sa ai acel "talent pedagogic"" (rabdare si nu numai) prin care sa poti atrage elevii spre materia respectiva. Altfel nu merge. Zic asta deoarece si eu am fost elev si am avut profesori la care ne rugam sa se termine mai repede ora dar si profesori pe care i ascultam cu placere.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.07.2013, 14:13:24
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Sa te rogi ca Dumnezeu sa te lumineze pe ce drum sa o apuci. Este o decizie importanta aceasta si ea iti va schimba tot cursul vietii. In primul rand trebuie sa vezi ce iti face placere sa faci, nu poti sa muncesti intr-un domeniu de care nu esti atrasa, nu vei face munca cu pacere, nu vei face performanta, totul va deveni un chin.

Este adevarat ca in plan financiar lucrurile nu sunt evaluate corect, insa nu miza pe asta, lucrurile se pot schimba in timp. In tarile dezvoltate asistenta sociala este cautata si remunerata corespunzator. Important este si sa te prinzi undeva, sa urmezi o facultate, ce nu se face la timp este mai greu de facut dupa ce te gasesti in alta etapa (casatorie, copii).
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.07.2013, 14:18:09
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Ce sa fac ?

Total de acord!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.07.2013, 14:20:34
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
daca termin ma asteapta un salariu de 500-700 de lei. Pai cam asa castiga si o asistenta medicala.
Uite, eu la 45 ani, soț și tată a 3 copii, dintre care 2 sunt foarte mici, am câștigat anul acesta un salariu de 900 lei lunar.
Asta în condițiile în care la 19 ani munceam deja ca miner, apoi ca lucrător necalificat în Uzina Mecanică din Câmpina, apoi ca profesor suplinitor, apoi ca presator de cartonașe pentru mititei și prăjituri, apoi ca paznic de noapte, apoi ca agent imobiliar, apoi ca asistent social, apoi ca profesor, apoi ca psiholog, apoi ca agent de teren la Protecția Copilului, apoi ca profesor, apoi ca psiholog, apoi ca instructor de șah, apoi ca editor, apoi ca profesor, până azi.

Dacă eu am găsit soluții (una din ele fiind să cer și să accept cu smerenie ajutor de la semenii compătimitori, uneori) pentru a trăi iar copiii mei nu duc lipsă și nu se plâng că le-ar lipsi cele trebuincioase vieții și copilăriei, tu de ce ți-ai face atât de multe griji? Ce cheltuieli atât de grozave vrei să ai? Și la ce bun?

Uite, se pare că voi începe acum și o altă facultate, plătită evident, conform legii învățământului. Cum oare mă voi descurca, cel puțin în viitorii 4 ani?
Nu știu, nu îmi fac griji prea mari. Știi de ce?
Pentru că am încredere în Dumnezeu Cel Credincios, Puternic, Iubitor.
Tot ce e pe placul Lui va rodi în viața mea. Nu știu eu cum, dar va rodi când El voiește.
Iar ce nu e pe placul Domnului îmi va fi imposibil de susținut. NIci că-mi fac probleme dacă va pica vreo variantă de-a mea ca neviabilă. Înțeleg că Domnul nu a voit să o trăiesc.

Fie numele Domnului binecuvântat!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.07.2013, 15:13:07
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alegerea unei facultati nu se face la intamplare.
La serviciu trebuie sa te duci cu drag.
Trebuie prognozate conditiile de munca sub aspect economic, moral, crestinesc si social. Ce ti se cere in mod concret sa faci dupa absolvirea unei facultati? Ce ti-ar placea sa faci? Ce poti sa faci cu mai mult succes? - aceasta este o intrebare-cheie. Autocunoasterea presupune sa poti raspunde corect la aceasta intrebare.

Alte intrebari:
Ce profesii se cer momentan?
Unde exista inflatie de licentiati?
Cum pot sa-i fiu de folos aproapelui prin profesia mea?
Exista o contradictie intre viitoarea mea profesie si invatatura crestina?

Intr-o economie de piata, e important sa fii foarte bun intr-un domeniu si sa ai oportunitati si spre alte profesii, in caz ca in timp se demonetizeaza. Nu alegem o facultate ,,la moda''. Sa nu ne rusinam de meserii, mai ales daca acestea se cer pe piata! Si in Romania e nevoie de oameni inteligenti cu spirit practic.

Asadar, sfat cu duhovnicul, rugaciune si Dumnezeu te va indruma sa-ti gasesti drumul in viata.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.07.2013, 15:50:01
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
Voi cum v-ati hotarat in privinta viitorului vostru? Eu nu stiu ce sa fac. Facultate sau postliceala? Nici nu stiu ce facultate sa fac. Ma gandeam la postliceala pentru ca este mai usor decat la facultate, si salariul tot ala ii. Bine aici depinde si de facultati, dar la majoritatea ai aceeasi soarta.....
Eu te sfatuiesc sa asculti de glasul constiintei. Prin ea ne vorbeste Dumnezeu.
Nu fa rationamente omenesti. Fiecare om are o menire pe acest pamant.
Iti doresc sa-ti gasesti menirea ta si sa cresti in dragoste si pace sufleteasca!
Bucurii!
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.07.2013, 16:07:20
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Parintii tai ce spun? Nu au observat ei la tine o inclinatie spre ceva? Deobicei parintii isi cam dau seama de cand copilul e mititel cam ce inclinatii si talente are. Cand zic talente, nu ma refer strict la muzica,sport etc., caci toti oamenii au talanti. Bine, parintii vad si indruma daca sunt atenti si le pasa.

Daca imi amintesc ei bine esti din judetul Cluj, nu? Din cate stiu, asistenta sociala ortodoxa se preda si in Cluj si este o scoala f.buna acolo. Sa te uiti pe site-ul lor ce sectii au si pe ce baza primesti admiterea. M-am uitat putin peste materiile care se predau si este f.frumos. Acum, daca iti place si asta doresti sa faci, chiar daca e putin de invatat, o sa o faci cu placere. Daca vrei sa te duci acolo, doar asa ca sa faci si tu ceva, mai bine nu.

Meseria de moasa iarasi este foarte frumoasa. Nu ti-ar placea? Parca ar fi mai faina decat cea de asistenta.

Sau educatoare pentru copii. Apoi, dupa poate prinzi si tu un post la o gradinita ortodoxa :D.

Daca esti in postura nefericita, in care se afla multi tineri din zilele noastre, de a nu stii la ce esti buna, ce talente ai, ce inclinatii, mai bine nu te avanta din start. Stai si cerceteaza-te, cunoaste-te pe tine, roaga-te Domnului sa iti arate ce daruri a pus in tine si apoi mergi inainte cu toata viteza.

Tare trist ca tinerii de astazi nu sunt indrumati cum trebuie si nu se cunosc pe ei.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.07.2013, 17:10:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leonid7 Vezi mesajul
Depinde si ce doresti sa faci... Salariul de profesor e mic,insa creste an de an,si e sigur. Apoi munca nu e grea,daca o faci cu placere.Ai vacanta de vara,de iarna... Nu e o meserie banoasa,dar una banoasa ca medic,avocat,programator,etc necesita mult mai multa munca....
Indemn la lene?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.07.2013, 17:11:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
M-am gandit la mai multe dar nu stiu daca are rost sa ma chinui sa invat ca am tot un amarat de salariu. In plus ar trebui sa si lucrez.
Luand-o asa, orice ai face, oricum o sa fie un rateu.
Adica ai sa te chinui mult si pentru bani putini.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.07.2013, 17:12:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
A zis bine Parintele Arsenie. Vor veni timpuri in care nici cu 2 facultati nu veti avea ce sa lucrati.
Daca le faci sa fie facute, adica sa ai o hartie la mana, sigur ca nu ai ce face cu ele.
S-a dus vremea angajatului numai pe baza de hartie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare