Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.08.2010, 00:15:17
Robertworld Robertworld is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 5
Question Moarte dupa 2 saptamani ?

Am scris destul de mult dar va rog poate puteti sa ma lamuriti .
Problema sta in felul urmator : Bunicul meu ce a implinit de curand 80 ani are probleme cu inima si alte boli specifice varstei dar nu grave. De ceva timp insa el nu mai poate respira noaptea si simte ca "nu are aer". Cu cateva zile in urma pe la 2 noaptea bunica l-a gasit pe bunicul in pat stand si "horcaind" . Acesta s-a dus repede la el l-a ridicat din pat, a inceput sa il plesneasca usor pe fata si sa il miste (bunica povestea ca incepuse sa ii intepeneasca gura). Acesta a inceput sa isi revina dar si-a pierdut pentru cateva ore constiinta. Nu mai recunostea pe nimeni (bunica si cativa vecini) si se uita intr-un punct fix . Cand a fost intrebat ce vede acolo a spus ca vede o icoana. Probabil bunicul daca nu venea bunica sa il trezeasca nu ar mai fi existat acum.
Bunica s-a speriat groaznic in acea noptea si ii este foarte frica ca nu cumva sa nu il fi intors pe bunicul de la moarte . Deasemenea spune ca dupa un astfel de eveniment ("de intoarcere a mortii") omul in cauza mai are de suferit 2 saptamani dupa care totul se termina pe acest pamant cu el .
Acum toata familia mea sta pe ghimpi,dar eu am incercat sa ma informez in termeni medicali ce a insemnat acel eveniment si am aflat ca daca un om nu mai respira oxigen in 10 secunde acesta isi pierde constiinta si in 10 minute moare. Am aflat dupa ca bunicul luase din greseala in acea nopte o pastila foarte puternica pentru somn si probabil din cauza pastilei si a somnolentei nu s-a mai putut ridica sa inspire aer .

Poate cunoasteti situatii aesmanatoare si as vrea sa stiu daca e adevarat ca dupa ce "intorci un om de la moarte" acesta va mai avea de trait 2 saptamani ?
Bunica stie asta din sat si din mosi stramosi si spune ca exact aceiasi treaba s-a intamplat si cu tatal ei .

E adevarata aceasta relatare sau e doar un mit ? Multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.08.2010, 00:25:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Te sfatuiesc sa duci preotul sa-l spovedeasca pe bunicul tau si sa-l impartaseasca. Dumnezeu singur hotaraste cand moare fiecare, nu statisticile satului. Noi suntem insa datori sa fim mereu pregatiti pentru acel moment care va veni oricum.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.08.2010, 00:29:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Iti spun din proprie experienta: si eu am un bunic de 81 de ani hiper-hipertensiv. Acum vreo 3 ani s-a trezit ca nu mai avea aer in piept, se sufoca si incepuse sa horcaie, a fost groaznic! A dat Dumnezeu de a venit imediat salvarea si i-au pus la gura oxigen, l-au dus la reanimare... facuse tensiune 24 (sau 26, nu mai tin minte), nu mai tin minte diagnosticul (parca angina pectorala), ideea era ca aerul nu ii mai ajungea in plamani si se intorcea tot in inima, probabil un preinfarct. Toti medicii se mirau foarte tare ca a supravietuit, dar asta s-a datorat rugaciunilor bunicii mele, care este foarte evlavioasa. Dar de atunci au trecut mai bine de 3 ani si bunicul e sanatos tun, ma rog, atat cat poate fi sanatos un om de 81 de ani hipertensiv.
Deci nu va faceti probleme! Insa cea mai buna atitudine pe care o puteti avea in aceste cazuri este sa il duceti sa se spovedeasca curat si sa se impartaseasca. Nu moare el pentru ca a fost readus la viata, pentru ca nici bunicul nu a murit si nici prin cap nu ne dadea ca poate sa moara dupa aceea, dar starea lui de sanatate si varsta sunt motive suficiente pentru a avea foarte multa grija de aceste lucruri duhovnicesti.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.08.2010, 00:34:58
Robertworld Robertworld is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 5
Implicit

Va multumesc tare mult pentru indrumari. Bunica mea este o femeie ce crede destul de mult in cele "vechi" si acesta cred ca este un pacat. M-am gandit din prima ca daca acest eveniment a avut loc a fost doar cu ingaduinta lui Dumnezeu pentru a ne aduce pe calea rugaciunii si nu din alte cauze. Multumesc si o noapte buna tuturor !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.08.2010, 08:47:17
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Robertworld Vezi mesajul
Am scris destul de mult dar va rog poate puteti sa ma lamuriti .
Problema sta in felul urmator : Bunicul meu ce a implinit de curand 80 ani are probleme cu inima si alte boli specifice varstei dar nu grave. De ceva timp insa el nu mai poate respira noaptea si simte ca "nu are aer". Cu cateva zile in urma pe la 2 noaptea bunica l-a gasit pe bunicul in pat stand si "horcaind" . Acesta s-a dus repede la el l-a ridicat din pat, a inceput sa il plesneasca usor pe fata si sa il miste (bunica povestea ca incepuse sa ii intepeneasca gura). Acesta a inceput sa isi revina dar si-a pierdut pentru cateva ore constiinta. Nu mai recunostea pe nimeni (bunica si cativa vecini) si se uita intr-un punct fix . Cand a fost intrebat ce vede acolo a spus ca vede o icoana. Probabil bunicul daca nu venea bunica sa il trezeasca nu ar mai fi existat acum.
Bunica s-a speriat groaznic in acea noptea si ii este foarte frica ca nu cumva sa nu il fi intors pe bunicul de la moarte . Deasemenea spune ca dupa un astfel de eveniment ("de intoarcere a mortii") omul in cauza mai are de suferit 2 saptamani dupa care totul se termina pe acest pamant cu el .
Acum toata familia mea sta pe ghimpi,dar eu am incercat sa ma informez in termeni medicali ce a insemnat acel eveniment si am aflat ca daca un om nu mai respira oxigen in 10 secunde acesta isi pierde constiinta si in 10 minute moare. Am aflat dupa ca bunicul luase din greseala in acea nopte o pastila foarte puternica pentru somn si probabil din cauza pastilei si a somnolentei nu s-a mai putut ridica sa inspire aer .

Poate cunoasteti situatii aesmanatoare si as vrea sa stiu daca e adevarat ca dupa ce "intorci un om de la moarte" acesta va mai avea de trait 2 saptamani ?
Bunica stie asta din sat si din mosi stramosi si spune ca exact aceiasi treaba s-a intamplat si cu tatal ei .

E adevarata aceasta relatare sau e doar un mit ? Multumesc anticipat.
Cand am citit ceea ce ai scris,mi-am adus aminte de o doamna,tare draga mie,tineam la dansa ca la o bunica...
Era un om,care la 80 si ceva de ani isi pastrase intact copilul frumos din ea.Era o persoana tare sensibila,cu mult bun simt,iubea enorm florile,animalele si oamenii.
In ultimii ani se imbonavise de ciroza,saracutza si a fost luata de nepotul ei care a operat-o la Bucuresti.Acolo a intrat in coma,insa medicii au reusit sa o aduca la viata.
Cand s-a intors in Sinaia,unde locuia,am rugat-o sa imi povesteasca ce s-a intamplat si mi-a zis ca atunci cand se afla in starea aceea de coma,a vazut muntele si o icoana imensa cu Maica Domnului.
Dansa era oricum tare bolnava si nu a mai trait decat vreo luna dupa aceea,insa nu cred ca este o regula,sunt lucruri pe care doar Dumnezeu le hotaraste.
Oricum,mi-a ramas intiparita in minte seninatatea cu care vorbea de acel moment si faptul ca a vazut si dansa tot o icoana ca si bunicul tau.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.08.2010, 12:08:08
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Sa nu cadem in superstitii ca mai are de trait 2 saptamani sau nu stiu cat. Dumnezeu stie cat mai are fiecare. Nu noi.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.08.2010, 13:26:33
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Nu stiu cat timp a trecut insa cunosc o situatie similara... Ea a tipat asa tare cand el tragea sa moara si nu a mai murit atunci insa a mustrat-o ca l-a intors inapoi. Dupa un timp tot a murit dar nu mai era nimeni langa el atunci, nu stiu daca au fost 2 saptamani sau nu, oricum nu cred in superstitii si daca Dumnezeu nu vroia nu il lua dar atat a fost viata lui.
Eu zic sa fie pregatit prin spovedanie si impartasanie, restul e voia Domnului!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul dupa moarte vidoveczandrei Slujba inmormantarii 137 27.05.2012 07:26:06
Sufletele dupa moarte silverstar Generalitati 112 24.03.2012 09:47:27
Ce intalnim dupa moarte costel Generalitati 86 20.02.2011 09:38:22
Sufletul dupa moarte ...? Templier Knight Generalitati 3 30.11.2010 00:58:26
parastas la 3 saptamani dupa Paste? andrada3 Generalitati 1 01.03.2010 16:49:55