Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 06.04.2011, 08:02:19
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit inteleg

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Da, asa este. Iubirea neimpartasita nu e iubire.
Multumesc de luminare eu gandesc asa putin mai simplist si nici mare cultura religioasa nu am.Sa fiu sincer cateodata ma cam sperie ce citesc parca prea multe formalitati si conditii trebuie sa depasesti dar tot nu vreau sa fug de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 06.04.2011, 12:20:14
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
Multumesc de luminare eu gandesc asa putin mai simplist si nici mare cultura religioasa nu am.Sa fiu sincer cateodata ma cam sperie ce citesc parca prea multe formalitati si conditii trebuie sa depasesti dar tot nu vreau sa fug de Dumnezeu.
O, fii linistit draga cocorel, ca Dumnezeu lucreaza prin cei simpli si umili ca sa rusineze pe cei tari si intelepti (sau cei ce se cred intelepti).
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 06.04.2011, 17:39:16
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
Cum ar veni Dumnezeu fiind iubire avea nevoie de un obiect al iubirii ca doar nu putea sa se iubeasca singur si atunci ne-a facut pe noi,oamenii.Totusi fiind iubire trebuie impartasita si ca lucrurile sa mearga bine si noi trebuie sa Il iubim pe El (si pe noi intre noi).
chiar este frumoasa aceasta idee.
problema este ca nu prea se impaca cu Biblia, mai ales cu prima parte a VT.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 07.04.2011, 00:46:41
sinxsinx sinxsinx is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2011
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Modul cum ai formulat raspunsul m-a convins ca esti o persoana si cu mult bun simt.
Am scris si am sters ce am scris de vreo 2 ori... intrucat am avut mare grija sa nu jignesc pe nimeni... Daca eu am convingerile mele, asta nu inseamna ca nu ii respect pe cei care nu-mi impartasesc principiile. Fiecare are dreptul sa creada in ce vrea, cum vrea, cand vrea, etc. Faptul ca persoana este ortodoxa, catolica, evreu, budist nu il dezavantajeaza cu absolut nimic in fata mea. Conteaza infinit mai mult calitatea omului care sta in fata mea decat religia lui, tara de origine, rasa, aspectul, etc. In general cand cunosc o persoana de alta o religie decat cele cunoscute pe scara larga la noi in tara sunt curios sa aflu principiile religiei lui si in general ma aventurez in discutii despre religia lui, interesat fiind, nu doar incercand sa fac conversatie.
O seara buna va doresc tuturor...
Reply With Quote
  #75  
Vechi 07.04.2011, 00:58:08
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de sinxsinx Vezi mesajul
Fiecare are dreptul sa creada in ce vrea, cum vrea, cand vrea, etc. Faptul ca persoana este ortodoxa, catolica, evreu, budist nu il dezavantajeaza cu absolut nimic in fata mea. Conteaza infinit mai mult calitatea omului care sta in fata mea decat religia lui, tara de origine, rasa, aspectul, etc. In general cand cunosc o persoana de alta o religie decat cele cunoscute pe scara larga la noi in tara sunt curios sa aflu principiile religiei lui si in general ma aventurez in discutii despre religia lui, interesat fiind, nu doar incercand sa fac conversatie.
O seara buna va doresc tuturor...
Foarte frumos.Asa ar trebui sa gandeasca fiecare om de pe planeta asta.

O seara buna si tie!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 07.04.2011, 07:33:55
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit pai

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
chiar este frumoasa aceasta idee.
problema este ca nu prea se impaca cu Biblia, mai ales cu prima parte a VT.
Acuma nu-mi dau seama unde exact nu se impaca da pe mine ma mai framanta si altceva.Ma gandesc eu asa cu mintea asta cam de carcotas hai sa zicem ca ajung toti oamenii ok asa cum a vrut Dumnezeu ;Il iubim,ne iubim intre noi ne inaltam spiritual si ajungem inapoi la EL? Sufletul se intoarce la Dumnezeu si atunci nu ajunge EL singur,fara noi ca noi devenim El si atunci cine pe cine mai iubeste?Sau altul este cursul prevazut al lumii?Aici ma cam blochez...
Reply With Quote
  #77  
Vechi 07.04.2011, 08:19:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
Acuma nu-mi dau seama unde exact nu se impaca da pe mine ma mai framanta si altceva.Ma gandesc eu asa cu mintea asta cam de carcotas hai sa zicem ca ajung toti oamenii ok asa cum a vrut Dumnezeu ;Il iubim,ne iubim intre noi ne inaltam spiritual si ajungem inapoi la EL? Sufletul se intoarce la Dumnezeu si atunci nu ajunge EL singur,fara noi ca noi devenim El si atunci cine pe cine mai iubeste?Sau altul este cursul prevazut al lumii?Aici ma cam blochez...
In religia crestina nu este ideea ca sufletele se contopesc cu divinitatea, din ce stiu asta e conceptia in religiile orientale.
La fel ca ingerii, fiecare ramane o individualitate, dar in alte coordonate.
Dumnezeu nu are nevoie de ceva, pentru ca El este perfect, este iubire.
Dar cum un om daca e fericit si are dragoste vrea sa faca mult bine, sa fie si altii fericiti, asa si Dumnezeu ne-a creat pe noi, ca sa fie cat mai multe persoane fericite.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 07.04.2011, 09:32:42
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In religia crestina nu este ideea ca sufletele se contopesc cu divinitatea, din ce stiu asta e conceptia in religiile orientale.
La fel ca ingerii, fiecare ramane o individualitate, dar in alte coordonate.
Dumnezeu nu are nevoie de ceva, pentru ca El este perfect, este iubire.
Dar cum un om daca e fericit si are dragoste vrea sa faca mult bine, sa fie si altii fericiti, asa si Dumnezeu ne-a creat pe noi, ca sa fie cat mai multe persoane fericite.
Pai am citit si eu pe forumul despre ce este mantuirea si cea mai agreata idee era "Mantuirea este unirea omului cu Dumnezeu" si daca toata lumea (crestina) de acolo zicea asa eu am crezut ca e o idee acceptata de crestinism.De fapt chiar ma intereseaza unde scrie ce se va intampla cu noi toti dupa mantuire?
Reply With Quote
  #79  
Vechi 07.04.2011, 10:15:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
Pai am citit si eu pe forumul despre ce este mantuirea si cea mai agreata idee era "Mantuirea este unirea omului cu Dumnezeu" si daca toata lumea (crestina) de acolo zicea asa eu am crezut ca e o idee acceptata de crestinism.De fapt chiar ma intereseaza unde scrie ce se va intampla cu noi toti dupa mantuire?
Cred ca e corect, insa unire nu inseamna contopire. Si al casatorie se unesc doi oameni, dar raman tot doua persoane.
Exista pe net articole si carti despre mantuire, o sa-ti spun ce stiu eu. Este o perioada de la venirea Mantuitorului pana la a doua venire cand cei mantuiti stau in Rai avand doar sufletul. Apoi vor recapata si corpul. In Rai esti in slava lui Dumnezeu, tot timpul bucuros si fericit, fara vreun necaz sau grija. Te bucuri de fericirea celorlalti si bucuria ta e si mai mare.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 07.04.2011, 10:22:43
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit aha

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cred ca e corect, insa unire nu inseamna contopire. Si al casatorie se unesc doi oameni, dar raman tot doua persoane.
Exista pe net articole si carti despre mantuire, o sa-ti spun ce stiu eu. Este o perioada de la venirea Mantuitorului pana la a doua venire cand cei mantuiti stau in Rai avand doar sufletul. Apoi vor recapata si corpul. In Rai esti in slava lui Dumnezeu, tot timpul bucuros si fericit, fara vreun necaz sau grija. Te bucuri de fericirea celorlalti si bucuria ta e si mai mare.
Si apoi gata...nu mai luptam cu nimeni cu necuratul cu patimile cu ispitele stam acolo sa zicem cu trup si suflet si ne bucuram?E greu cu mintea mea sa-mi imaginez ce-om face noi acolo toata ziua ca nici macar sa muncim nu va mai fi nevoie,nu?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noua teorie despre univers ! iuliu46 Stiri, actualitati, anunturi 2 19.06.2012 15:58:20
Credeti ca... kreed123 Generalitati 27 14.05.2011 17:50:21
Voi ce credeti????? Templier Knight Generalitati 30 29.12.2010 17:31:52
voi ce credeti? alexa.oni Generalitati 40 18.07.2008 15:51:05
voi ce credeti? alexa.oni Generalitati 35 16.01.2008 22:53:38