Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.05.2008, 12:01:36
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Batjocorirea crestinismului a ajuns sa depaseasca orice limite.Aseara,la OTV,in subiectul despre strigoiul musulman care tot ii speria pe oameni,au fost invitati 3 musulmani,2 imami si doctorul de varice abu baker.Acest doctor a avut tupeul sa ne faca noua educatie religioasa,sa ne spuna ca nu este posibil ca Dumnezeu sa aiba fiu si sa fie impartit in 3 si intr-un ton batjocoritor a spus ca Fecioara Maria a ramas gravida cu un extraterestru.Apoi cand a sunat Metin Cerchez,care a dat dovada ca are totusi respect pentru aceasta tara de crestini,in loc de allah,a spus Dumnezeu,iar domnul Abu Baker a sarit in sus:ALLAHHHHHH nu Dumnezeu.Dumnezeu este Sfanta Treime ,Allah este unic si adevaratul dumnezeu.Nu exista alt nume pentru Allah.Discutia a continuat pe aceasta tema,aratandu-ne cat de gresit este crestinismul si cat de adevarat este islamul.
Pai domnule Abu Baker,ar trebui sa ne pupati si talpile pentru ca locuiti in tara noastra si aveti voie sa vorbiti despre religia dumneavoastra,nu mai zic ca mai vorbiti si impotriva religiei crestine,care va da aceasta libertate.Crestinii nostri nu au voie nici sa vorbeasca despre Domnul Iisus in tarile islamice iar dumneavoastra batjocoriti Trinitatea si pe Maica lui Dumnezeu.Ar trebui sa va luati Allahu si sa va intoarceti la dumneavoastra in tara,acolo sa faceti educatie rleigioasa.
Pe langa asta,domnul Diaconescu,in loc sa invite o persoana de competenta,a invitat-o pe acea doamna cu parul alb care pretinde ca vorbeste cu ingerii si cu alte lumi,care nu avea habar de credinta crestina.Cand domnul abu baker ii spune de ce scrie in Geneza ca omul a fost facut dupa asemanarea Noastra,si nu a Mea,aceasta a spus ca e o greseala a Bibliei si a fost schimbata de oameni.Cand de fapt este revelarea Sfintei Treimi inca din Vechiul Testament.Ca mai apoi sa spuna Domnul Abu Baker ca este o forma de respect pentru Dumnezeu,asa cum este la ei in coran.
Doamneeee,pana cand????!!!!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.05.2008, 18:40:03
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

reactia mea: nu ma uit la toate prostiile de la tv ,doar din cind in cind pe tv Trinits.La ce bun sa-mi stric linistea cu TV-ul??!!?Eo arma a satanei ca sa nu avem timp sa ne analizam pe noi insine ,sa privim in interiorul nostru ,sa ne spovedim pacatele ,pina mai avem timp ,caci nu stim cit timp vom avea ,ca ziua Domnului va veni ca un fur,iar acestea sint semneale sfirsitului pe care oricum nu le putem impiedica sa vina ;ne spune HTISTOS ca acestea toate trebuie sa vina .Problema de capatii este daca noi ca si crestini ortodocsi vom suficient de pregatiti pt A-L MARTURISI PE HRISTOS CU PRETUL VIETII ,daca situatia o va cere si in felul acesta sa ne invrednicim de a cistiga Raiul,ca lumea asta e doar trecatoare,e un examen pt lumea adevarata pregatita de Dumnezeu pt oamenii care reusesc sa aiba rabdare ca sa se curete de pacate.Dumnezeu sa ne ajute!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.05.2008, 20:55:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ajungem la adevarata dezinformare: nu informarea insuficienta, ci informarea proasta, care distorsioneaza.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.05.2008, 20:38:45
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

ma alexandra...
de ce pui botu la toate ineptiile?
e numai vina ta ca te tulburi vizionandu-i. stai linistita. probabil ca asa gandesc toti musulmanii numa ca asta s-a trezit vorbind. lasa-l ma sa vorbeasca saracu... mai bine citesti ceva decat sa te agiti asa cu televizorul asta.
iesi cu prietenul la un suc, la o plimbare, lasa-i pe astia cu senzationalul lor cu tot. oricum nu faci decat sa te tulburi. si e pacat.
fii fata cuminte si gaseste-ti alta ocupatie...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.05.2008, 21:51:40
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

cum sa stau linistita cand credinta mea si Dumnezeul meu sunt batjocorite in tara mea?daca nimeni nu i-a nici un fel de atitudine,s-ar putea sa ne pierdem toti crestinii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.05.2008, 22:11:13
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

nu alexandra. ei oricum asa gandesc. mai rau e cand vezi paradele homosexualilor pe strada si modul cum semenii nostri ii accepta. si zic ca tre sa ne aliniem la UE. acolo e durere. ca vin tot felul de dobitoci la dan diaconescu nu e problema. astia sunt inofensivi. atacul e mult mai subtil decat crezi. cu astia doar ne distrag atentia. ma bucur insa ca vad atitudine din partea ta. si asta imi da incredere ca nu suntem singuri. o sa strangem randurile la nevoie alexandra. fii pe pace. mai lasa-i sa se apropie. de la distanta nu-i putem atinge. fii pe pace. nu mor caii cand vor cainii...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.05.2008, 01:09:57
alin.laurentiu alin.laurentiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2008
Mesaje: 37
Implicit

Fratilor, sincer, daca am ajuns sa punem pe forum subiecte OTV/DDTV/Acasa/Pro TV 5:00 PM, atunci e grav. Pe mine ma amuza toate acestea, sincer. Sa ma ierte Dumnezeu daca nu am pufnit odata cand am vazut ce titluri baga aia pe ecran la OTV. Inca putin si o sa umple ecranul de scrouri si de logo-uri cu Senzational sau Extraordinar. Emisiuni pentru oameni fara cultura. Poate nu e de ras, dar eu unul chiar nu vad ce alteceva as putea sa fac.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.05.2008, 01:46:47
coman's Avatar
coman coman is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.04.2008
Locație: baia mare
Mesaje: 58
Implicit

citand alexandra; cum sa stau linistita cand credinta mea si Dumnezeul meu sunt batjocorite in tara mea?daca nimeni nu i-a nici un fel de atitudine,s-ar putea sa ne pierdem toti crestinii. Asa e,sa ma ierte Dumnezeu da eu nu suport nici o jignire la adresa noastra(ortodocsi).M-am saturat de eretici si atei de religiile lor trase la xerox,de ecumenism s.a.m.d. Da mai ales de masmedia asta,care este numai bani,,,pana cand fratilor? noi sa stam cuminti,asai? sa ii toleram pe toti?,sa.si vada de credinta lor,da nu ne jigneasca pe fata,,, PS:scutiti-ma va rog de replici de jenu·libertate de opinie,face care ce vrea.etc,, E tarziu sa ne converteasca careva,,astia chiar nu stiu nimic despre Sfanta Credinta Ortodoxa? Sa ne rugam ca Bunul Dumnezeu sa-i aduca la cunostinta adevarului,iertati.mi nemernicia mie pacatosului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.05.2008, 02:13:27
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coman
citand alexandra; cum sa stau linistita cand credinta mea si Dumnezeul meu sunt batjocorite in tara mea?daca nimeni nu i-a nici un fel de atitudine,s-ar putea sa ne pierdem toti crestinii. Asa e,sa ma ierte Dumnezeu da eu nu suport nici o jignire la adresa noastra(ortodocsi).M-am saturat de eretici si atei de religiile lor trase la xerox,de ecumenism s.a.m.d. Da mai ales de masmedia asta,care este numai bani,,,pana cand fratilor? noi sa stam cuminti,asai? sa ii toleram pe toti?,sa.si vada de credinta lor,da nu ne jigneasca pe fata,,, PS:scutiti-ma va rog de replici de jenu·libertate de opinie,face care ce vrea.etc,, E tarziu sa ne converteasca careva,,astia chiar nu stiu nimic despre Sfanta Credinta Ortodoxa? Sa ne rugam ca Bunul Dumnezeu sa-i aduca la cunostinta adevarului,iertati.mi nemernicia mie pacatosului.
Dumnezeu sa te ierte, frate coman.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.05.2008, 13:32:52
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coman
citand alexandra; cum sa stau linistita cand credinta mea si Dumnezeul meu sunt batjocorite in tara mea?daca nimeni nu i-a nici un fel de atitudine,s-ar putea sa ne pierdem toti crestinii. Asa e,sa ma ierte Dumnezeu da eu nu suport nici o jignire la adresa noastra(ortodocsi).M-am saturat de eretici si atei de religiile lor trase la xerox,de ecumenism s.a.m.d. Da mai ales de masmedia asta,care este numai bani,,,pana cand fratilor? noi sa stam cuminti,asai? sa ii toleram pe toti?,sa.si vada de credinta lor,da nu ne jigneasca pe fata,,, PS:scutiti-ma va rog de replici de jenu·libertate de opinie,face care ce vrea.etc,, E tarziu sa ne converteasca careva,,astia chiar nu stiu nimic despre Sfanta Credinta Ortodoxa? Sa ne rugam ca Bunul Dumnezeu sa-i aduca la cunostinta adevarului,iertati.mi nemernicia mie pacatosului.
Prietene, de ce nu te retragi la mastire ca sa te rogi, in pace si fara ura, pentru cei care traiesc "in lume"?
Ai scapa astfel de "povara" tavalugului globalizari si manipularii media...
Sincer, este o scapare pentru ceare, cum spui tu, "nu mai suporta"...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Impactul mass-media asupra psihismului si vietii spirituale Delirul Biserica Ortodoxa si Massmedia 24 26.03.2015 00:32:44
Mass media care transforma criminalul in victima Erethorn Generalitati 93 19.05.2011 00:18:46
Mass-media mijloc de pierzare a sufletului Rodica50 Intrebari utilizatori 21 27.11.2010 20:04:20
Mesaje subliminale in muzica si mass media diveinthesky Generalitati 40 28.06.2010 00:09:09
Problema documentelor cu cip prezentata cu aceeasi ironie de o parte din mass media tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 16 02.02.2009 01:12:36