Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 19.01.2013, 10:17:26
crainou crainou is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

Stie cineva vreun parinte duhovnic la M.Sihastria? Cum as putea sa ajung la un parinte acolo?
Reply With Quote
  #112  
Vechi 24.01.2013, 17:24:59
crainou crainou is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Saptamana trecuta am revazut cateva locuri dragi, iar Sihastria este de departe cel mai plin de duh din cate locuri am vizitat eu. Pentru unii probabil ca aceasta stare o gasesc la Manastirea Prislop, sau in alta parte. Fiecare cum simte...
Cimitirul "pluteste" in acea stare care te copleseste pur si simplu. Sunt acolo cateva morminte de unde eu am simtit izvorand atat de multa dragoste incat nu mi-am mai putut stapani lacrimile. Si nu erau lacrimi de durere sau tristete subiectiva, ci un "ceva" nelamurit dar dulce si curat, ce se revarsa in inima, si parca ma simteam mangaiat pe cerstet chiar de Parintele Paisie Olaru. Aproximativ aceelasi sentiment l-am avut si la mormantul Parintelui Ioanichie Balan. La mormantul Parintelui Cleopa nu-mi prea gaseam locul, in momentele in care eram acolo. Chiar daca am incercat sa raman singur, aproape mereu se perindau grupuri care aveau ca tinta in special acel mormant... Am cautat cu privirea crucea Parintelui Gherasim, fratele Parintelui Cleopa, a carui credinta m-a impresionat mult. Nu stiam unde sa mai caut si nici ochelarii nu-i aveam la mine. Am intrebat calugarul care ingrijeste de cimitir, iar el mi-a aratat cele doua cruci alaturate, din preajma Mantuitorului (troita), unde odihneau cei doi frati ai Parintelui. Pentru cateva secunde m-am oprit la prima cruce, apoi inexplicabil am fost atras de cealalta, ca si cum cineva mi-ar fi spus ca cel pe care il caut se afla alaturi. De altfel, ca si la celelalte morminte de care pomeneam mai devreme, aveam o stare de liniste desavarsita si o anume caldura pe care nu o pot exprima in cuvinte. Am ramas si acolo un timp, dupa care am incercat sa deslusesc scrisul de pe placuta. Si intradevar, mult mai lizibil am inteles ca nu degeaba simtisem atractia catre acea cruce, fiindca era chiar crucea Parintelui Gherasim, pe care eu o cautam... Intr-un tarziu, am multumit lui Dumnezeu pentru momentele unice pe care mi-a ingaduit sa le traiesc acolo si m-am retras. Seara, pe la 21.15 s-a intrerupt curentul electric, iar la si 20 a venit Parintele Ciprian. N-am indraznit sa ies si sa vorbim. Oricum, a fost intampinat de cativa pelerini apropiati cu care se pare ca se cunostea foarte bine. Eu eram in masina, la doi metri de grup, dar fiind intuneric bezna, n-am fost obsertvat, desi cineva avea o lanterna in mana. Dupa vreo 10 minute, Parintele s-a retras, apoi a venit si lumina. Ma intrebam daca nu cumva intreruperea fusese ceruta chiar de Parintele, pentru a trece mai usor spre chilie.
Dimineata am intrat in al doilea grup.
Nu vreau sa influentez pe nimeni cu parerea mea, care poate fi subiectiva. Personal, am regasit un "alt om". L-am cunoscut cu ani in urma pe Parintele Ciprian, pe cand inca nu fusese chemat la Bucuresti. Nu vreau sa aduc nimanui sminteala; oricum sfaturile pe care le da, sunt profund ortodoxe, dar aceste sfaturi le gasim la orice duhovnic care traieste in credinta. Acel "ceva" pe care l-am vazut la primele vizite, eu nu l-am mai regasit. Poate intelegeti ca alerg dupa "senzational"; nu, nici vorba. De altfel am si "rezolvat" problema pentru care eram acolo, dar desi ne-a rugat sa mai revenim, nu cred ca imi voi mai face programul dupa al lui, asa ca pana acum. Il descopar foarte obosit si chiar neputincios intr-o oarecare masura, iar daca tin cont de sfaturile pe care mi le-a dat, cred ca este indeajuns. Din punctul meu de vedere, am gasit mult mai de folos discutia cu Parintele Gherasim (ucenicul Parintelui Paisie, si cel care l-a ingrijit in ultimii ani pe cand Parintele era foarte bolnav) sau cu Parintele Ioasaf cu care am legat o stransa prietenie, decat cele doua minute de sedere in chilie... Oricum, cu toata dragostea nadajduiesc sa revin la Sihastria, fiindca este acel loc pe care eu nu-l gasesc niciunde in tara.
Si ce sa intelegem de aici, ca nu mai avem nevoie de el , dupa ce ne-a pus pe linie intr-un fel ? Eu cred ca a avut si el un moment de suportabilitate ingreunata, ca doar este si el un om cu puteri si slabiciuni.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 24.01.2013, 18:11:25
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crainou Vezi mesajul
Si ce sa intelegem de aici, ca nu mai avem nevoie de el , dupa ce ne-a pus pe linie intr-un fel ? Eu cred ca a avut si el un moment de suportabilitate ingreunata, ca doar este si el un om cu puteri si slabiciuni.
Nu privi cu rautate! Imagineaza-ti ca la tine vin zilnic zeci, poate sute de oameni, hotarati sa-si descarce povara sufletului in chilia ta. Cu unii iti este atat de usor incat parca plutesti. Cu altii simti cum iti izvoraste sudoarea din toti porii. (Am intrat odata dupa cineva, iar starea in care l-am gasit pe Parintele, m-a zguduit pur si simplu... Si ziua abia incepea). Asadar zilnic altii si altii... Unii vin pentru a doua sau a mai multa oara, altii sunt incepatori. Daca unii dintre cei care au fost, s-au folosit de sfaturi si reusesc sa mai decongestioneze aglomeratia, alegand alte alternative, fiindca ce-a fost greu a trecut, chiar nu vad motivul de a ne alatura multimii care au probleme grele si ispite pe masura! Uneori nici nu suntem constienti ca de fapt nu alergam dupa "folos", ci dupa senzational, numai asa, ca sa fim cu puhoiul!...
Eu l-am vazut pe Parintele Ciprian in momente diferite. Stiu (sau banuiesc) cat de mult se roaga pentru noi toti, dar din pacate mi-a fost dat sa vad si povara Crucii sale. Ma inspaimant la gandul ca as mai putea adauga si eu povara propriei greutati. Multumesc lui Dumnezeu ca mi l-a scos in cale, (fara macar sa-l caut pe el special), si sa-mi jaloneze cararea intr-un mod cu totul miraculos. Ceea ce am dorit dupa aceea, a fost sa o ajut si pe sotia mea sa primeasca din partea cuviosiei sale, sfaturi cel putin la fel de bune, ca si binecuvantarea atat de folositoare vietii. Iar pentru asta, mult a trebuit sa alerg. Acum iarasi multumesc lui Dumnezeu, fiindca si ea, a primit dezlegare si binecuvantare. E firesc, asadar, sa lasam locul altora, iar noi sa ne multumim cu cei mai putin cautati de lume, cu care sa pastram o legatura lipsita de prea multe compromisuri!
Daca s-a inteles altceva, imi cer iertare... Nu renunt la Parintele insinuand ca si-a pierdut harul de odinioara, ci fiindca nu vreau sa ma mai duca in spate, cand atatia altii vor si ei sa se spovedeasca acolo macar odata! Poate si fiindca din fericire, eu chiar am de ales!
Cine doreste, sa-l ajute Dumnezeu sa ajunga acolo si sa-i fie de folos cel putin la fel cum mi-a fost mie si familiei mele!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #114  
Vechi 26.01.2013, 10:14:16
crainou crainou is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Nu privi cu rautate! Imagineaza-ti ca la tine vin zilnic zeci, poate sute de oameni, hotarati sa-si descarce povara sufletului in chilia ta. Cu unii iti este atat de usor incat parca plutesti. Cu altii simti cum iti izvoraste sudoarea din toti porii. (Am intrat odata dupa cineva, iar starea in care l-am gasit pe Parintele, m-a zguduit pur si simplu... Si ziua abia incepea). Asadar zilnic altii si altii... Unii vin pentru a doua sau a mai multa oara, altii sunt incepatori. Daca unii dintre cei care au fost, s-au folosit de sfaturi si reusesc sa mai decongestioneze aglomeratia, alegand alte alternative, fiindca ce-a fost greu a trecut, chiar nu vad motivul de a ne alatura multimii care au probleme grele si ispite pe masura! Uneori nici nu suntem constienti ca de fapt nu alergam dupa "folos", ci dupa senzational, numai asa, ca sa fim cu puhoiul!...
Eu l-am vazut pe Parintele Ciprian in momente diferite. Stiu (sau banuiesc) cat de mult se roaga pentru noi toti, dar din pacate mi-a fost dat sa vad si povara Crucii sale. Ma inspaimant la gandul ca as mai putea adauga si eu povara propriei greutati. Multumesc lui Dumnezeu ca mi l-a scos in cale, (fara macar sa-l caut pe el special), si sa-mi jaloneze cararea intr-un mod cu totul miraculos. Ceea ce am dorit dupa aceea, a fost sa o ajut si pe sotia mea sa primeasca din partea cuviosiei sale, sfaturi cel putin la fel de bune, ca si binecuvantarea atat de folositoare vietii. Iar pentru asta, mult a trebuit sa alerg. Acum iarasi multumesc lui Dumnezeu, fiindca si ea, a primit dezlegare si binecuvantare. E firesc, asadar, sa lasam locul altora, iar noi sa ne multumim cu cei mai putin cautati de lume, cu care sa pastram o legatura lipsita de prea multe compromisuri!
Daca s-a inteles altceva, imi cer iertare... Nu renunt la Parintele insinuand ca si-a pierdut harul de odinioara, ci fiindca nu vreau sa ma mai duca in spate, cand atatia altii vor si ei sa se spovedeasca acolo macar odata! Poate si fiindca din fericire, eu chiar am de ales!
Cine doreste, sa-l ajute Dumnezeu sa ajunga acolo si sa-i fie de folos cel putin la fel cum mi-a fost mie si familiei mele!
Dupa cum vad esti un "mosneag" tanar si fericit. Sa ne ajute Dumnezeu sa fim toti la fel. Ce purtam in inima, sa ne fie eticheta. Mult curaj si vointa, celor doritori de curatire sufleteasca.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 26.01.2013, 12:34:42
Elenaalexa Elenaalexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2011
Mesaje: 10
Post Da, se putea intelege altceva!

Recunosc, frate Mosh-Neagule, ca si eu am inteles altceva si m-am intristat profund.
Cu ce spuneti aici insa, m-ati lamurit.
Iertati-ma!

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Nu privi cu rautate! Imagineaza-ti ca la tine vin zilnic zeci, poate sute de oameni, hotarati sa-si descarce povara sufletului in chilia ta. Cu unii iti este atat de usor incat parca plutesti. Cu altii simti cum iti izvoraste sudoarea din toti porii. (Am intrat odata dupa cineva, iar starea in care l-am gasit pe Parintele, m-a zguduit pur si simplu... Si ziua abia incepea). Asadar zilnic altii si altii... Unii vin pentru a doua sau a mai multa oara, altii sunt incepatori. Daca unii dintre cei care au fost, s-au folosit de sfaturi si reusesc sa mai decongestioneze aglomeratia, alegand alte alternative, fiindca ce-a fost greu a trecut, chiar nu vad motivul de a ne alatura multimii care au probleme grele si ispite pe masura! Uneori nici nu suntem constienti ca de fapt nu alergam dupa "folos", ci dupa senzational, numai asa, ca sa fim cu puhoiul!...
Eu l-am vazut pe Parintele Ciprian in momente diferite. Stiu (sau banuiesc) cat de mult se roaga pentru noi toti, dar din pacate mi-a fost dat sa vad si povara Crucii sale. Ma inspaimant la gandul ca as mai putea adauga si eu povara propriei greutati. Multumesc lui Dumnezeu ca mi l-a scos in cale, (fara macar sa-l caut pe el special), si sa-mi jaloneze cararea intr-un mod cu totul miraculos. Ceea ce am dorit dupa aceea, a fost sa o ajut si pe sotia mea sa primeasca din partea cuviosiei sale, sfaturi cel putin la fel de bune, ca si binecuvantarea atat de folositoare vietii. Iar pentru asta, mult a trebuit sa alerg. Acum iarasi multumesc lui Dumnezeu, fiindca si ea, a primit dezlegare si binecuvantare. E firesc, asadar, sa lasam locul altora, iar noi sa ne multumim cu cei mai putin cautati de lume, cu care sa pastram o legatura lipsita de prea multe compromisuri!
Daca s-a inteles altceva, imi cer iertare... Nu renunt la Parintele insinuand ca si-a pierdut harul de odinioara, ci fiindca nu vreau sa ma mai duca in spate, cand atatia altii vor si ei sa se spovedeasca acolo macar odata! Poate si fiindca din fericire, eu chiar am de ales!
Cine doreste, sa-l ajute Dumnezeu sa ajunga acolo si sa-i fie de folos cel putin la fel cum mi-a fost mie si familiei mele!
Reply With Quote
  #116  
Vechi 27.01.2013, 21:19:25
luminitza13 luminitza13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2012
Mesaje: 3
Implicit Buna seara!

Stie cineva unde se afla parintele Ciprian acum? este la Sihastria sau in Bucuresti? Daca este in Bucuresti cand poate fi gasit? multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #117  
Vechi 29.01.2013, 11:59:03
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminitza13 Vezi mesajul
Stie cineva unde se afla parintele Ciprian acum? este la Sihastria sau in Bucuresti? Daca este in Bucuresti cand poate fi gasit? multumesc anticipat!
Incercati la Paraclisul de peste drum de hotel Marriot
Reply With Quote
  #118  
Vechi 09.02.2013, 10:07:21
fiorrand fiorrand is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2012
Mesaje: 5
Implicit buna dimineata!

pentru cine e interesat de parintele Ciprian. acum este in Bucuresti la bisericuta vis a vis de Marriott. am fost la dansul, am vorbit, mi-a zis sa vin la slujbele Sfantului Maslu. sfatul meu este sa mearga la dansul si la slujbele domniei sale doar cei cu nervii tari. oamenii care vin acolo sunt in stare sa rupa carne din tine sa te calce in picioare doar sa ajunga inaintea ta la parinte. doar slujba frumoasa m-a mai calmat pentru incepusem sa fiu foarte agitata cu ce se intampla in jurul meu.
parintele Ciprian , pleaca pe 3 martie intr=o excursie la Ierusalim. deci, poate aveti noroc ca pana atunci sa ramana in Bucuresti.
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #119  
Vechi 27.03.2013, 17:09:39
rugvlad rugvlad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2009
Mesaje: 7
Implicit Salutare

Stiti cumva unde este Parintele Ciprian in perioada asta? Tare as vrea si eu sa merg la el, mi-am propus cu un prieten sa facem un pelerinaj dar as vrea sa merg cand il pot gasi pe Parinte la Sihastria, eu sunt din Iasi si ajung mai greu in Bucuresti. Daca stie cineva si numarul de telefon al Parintelui, un bine mi-ar face. Doamne-ajuta.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 28.03.2013, 14:01:45
Elenaalexa Elenaalexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2011
Mesaje: 10
Post Pr.Ciprian

Citat:
În prealabil postat de rugvlad Vezi mesajul
Stiti cumva unde este Parintele Ciprian in perioada asta? Tare as vrea si eu sa merg la el, mi-am propus cu un prieten sa facem un pelerinaj dar as vrea sa merg cand il pot gasi pe Parinte la Sihastria, eu sunt din Iasi si ajung mai greu in Bucuresti. Daca stie cineva si numarul de telefon al Parintelui, un bine mi-ar face. Doamne-ajuta.
In prima saptamana din Post Parintele era la sfanta Manastire Sihastria.
Dupa cele cunoscute de Sfintia-Sa in acel moment, urma sa ramana la Manastire toata durata Postului.
Acesta este nr.de telefon mobil al Parintelui : 0740488429, la care insa nu ar putea sa raspunda cat este in Mnastirea Sihastria , deoarece acolo nu este semnal.
Puteti incerca si pe acest numar de telefon fix:0233251485.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bolnav, ciprian, parinte, sihastria



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Ciprian Gradinaru de la Man Sihastria tinutza Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.04.2017 16:07:55
Moliftele Sf. Ciprian cristeaalin Rugaciuni 1 27.01.2012 22:32:01
Mesaj,propunere TEOLOGUL Generalitati 45 08.01.2011 12:16:34
un mesaj frumos The_Fallen Generalitati 1 14.07.2010 22:22:29