Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.09.2007, 08:31:46
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Speranta, eu am MARE evlavie la Sf.Ioan Rusul, este un sfant grabnic ajutator celor bolnavi. Daca vrei si ai timp citeste Acatistul Sfantului, este inaltator...macar cand si cand ..zi de zi (poate) nu vei avea timp. Poate vor citit si altii impreuna cu tine acest frumos acatist:) Nu stiu daca vei afla minuni , dar macar putina mangaiere cu siguranta vei primi. Are acolo la sfasit un stih atat de frumos,
"Bucura-te sfinte si ne pregateste sa ne bucuram dimpreuna cu tine in Rai"..
apoi rugaciunea pentru bolnavi. este MINUNAT!
cu drag jenica
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.09.2007, 09:08:57
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

La biserica unde merg eu ,la Sfantul Maslu ,la predica , parintele a luat o fetita in brate si ne-a spus ca ea nu putea sa mearga singura nici sa tina capul bine.Dar prin spovedania curata si deasa a parintilor si prin rugaciuni ea s-a vindecat.
Dumnezeu e mare si trebuie sa ii facem loc in sufletul nostru ca sa ne ajute.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.09.2007, 16:45:44
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bunul nostru parinte Cleopa m-a invatat sa incerc macar sa intarzii masa de dimineata dupa ora 9.30. mai ales cei care sunt pomenti la sfintele manastiri...din evlavie fata de proetii care se jertfesc pentru noi si ne pomenesc.
Daca nu puteti face TOT canonul dat de duhovnic, seara cand puneti capul pe perna, spuneti in gand de 30 de ori rugaciunea Iisuse Fiul Lui dzeu miluieste-ma, si iti inlocuieste canonul! Dar!! numai daca ai motiv binecuvantat (boala, calatorie)
cand mergeti la urmatoare spovada, spuneti parintelui sa VA DEZLEGE de canonul care l-ati primit si Nu l-ati facut.
La fiecare catisma din Psaltire, cei incepatori sa faca cate 3 metanii!
Cautati mai mult frangerea inimii, decat rugaciunea multa dar spusa ca pe o poezie.
Nu lasati NICIODATA rugaciunea ZILNICA la Maicuta Domnului.
Si..la final...dragii meiRUGATI-VA UNII PENTRU ALTII MAI MULT CA MULTTTT POATE RUGACIUNEA FACUTA DIN IUBIRE!
ma iertati toti fratilor!
jenica
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.09.2007, 20:30:37
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

anita, nu-l confund... el a zis asta pe topicul "Warning to Romania", vezi la sectiunea Generalitati
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.09.2007, 22:17:21
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Draga Speranta,

Durerea ta este profunda, o durere izvorata din iubirea fara margini a parintelui fata de copilul sau. Jenica ti-a dat sfatul cel mai important: sa folosesti aceasta forta a iubirii si a durerii si sa transformi totul. E o lupta grea, o lupta care se poarta cu rugaciune, cu multa nadejde, cu multa credinta si mai ales cu totala incredintare in mana lui Dumnezeu.

Tot ce se poate face trebuie facut. Si acolo unde nu mai poate omul face nimic, Dumnezeu va implini totul dupa Voia Lui. Noua nu ne va ramane decat sa-I acceptam Voia.

Copilul acesta poarta deja semnul mantuirii prin crucea pe care o are de dus. Si prin crucea lui primesc si cei din jur speranta mantuirii. E prea greu sa intelegem aceste cuvinte, insa ele sunt viata care se descopera prin rugaciune si lasarea deplina in voia lui Dumnezeu.

Tine-te de duhovnicul, el te va putea indruma cel mai bine. Noi de pe forum te vom putea incuraja, mangai cu cuvintele noastre, intari cu rugaciunea noastra.

Dumnezeu sa va umple inima de bucurie!

Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.09.2007, 21:05:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Doamne, Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, primeste smerita mea rugaciune pentru iertarea pacatelor mele si ca un indurat, stingd cu dreapta TA cea atotputernica focul ce m-a cuprins. Inceteaza-mi boala si cu milostivirea TA ridica-ma din patul durerii, intru slava Numelui Tau. Ca TU esti Doctorul sufletelor si a trupurilor noastre, HRISTOASE DUMNEZEULE, si TIE slava inaltam : TATALUI si FIULUI si SFANTULUI DUH, acum si pururea si in vecii vecilor. AMIN " +
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.10.2007, 13:16:33
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Linistea ptr mine e o minune...si a aparut.:)

Multumesc Doamne!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.11.2007, 22:37:53
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Desi nu am raspuns postarii tale, ne bucuram toti alaturi de tine Speranta:rolleyes:
Maica Domnului si Sf.Ioan Rusul sa va aibe in paza!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.11.2007, 23:03:34
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Speranta,ma bucur sa aud ca ai liniste in suflet.Sfantul Nectarie si Sfantul Mina sa-ti ajute!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.11.2007, 13:04:15
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Doamne ajuta! Speranta, ai aflat de terapia ABA, pentru copiii cu autism?
Dumnezeu si Maica Domnului sa-ti ajute! Un post cu pace in suflet!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne rugam pentru Elena mara2008 Rugaciuni 12 24.02.2012 19:40:12
LA MULTI ANI! de Sf.Imparati CONSTANTIN si ELENA! Aghioritul Generalitati 18 22.05.2011 02:20:08
Sfintii Imparati Constantin si Elena gabriel cristian Intrebari utilizatori 0 21.05.2011 19:05:16
Cum sa il ajut? ozana81 Vrajitoria 4 14.05.2011 15:12:01
Cum să o ajut? Carmen FUNIERU Intrebari utilizatori 7 16.09.2010 10:25:55