Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.11.2009, 15:30:50
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
...si eu am gasit N iconite cu Maica Domnului pe jos si calcate in picioare de catre cine??? NEIUBITORII DE DUMNEZEU!!!! dar pe langa asta erau si RUPTE... m-a durut si INCA ma doare si SUFAR CUMPLIT...

Mai bine sora in Hristos nu le mai da asa de la fratia ta, ci prin purtarea si cuvintele calde ce le vei spune sa ii faci sa isi doreasca si sa CEARA EI!!! e mai bine asa, si te si feresti si de HULE si de respingerile lor!!!

INDRAZNESTE FIICA CREDINTA TA TE-A MANTUIT!!!!
Of, imi pare rau. Si ce-ai facut? Le-ai adunat? Eu am gasit o asemenea iconita, am curatit-o si acum este langa celelalte, la loc de cinste. Cand vad asa ceva, ma intristez si eu ca oamenii inca Il mai rastignesc pe Hristos, dar incerc sa aduc reparatie, dupa puterile mele, rugandu-L sa nu le ia in seama greselile... Nu stiu ce altceva sa fac...
Mi-e frica de respingere, este perfect adevarat, dar mai tare mi-e frica sa nu_l insulte cumva pe Hristos sau pe Maicuta Domnului din pricina mea si din acest motiv, cand merg pe strada si ma rog rozariul incerc sa nu-l las sa se vada...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.11.2009, 15:31:15
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Am citit urmatorul mesaj, al userului none:
"Aiureli domnul care vorbeste este membru PRM nu ii stiu numele dar ceea ce povesteste este chiar eretic dupa cum scrie si titlul filmuletului Carti interzise carti eretice, acel calugar franciscan a facut asta probabil a vrut el sa se contreze de unul singur cu Satana dar n-a facut nimic altceva decat sa creeze scandaluri asa cum mereu au fost in Biserica Romano-Catolica.In rest numai bine. "
Am fost crescuta in religia romano-catolica si ma simp prost citind asa ceva.
Cum ar trebui sa reactionez?
Ar trebui sa devii ortodoxa, doar ortodoxia este Biserica Adevarata, cu Har. Din pacate Biserica Romano Catolica s-a ratacit si de vreo mie de ani este intr-adevar eretica. Nu vreau sa te supar, dar asta este adevarul. Daca vrei sa te documentezi si tu, iti pot recomanda niste surse.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.11.2009, 15:33:47
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Ar trebui sa devii ortodoxa, doar ortodoxia este Biserica Adevarata, cu Har. Din pacate Biserica catolica s-a ratacit si de vreo mie de ani este intr-adevar eretica. Nu vreau sa te supar, dar asta este adevarul. Daca vrei sa te documentezi si tu, iti pot recomanda niste surse.
Sunt botezata ortodox (daca nu va plictisiti si chiar va intereseaza, o sa va si spun cum s-a intamplat), dar am fost crescuta in religia catolica (romano-catolica). M-am casatorit in biserica ortodoxa (in virtutea botezului) cu un baiat foarte foarte bun, practicant ortodox cu-adevarat si care, cu multa blandete, imi explica multe lucruri.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.11.2009, 15:36:45
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Ar trebui sa devii ortodoxa, doar ortodoxia este Biserica Adevarata, cu Har. Din pacate Biserica Romano Catolica s-a ratacit si de vreo mie de ani este intr-adevar eretica. Nu vreau sa te supar, dar asta este adevarul. Daca vrei sa te documentezi si tu, iti pot recomanda niste surse.
Ia-o usor frate pe sora Eliszabeta!!! Nu prea stie din cele ale Dogmaticii! I-am aratat care sunt diferentele, dar nu se trateaza asa o persoana de alta credinta! fa-l sa VREA sa fie si el in credinta ta, ortodoxa. Nu prin cuvinte, ci prin „intru aceasta vor cunoaste toti ca suntei ucenicii Mei, de veti avea dragoste intre voi”!!! Arata-ti caldura si drasostea ta, si prin RUGACIUNE si numai asa va LUCRA HROSTOS sa devina si ea ortodoxa prin FAPTA!!!
Iarta-ma frate, sper sa nu te fi suparat!!!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.11.2009, 15:37:04
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Sunt botezata ortodox (daca nu va plictisiti si chiar va intereseaza, o sa va si spun cum s-a intamplat), dar am fost crescuta in religia catolica (romano-catolica). M-am casatorit in biserica ortodoxa (in virtutea botezului) cu un baiat foarte foarte bun, practicant ortodox cu-adevarat si care, cu multa blandete, imi explica multe lucruri.
Bun. Atunci cred ca ar trebui sa lepezi toata invatatura Romano Catolica care a aparut de la 1054 incoace :).

Bogdan.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.11.2009, 15:38:00
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Ia-o usor frate pe sora Eliszabeta!!! Nu prea stie din cele ale Dogmaticii! I-am aratat care sunt diferentele, dar nu se trateaza asa o persoana de alta credinta! fa-l sa VREA sa fie si el in credinta ta, ortodoxa. Nu prin cuvinte, ci prin „intru aceasta vor cunoaste toti ca suntei ucenicii Mei, de veti avea dragoste intre voi”!!! Arata-ti caldura si drasostea ta, si prin RUGACIUNE si numai asa va LUCRA HROSTOS sa devina si ea ortodoxa, numai daca nu crezi ca devine orotdoxa pt ca ii zice cineva ci pt ca Hristos LUCREAZA, nu omul!!!

Iarta-ma frate, sper sa nu te fi suparat!!!
Nu m-am suparat, imi cer si eu iertare daca am suparat pe cineva.

Bogdan.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.11.2009, 15:45:05
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Fratii mei! Zelul vostru ma induioseaza si-mi atinge profunzimile inimii! Tu, geo.nektarios, esti bland, cumpatat si plin de dragoste. Si cred ca esti tot timpul in stare de rugaciune. Iar tu, Bogdan, vrei sa tai o creanga si sa o altoiesti ca sa dea rod. Si amandoi, din cate inteleg eu, lucrati in via Domnului. Ceea ce este bine, foarte bine. Eu, insa, sunt ca un copil mic si, tot ca un copil mic, buchisesc, nevazand si neintelegand totul. Aveti rabdare cu mine, va rog.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.11.2009, 15:47:47
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Fratii mei! Zelul vostru ma induioseaza si-mi atinge profunzimile inimii! Tu, geo.nektarios, esti bland, cumpatat si plin de dragoste. Si cred ca esti tot timpul in stare de rugaciune. Iar tu, Bogdan, vrei sa tai o creanga si sa o altoiesti ca sa dea rod. Si amandoi, din cate inteleg eu, lucrati in via Domnului. Ceea ce este bine, foarte bine. Eu, insa, sunt ca un copil mic si, tot ca un copil mic, buchisesc, nevazand si neintelegand totul. Aveti rabdare cu mine, va rog.
Ne spune Domnul Hristos ca prin RABDAREA voastra va veti dobandi MANTUIREA!!!
Sora mea, numai asa putem LUCRA in VIA DOMNULUI!!!

Fii Binecuvantata!!!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.11.2009, 23:27:55
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Ne spune Domnul Hristos ca prin RABDAREA voastra va veti dobandi MANTUIREA!!!
Sora mea, numai asa putem LUCRA in VIA DOMNULUI!!!

Fii Binecuvantata!!!
Si pe tine sa te binecuvanteze Dumnezeu!!! Pe noi toti
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
canon, sfatuiti-ma, va rog... tibimarin Intrebari utilizatori 21 16.03.2012 23:13:02
Vreau sa ma intorc in Romania!Ce ma sfatuiti? Laura19 Generalitati 436 30.06.2011 20:49:50
Ce ma sfatuiti? Darkanian Generalitati 8 26.07.2010 21:31:06
sfatuiti-ne va rugam anamaria90 Generalitati 7 30.10.2008 14:10:40