Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.02.2010, 21:13:08
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Cartea e foarte absurda.
E scrisa de un catolic inselat de draci.
De ce apare sub numele Sfantului Nicodim Aghioritul nu am idee.
Heruvimii sunt prezentati hulitor in contradictie cu ce zice Sfantul Ioan Damaschinul la Dogmatica,asta ca un mic exemplu.

Catolicul care a scris cartea inselat de draci se mai apuca si huleste si pe Sfantul Grigorie Palama vorbind in zemflea fata de Sfant ("unii si-au inchipuit ca perfectiunea consta in rugaciuni mentale neincetate").
Acesti eretici scolastici continua cu absurditatile lor pe care ii inseala dracii sa le zica.
Cugetarea continua la legea lui Dumnezeu si confruntare gandurilor noastre,faptelor noastre,vorbelor noastre cu legea lui Dumnezeu in continuu duce la apropierea de Dumnezeu.Apropierea nu se face spatial ca Dumnezeu e pretutindeni prezent ci prin faptul ca Dumnezeu "vine" sa ne ajute.
Asta e un fel de rugaciune neincentata.
Dupa ce se obtine aceasta se trece la amintirea neincetata de Dumnezeu Iisus Hristos dar nu in mod mantrist ci avand legea sa in vedere si rugandu-l sa ne ajute cand vedem anumite pacate in noi,ii cerem mila pentru aceste pacate,ii cerem sa ne vindece de ele.
Si mai mult decat atat,eu am scris aci dupa slaba pricepere.
Daca mintii noastre ii este lene sa faca asa asta nu inseamna sa hulim pe cei care au facut asa si au dobandit unire nemijlocita cu Dumnezeu dupa cat puteau primi,precum a fost cu Sfantul Grigorie Palama!
Cum sa afli care e voia lui Dumnezeu in fiecare situatie daca nu ai uniune nemijlocita cu El?
Si daca cumva rezolvarea corecta la o situatie e ceva la care tu nici macar nu te-ai gandit?
Nu ai cum si atunci trebuie sa recunosti pana nu ai uniunea cu Dumnezeu sa te povatuiasca Dumnezeu starea in care te afli.Aci vine necesitatea "batranului" (povatuitorului) duhovnicesc.
Sfantul Grigorie Palama a aratat ereticilor scolastici catolici inselati de draci ca imaginatia e o putere foarte de cinste a sufletului uman.
Si a aratat Sfantul Grigorie Palama ca Sfantul prooroc Moise primeste o viziune cu imagini de la Dumnezeu si ca vede ceva anume vede un cort.
Nu imaginatia sau simturile ne despart pe noi de Dumnezeu ci pacatele care sunt si in sufletul nostru,de care suntem bolnavi.

Last edited by mihailt; 08.02.2010 at 21:22:11.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.02.2010, 21:28:27
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit Carti si ... carti

Ce nu inteleg eu este de ce e neaparata nevoie de atata polemica fata de aceasta carte cind mesajul ei este atat de clar: exista un razboi nevazut si in fata lui se poate cistiga cu rugaciunea si cu trezvia.
Cartea te invata cum sa-l duci la modul foarte explicit.

Noi suntem ortodocsi si tinem de biserica ortodoxa, daca biserica accepta aceasta carte si pe autorul ei ca pe un sfant, noi nu putem schimba nimic. Normal ar fi ca fiecare dintre noi sa aleaga pentru sine din intreaga bibiloteca a ortodoxiei ce carti vorbesc mai pe intelesul lui, fara sa le desconsidere pe altele pe care le judeca doar poate pentru ca nu le intelege.

Ca are sau nu influente apusene eu nu am bagat de seama pentru ca de obicei apusenii nu sunt chiar asa de drastici in ceea ce priveste trezvia si nici nu exceleaza cu rugaciunea.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.02.2010, 23:57:00
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit ...

Nu stiu ce sa zic despre carte, dar pot spune ca imaginatia folosita in rugaciune este foarte periculoasa!!!!! Cunosc cazuri care au ajuns demonizati numai imaginandu-si in timpul rugaciunii ingeri, sfinti etc... Cititi despre rugaciune carti, mai ales despre rugaciunea inimii si veti vedea ca e INTERZIS! sa-ti imaginezi ceva in timpul rugaciunii, sa nu ai nii un fel de imagine in minte, mai ales a Lui Dumnezeu, care intr-adevar, cartile spun ca noi ni-L putem imagina pentru ca nici un ochi omenesc nu L-a vazut pana acum, in Persoana, ci doar ca lucrare, ceea ce e un lucru foarte diferit, Duhul Sfant s-a aratat, chiar si Sfanta Treime s-a aratat la Mamvri dar intr-o forma umana, 3 Tineri, dar in cea Dumnezeiasca numai Sfintii din cer poate L-au vazut si ingerii, dar noi nu.

Cititi "Pateric despre visuri si vedenii" !!!! o carte impresionanta despre lupta calugarilor din Muntele Athos cu demonii, li se arata sub forma Maicii Domnului, a Mantuitorului, iar unii si-au imaginat lucruri sfinte in rugaciune (fara sa stie ca-i vatama) si au ajuns demonizati, unii si-au pierdut mintile de tot, e FOARTE! periculor, cititi cartea pe care v-am recomandat-o. Deci daca asta e problema, atunci Razboiul Nevazut aici nu greseste, si fiind totusi scrisa de un calugar, sfant, athonist, ma indoiesc ca greseste, pentru ca lupta pe care o dau ei acolo cu necuratii e de neinchipuit pentru noi, eu am citit si am auzit niste lucruri incredibile legate de subiectul asta din Muntele Athos.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.02.2010, 10:06:23
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sunt Sfintele Icoane pentru folosirea corecta a imaginatiei la Sfintele Rugaciuni.Nu a zis nimeni sa iti inchipui cum sunt Sfintii Ingeri dar Sfintele Icoane sunt pictate dupa cum a fost vazut Dumnezeu Intrupat- Dumnezeu Iisus Hristos,Maica Domnului,Sfintii Apostoli,Sfintii,etc.Sfintele Icoane arata mintii noastre neputinta ei.
Asa nimeni nu poate sa priceapa cum Dumnezeu petrecea pe Pamant imbracat cu fire umana (Sfantul Ioan Damaschinul zice de aceasta "printr-o pogorare inexprimabila si incomprehensibila") si in acelasi timp avea grija de intreg Universul dar si de ingerii din ceruri.Dar cum zice Sfantul Ioan Damaschinul la Dogmatica Dumnezeu este pretutindeni.Dumnezeu nu e circumscris intr-un loc si daca se pogoara in noi cu darul la Sfanta Rugaciune asta nu inseamna ca noi suntem fruntea lumii ci inseamna ca s-a pogorat si in noi.

La Imnul acatist se spune:
"Bucură-te, că porti pe Cel ce pe toate le poartă;"
Oricum daca ni se pare ca noi suntem buni si altii pacatosi nu Dumnezeu s-a pogorat in noi ci am primit duhuri dracesti de inselare.

S-a mai discutat aceasta la Sfantul Sinod Ecumenic al saptelea.
Pricina nalucirilor e pacatul trufiei nu imaginatia.

Last edited by mihailt; 09.02.2010 at 10:19:24.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.02.2010, 11:34:30
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Eu prefer sa cred ce scrie pe orthodoxwiki si ce a zis Sfantul Teofan Zavoratul.
Cartea "Razboiul nevazut" e pagubitoare de suflet."

Hai, frate, lasa si tu un pic de la tine. Umbla in Romania carti ale lui Gregorian Bivolaru, umbla secta "doamnei cu cireasa in frunte" aka Shri Mataji, aia cu burta cat o librarie de carti (precizez: carti laice, haha), spunand ca guruleasa lor e (Doamne iarta-ma) reincarnarea Preacuratei, umbla nene invatand tot felul de rataciri de ti se ridica parul si ne legam de niste exprimari construite putin mai stangaci ca vaaai, daca ajunge vreun frate la rugaciunea lucratoare si citeste cartea asta si se sminteste. Pfff. Pai daca ajunge la aceea si se sminteste de aceasta, atunci e cu porunca de sus, ca inseamna ca avea fratele ceva albeatza de trufie pe ochi si incepuse sa vada prost. :) Daca procedam cu atata alarmism, in chestiuni atat de subtiri, o sa ajungem sa inventam oficiul pentru puritatea cartilor ortodoxe si stii, oricat de "ortodox" ar fi acest oficiu, functia lui e erezie catolica "cu acte". :)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.02.2010, 12:05:56
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ei mai frate mai gresesc si eu...Normal ca o fi avand si multe chestii bune cartea intr-ansa.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.02.2010, 12:39:05
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu ai de unde sa stii cum a lucrat Dumnezeu in inima cuiva. Parinti ai ortodoxiei sfatuiesc lumea sa citeasca si pe Dante, desi in fond e fictiune si scrisa de un catolic. Uneori lucrurile acelea contin greseli evidente, dar daca le generalizam si spunem "gata, pe foc cu ele, toate sunt la fel", de unde vom sti ce fel functioneaza sufletul cui le-a scris? Aaaa nuu frate, stai, ca eu sunt asa un modest si nu cred ca putem indrepta nimic, ca pe astia ii poate indrepta numai un sfant parinte de la Athos d-ala vazator cu duhul si noi sa ne smerim si sa ne vedem de (oftat, dat okii peste cap) sffffanta noastra ortodoxie. Pfff. Iisus vorbind cu samarineanca n-avea atatea "fitze", doamne iarta-ma. Ba chiar a parut sa treaca usor peste oprelistile pe care le stia ea: "cum bei apa de la mine fiind iudeu"?
Crezi ca intamplarea aceasta e consemnata degeaba? Va sa zica fiica Samariei (a idolatriei...) are ceva bun in ulcior. Dar trebuie sa stii ce si cum sa-i ceri. Nu sa vii ca si cum poti sa-i dai.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.02.2010, 13:01:26
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Eu prefer sa cred ce scrie pe orthodoxwiki si ce a zis Sfantul Teofan Zavoratul.
Cartea "Razboiul nevazut" e pagubitoare de suflet.
Imi poti da sursa, unde Sfantul Teofan afirma ce zici tu!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.12.2013, 22:37:14
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit razboiul nevazut

Precizati in ce consta "absurditatea catolica" .In ceea ce priveste cunoasterea lui Dumnezeu cu puterea simturilor trupesti , sa ne aducem aminte de intalnirea celor doi ucenici cu Iisus Hristos in drum spre Emaus.Ei nu L-au putut recunoaste cu ochii firesti ai trupului , pentru ca nu li se deschisesera ochii duhovnicesti ai sufletului.Puteti face o mica discutie pe aceaste tema ? Explicati cum putem recunoaste cu mijloacele firii cazute sub pacat prin simturi, ceea ce este mai presus de lume si nu face parte din ea ? Nu a zis Iisus apostolilor ca " pe voi lumea va uraste pentru ca nu sunteti din aceasta lume " ? Cum se poate sa traiesti in lume , dar sa nu fii din lume ?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.12.2013, 23:36:08
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit viziune

Aveti grija cum confundati "viziunea de la Dumnezeu" , cu imaginatia . Viziunea este o vedere data de Dumnezeu cui si cand vrea El , prin care arata anumite lucruri ascunse pe care vizionarul nu le-a stiut si nu le-a imaginat niciodata , cu un scop precis , anume spre indreptare si spre sporire duhovniceasca si altele asemenea . Iar imaginatia este o vedere ,in scop de revedere mentala a unor imagini deja vazute in viata noastra , lucru care se intampla voluntar sau si involuntar. Si mai este o imaginatie care compune imagini a ceea ce nu a vazut si nu a stiut , in scopul unei satisfactii personale si care nu are nimic comun cu realitatea . Imaginatia in scop creativ , sau inventiv , in caz de anumite necesitati , este o imaginatie benefica . Dar ea poate fi foarte vatamatoare ,daca se centreaza pe reverie , pe visare , sau pe inchipuirea lumii nevazute , creata de Dumnezeu , care nu se poate vedea cu ochi "omenesti " .

Last edited by nacu simona; 10.12.2013 at 23:40:18.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
La Catedrala romano-catolica " Sfantul Iosif " cristiboss56 Biserica Romano-Catolica 3 07.05.2011 23:28:13
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42