Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.11.2010, 21:19:23
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit Medalionul

Am primit un medalion . pe medalion sunt sunt inscriptionate mesaje ca Dumnezeu e peste tot, Justitia Divina , Protectie divina. A fost un medalion personalizat de o persoana care a crezut mult in Dumnezeu din cate am inteles eu.
Nu stiu daca acest medalion a fost de bun augur sau nu, dar stiu ca de cand l-am primit de la familia respectiva, au inceput problemele cu ei. Nu stiu daca mi-a deschis ochii sau daca e ceva necurat.. Bineinteles ca l-am dus la sfinitit. Medalionul asta ma face sa ma simt legata de aceea familie caci putina lume a beneficiat de acest medalion. Intr-un fel ma simt protejata dar nu stiu daca sa cred sau nu.
As vrea sa-l purific dar nu stiu cum. Trebuie sa-l las la biserica cateva zile? ce rugaciuni se fac?
Tin minte cand am primit acest medalion ne-am rugat la sfantul Mihail sa protejeze acest medalion si pe persoana care o poarta...

Sincer nu stiu daca medalionul imi poarta ghinion sau noroc, nu as vrea sa interpretez gresit. Uneori tot raul e spre bine.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.11.2010, 21:48:47
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu as putea sa iti dau un raspuns prea argumentat ceea ce inseamna ca problema ma depaseste dar am o intuitie foarte puternica ca ar fi mai bine sa renunti la medalion si sa mentii legatura pe care o simti fata de familia respectiva rugandu-te pentru ei.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.11.2010, 21:56:45
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Medalionul creștinului este Sfânta Cruce.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.11.2010, 23:45:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
Sincer nu stiu daca medalionul imi poarta ghinion sau noroc,
Poate că mă înșel, dar citind asta îmi pun întrebarea dacă nu aveți o predispoziție spre gândirea magică.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.11.2010, 17:08:15
larisa maria's Avatar
larisa maria larisa maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.08.2010
Locație: M-Ciuc, Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
Sincer nu stiu daca medalionul imi poarta ghinion sau noroc, nu as vrea sa interpretez gresit. Uneori tot raul e spre bine.
"norocu" asta a fost de fapt un zeu:

"Ce jertfa primea Noroc ? Numai copii sugari de la mamele lor. Veneau in satul tau, de unde esti tu. Trageau caruta lui Noroc cu tigaia rosie, infierbantata si strigau, batand din palme : " Cine vrea sa aiba noroc, sa aduca jertfa lui Noroc ! Cine vrea sa aiba noroc, sa aduca jertfa lui Noroc !..." Auzi nebunele de femei, ziceau una alteia : " Cumatra iti dai copilul ? " " Il dau, ca sa am noroc ! " Lua muierea copilul de la tata, il dadea in mana slujitorului idolesc, il taia bucati si il punea in tigaia lui Noroc sa se friga. Pana la 40-50 de copii punea odata in tigaia aceea. Mirosea in urma lui numai a friptura de copii proaspeti. " (Ne vorbeste Parintele Cleopa) => deci incearca sa nu-l mai folosesti :P

Si referitor la intrebarea ta, sunt de acord cu colaps.
__________________
Răbdare, răbdare, răbdare, răbdare, răbdare...! Și când simți că s-a gătat, iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare! Și iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare!...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.11.2010, 18:30:41
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Medalionul creștinului este Sfânta Cruce.
Medalionul are o forma rotunda. Am vazut si pe la biserici medalioane cu chipul domnului sau cu diferite inscriptii.. sa nu spui ca nu ai vazut pe la biserici

http://www.bizanticons.com/ro/produs...coana_cu_piele
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.12.2012, 00:52:16
ihodios's Avatar
ihodios ihodios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ihodios Send a message via Skype™ to ihodios
Implicit ma bucur ca sti treaba cu zeul noroc maria

Citat:
În prealabil postat de larisa maria Vezi mesajul
"norocu" asta a fost de fapt un zeu:

"Ce jertfa primea Noroc ? Numai copii sugari de la mamele lor. Veneau in satul tau, de unde esti tu. Trageau caruta lui Noroc cu tigaia rosie, infierbantata si strigau, batand din palme : " Cine vrea sa aiba noroc, sa aduca jertfa lui Noroc ! Cine vrea sa aiba noroc, sa aduca jertfa lui Noroc !..." Auzi nebunele de femei, ziceau una alteia : " Cumatra iti dai copilul ? " " Il dau, ca sa am noroc ! " Lua muierea copilul de la tata, il dadea in mana slujitorului idolesc, il taia bucati si il punea in tigaia lui Noroc sa se friga. Pana la 40-50 de copii punea odata in tigaia aceea. Mirosea in urma lui numai a friptura de copii proaspeti. " (Ne vorbeste Parintele Cleopa) => deci incearca sa nu-l mai folosesti :P

Si referitor la intrebarea ta, sunt de acord cu colaps.
ma bucur ca sti treaba cu zeul noroc maria
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare