Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.10.2014, 15:17:08
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Eu

Eu am sa votez cu Iohannis. Imi place calmul lui. Oricum degeaba e presedintele un om cu caracter daca celelalte "noduri" ale piramidei sociale sunt reprezentate de niste oameni fara capatai.

In rest ne ramane la fiecare in parte, datoria de a ne zbate si a construi ceva.

Doamne ajuta!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.10.2014, 15:23:07
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Din pacate sunt trezita de mult din somnul asta nenorocit, dar pentru asta tot trebuie sa stau si a atept sa se trezeasca si restul.
Pai nu mai sta Corinusa, daca tot te-ai trezit, fa ceva, altceva decat vorbe scrise... Nu ai curaj?
Ce usor e sa faci revolutie de la tastatura. Nu mai astepta sa se trezeasca restul.

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Vizez sa se trezeasca majoritatea, sa putem face si noi ceva... noi, astia multi, astia care teoretic conducem tara (nu se presupune ca suntem un stat democratic?); ei bine, unde e democratia in statul asta? Ca votam aceiasi nemernici condusi de altii si mai nemernici din spate? Asta nu ma incalzeste cu nimic;
Asa si?... Cum o sa conduceti voi, minoritatea treaza, tara?
Ce discurs revolutionar! Doamne, apara-ne!:

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
asta nu ajuta la construirea de spitale si scoli,la imbunatatirea sistemului medical si educational (avem lacune imnse in aceste doua structuri); asta nu ajuta la imbunatatirea traiului nimanui, asta nu le ofera locuinte si ajutor celor care stau sub cerul liber chiar si la - grade; asta nu ofera locuri de munca decat, eventual, pe hartie.
Vezi ca pentru toate astea trebuiesc bani. Din ce bani daca tu si multi altii nu platiti impozitele pe venit, nici la sanatate, sau la pensii?, Munciti la negru.
Daca tot te-ai trezit, afla ca munca la negru e necinstita. Acceptand sa lucrezi fara carte de munca il ajuti pe angajator sa se sustraga de la taxe.
Nu e bine...

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Poate era mai bine aca nu ma trzeam din somnul ignorantei si/sau al nestiintei
Poate ca chiar asa! Culca-te la loc!

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
poate asa nu imi batem capul degeaba, pentru ca da, imi bt capul degeaba pentru ca n-o sa rezolv absolut nimic;
Hai ca asta-i chiar tare !!!

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
suntem o mana de oameni treziti care ar face ceva, da nu ajunge; pana nu se treesc si altii, tot mai muli, n-o sa se intample nimic; n-o sa putem actiona in nici un mod; decat ca orice romn: sa stam comod pe canapea si a ne plangem, ceea ce e de plans.
Daca n-ar fi de plans, ar fi de ras, draga mea.
Ce bine era daca trageai un pui de somn decat sa ti un asemenea discurs...
Mi-ai rupt inima!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.11.2014, 20:14:35
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

OPERAȚIUNEA DE ARANJARE A VOTULUI DE DUMINICĂ.

Incognito Gândul printre primarii PSD: „Păi ce, ăia de pe suplimentară au venit singuri? Nu vin singuri//Eu vreau duminică să am 150% prezență la vot”//El dă și pachețele, dar după”

Pentru votul de duminică, partidele și-au pus în mișcare toată mașinăria electorală. În urmă cu două săptămâni, în România s-a votat masiv pe listele suplimentare. Studii independente arată că acesta ar putea fi un indicator de fraudă. Gândul a realizat un reportaj incognito în patru comune din județul Olt. Sub pretextul unei vizite de lucru a unui presupus raportor de la centru, patru primari din Olt au povestit cum vor acționa duminică la alegeri. Unul a povestit că are „un băiat” care a pregătit chiar și pachețele pentru alegători. Un alt primar a spus că va mobiliza toată comuna folosind mașini mici, nu microbuze. Un alt primar a povestit cum a ajuns medicul din localitate să fie chemat la Parchet pentru că s-a înregistrat un număr mare de votanți la urna mobilă. „Duminică avem oameni desemnați care se duc din casă în casă și îi cară, îi cară cu mașinile”, a relatat un primar.

http://www.gandul.info/stiri/operati...-dupa-13552817
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.11.2014, 22:05:49
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Oare mai conteaza? Oare nu se stia de la bun inceput ca asa au mers si asa vor mai merge lucrurile in Romania? Oare nu se vede ca tocmai pe asta se mizeaza: "Multi, dar prosti! Prosti! Dar multi!" Fie ei tigani taietori de frunze la caini, dar cu familii numeroase (la vot conteaza enorm), care nu presteaza niciun fel de munca in folosul statului, dar alocatii primesc chiar daca pensionarii nu vad vreodata vreo particica mica din contributiile acestora la stat. Fie ei oameni fara capatai, care bat carciumile, facand filosofie "profunda", mai ales dupa obisnuita cinzaca!... Dar mai ales, oameni tristi care practic n-au de ales. Ei stiu ca nu au dreptul sa gandeasca altfel, atat timp cat patronul care le da de munca le-a spus direct, pas cu pas, ce trebuie sa faca, unde trebuie sa mearga, cu masina personala si cu cine, si asa mai departe.
Easte oare roman sa nu cunoasca aceste lucruri? Nu. Toti stim! Ba ne mai si amuzam dupa vot, povestind fiecare celuilalt ce am vazut pe unde am trecut intamplator in cursul zilei de votare: "Oamenii lui Cutare", erau in localitatea X, pe la ora h!"... Apoi toate trec, viata intra in acelasi firesc umilitor, sefii binevoitori redevin intransigenti, iar prostii... tot ca ei!... Timp de 4 ani, nu-i mai ia nimeni in seama!...

Se avanseaza, vad, vorbe grele, catalogand direct: candidatii lui mamona. Chiar asa? In urma carui duh a aparut aceasta viziune? Cat de induhovniciti ne credem sa dam asa verdicte? Rataciti suntem toti, fara exceptie, dar cu sanse la indreptare. Depinde de noi daca dorim sa ne indreptam. Apartinand lui mamona...
Sau... "suntem atat de redusi incat nu vedem ca nu exista solutie si ca oricum ar fi, de Victor Ponta nu scapam, in sensul ca daca nu devine Presedinte, ramane Prim-ministru!" Sa fie asta raul cel mai rau in Romania? Am mai spus-o si repet: potential, fiecare politician, are calitati speciale. Important este sa le foloseasca in numele tuturor romanilor, nu doar a unui grup restrans. Aici cred eu ca este rolul unui Presedinte ca Iohannis! Dar... nu mai conteaza acum. E clar ca numai Dumnezeu mai poate schimba ceva. Puterea omului (Ponta!) deocamdata este destul de consistenta! Fie ca cel mai bun (pentru tara noastra) sa-l ajute Dumnezeu cum stie El mai bine, dandu-i intelepciune si ganduri curate!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.11.2014, 02:22:48
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

mai bine Votati pentru mentinerea religiei in scoli:http://www.petitieonline.com/votati_...igiei_in_scoli
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.11.2014, 03:34:17
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
E clar ca numai Dumnezeu mai poate schimba ceva.
Desi se pare că masinăria de vot PSD-istă este bine unsă, poate Dumnezeu le face o surpriză !
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.11.2014, 00:37:11
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

SAVATIE BAȘTOVOI: Dumnezeu nu poartă ochelari și nu candidează la președinția României: http://chisinaulcultural.md/?p=357

"Alegerile din România și campania care le-a premers, cu implicarea dovedită a clerului ortodox în activități electorale, a descoperit o rană veche, rana Ecumenismului, ecumenismul galopant în care s-a angajat Patriarhia Română cu orgoliul primei patriarhii ortodoxe care l-a primit oficial pe Papa și tot ce a putut să însemne această vizită pentru politică mare a lumii.

Iată că la puțină vreme, puțină dacă o raportăm la cei 1000 de ani de cînd un papă al Romei a călcat amvonul unei biserici ortodoxe, Patriarhia Română este pusă în fața unei provocări care îi verifică ecumenismul: ierarhii care își canonisesc supușii pentru vederi antiecumeniste s-au văzut în situația să facă campanie electorală uzînd de un singur argument: eterodoxia contracandidatului lui Victor Ponta.

Faptul că astăzi românii aleg între un candidat ”ortodox” și unul ”sectant” e un experiment interesant. Interesant pentru că sînt convins că în toți cei 25 de ani de alegeri lovitura decisivă a fost dată întotdeauna de ”alegerea” clerului. Dacă a fost bună alegerea sau nu, e altă poveste.

Da, biserica s-a descoperit mai mult decît oricînd în fața lumii și a arătat că face politică, o politică grobiană, politica cîrnațului, a piftiilor și a scaunelor moi.

Dar nici măcar asta nu ne îngrozește. Îngrozitor este cum oamenii care se botează, stau ceasuri întregi în picioare la privegheri, oamenii care au ars poate tone de lumînări în viața lor, pot ajunge să creadă că Dumnezeu poartă ochelari și candidează la președinția României. Pentru că asta trebuie să crezi atunci cînd spui că a nu vota un candidat echivalează cu lepădarea de credință.

Atîta timp cît masele de credincioși pot fi speriate sau cumpărate, Biserica se află într-un cumplit pericol: pericolul de a nu-și îndeplini adevărata chemare."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.11.2014, 09:03:51
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

"Pai nu mai sta Corinusa, daca tot te-ai trezit, fa ceva, altceva decat vorbe scrise... Nu ai curaj?
Ce usor e sa faci revolutie de la tastatura. Nu mai astepta sa se trezeasca restul."

Ce rahat as putea face singura?


"Asa si?... Cum o sa conduceti voi, minoritatea treaza, tara?
Ce discurs revolutionar! Doamne, apara-ne!"
cu o MINORITATE treaza, nimic, cu o majoritate treaza s-ar ptea face ceva



"Vezi ca pentru toate astea trebuiesc bani. Din ce bani daca tu si multi altii nu platiti impozitele pe venit, nici la sanatate, sau la pensii?, Munciti la negru.
Daca tot te-ai trezit, afla ca munca la negru e necinstita. Acceptand sa lucrezi fara carte de munca il ajuti pe angajator sa se sustraga de la taxe.
Nu e bine..."
Lasa, bin ca sun bani pentru dutamai Catedrala Mainuririi Neamului;mlasa sistemul mdical si educational; doar noi avem nevoie de prosti si bolnavi, ca altfel nu mei merg treburile si prine lumea forta si inteligenta sa faca ceva.
Iar in legatura cu munca la negru: ce se presupune ca ar trebui sa fac? ce propui sa fac? ma angajezi tu? Sa caut altceva? Caut de ani de zile, multumesc; pacat ca nu gasesc. Ar trebui sa stau acaa sa mor de foame, sau ce propui tu sa fac?! Fac ce pot, asta e. Da-mi un loc de munca decent cu CARTE E MUNCA si vin sa lucrez legal. Pana atunci, stau unde pot, ca n-are rost sa schimb un loc de muna la negru, cu altul la fel. Fa cumva ca in CV sa apara experienta in plus si poate ma ia si pe mine careva cu carte de unca undeva. Si in BAR nu lucrez. Acolo ar fi singurul loc in care as putea lucra c carte de munca; am incercat, crede-ma, nu merge; nu e deloc de mine.

"Poate ca chiar asa! Culca-te la loc!"
Mltumesc, la fel. Nu cred ca ar stica.



Fa tu ceva sa schimbi tara. Sa vad, ai cu cine? Te iei de discurul meu ca...ce?! Ce e atat de gresit in ce am scris? Macar sa stiu si eu.

ps: de unde sti ca nu platesc darile la stat?! Ca nu mi le plateste angajatorul, aia-i altceva...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 17.11.2014 at 09:09:27.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.11.2014, 11:38:27
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Desi se pare că masinăria de vot PSD-istă este bine unsă, poate Dumnezeu le face o surpriză !
si surpriza a venit!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.11.2014, 13:19:55
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
"Pai nu mai sta Corinusa, daca tot te-ai trezit, fa ceva, altceva decat vorbe scrise... Nu ai curaj?
Ce usor e sa faci revolutie de la tastatura. Nu mai astepta sa se trezeasca restul."

Ce rahat as putea face singura?

Sa strangi gunoiul din parc.
Reply With Quote
Răspunde