Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.08.2016, 08:31:26
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Cristian aici se vorbea despre mineriada din 91. Tu o confunzi cu aia din iunie 90 cand minerii au gasit droguri la peneleu si masina de facut bani la peneteu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.08.2016, 08:31:57
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ta-su, un om de bine.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.08.2016, 08:38:12
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Plus ca asta cu securistii in salopete e mai mult un mit. In iunie 90 era plin Bucurestiul de oameni de bine care ii puteau ghida pe mineri, nu era nevoie de securisti.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.08.2016, 08:45:27
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Din păcate, n-am vreme să citesc tot ce ai scris și nu știu dacă ai menționat ceva despre securiștii în salopete care îi conduceau pe mineri la anumite adrese, conform unui plan.
În al doilea rând, care este sursa informațiilor tale?
Sursa sunt articole publicate in ziarul Atac, si care sunt scrise pe baza marturiilor ceferistilor care au fost agresati de minieri in septembrie 1991, si pe baza celor scrise in presa din acei ani!

Iar legat de acei asa-zisi securisti in salopete, care i-ar fi condus pe minieri in timpul celei de-a treia mineriade, cea din iunie 1990.
Departamentul Securitatii Statului fusesera desfiintat prin decret CFSN, la sfarsitul lunii decembrie 1989! A fost o mare greseala a CFSN si a lui Ion Iliescu, Romania ramanan astfel (pana in martie 1990) singurul stat de pe Glob, fara un serviciu de informatii!

Sub nici o forma nu cred ca fostele cadre a DSS-ului s-au implicat in vreun fel in mineriada din iulie 1990! Ei fusesera oameni inteligenti, patrioti, care au servit statul si poporul roman in perioada 1964-1989, si in nici un caz nu s-ar fi implicat in asemenea actiuni.
De altfel nici Iulian Vlad (fostul sef al DSS-ului, si care in timpul mineriadei din iunie 1990 se afla in arest, pe nedrept), nu a avut nici o tangenta cu mineriada din iunie 1990!

Apoi sub nici o forma fostele cadre ale DSS-ului nu l-ar fi aparat atunci in vreun fel pe Ion Iliescu, fata de care aveau toate motivele sa-l urasca. Ion Iliescu este cel care a asistat pasiv in decembrie 1989 la culpabilizarea pe nedrept a cadrelor de militie si securitate, care a asistat pasiv atunci când la TVR se debitau prostii si enormitati de genul securisti-teroristi, cu acordul lui Ion Iliescu fusesera arestat Iulian Vlad, et!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.08.2016, 08:48:24
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai daca-l urau inseamna ca aveau motive sa se implice in violente dupa care sa i le arunce in carca.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.08.2016, 09:06:07
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Tovarase Florin, dumneata sigur n-ai fost securist ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.08.2016, 09:06:19
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Motive sa-l urasca pe Ion Iliescu aveau fostii lucratori si cadre ale DSS-ului! Insa sincer nu cred ca fostii baieti cu ochi albastri de la securitate s-au implicat in asa ceva! Erau totusi oameni inteligenti, care isi facusera datoria fata de tara si poporul roman pana in 1989, iar dupa aia- daca Iliescu si cei din CFSN au spus ca nu mai au nevoie de ei, s-au resemnat !
Erau oameni care sub nici o forma nu ar fi incitat la violente, erau oameni obisnuiti sa respecte legea. Si inainte de 1989 ei erau cu ochiul si timpanul, cu culegere de informatii, nicidecum cu actiuni violente, in strada!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.08.2016, 09:08:02
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Tovarase Florin, dumneata sigur n-ai fost securist ?
Nu am fost securist (in 1989 aveam 7 ani), dar daca as fi fost, v-as fi spus! Nu mi-ar fi fost rusine sa lucrez in Departamentul Securitatii Statului dupa 1964, dimpotriva!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.08.2016, 09:09:12
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Aiurea. Aproape toti l-au votat pe Iliescu in 90 iar cei care l-au urat s-au inscris prin partidele isterice sau prin ghedeseuri. Sau si-au trimis informatorii sa se inscrie acolo si sa strige jos comunismul. :)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.08.2016, 09:09:34
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Plus ca asta cu securistii in salopete e mai mult un mit. In iunie 90 era plin Bucurestiul de oameni de bine care ii puteau ghida pe mineri, nu era nevoie de securisti.
Au mers nu doar la anumite sedii publice, ci și la persoane particulare acasă. Nu-mi amintesc numele, dar știu că o persoană publică a fost avertizată telefonic, de cineva aflat chiar între mineri (un securist bun?) să plece de acasă, după care locuința i-a fost vandalizată. Au fost devastate și redacțiile ziarelor de opoziție (ca România liberă), e drept, după ce fuseseră în prealabil încondeiate în „organele Puterii”, ca vândute capitaliștilor.
În fine, războiul de propagandă e în floare și acum, cu ziariști prea adesea dovediți ca fiind cumpărați. Avem ziariștii lui SOV, ai lui D. Voiculescu, ai lui Adrian Sârbu și alții. Mai sunt și câțiva care-și păstrează independența, destul de greu de identificat, mai ales dacă nu ții neapărat.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde