Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Rusaliile
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.06.2009, 07:43:47
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Datini de Rusalii, dans in
Rusaliile - melodia dansului ritual din satul Dâlboca

http://www.youtube.com/watch?v=2dlJWJlDmxc
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.06.2009, 07:46:01
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Cum trebuie sa sarbatorim Rusaliile?

Ce-ati raspunde daca v-ar intreba cineva foarte repde: “Spune-mi cand este sarbatoarea Rusaliilor?” Probabil ca, la fel ca si mine, ati da din umeri si v-ati repezi sa cautati data in calendar. Aflati la intersectia celor doua lumi, cea romaneasca si cea americana, crestinii baptisti romani din America si Canada sunt descumpaniti in privinta sarbatorilor crestine.
Plecati de sub tutela bisericilor nationale din Europa, crestinii din America au creat o societate care nu mai respect acalendarul traditional crestin. Singurele exceptii notabile, nici acestea practicate peste tot, sunt Pastele si Craciunul.
Adaugati la aceasta realitate si faptul ca biserica pentecostala acorda sarbatorii Rusaliilor o prea exagerata, in conceptia noastra, importanta si veti ajunge sa constatati ca pentru baptisti, aceasta sarbatoare este, daca nu neglijabila, cel putin dicutabila.
Rusaliile isi au totusi importanta lor biblica si o recapitulare a evenimentelor petrecute atunci nu poate decat sa ne faca bine, atat credintei, cat si practicii noastre crestine.
Primul lucru care trebuie remarcat despre Rusalii este ca sunt o sarbatoare de ”duminica”. Cea de a cincizecea zi, este un multiplu de 7 plus inca o zi, ceea ce o face sa cada intotdeauna nu in Sabat, ci in cea ditai zi a saptamanii. Prin aceasta, Rusaliile Vechiului Testament sunt dovedite ca o anticipare a harului care ne-a venit odata cu Noul Testament.
Al doilea lucru pe care-l remarcam este ca Rusaliile au marcat abilitatea de a scoate Evanghelia din granitele stramte ale iudaismului, pentru a o raspandi la toate neamurile de pe fata pamantului. Abilitatea de a vorbi in limbi noi a marcat cu “foc si cu vant” ca se intra intr-o dispensatie noua, acea a mantuirii duse pana la marginile pamantului.
Cum ar trebui sa sarbatorim amintirea unei astfel de zile?
In nici un caz cu o naiva asteptare a unei repetaria ei in fiecare an calendaristic. Rusaliile au fost o “poarta” prin care s-a trecut acum doua mii de ani, nu o destinatie la care trebuie sa ne tot intorcem. Bisrica nu traieste privind inapoi, ci aruncandu-se spre ceea ce este inainte in implinirea plenara a planului divin.
De Rusalii aniversam bunatatea lui Dumnezeu venita peste noi: “Caci fagaduinta aceasta este voi, pentru copiii vostri wsi pentru toti cei ce sunt departe acum, in oricat de mare numar ii va chema Domnul, Dumnezeul nostru” (Fapte 2:39).
De Rusalii aniversam importanta venirii Duhului Sfant pentru formarea Bisericii, pentru nasterea noastra din nou si pentru imputernicirea noastra sa vestim Evanghelia. Odata cu Rusaliile am intrat in “epoca puterii venite de sus” (Fapte 1:8). Rusaliile ne aduc aminte ca, in afara Duhului Sfant, nu exista in noi nici un fel de resurse suficiente pentru implinirea misiunii noastre crestine.
De Rusalii ne aducem aminte ca ne apropiem cu pasi mari de vremea sfarsitului. Traim deja “ultimele zile” si Domnul nostru poate reveni oricand. Se cade cu atat mai mult sa ne luam chemarea si lucrarea in serios: “Sa stie bine dar, toata casa lui Israel, ca Dumnezeu a facut Domn si Christos pe acest Isus si noi toti suntem martori ai Lui” (Fapte 2:32,36).
Ce-am putea face in mod special de Rusalii? De Rusalii ar trebui sa proclamam Evanghelia macar la o singura persoana necunoscuta noua. Aceasta ar fi un semn ca am inteles adevarata semnificatie a evenimentului. Altfel, sarbatoarea va fi o simpla “comemorare”, rece si sterila.
[Daniel Branzai]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.06.2009, 20:27:53
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Rusaliile

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Am omis a va spune ca in comuna GHIRODA jud.Timis, in care traiesc de mai bine de 35 de ani, duminica, de RUSALII, avem hramul bisericii noastre. De fapt hramul este de Sfantul Gheorghe dar fiindca pica in timpul postului, s-a incetatenit a se sarbatorii hramul la Rusalii. Va fi tare frumos la biserica, fiecare familie va avea multi musafiri si nadajduim ca va fi si vreme frumoasa. Doamne ajuta!
Sper ca ati sarbatorit frumos praznicul bisericii? si ati avut si vreme frumoasa.
Doamne ajuta
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.06.2009, 20:33:13
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Aș vrea să vă povestesc ce mi s-a întâmplat asăzi.
Slujba de astăzi a fost ceva mai lungă ca de obicei deoarece s-a făcut sfințirea teiului.Fiind foarte cald și târziu am hotărât să iau mașina până acasă.Mergând spre stație pe trotuar,oprește lângă mine un tânăr de 10-12 ani pe o bicicletă năltuț,subțirel și cu părul blond lungușor și ondulat.Mă întrebă dacă ștu cât e ceasul,îi răspund dă să plece dar se se apleacă și ia o floare de pe marginea trotuarului mi-o oferă zâmbind și îmi spune"sunteți frumoasă!",după care s-a urcat pe bicicletă și până să mă dezmeticesc a dispărut.
Eu nu sunt nici tânără și nici frumoasă dar se pare că omul când vine de la biserică mai ales în ziua de Rusalii are o lumină aparte.Povestind cuiva această întâmplare mi-a spus"o fi fost vreun înger..."
Da cred că a fost un înger...sau poate chiar Duhul Sfânt.
Draga Dorina nu numai cele tinere sint frumoase, si eu cred ca esti frumoasa mai ales sufletul tau, o fi fost un inger ca minunate sint caile Domnului.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.06.2009, 02:44:24
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Rugă în Banat

În prealabil postat de icamilin
Am omis a va spune ca in comuna GHIRODA jud.Timis, in care traiesc de mai bine de 35 de ani, duminica, de RUSALII, avem hramul bisericii noastre. De fapt hramul este de Sfantul Gheorghe dar fiindca pica in timpul postului, s-a incetatenit a se sarbatorii hramul la Rusalii. Va fi tare frumos la biserica, fiecare familie va avea multi musafiri si nadajduim ca va fi si vreme frumoasa. Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Sper ca ati sarbatorit frumos praznicul bisericii? si ati avut si vreme frumoasa.
Doamne ajuta
Și eu sunt nerăbdătoare să aflu cu ce frumuseți duhovnicești v-a binecuvântat Domnul la Rugă... Hramurile în Banat se numesc Rugi și sunt sărbători atât de frumoase și diversificate ca ritual! Ultimii nouă ani mi i-am petrecut în Timișoara și am prins câta din frumusețile acestor datini. Am avut mulți elevi din Ghiroda, iar câțiva dintre colegii mei profesori locuiau acolo... Un sat cu oameni gospodari cum rar se întâlnește.

Vă îmbrățișez!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.07.2009, 17:47:57
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
În prealabil postat de icamilin
Am omis a va spune ca in comuna GHIRODA jud.Timis, in care traiesc de mai bine de 35 de ani, duminica, de RUSALII, avem hramul bisericii noastre. De fapt hramul este de Sfantul Gheorghe dar fiindca pica in timpul postului, s-a incetatenit a se sarbatorii hramul la Rusalii. Va fi tare frumos la biserica, fiecare familie va avea multi musafiri si nadajduim ca va fi si vreme frumoasa. Doamne ajuta!



Și eu sunt nerăbdătoare să aflu cu ce frumuseți duhovnicești v-a binecuvântat Domnul la Rugă... Hramurile în Banat se numesc Rugi și sunt sărbători atât de frumoase și diversificate ca ritual! Ultimii nouă ani mi i-am petrecut în Timișoara și am prins câta din frumusețile acestor datini. Am avut mulți elevi din Ghiroda, iar câțiva dintre colegii mei profesori locuiau acolo... Un sat cu oameni gospodari cum rar se întâlnește.

Vă îmbrățișez!
Cata stiu si eu despre acele frumoase Rugi, Banatul a ramas tot fruncea !!!
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.07.2009, 04:21:09
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit


Citat:
În prealabil postat de hartford Vezi mesajul
cata stiu si eu despre acele frumoase rugi, banatul a ramas tot fruncea !!!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.04.2010, 13:57:52
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Biserica este o Cincizecime continuua.
Neincetat Duhul Sfant se pogoara in Sfanta Biserica, sfintind pe crestini si lumea.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.04.2010, 14:18:14
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit Este har…

“Este har…

• sa iubesti fara sa fii iubit…
• sa slujesti fara sa fii pretuit…
• sa daruiesti fara sa ti se multumeasca…
• sa te jertfesti si fara sa ti se recunoasca…
• sa ierti fara sa fii iertat…
• sa-l sustii pe cel care te-a lepadat…
• sa ramai linistit,desi esti nedreptatit…
• sa crezi,desi nu vezi fata in fata…
• sa crezi,desi nu esti deplin lamurit…
• sa investesti cladind fara sperante…
• sa taci pentru a nu face rau aproapelui…
• sa vorbesti de dragul adevarului…
• sa induri fara sa murmuri,fara sa cartesti….
• totul sa-ti apartina,dar tu de toate bucuros sa te lipsesti…

LUPTA-TE,SUFLETE, CA SA PRIMESTI ACEST HAR ! “

(Parintele Justin Parvu)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.04.2010, 00:48:32
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte frumos, Carmina, mi-a mers la suflet aceasta postare a ta.

Sa-i dea Domnul sanatate parintelui Iustin Parvu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pogorarea Duhului Sfant - revarasarea darurilor georgeval Generalitati 2 14.06.2011 12:36:06
Rusaliile - Pogorarea Sfantului Duh terzipetre Intrebari utilizatori 1 24.05.2010 16:23:33
Schitul Pogorarea Duhului Sfant - Dragesti geor90 Intrebari utilizatori 0 20.04.2010 18:04:42
Pogorarea Sfantului Duh si nationalismul mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 4 21.02.2010 23:15:26